1

فرم رضایت آگاهانه جامع جهت انجام جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM)

نویسنده و مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جامع جهت انجام جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جامع متودیوپلاستی

▪️بعضی از افراد ترنسکشوال، ترنسجندر، و جنسیت نامنطبق ترجیح می‌دهند جهت تسکین ملال جنسیتی خود جراحی کنند و بعضی دیگر چنین تصمیم و ترجیحی ندارند. انجام یا عدم انجام عمل جراحی یک تصمیم و ترجیح شخصی است و به نیازهای فردی و پزشکی هر شخص بازمی‌گردد.

▫️عمل جراحی تغییراتی دائمی و برگشت‌ناپذیر در بدن ایجاد می‌کند، به همین دلیل لازم است افرادی که مایل به انجام جراحی هستند با آگاهی کامل پیش بروند و با مراجعه به منابع و مراجع معتبر و علمی، به مطالعه و تحقیق بسیاری در این زمینه بپردازند. عمل جراحی نباید بدلیل فشار جامعه یا اطرافیان، خواسته‌های دیگر افراد، و در اثر ناآگاهی یا تلاش برای اثبات خود به دیگران صورت گیرد. انجام عمل جراحی فقط و فقط در جهت تسکین ملال جنسیتی افراد صورت می‌گیرد. مردان ترنسی که جراحی می‌کنند با مردان ترنسی که جراحی نمی‌کنند از لحاظ مرد بودن و ترنس بودن کاملا برابر هستند و انجام یا عدم انجام عمل جراحی هیچگونه برتری نسبت به دیگر افراد برای فرد به ارمغان نمی‌آورد. در زمینه تصمیم‌گیری آگاهانه جهت انجام جراحی‌های تغییرجنس و باورهای نادرست درمورد جراحی تغییرجنس می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▪️عمل متودیوپلاستی، عملی سنگین، بسیارمهم و مملو از نکته‌های ظریف و دقیق است. ارزیابی نتایج جراحی متودیوپلاستی یا کار جراحان، صرفا از روی ظاهر تعداد محدودی عکس یا گفته‌ها و شنیده‌های دیگران، و تصمیم‌گیری برای یک عمر زندگی براساس آنها کاری معقول و منطقی نیست.

▫️برای انتخاب جراح جهت انجام عمل متودیوپلاستی، ابتدا نیاز است اطلاعات و دانش خود را در زمینه تکنیک‌ها و مسائل گسترده پیرامون جراحی متودیوپلاستی افزایش دهید، سپس انتظارات واقع‌بینانه خودتان را روی کاغذ آورده و برای خودتان به‌طور کامل مشخص کنید، و‌ سپس تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و به بررسی جراحان مختلف بپردازید. برای تصمیم‌گیری و انتخاب جراح مناسب، به گفته‌ها و تجربیات اشخاص یا تعداد محدود و انگشت‌شماری تصویر نتیجه جراحی از یک جراح نمی‌توان اکتفا کرد.

▪️متودیوپلاستی جایگزینی برای فالوپلاستی بوده که هم برای جراح و هم برای خود فرد عمل ارزان‌تر و سبک‌تری است و اسکار کمتری نیز برجای می‌گذارد. دوره ریکاوری پس از جراحی متودیوپلاستی کوتاه‌تر از فالوپلاستی بوده و ریسک عوارض و مشکلات آن نیز کمتر است.

▫️افرادی که جراحی متودیوپلاستی را پشت سر گذاشته‌اند و احساس می‌کنند عمل متودیوپلاستی خواسته‌ها و نیازهای آنها را به طور کامل برآورده نکرده است، در صورت تمایل می‌توانند باموفقیت جراحی فالوپلاستی را نیز انجام دهند. لازم به ذکر است عمل متودیوپلاستی و فالوپلاستی دو روند کاملا متفاوت و مستقل از یکدیگر هستند. عمل متودیوپلاستی پیشنیاز عمل فالوپلاستی نیست، و انجام آن هیچ تاثیری روی میزان موفقیت جراحی فالوپلاستی ندارد و سبب افرایش حس جنسی آلت مردانه حاصل از فالوپلاستی نیز نمی‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط را در اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▪️متودیوپلاستی به چندین روش مختلف انجام می‌پذیرد. «بهترین روند» با توجه به اهداف فرد، وضعیت سلامتی، ترجیحات، و تیپ بدنی و آناتومی هر فرد تعیین می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این که کدام روند جراحی برای شخص شما بهترین و مناسب‌ترین روند محسوب می‌شود، لازم است با مراجعه به منابع معتبر و علمی در مورد انواع روش‌های متودیوپلاستی بادقت مطالعه نموده و در این زمینه در جلسات مشاوره پیش از عمل با جراح خود مشورت کنید. همچنین درمورد سایز آلت تناسلی مردانه دلخواه خود و توانایی‌هایی که از آلت تناسلی مردانه خود انتظار دارید (مثلا اگر می‌خواهید توانایی ادرار کردن در حالت ایستاده را داشته باشید یا برقراری رابطه دخول جنسی برایتان مهم است) می‌توانید با جراح خود به بحث و گفتگو بپردازید.

▫️گاهی عمل افزایش طول پیشابراه (که در علم پزشکی به آن یوریتروپلاستی گفته می‌شود) همراه با جراحی متودیوپلاستی صورت می‌گیرد تا متقاضی بتواند در حالت ایستاده ادرار کند. اگر ادرار کردن در حالت ایستاده یکی از اولویت‌های نخست متقاضی باشد، لازم است عمل افزایش طول پیشابراه نیز انجام پذیرد. افرادی که مایل نیستند عمل افزایش طول پیشابراه را انجام دهند، مثلا قصد دارند از عوارض این عمل دوری کنند یا ادرار کردن در حالت نشسته سبب تشدید ملال جنسیتی آنها نمی‌شود، می‌توانند این عمل را انجام ندهند.

▪️تکنیک جراحان مختلف در ساخت پیشابراه با یکدیگر متفاوت است. بعضی از جراحان ساخت پیشابراه را با استفاده از بافت مخاطی واژن انجام می‌دهند، بعضی از بافت مخاطی واژن + بافت مخاطی دهان بدین‌منظور بهره می‌جویند، برخی از بافت لب‌های کوچک ناحیه تناسلی استفاده می‌کنند، و بعضی دیگر از جراحان تکنیک‌های متفاوتی را بدین‌منظور به کار می‌گیرند. نرخ عوارض پیشابراه فاکتوری بسیار مهم در انتخاب تکنیک ساخت پیشابراه است. فاکتور تعیین‌کننده دیگر، آناتومی و وضعیت بدن فرد متقاضی است. مثلا اگر فردی بافت مخاطی واژن کافی برای ساخت پیشابراه نداشته باشد، جراح ممکن است از بافت مخاطی دهان نیز در افزایش طول پیشابراه استفاده کند. در این زمینه لازم است با جراحی که برای انجام عمل متودیوپلاستی انتخاب کرده‌اید گفتگو نمایید.

▫️توانایی ادرار کردن در حالت ایستاده به وضعیت بدنی و آناتومی هر فرد بستگی دارد؛ بعضی از افرادی که عمل افزایش طول پیشابراه را همراه با عمل متودیوپلاستی انجام می‌دهند، به دلایلی نظیر پخش شدن ادرار یا کوتاه بودن آلت تناسلی مردانه نمی‌توانند در حالت ایستاده ادرار کنند. افرادی که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، حتی در صورتی که عمل افزایش طول پیشابراه همراه با متودیوپلاستی انجام دهند نیز اغلب نمی‌توانند در حالت ایستاده ادرار کنند.

▪️طی عمل متودیوپلاستی معمولا ساخت کیسه بیضه (که در علم پزشکی به آن اسکروتوپلاستی گفته می‌شود) نیز صورت می‌گیرد. ساخت کیسه بیضه گاهی همزمان با متودیوپلاستی صورت می‌گیرد و گاهی طی عمل جراحی دیگری. بهترین روش ساخت کیسه بیضه، روش V-Y است که طبیعی‌ترین ظاهر را دارد. بعضی از جراحان کاشت ایمپلنت بیضه را به مرحله دیگری موکول می‌کنند و بعضی دیگر در همان مرحله اول جراحی انجام می‌دهند. جراح سایز ایمپلنت بیضه را با توجه به آناتومی و اهداف جراحی فرد انتخاب می‌کند. گاهی نیاز است ابتدا کاشت ایمپلنت‌های بیضه با سایز کوچکتر صورت گیرد تا کیسه بیضه به‌مرور زمان جا باز کند، سپس ایمپلنت‌های کوچک طی عمل جراحی دیگری با ایمپلنت‌های بزرگتر تعویض گردد. گاهی نیز بعضی از جراحان در کیسه بیضه منبسط‌کننده بافت قرار می‌دهند تا خود فرد بتواند با تزریق سالین از طریق پورت هر چند روز یکبار، حجم منبسط‌کننده را افزایش داده و بدین‌ترتیب کیسه بیضه به‌مرور زمان جا باز کند؛ پس از چند ماه جراح طی عمل جراحی دیگری منبسط‌کننده را معمولا با بیحسی موضعی خارج نموده و آن را با ایمپلنت‌های بیضه جایگزین می‌کند. این روش نسبت به روش اول کمتر متداول است. بطورکلی کیسه بیضه ساخته شده طی عمل متودیوپلاستی از کیسه بیضه ساخته شده طی عمل فالوپلاستی کوچکتر بوده و ایمپلنت‌های کوچکتری نیز در آن قرار میگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▫️طی عمل متودیوپلاستی می‌توان عمل تخلیه و بستن دائمی واژن (که در علم پزشکی به آن واژینکتومی گفته می‌شود) را نیز به انجام رساند. انجام یا عدم انجام عمل واژینکتومی به اولویت‌ها و ترجیحات فرد بستگی دارد. اگر فردی مایل باشد عمل افزایش طول پیشابراه را به انجام برساند، معمولا جراحان مختلف انجام عمل واژینکتومی را نیز الزامی می‌دانند چرا که بعضی از جراحان از بافت مخاطی واژن در ساخت پیشابراه استفاده می‌کنند، و همچنین انجام این عمل از ریسک عوارض و مشکلات جراحی افزایش طول پیشابراه می‌کاهد. اما اگر فردی مایل نباشد عمل افزایش طول پیشابراه را انجام دهد، هیچ الزامی به انجام عمل واژینکتومی وجود ندارد و فرد تا هر زمان که مایل باشد می‌تواند واژن خود را نگاه دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▪️اگر فردی مایل باشد جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) را انجام دهد، لازم است عمل تخلیه رحم (هیسترکتومی) را نیز پشت سر بگذارد، اما تخلیه تخمدان‌ها (اوفرکتومی) ضرورتی ندارد. در حالت کلی عمل تخلیه رحم پیشنیاز عمل متودیوپلاستی محسوب نمی‌شود، مگر این که فرد بخواهد عمل واژینکتومی یا افزایش طول پیشابراه را انجام دهد. در این زمینه می‌توانید از جراح خود پرسش نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▫️طی عمل متودیوپلاستی، جراح کلیتوریس را آزاد نموده و آن را بیرون می‌آورد؛ بدین ترتیب آلت تناسلی مردانه‌ای کوچک برای فرد می‌سازد. تکنیک جراحان مختلفی که متودیوپلاستی انجام می‌دهند با یکدیگر متفاوت است. چهار تکنیک اصلی متودیوپلاستی عبارت‌اند از: آزادسازی کلیتوریس، متودیوپلاستی کامل، رینگ متودیوپلاستی، و سنچورین متودیوپلاستی. در تکنیک آزادسازی کلیتوریس (ساده‌ترین و کم‌عارضه‌ترین تکنیک متودیوپلاستی که یکی از مراحل تکنیک‌های دیگر نیز محسوب می‌شود)، جراح رباط‌های نگهدارنده و بافت‌های اطراف کلیتوریس را برش می‌زند و کلیتوریس را به اصطلاح آزاد می‌کند؛ در این تکنیک جراحی بسته به درخواست متقاضی، ساخت کیسه بیضه و کاشت ایمپلنت‌های بیضه نیز ممکن است انجام گیرد. در تکنیک متودیوپلاستی کامل، مراحل آزادسازی کلیتوریس، تخلیه و بستن واژن، افزایش طول کلیتوریس، افزایش طول پیشابراه، ساخت کیسه بیضه و کاشت ایمپلنت بیضه صورت می‌گیرد. در تکنیک رینگ متودیوپلاستی، مراحل آزادسازی کلیتوریس، دوختن بخشی از دهانه واژن، افزایش طول کلیتوریس، افزایش طول پیشابراه، ساخت کیسه بیضه و کاشت ایمپلنت بیضه صورت می‌گیرد. در تکنیک سنچورین متودیوپلاستی نیز، تمامی مراحل از جمله آزادسازی کلیتوریس، تخلیه و بستن واژن، افزایش طول کلیتوریس، افزایش قطر کلیتوریس (با استفاده از رباطهای گرد لب‌های بزرگ)، افزایش طول پیشابراه، ساخت کیسه بیضه و کاشت ایمپلنت بیضه صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که هر فردی بنا بر ترجیحات و اولویت‌های خود می‌تواند بعضی از مراحل هر تکنیک را انجام ندهد. واضح است که هر چه عمل پیچیده‌تر باشد و مراحل بیشتری را دربرگیرد، ریسک عوارض و مشکلات پس از عمل نیز بالاتر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▪️گاهی همزمان با عمل متودیوپلاستی یا چند ماه بعد طی عمل جراحی دیگری، عمل مونس‌پلاستی نیز صورت می‌گیرد. طی عمل مونس‌پلاستی، جراح پوست و چربی اضافی ناحیه مثلثی شکل بالای آلت تناسلی را تخلیه می‌کند. این عمل مناسب افرادی است که در ناحیه مونس، پوست و چربی اضافی دارند و آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه آنها بسیار پایین و تقریبا بین پاها قرار می‌گیرد. انجام این عمل سبب می‌شود تا آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی در موقعیت بالاتری قرار گیرد و سایز اصلی آن بیشتر مشخص شود. پس از جراحی مونس‌پلاستی بسته به تکنیک جراح ممکن است اسکاری افقی روی ناحیه مونس برجای بماند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▫️عمل متودیوپلاستی با ریسک عوارض و مشکلاتی نظیر عفونت، هماتوم (تجمع خون در بافت)، باز شدن برش‌های جراحی، آسیب به مثانه یا روده، عوارض مربوط به پیشابراه در صورتی که عمل ساخت پیشابراه صورت گیرد (از جمله فیستول و تنگی پیشابراه، عفونت ادراری، چکه کردن و پاشیدن ادرار)، عوارض مربوط به ایمپلنت‌های بیضه اگر کاشت این نوع ایمپلنت‌ها صورت گیرد (از جمله پس زدن ایمپلنت یا جابه‌جا شدن آن در بدن، عفونت و …) و موارد دیگر اشاره نمود. لازم به ذکر است هر چه فردی سبک زندگی سالم‌تری داشته باشد، تکنیک جراحی مناسب‌تری براساس وضعیت بدنی خویش و با مشورت با جراح انتخاب کرده باشد، و جراح ماهرتر و مجرب‌تری برای انجام جراحی متودیوپلاستی انتخاب کرده باشد، ریسک بروز عوارض و مشکلات پس از جراحی پایین‌تر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ریسک‌ها و عوارض پس جراحی متودیوپلاستی، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▪️برقراری رابطه دخول جنسی با آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی به‌ندرت امکان‌پذیر است. اگر توانایی برقراری رابطه دخول جنسی و داشتن آلت تناسلی مردانه‌ای با طول بیش از چهار الی شش سانتی‌متر یکی از اولویت‌های نخست متقاضی باشد، بهتر است عمل فالوپلاستی صورت گیرد.

▫️طول آلت تناسلی مردانه حاصل از عمل متودیوپلاستی به طول کلیتوریس فرد بستگی دارد. جراح با برش زدن رباط‌های نگهدارنده و بافت‌های اطراف، کلیتوریس را آزاد می‌کند و آن را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهد، با این حال طول آلت تناسلی مردانه بعد از عمل به اندازه طول کلیتوریس قبل از عمل خواهد بود. بعضی از افراد تصور می‌کنند طی عمل متودیوپلاستی کل تنه کلیتوریس از داخل به بیرون کشیده شده و طول آلت پس از عمل افزایش چشمگیری خواهد یافت، این تصور غلط است.

▪️بهترین نتیجه جراحی متودیوپلاستی زمانی حاصل می‌شود که کلیتوریس با تستسترون‌درمانی منظم به‌خوبی رشد کرده باشد، لذا پیش از عمل متودیوپلاستی نیاز است حداقل یک – دو سال تستسترون‌درمانی صورت گرفته باشد. از دیگر عوامل تاثیرگذار روی نتیجه جراحی می‌توان به عدم تجمع چربی اطراف ناحیه تناسلی اشاره نمود. به عبارتی دیگر، هر چه بافت و چربی کمتری اطراف ناحیه تناسلی تجمع یافته باشد و کلیتوریس بهتر رشد کرده باشد، نتیجه جراحی هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکرد عالی‌تر می‌شود. بعضی از جراحانی که از لب‌های کوچک ناحیه تناسلی در ساخت پیشابراه استفاده می‌کنند، بزرگ بودن لب‌های کوچک را مزیتی برای متقاضیان عمل افزایش طول پیشابراه می‌دانند. بعضی از جراحان نیز از لب‌های کوچک جهت افزایش قطر آلت تناسلی مردانه استفاده می‌کنند.

▫️بعضی از جراحان به متقاضیان جراحی متودیوپلاستی توصیه می‌کنند که مدتی قبل از عمل از کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) و پمپ جهت افزایش سایز کلیتوریس استفاده کنند. نتیجه‌بخشی این روش‌ها از لحاظ علمی تایید نشده است. بعضی از افرادی که از این روش‌ها بهره جسته‌اند نتیجه گرفته‌اند، بعضی نتیجه‌ای نگرفته‌اند، و بعضی نتیجه موقتی گرفته‌اند به‌طوری‌که با کنار گذاشتن این روش‌ها، پس از مدتی سایز آلت تناسلی مردانه آنها به اندازه سابق بازگشته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▪️تعداد محدودی از جراحان در ایالات متحده کاشت پوست مصنوعی آلودرم را نیز همراه با متودیوپلاستی انجام می‌دهند تا قطر آلت تناسلی فرد را کمی افزایش دهند. این روش جدیدی نیست و پیش‌تر توسط جراحان جهت بزرگ کردن آلت تناسلی مردان سیسجندر به کار می‌رفته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▫️حس جنسی و ارگاسم پس از جراحی متودیوپلاستی معمولا با قبل از عمل متفاوت است. بیشتر افرادی که متودیوپلاستی کرده‌اند می‌گویند که پس از جراحی می‌توانند مانند قبل از جراحی یا حتی بهتر از قبل ارگاسم را تجربه کنند. با این حال این ریسک نیز مطرح است که ارگاسم پس از جراحی به سختی اتفاق افتد یا در موارد نادر اصلا اتفاق نیفتد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت حس جنسی و ارگاسم قبل و بعد از عمل می‌توانید مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▪️آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی حالت آویزان ندارد و در لباس‌زیر برجستگی مشخصی ایجاد نمی‌کند. عمل متودیوپلاستی امکان تولید اسپرم یا مایع منی را برای فرد ایجاد نمی‌کند؛ افرادی که عمل افزایش طول پیشابراه همراه با متودیوپلاستی انجام داده‌اند، امکان دارد هنگام تحریک جنسی و ارگاسم مایعی شفاف از نوک آلت تناسلی مردانه آنها خارج شود. این مایع توسط غدد اسکن ترشح می‌شود، مقدار آن از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و مایع منی محسوب نمی‌شود. آلت تناسلی مردانه حاصل از عمل متودیوپلاستی هنگام تحریک جنسی به‌خودی‌خود در حالت نعوظ قرار می‌گیرد و طول و قطر آن تا حدودی افزایش پیدا می‌کند، اما همانند آلت تناسلی مردان سیسجندر (غیرترنس) در زاویه‌ای مناسب دخول جنسی قرار نمی‌گیرد.

▫️شرکت سازنده ایمپلنت‌های جراحی Zephyr واقع در کشور سوئیس به‌تازگی پینایل ایمپلنتی با نام ZSI 100 D4 را عرضه کرده است که اولین پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت طراحی شده جهت ایجاد سختی و نعوظ آلت تناسلی مردانه پس از جراحی متودیوپلاستی ویژه مردان ترنس است. کاشت این نوع پینایل ایمپلنت در بافت نعوظی آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی صورت می‌گیرد، ادرار کردن در حالت ایستاده را سهولت می‌بخشد، از باریک شدن آلت تناسلی مردانه پس از عمل جلوگیری می‌کند، ظاهر آلت تناسلی مردانه را حفظ نموده و سختی لازم را هنگام دخول جنسی برای آلت فراهم می‌آورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▪️به متقاضیان جراحی متودیوپلاستی توصیه می‌شود که پیش از عمل جراحی، تصاویر نتیجه جراحی پزشک جراحی که انتخاب کرده‌اند و همچنین تصاویر نتیجه جراحی سایر جراحان را مشاهده نمایند. بهتر است که هم تصاویر بعد از عمل را ببینید و هم تصاویر قبل از عمل را. هنگام مشاهده تصاویر، به آناتومی و شکل و فرم بدن افراد دقت داشته باشید و بیشتر به تصاویر افرادی اتکا کنید که شکل و فرمی مشابه با بدن شما دارند. هم تصاویر بلافاصله بعد از عمل را ببینید و هم تصاویر مربوط به یک یا چند سال بعد از عمل را. حتما تصاویر «بسیاری» را مشاهده نمایید و به تعداد محدود تصویر اکتفا نکنید. در نظر داشته باشید که بدن هر فرد منحصر به فرد است و نتیجه جراحی افراد مختلف مانند یکدیگر نخواهد بود.

▫️متودیوپلاستی عمل سبکی نیست. مدت عمل بسته به نوع جراحی معمولا دو الی پنج ساعت به طول می‌انجامد. متودیوپلاستی ممکن است طی یک، دو یا سه مرحله جراحی تکمیل گردد. تعیین تعداد مراحل جراحی و فاصله بین مراحل جراحی به نوع تکنیک متودیوپلاستی، نوع عمل‌هایی که در هر مرحله صورت می‌گیرد، وضعیت سلامتی فرد پس از هر عمل جراحی، تصمیم و ترجیح متقاضی و پزشک و مسائل دیگر بستگی دارد. لازم است در جلسه مشاوره با جراح، تعداد مراحل جراحی و حدود فاصله بین مراحل جراحی را از جراح خود جویا شوید.

▪️متودیوپلاستی عملی سرپایی محسوب می‌شود، در اتاق عمل در بیمارستان صورت می‌گیرد و معمولا نیازی به بستری شبانه در بیمارستان ندارد. پس از جراحی متودیوپلاستی لازم است چند جلسه ملاقات فالوآپ (پیگیری) در مطب جراح صورت گیرد. افرادی که در شهر یا کشوری غیر از محل سکونت خود جراحی می‌کنند باید آمادگی لازم برای حضور در جلسات ملاقات با پزشک را داشته باشند.

▫️پس از عمل متودیوپلاستی یا در دوره ریکاوری باید انتظار درد متوسط تا شدید را داشته باشید.

▪️اگر عمل افزایش طول پیشابراه همراه با متودیوپلاستی صورت پذیرد، نیاز است که سوند سوپراپیوبیک به مدت یک الی پنج هفته جهت تخلیه ادرار مورد استفاده قرار گیرد (سوند سوپراپیوبیک لوله‌ای است که مثانه را از طریق حفره کوچکی واقع در زیر شکم تخلیه می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا موقعی که هنوز پیشابراه ترمیم نشده است، ادرار از پیشابراه عبور کند).

▫️عمل افزایش طول پیشابراه با ریسک تنگی و فیستول پیشابراه همراه است. اگر این عوارض ایجاد شود، نیاز است اقدامات درمانی بیشتری صورت گیرد. (تنگی پیشابراه به باریک شدن مجرای عبور ادرار گفته می‌شود؛ این عارضه ادرار کردن را دشوار یا غیرممکن می‌سازد. فیستول پیشابراه نیز به ایجاد حفره‌ای کاذب در ناحیه تناسلی گفته می‌شود، به گونه‌ای که ادرار به جای این که از نوک آلت تناسلی مردانه خارج گردد، از جای دیگری از پیشابراه به بیرون نشت می‌کند). افرادی که عمل متودیوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه انجام می‌دهند لازم است ارولوژیست‌های ترمیمی نزدیک به محل سکونت خود را بشناسند تا در صورت بروز عوارض مربوط به پیشابراه بتوانند به این پزشکان مراجعه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

▪️پس از عمل متودیوپلاستی معمولا زودتر از چهار هفته نمی‌توانید شغل خود را از سر بگیرید و پس از این مدت فقط می‌توانید به کار پشت‌میزنشین بپردازید. همچنین تا شش هفته یا بیشتر نمی‌توانید هیچگونه فعالیت شدیدی انجام دهید. ریکاوری کامل پس از عمل متودیوپلاستی ممکن است تا سه ماه به طول انجامد. لازم است حتما از دستورالعمل‌های مراقبت قبل و بعد از جراحی پزشک جراح خودتان پیروی کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد دستورالعمل‌های مراقبت قبل و بعد از جراحی می‌توانید مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

▫️سیگار کشیدن از بهبود یافتن زخم‌ها جلوگیری می‌کند، لذا ترک سیگار قبل از عمل قویا توصیه می‌شود. بیشتر جراحان از مراجعه‌کنندگان خود می‌خواهند که یک یا شش ماه یا بیشتر قبل از عمل جراحی و شش ماه یا بیشتر بعد از عمل جراحی سیگار کشیدن را کنار بگذارند، در غیر این صورت از انجام عمل جراحی روی فرد خودداری می‌کنند.

▪️چاقی ریسک بروز عوارض پس از جراحی را افزایش می‌دهد و از بهبود یافتن زخم‌ها جلوگیری می‌کند. بعضی از جراحان حد بالایی را برای BMI (شاخص توده بدنی – سنجش میزان چاقی و سلامت وزن با توجه به قد) تعیین کرده‌اند و از انجام عمل جراحی روی افرادی که بی‌ام‌آی آنها بالاتر از این حد مجاز باشد امتناع می‌ورزند. شکل و فرم بدن نیز تاثیر بسیاری روی میزان موفقیت جراحی متودیوپلاستی می‌گذارد. جراح همواره علاوه بر این که به وزن و قد مراجعه‌کننده توجه می‌کند، به شکل و فرم بدن او نیز توجه می‌کند.

➖اینجانب تمامی اطلاعات موجود در این فرم را مطالعه نموده و با جراح درمورد آنها گفتگو کرده‌ام، تمامی این اطلاعات را کاملا متوجه شده‌ام و پاسخ تمامی سوالاتم را دریافت کرده‌ام.

نام و امضای مراجعه‌کننده/متقاضی

➖اینجانب تمامی اطلاعات موجود در این فرم را مورد بررسی قرار داده و با مراجعه‌کننده به بحث و گفتگو پرداخته‌ام، و اطمینان دارم که مراجعه‌کننده تمامی این اطلاعات را کاملا متوجه شده است.

نام و امضای جراح

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جامع جهت انجام جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جامع متودیوپلاستی

نویسنده و مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.sfdph.org/dph/default.asp

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved