1

آیا مردان می‌توانند باردار ‌شوند؟

مترجم: سعید.ش

آیا ممکن است؟ بله، مردان می‌توانند باردار شوند و فرزندان خود را به دنیا آورند. در حقیقت بارداری مردان احتمالا بسیار رایج‌تر از آنچه است که مردم می‌اندیشند. برای این که در این باره بیشتر توضیح دهیم، ابتدا لازم است که برخی از باورهای نادرست و رایجی را که از واژه «مرد» در ذهن خود داریم در هم شکنیم.

همه افرادی که با جسم منتسب به مردان (AMAB) متولد شده‌اند، خود را مرد نمی‌دانند. به افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند و خود را مرد می‌دانند، مردان «سیسجندر» گفته می‌شود. همینطور بعضی از افرادی که با جسم منتسب به زنان (AFAB) متولد شده‌اند، خود را مرد می‌دانند. این افراد ممکن است مردان «ترنسجندر» باشند، یا افراد ترنس‌مردانه.

واژه ترنس‌مردانه در توصیف افرادی به کار می‌رود که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند، و هویت خود را بیشتر متمایل به سمت قطب مردانگی طیف جنسیت می‌دانند. افراد ترنس‌مردانه ممکن است هویت خود را مرد یا هویت‌های جنسیتی دیگری نظیر غیرباینری، جندرکوئیر، یا ای‌جندر (بی‌جنسیت) بدانند.

بسیاری از افرادی که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند و هویت خود را مرد می‌دانند یا این که هویت خود را زن نمی‌دانند، ارگان‌های تولید مثلی مورد نیاز برای بارداری را دارند. همچنین با پیشرفت فناوری‌های نوظهور احتمال دارد امکان بارداری برای افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند نیز فراهم گردد.

شاید ارگان‌های تولید مثلی و هورمون‌ها تعیین کنند که چه فردی می‌تواند باردار شود و چه فردی نمی‌تواند، اما جنسیت هیچگونه نقشی در این زمینه ندارد و نباید هم داشته باشد. جنسیت نباید عاملی محدودیت‌زا برای تجربه بارداری تلقی شود.

🔳افرادی که رحم و تخمدان دارند

بعضی از افرادی که رحم و تخمدان دارند، تستسترون‌درمانی نمی‌کنند، و هویت خود را مرد می‌دانند یا زن نمی‌دانند، در صورت تمایل می‌توانند باردار شوند. پروسه بارداری در افرادی که تستسترون‌درمانی نمی‌کنند مشابه با پروسه بارداری در زنان سیسجندر است. در این قسمت، تمرکز ما روی پروسه بارداری و زایمان در افرادی است که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند، رحم و تخمدان دارند، و تستسترون‌درمانی می‌کنند یا می‌کرده‌اند.

💠باردار شدن

سیکل قاعدگی افرادی که ترجیح می‌دهند تستسترون‌درمانی کنند معمولا طی شش ماه پس از شروع هورمون‌درمانی جایگزین (HRT) متوقف می‌شود. اگر فردی مایل است باردار شود، لازم است که تستسترون‌درمانی را متوقف کند. همینطور بارها پیش آمده افرادی که تستسترون‌درمانی می‌کرده‌اند بدلیل برقراری رابطه جنسی واژینال محافظت‌نشده باردار شده‌اند. با توجه به نبود پژوهش در این زمینه و همینطور تفاوت فیزیولوژی افراد با یکدیگر، تاثیر تستسترون‌درمانی در جلوگیری از بارداری کاملا مشخص نیست.

کیسی، مرد ترنس سی ساله‌ای است که دو مرتبه بارداری را پشت سر گذاشته است. کیسی می‌گوید که بسیاری از پزشکان به اشتباه به مراجعه‌کنندگان خود می‌گویند که با شروع تستسترون‌درمانی نابارور می‌شوند: «هرچند پژوهش‌های بسیار اندکی در زمینه بارداری افراد جنسیت نامنطبق یا تاثیری که هورمون‌درمانی جایگزین روی توانایی باروری دارد صورت گرفته است، اما داده‌های موجود فوق‌العاده مثبت هستند.»

به عنوان مثال نتیجه گزارشی که در سال 2013 صورت گرفته است را در نظر بگیرید. پژوهشگران پرسشنامه‌ای را در اختیار 41 تن از مردان ترنسجندر و افراد ترنس‌مردانه‌ای که تستسترون‌درمانی را متوقف کرده و باردار شده بودند قرار دادند. نتیجه این پژوهش از این قرار بود که بیشتر پاسخ‌دهندگان در عرض شش ماه پس از توقف تستسترون‌درمانی باردار شده بودند. پنج تن از این افراد حتی بدون این که سیکل قاعدگی آنها بازگردد باردار شده بودند.

بارداری به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد، که از آن جمله میتوان به دخول جنسی واژینال و بکارگیری فناوری‌های کمک‌باروری (ART) اشاره نمود. استفاده از اسپرم/تخمک همسر یا فرد اهداکننده از جمله فناوری‌های کمک‌باروری به‌شمار می‌روند.

💠بارداری

پژوهشگران در پژوهشی که در سال 2013 صورت گرفت و بالاتر ذکر گردید، هیچگونه تفاوت قابل ملاحظه‌ای در بارداری افرادی که تستسترون‌درمانی کرده بودند با افرادی که تستسترون‌درمانی نکرده بودند نیافتند. بعضی از افراد طی دوره بارداری، علائمی نظیر فشارخون بالا، زایمان زودرس، جداشدن زودرس جفت، و آنمی (کم‌خونی) را گزارش کردند، اما این آمار با آمار زنان سیسجندر برابری می‌کرد. یک نکته جالب توجه این که همه پاسخ‌دهندگانی که دچار آنمی (کم‌خونی) شده بودند، اصلا تستسترون‌درمانی نکرده بودند. آنمی (کم‌خونی) مسئله شایعی در دوره بارداری زنان سیسجندر است.

بارداری دوره‌ای چالش‌برانگیز از لحاظ احساسی است. مردان ترنسجندر و افراد ترنس‌مردانه‌ای که باردار می‌شوند، اغلب زیر ذره‌بین افراد هم‌نوع خود قرار می‌گیرند.

کیسی اشاره می‌کند که: «باردار شدن، حاملگی و زایمان به هیچ عنوان مسئله‌ای زنانه یا منتسب به زنان نیست. نه هیچیک از اعضای بدن به مقوله جنسیت نسبت داده می‌شوند و نه عملکرد هیچ بدنی با جنسیت در ارتباط است. اگر بدن شما قابلیت حمل جنین را دارد و این چیزی است که شما می‌خواهید، پس شما نیز می‌توانید بارداری را تجربه کنید.»

تغییرات بدنی که طی دوره بارداری اتفاق می‌افتد ممکن است ملال جنسیتی افرادی را که از ملال جنسیتی رنج می‌برند تشدید کند. این که جامعه بارداری را به عنوان امری زنانه یا وابسته به زنان تلقی می‌کند نیز خود بر احساس ناراحتی دامن می‌زند. توقف تستسترون‌درمانی نیز ممکن است ملال جنسیتی را تشدید کند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که هر مرد ترنسی که باردار می‌شود، با ناراحتی و ملال جنسیتی دست به گریبان نمی‌شود. در حقیقت بعضی از افراد می‌گویند که تجربه بارداری و زایمان سبب افزایش ارتباط و صمیمیت آنها با بدنشان می‌شود. بطورکلی تاثیرات روحی و روانی بارداری به تجربه شخصی هر فرد بستگی دارد.

💠زایمان

برگزارکنندگان پژوهشی که بالاتر ذکر گردید دریافتند که درصد بالایی از افرادی که قبل از بارداری تستسترون‌درمانی کرده بودند، زایمان خود را به روش سزارین انجام دادند؛ البته این تفاوت از لحاظ آماری قابل ملاحظه نبود. همچنین ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که 25% از افرادی که به انتخاب خود به روش سزارین زایمان کرده بودند، احتمالا بدلیل احساس ناراحتی یا دیگر احساساتی که درمورد زایمان از طریق واژن داشته اند، این روش را برای خود برگزیده‌اند.

پژوهشگران به این نتیجه دست یافتند که تفاوت چندانی بین بارداری، زایمان و پیامدهای آن در افرادی که تستسترون‌درمانی می‌کرده یا نمی‌کرده‌اند وجود ندارد. هرچند لازم است پژوهش‌های بیشتری صورت گیرد، اما در کل این پژوهش حاکی از آن است که نتیجه بدست آمده از افراد ترنسجندر، ترنس‌مردانه، و جنسیت نامنطبق مشابه با نتیجه بدست آمده از زنان سیسجندر است.

💠پس از زایمان

حائز اهمیت است که به نیازهای منحصر به فرد افراد ترنسجندری که زایمان کرده‌اند توجه ویژه داشته باشیم. افسردگی پس از زایمان یکی از نگرانی‌های شایع مختص این دوران است. مطالعات نشان می‌دهد که از هر هفت زن سیسجندر، یک نفر از افسردگی پس از زایمان رنج می‌برد. با توجه به این که نرخ مشکلات روحی روانی در جامعه ترنس بسیار بالاتر است، احتمال دارد آمار افسردگی پس از زایمان نیز در افراد ترنسجندر بالاتر باشد.

روش تغذیه نوزاد نیز مسئله مهم دیگری است که باید به آن توجه شود. افرادی که طبق تصمیم و ترجیح خود عمل تخلیه هر دو سینه را انجام داده‌اند، نمی‌توانند از سینه خود به نوزاد شیر دهند. افرادی که عمل تخلیه سینه انجام نداده‌اند، یا عمل خود را به روش‌هایی مانند برش دورهاله انجام داده‌اند، شاید بتوانند از سینه خود به نوزاد شیر دهند. لازم به ذکر است که هر فردی در تصمیم‌گیری مختار است که از سینه خود به نوزاد شیر دهد یا خیر.

هر چند که هنوز مطالعه‌ای در زمینه تولید شیر روی مردان ترنسجندر صورت نگرفته است، اما لازم به ذکر است که مدت‌هاست مصرف تستسترون به عنوان روشی جهت ممانعت از تولید شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گفته بدین معناست که احتمال دارد افرادی که در دوران شیردهی تستسترون‌درمانی می‌کنند، با کاهش تولید شیر مواجه شوند. افراد می‌توانند با در نظر داشتن این نکته تصمیم‌گیری کنند که آیا بهتر است شروع مجدد تستستسرون‌درمانی را به تاخیر اندازند یا خیر.

🔳افرادی که عمل تخلیه رحم انجام داده یا بدون رحم متولد شده‌اند

طبق اطلاعاتی که داریم، تا به حال هنوز حتی یک مورد بارداری در افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند گزارش نشده است. با این حال شاید در آینده نزدیک، پیشرفت فناوری در زمینه تولید مثل، تجربه بارداری را برای افرادی که عمل تخلیه رحم انجام داده یا بدون تخمدان یا رحم متولد شده‌اند امکان‌پذیر کند.

💠بارداری با پیوند رحم

برای نخستین‌بار در اکتبر سال 2014 بود که نوزادی از طریق رحم پیوندی در کشور سوئد متولد شد. این روند هنوز در مراحل آزمایشی اولیه قرار دارد، با این حال تا بحال چندین کودک دیگر نیز به این روش متولد شده‌اند. جدیدا خانواده‌ای در هند نیز برای نخستین‌بار در این کشور از طریق رحم پیوندی بچه‌دار شدند.

روش بارداری با پیوند رحم مانند بسیاری از فناوری‌های دیگر با توجه به نیازهای زنان سیسجندر توسعه یافته است؛ با این حال بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این روش برای زنان ترنسجندر و دیگر افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند نیز انجام‌شدنی است.

دکتر ریچارد پاولسن (به انگلیسی: Dr. Richard Paulson) پرزیدنت سابق انجمن پزشکی باروری امریکا بیان نمود که هم اکنون پیوند رحم برای زنان ترنس و افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده اند کمابیش امکان‌پذیر است. وی همچنین افزود: «چالش‌های بیشتری مطرح است، اما به‌شخصه مشکلی جدی که از این امر ممانعت ورزد نمی‌بینم.»
برای ایجاد دوره‌های هورمونی بارداری در بدن لازم است هورمون‌درمانی صورت گیرد. همچنین افرادی که عمل تطبیق جنسیت انجام داده اند، لازم است به روش سزارین زایمان کنند.

💠بارداری شکمی

بعضی از افراد تصور می‌کنند که شاید افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند بتوانند بارداری شکمی را تجربه کنند. این تصور براساس وضعیتی که طی آن درصد بسیار کمی از تخمک‌ها در خارج از رحم بارور می‌شوند و آن را با نام بارداری خارج از رحم می‌شناسیم شکل گرفته است. لازم به ذکر است بارداری خارج از رحم برای فرد حامل جنین به طرز باورنکردنی خطرناک بوده و معمولا نیازمند عمل جراحی است.

لازم است پژوهش‌های بسیاری صورت گیرد تا مشخص شود که آیا بارداری شکمی برای افرادی که رحم ندارند امکان‌پذیر است یا خیر، و حتی در صورتی که امکان‌پذیر باشد نیز، بسیار بعید است که گزینه مناسبی برای افرادی باشد که امیدوار هستند فرزند خود را داشته باشند.

🔻سخن پایانی

درک و شناختی که ما انسان‌ها از مسائل مختلف داریم دائما در حال تغییر و تحول است. بسیار حائز اهمیت است که این حقیقت را ارج نهیم که جنسیت عاملی تعیین‌کننده برای باردار شدن انسان‌ها نیست. بسیاری از مردان فرزندان خود را باردار شده و به دنیا آورده‌اند، و احتمالا در آینده نیز مردان بیشتری این روش را برای فرزندآوری برمی‌گزینند.

فوق‌العاده مهم است که افرادی را که باردار می‌شوند، دستمایه قضاوت و تبعیض قرار ندهیم، و تلاش کنیم تا فضایی ایمن و حامی برای آنها پدید آوریم تا بتوانند در آرامش شاهد رشد و پرورش خانواده خویش باشند.

همچنین به نظر می‌رسد پیوند رحم و دیگر فناوری‌های نوظهور، امکان بارداری و زایمان را برای افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند نیز عملی خواهد کرد.

بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، این است که از تمامی انسان‌هایی که ترجیح می‌دهند باردار شوند، صرف‌نظر از این که چه جنسیتی دارند یا با چه جنسی متولد شده‌اند، حمایت کنیم.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.healthline.com/health/transgender/can-men-get-pregnant

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved