1

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار نوجوانان ترنسجندر

مترجم: سعید.ش

🔳آیا ترنسجندر بودن من به این معناست که گی/لزبین (همجنسگرا) هستم؟

هویت جنسیتی آن کس است که هستی. گرایش جنسی آن کس است که دوست می‌داری. افراد ترنسجندر نیز درست مانند افراد غیرترنسجندر می‌توانند لزبین (زن همجنسگرا)، گی (مرد همجنسگرا)، بای‌سکشوال (دوجنسگرا)، یا هتروسکشوال (دگرجنسگرا) باشند.

🔳چگونه به خانواده و دوستانم بگویم که من آن کسی که آنها فکر می‌کنند نیستم؟

آشکارسازی کردن به عنوان ترنسجندر امری دشوار است، به‌خصوص برای افرادی که خاطرشان برایمان عزیز است. قبل از این که بخواهید آشکارسازی کنید، برنامه‌ای کاملا سنجیده تدارک ببینید. درمورد گزینه‌هایی که پیش‌ رو دارید تحقیق کنید:

🔹بیاندیشید که چگونه می‌خواهید به عنوان خود حقیقیتان زندگی کنید، و از دیگران می‌خواهید که چگونه با شما رفتار کنند.

🔹گاهی اوقات نوشتن نامه بهترین روش آشکارسازی است؛ به این صورت فردی که برایش آشکارسازی می‌کنید وقت بیشتری دارد تا موضوع برایش جا بیفتد، و می‌تواند درباره آنچه که برای او نوشته‌اید بیاندیشد.

🔹این احتمال را بدهید و آمادگی‌اش را داشته باشید که فردی که‌ برایش آشکارسازی کرده‌اید آنچه را که به او گفته‌اید درک نکند یا نپذیرد. همیشه انتظار بهترین را داشته باشید، اما خود را برای بدترین آماده کنید. نگرش و طرز برخورد شما تفاوت بزرگی را در نحوه واکنش دیگران به آشکارسازیتان رقم می‌زند. اعتماد به‌نفس داشته باشید و خودتان را دوست بدارید!

🔳اگر پدر و مادرم خود واقعی مرا نپذیرند، چه؟

بعضی از پدرها و مادرها خود را به‌سرعت با شرایط وفق می‌دهند، چرا که مدت‌ها متوجه ناراحتی شما بوده‌اند و حال با آشکارسازی شما پاسخ نگرانی خود را دریافت کرده اند. این دست پدر و مادرها معمولا بعد از این که برایشان آشکارسازی کردید از شما حمایت می‌کنند.

اما بعضی از پدر و مادرها ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشند تا مسئله برایشان جا بیفتد. آنها ممکن است مسئله را انکار کنند، یا احساس عذاب وجدان کنند که چرا زودتر متوجه نشده‌اند، از آینده‌ای که در انتظار شماست نگران و هراسان شوند، یا نگران حرف و قضاوت مردم باشند. باورهای مذهبی آنها نیز ممکن است این روند را دشوارتر کند. اگر پدر و مادر شما نیز این‌چنین هستند، منابع معتبر متعددی به آنها معرفی کنید تا مطالعه کنند. همچنین به آنها کمی فرصت بدهید تا موضوع برایشان جا بیفتد. یادتان باشد شما زمان کافی در اختیار داشته‌اید تا به تمامی این مسائل پی ببرید، اما پدر و مادرتان به‌تازگی شروع به آموختن این مسائل کرده‌اند.

🔳اگر دوستانم خود واقعی مرا نپذیرند، چه؟

دوستان بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند. نظر و عقیده دوستانمان برای ما مهم و ارزشمند است. به دوستانتان منابع معتبر فراوانی معرفی کنید و اطلاعات بسیاری در اختیار آنها قرار دهید تا وقتی که برایشان آشکارسازی می‌کنید درمورد هویت جنسیتی اطلاعات کافی داشته باشند. هویت واقعی هر انسانی شایسته احترام و پذیرش است. یک دوست واقعی در هر شرایطی همیشه در کنار شما می‌ماند. اگر فردی نخواهد شما را بپذیرد یا درک کند، شما مجبور نیستید هویت خود را نفی کنید تا او را در زندگیتان نگه دارید.

🔳ترنزیشن (تطبیق جنسیت، مراحل تغییر) چیست و از کجا بدانم که آیا به آن نیاز دارم یا خیر؟

🔹ترنزیشن اجتماعی: به معنای تغییر ظاهر بیرونی‌تان است (تغییر مدل مو، پوشش، ابراز جنسیتی) و تغییر نام و ضمائری که با آنها خطاب می‌شوید. مراحل تغییر اجتماعی کاملا برگشت‌پذیر هستند.

🔹ترنزیشن پزشکی: به معنای تغییر صفات جنسی و جسمی است و مراحلی از جمله هورمون‌درمانی و عمل جراحی را دربرمی‌گیرد. مراحل تغییر پزشکی برگشت‌ناپذیر هستند. تنها در صورتی می‌توانید ترنزیشن پزشکی انجام دهید که پدر و مادر/سرپرست و پزشکان تایید کنند که شما به انجام این مراحل نیاز دارید.

🔳چگونه ترنس بودنم را با کادر مدرسه در میان بگذارم؟

شما بهتر است به تنهایی و بدون کمک پدر و مادرتان یا دیگر متخصصان مجرب (از جمله پزشکانتان، همراه با سازمان‌هایی که می‌توانند مدیر مدرسه و دست‌اندرکاران دیگر را آموزش دهند) این موضوع را در مدرسه مطرح نکنید. مطرح کردن این موضوع در مدرسه اگر در شرایط مطمئنی انجام نشود می‌تواند شما و خانواده‌تان را در معرض خطر قرار دهد.

🔳چگونه می‌توانم ملاقات و روابط عاشقانه داشته باشم؟

هر فردی لایق دوست داشته شدن است. برای هر انسانی، انسان دیگری وجود دارد که او را دوست می‌دارد. با پدر و مادر و/یا دکتر/پرستارتان درباره رفتارهای سالم در روابطی که برقرار می‌کنید، و همینطور درباره بهترین زمان آشکارسازی برای پارتنر خود صحبت کنید. روابط هیچ موقع آسان نیست، اما شما مجبور نیستید بدلیل هویت جنسیتی‌تان رابطه‌ای ناسالم یا غیرحامی را به هر قیمتی حفظ کنید. مطمئن باشید فرد دیگری وجود دارد که شما را به همین صورتی که هستید دوست می‌دارد.

🔳پدر و مادرم مرا نزد دکتر نمی‌برند، به همین دلیل من از طریق‌ اینترنت یا سایر افراد هورمون خریداری کرده‌ام. آیا می‌توانم این هورمون‌ها را به‌طور ایمن مصرف کنم؟

شما هرگز نباید هیچ نوع دارویی را که پزشک تجویز نکرده یا پدر و مادر/سرپرستانتان آنها را تایید نکرده‌اند مصرف کنید. مصرف این نوع داروها می‌تواند شما را شدیدا بیمار کند و حتی منجر به مرگ شود.

🔳اگر احساس ناامیدی کردم و دیگر نتوانستم ادامه دهم، چه کنم؟

آسیب زدن به خودتان به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست. اگر احساس کردید می‌خواهید به خودتان آسیب برسانید، لطفا سریعا درخواست کمک کنید. همیشه یادتان باشد، خودکشی راه حلی دائمی برای مشکلی موقتی است.

با Trevor Project به آدرس http://www.thetrevorproject.org یا شماره 1-866-4-U-TREVOR رایگان تماس بگیرید، یا می‌توانید با خط ویژه پیشگیری از خودکشی با شماره 1-800-273-8255 رایگان تماس بگیرید.

🔳آیا اصلا می‌توانم زندگی عادی و نرمالی داشته باشم؟

نوجوانان ترنسجندر در زندگی خود با چالش‌های بسیاری مواجه هستند، اما بدون شک می‌توانند زندگی عادی و نرمالی داشته باشند. سازمان‌ها، رسانه‌ها، و افراد بسیاری هم‌اکنون در حال ایجاد تغییرات بزرگی در جامعه هستند. در مدارس به‌تدریج به نیازهای نوجوانان ترنسجندر و جنسیت مختلف توجه می‌شود. هر روزه قانون ممنوعیت تبعیض دربرابر هویت جنسیتی در شهرها، شهرستان‌ها، و ایالت‌های مختلف به اجرا گذاشته می‌شود. جامعه کم‌کم دارد به درک بهتری از افراد ترنس می‌رسد. آینده روشنی در انتظار شماست!

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.imatyfa.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved