1

طرح برش‌های جراحی و فرم‌دهی سینه پس از جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) چگونه خواهد بود؟

مترجم: سعید.ش

در این مقاله به مقایسه انواع برش‌ها و تکنیک‌های مختلف فرم‌دهی جهت مردانه‌سازی سینه طی جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس می‌پردازیم. سپس توضیح خواهیم داد که چه تغییراتی را می‌توان در این تکنیک‌ها پدید آورد تا نتیجه جراحی تخلیه سینه بهترین تناسب را با نیازهای افراد غیرباینری داشته باشد.

🔳برش‌ها: شکل و موقعیت

💠طرح برش‌ها برای دستیابی به سینه‌ای مردانه

برای افرادی که علاقه‌مند به داشتن سینه‌ای مردانه هستند، جراح طرح برش‌ها را به گونه‌ای تعیین می‌کند که سینه‌ای مردانه برای فرد حاصل گردد؛ این طرح برش‌ها در ادامه ذکر گردیده است:

▪️جراح برشی با انحنای ملایم می‌زند بطوریکه تا جای ممکن نزدیک به لبه پایینی عضله سینه‌ای بزرگ و در امتداد آن قرار گیرد.

▪️جراح به جای برش منحنی‌شکل، برشی مستقیم می‌زند تا ظاهر سینه پس از جراحی یادآور سینه قبل از جراحی نباشد.

▪️جراح برشی مورب در امتداد لبه بیرونی عضله سینه‌ای بزرگ رو به بالا و به سمت زیربغل ایجاد می‌کند. افراد متقاضی معمولا این برش را درخواست نمی‌کنند، اما با توجه به این که این نوع طرح برش طرحی غیرباینری محسوب نمی‌گردد و نتیجه جراحی ظاهری مردانه خواهد داشت، در اینجا ذکر گردید.

💠طرح برش‌های کمتر باینری (یا غیرباینری)

در ادامه چند طرح برشی که مورد درخواست افرادی بوده که علاقه‌مند به داشتن برش‌هایی غیرباینری بوده‌اند، ذکر شده است.

▪️جراح برشی طولانی‌تر، بالاتر یا پایین‌تر از برش‌هایی که بالاتر ذکر گردید ایجاد می‌کند.

▪️جراح برش را به گونه‌ای ایجاد می‌کند که نزدیک به لبه پایینی عضله سینه‌ای بزرگ نباشد، چرا که در غیر این صورت جای برش پس از جراحی بیانگر سینه‌ای با ظاهر مردانه خواهد بود.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برش حاصل از روند دهان‌ماهی بصورت افقی وسط سینه قرار می‌گیرد. این روند گزینه‌ای محبوب ویژه افراد غیرباینری است، چرا که بیشتر افراد نتیجه حاصل از این روند جراحی را شبیه به سینه‌ای که طی پروسه بلوغ استروژنیک یا آندروژنیک شکل گرفته باشد نمی‌بینند.

🔳مقدار بافت باقیمانده در سینه و فرم‌دهی سینه

💠سینه‌ای مردانه

برای این که پس از جراحی سینه‌ای مردانه حاصل گردد، لازم است که فرم‌دهی سینه به گونه‌ای یکدست و یکپارچه صورت گیرد. باید ضخامت بافت سینه در تمام نقاط سینه یکدست و یکپارچه، و مشابه با سایر نقاط اطراف ناحیه جراحی باشد. به این معنا که:

▪️پس از جراحی موفقیت‌آمیز تخلیه سینه، اگر بافت هر کجای سینه را با دو انگشت بگیریم، ضخامت همه‌جا کمابیش یکسان خواهد بود. این ضخامت نه تنها نشان‌دهنده تعادل و یکپارچکی نتیجه نهایی جراحی است، بلکه به‌مرور زمان سبب می‌شود تا نتیجه جراحی ظاهر عالی خود را حفظ کند.

▪️اگر فردی که جراحی کرده وزن خود را کاهش دهد و اقدام به عضله‌سازی کند، سینه او پس از جراحی درست مانند سینه دیگر افراد، عضلات برجسته و مشخصی پیدا می‌کند.

▪️اگر فردی که جراحی کرده وزن اضافه کند، سینه‌اش نیز به اندازه ناحیه توراکس و ترانک (بالاتنه) او چربی می‌گیرد.

▪️نتیجه جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه باید به گونه‌ای باشد که روی بافت‌های اضافی زیربغل و همچنین قسمت روبه‌رو و بالای سینه نزدیک به زیربغل کار شده باشد و اگر بافت پستان اضافی آنجا وجود داشته تخلیه شده باشد.

💠سینه‌ای غیرباینری

افرادی که خواستار سینه‌ای غیرباینری هستند، بیشترین تنوع را در انواع مختلف تکنیک‌های جراحی پیش روی خود دارند. مثلا روند T معکوس و سوراخ‌دکمه را در نظر بگیرید:

▪️حتی موقعی که این دو روش باموفقیت انجام می‌شوند نیز، مقدار قابل توجهی بافت پستان در ناحیه جراحی باقی می‌ماند. افرادی که متقاضی انجام این نوع روندها هستند، لازم است از پیش آمادگی داشته باشند که ممکن است پس از جراحی سینه‌شان مانند سینه مردان سنگین‌وزن (یا شبیه به سینه مردانی که ژنیکوماستی دارند) شود. گاهی اوقات نیز ممکن است نتیجه جراحی فرد به گونه‌ای شود که گویا وی پستان‌های نسبتا کوچکی دارد.

▪️این روش‌ها ممکن است بهترین تناسب را با نیازهای افرادی داشته باشند که خود را جندرفلوید (جنسیت سیال) می‌دانند و جنسیت‌های مختلفی را روی طیف جنسیتی تجربه می‌کنند. اگرچه نتیجه این عمل جراحی برای بعضی از افرادی که ملال جنسیتی قابل توجهی بدلیل وجود بافت پستان در سینه خود دارند، رضایت‌بخش نخواهد بود.

▪️ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که روند برش دبل را نیز می‌توان به گونه‌ای انجام داد که بافت پستان بیشتر از حد معمول در سینه فرد باقی بماند. در روند جراحی برش دبل، مقدار بافت پستانی که برجای می‌ماند را بیشتر از روندهای T معکوس/سوراخ‌دکمه می‌توان مدیریت کرد.

در مواردی که مراجعه‌کننده مایل است پس از جراحی مقدار مشخصی بافت پستان در سینه‌اش باقی بماند، بشخصه قویا توصیه می‌کنم که عکس نتیجه جراحی افرادی را همراه خود داشته باشد که نشان‌دهنده همان مقدار بافت پستانی باشد که وی مایل است پس از جراحی در سینه‌اش باقی بماند. این امر سبب می‌شود تا در رابطه با نتیجه پس از هر روند جراحی و محدودیت‌هایی که برای هر روند با توجه به تیپ بدنی افراد مختلف وجود دارد، سوء تفاهمی پیش نیاید.

🔻مطلب مرتبط:

✳️هاله و نوک سینه پس از جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) چگونه خواهد بود؟
https://helptranscenter.org/2019/06/10/742/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved