1

هاله و نوک سینه پس از جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) چگونه خواهد بود؟

مترجم: سعید.ش

در این مقاله به تعریف گزینه‌های مختلف مردانه‌سازی هاله و نوک سینه طی جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس می‌پردازیم. سپس توضیح خواهیم داد که چه تغییراتی را می‌توان در تکنیک‌ها پدید آورد تا نتیجه جراحی تخلیه سینه بهترین تناسب را با نیازهای افراد غیرباینری داشته باشد.

پیش از این که وارد جزئیات شویم، لازم است که هاله و نیپل (نوک) سینه را از هم متمایز کنیم. هاله سینه به ناحیه رنگی بزرگ (که معمولا دایره‌ای‌شکل است) و نوک سینه را نیز دربرمی‌گیرد گفته می‌شود. نوک سینه (یا همان نیپل در اصطلاح جراحی پلاستیک) نیز به تنها ناحیه برجسته و معمولا استوانه‌ای شکل روی سینه گفته می‌شود.

🔳ویژگی‌های هاله و نوک سینه مردانه

جراح طی جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه معمولا هاله سینه را کوچک می‌کند و قطر آن را به 22 میلی‌متر (دایره‌ای حدودا به اندازه سکه پنج‌سنتی) کاهش می‌دهد. 22 میلی‌متر قطر متوسط هاله سینه فردی است که با جسم مردانه متولد شده است.

▪️برجستگی: جراح طی جراحی تخلیه و مردانه سینه به روش برش دبل، میزان برجستگی نوک سینه را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهد. این اقدام به عنوان بخشی از روند گرافت (پیوند) نوک سینه امری ضروری است. در سایر روندهای جراحی مانند روش سوراخ‌کلید یا برش دورهاله، جراح معمولا نوک سینه را کوچک نمی‌کند، اما هاله سینه را (در روند دورهاله) کوچک می‌کند.

▪️سایز: بیشتر افرادی که مایل هستند سینه‌ای مردانه‌تر داشته باشند معمولا ترجیح می‌دهند هاله سینه بسیار کوچکتر (با قطر 22 میلی‌متر) و برجستگی نیپل (نوک سینه) بسیار کمتری داشته باشند.

▪️موقعیت: هاله سینه افرادی که با جسم مردانه متولد شده‌اند معمولا 3 سانتی‌متر داخل‌تر و همچنین بالاتر از لبه عضله سینه‌ای بزرگ است. در روش‌های محاسباتی متعددی سعی بر این بوده که بهترین موقعیت هاله سینه تعریف گردد، اما در نهایت این جراح است که با اتکا به دید زیبایی‌شناسی خویش طی روند جراحی بهترین موقعیت را برای هاله و نوک سینه تعیین می‌کند. بدون شک برای این که نتیجه‌ای زیبا و متقارن حاصل شود، لازم است که جراح درمورد نحوه قرارگیری هاله و نوک سینه و برقراری تقارن بین آنها قدری وسواس به خرج دهد.

🔳ویژگی‌های هاله و نوک سینه غیرباینری

در بیشتر مواقع افراد غیرباینری که مایل هستند هاله سینه‌شان کمتر باینری (مردانه یا زنانه) باشد، ترجیح می‌دهند قطر هاله سینه‌شان کمی بزرگ‌تر (معمولا در حد 25 یا 26 میلی‌متر)، یعنی به اندازه سکه کوارتر امریکایی یا سکه یک یورویی اروپایی باشد.

▪️برجستگی: افراد غیرباینری ممکن است مایل باشند نوک سینه‌شان برجستگی بیشتری داشته باشد. طی روند گرافت (پیوند) آزاد نوک سینه می‌توان میزان برجستگی نوک سینه را تا درجاتی کنترل کرد، اما باید توجه داشت که هنگام آماده‌سازی گرافت نوک سینه لازم است که جراح برجستگی نوک سینه را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

▪️سایز: افرادی که مایل هستند قطر هاله سینه‌شان بزرگ‌تر باشد، باید توجه داشته باشند که هاله سینه با قطر بیشتر از 30 میلی‌متر رفته‌رفته شکل زنانه‌ای پیدا می‌کند.

▪️موقعیت: افراد غیرباینری ممکن است ترجیح دهند که موقعیت هاله و نوک سینه آنها متفاوت باشد، مثلا فاصله بین دو هاله سینه کمتر از حد معمول سینه مردانه باشد یا هاله سینه بالاتر از حد معمول سینه مردانه قرار گیرد. از دیدگاه دکتر ماسر (به انگلیسی: Dr. Mosser) وقتی فردی ترجیح می‌دهد هاله سینه بزرگتری داشته باشد، پسندیده‌ترین حالت از لحاظ زیبایی‌شناختی به این صورت است که هاله سینه کمی بالاتر قرار گیرد.

▪️حذف کامل هاله و نوک سینه: ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که بعضی از افراد غیرباینری ترجیح می‌دهد که اصلا هاله و نوک سینه نداشته باشند و طی عمل جراحی، هاله و نوک سینه آنها بطور کامل برداشته شود. برای این امر لازم است که فرد تحت عمل تخلیه سینه به روش برش دبل قرار گیرد اما گرافت (پیوند) آزاد هاله و نوک سینه برای وی انجام نگیرد. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند هیچ‌وقت هیچگونه هاله و نوک سینه‌ای نداشته باشند، اما بعضی از افراد پس از مدتی هاله و نوک سینه‌ای را روی سینه خود تتو می‌کنند. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که هاله و نوک سینه‌های موقتی چسبی از جنس سیلیکن و با طراحی عالی موجود است که هر موقع فرد بخواهد می‌تواند آنها را روی سینه خود بچسباند.

🔻مطلب مرتبط:

✳️طرح برش‌های جراحی و فرم‌دهی سینه پس از جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) چگونه خواهد بود؟
https://helptranscenter.org/2019/06/13/743/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved