1

شکل و حس پستان‌ها پس از جراحی بزرگ کردن پستان در زنان ترنس (MTF) چگونه خواهد بود؟

مترجم: سعید.ش

بسیاری از زنان ترنس و افراد غیرباینری ترنس‌زنانه به امید رشد پستان و نوک سینه‌ها هورمون‌درمانی را شروع می‌کنند، اما هورمون‌درمانی به تنهایی تغییرات چشمگیری را در پستان‌ها ایجاد نمی‌کند. اگر مایل هستید پستان‌های بزرگتر و پُرتری داشته باشید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که به جراحی بزرگ کردن پستان MTF بیاندیشید.

طی جراحی بزرگ کردن پستان MTF، جراح برشی در ناحیه زیر پستان، زیر بغل یا دور هاله سینه ایجاد می‌کند و ایمپلنت پستان سالین یا سیلیکنی را از طریق این برش در بدن جایگذاری می‌کند. این جراحی تغییرات بارزی را در شکل و سایز پستان ایجاد می‌کند، اما باید توجه داشت که نتیجه نهایی ضرورتا کامل و بی‌عیب و نقص نیست. حائز اهمیت است که قبل از این که اقدام به جراحی کنید، انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید.

🔳شکل و حس پستان‌ها پس از جراحی چگونه خواهد بود؟

هر انسانی منحصر بفرد است، لذا راهی ندارد که قبل از عمل بتوانیم شکل و حس پستان‌ها پس از جراحی را به‌طور دقیق پیش‌بینی کنیم. توجه به این نکته حائز اهمیت است که شکل و حس پستان‌هایی که با عمل جراحی بزرگ شده‌اند با پستان‌های طبیعی تفاوت دارد.

پستان‌هایی که با عمل جراحی بزرگ شده‌اند معمولا کمی از هم فاصله دارند، سفت‌تر و گردتر هستند. این تفاوت‌ها در افراد ترنسجندری که تصمیم به انجام جراحی بزرگ کردن پستان می‌گیرند بارزتر است، چرا که سینه افراد ترنسجندر برخلاف زنان سیسجندر با بالا رفتن سن و سال حالت کیسه‌مانند و آویزان به خود نگرفته است. بعلاوه سینه افراد ترنسجندر معمولا عریض‌تر و عضلانی‌تر از سینه زنان سیسجندر است. انتخاب سایز و نوع ایمپلنت مناسب، خصوصیات مردانه سینه افراد ترنسجندر را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.

دکتر ماسر (به انگلیسی: Dr. Mosser) برنامه جراحی اختصاصی براساس آناتومی بدن هر فرد تنظیم می‌کند. بهترین کار این است که صریح و شفاف در مورد اهدافی که از عمل جراحی دارید با دکتر ماسر صحبت کنید تا ایشان بتوانند شناخت کاملی از انتظاراتی که از عمل جراحی دارید بدست آورند.

🔳بزرگ کردن پستان MTF: عکس‌های قبل و بعد از عمل

هیچ دو بدنی یکسان نیستند، و همین امر سبب می‌شود تا پیش‌بینی نتیجه نهایی جراحی کار ساده‌ای نباشد. با این حال تماشای تصاویر قبل و بعد از عمل طی پروسه مشاوره با جراح بسیار کمک‌کننده است.

🔻توصیه‌هایی در زمینه تماشای عکس‌های قبل و بعد از عمل:

▪️بیشتر به عکس افرادی توجه کنید که فرم بدنشان (از لحاظ وزن، قد و عرض سینه) شبیه به شما باشد. تماشای این تصاویر درمورد سایز و شکل ایمپلنتی که می‌خواهید ایده بهتری به شما می‌دهد.

▫️تصاویر افرادی را پیدا کنید که تقریبا هم‌سن‌وسال شما باشند. افراد جوان‌تر معمولا پوست کشسان‌تری دارند که روی نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد.

▪️به اسکار (جای برش) پس از جراحی دقت داشته باشید. بیشتر جراحی‌های بزرگ کردن پستان اسکار اندکی برجای می‌گذارند، با این حال موقعیت برش جراحی تعیین‌کننده نتیجه نهایی جراحی خواهد بود.

🔳شبه‌ایمپلنت‌ها را امتحان کنید

یکی دیگر از روش‌های عالی برای این که متوجه شوید پس از جراحی بزرگ کردن پستان چه ظاهری پیدا می‌کنید این است که شبه‌ایمپلنت‌ها را امتحان کنید. با امتحان کردن شبه‌ایمپلنت‌ها بهتر می‌توانید سایز کاپ متناسب با تیپ بدنی و اهدافی که از عمل بزرگ کردن پستان دارید را انتخاب کنید. اگر شبه‌ایمپلنت‌ها را در مطب پزشک امتحان کنید، می‌توانید ایده بهتری درمورد حس پستان‌ها پس از جراحی نیز پیدا کنید.

🔻اگر خارج از شهر زندگی می‌کنید، می‌توانید با استفاده از‌ موادی که در ادامه آمده است، شبه‌ایمپلنت‌های مخصوص خود را بسازید:

➖جوراب شلواری یا گنی
➖پیمانه مدرج
➖برنج خشک
➖قیچی

هر موقع مواد لازم را فراهم کردید، پاهای جوراب شلواری را از وسط قیچی کنید. سپس هر یک از پاها را بکشید تا مطمئن شوید که فضای کافی برای برنج خشک وجود دارد. با استفاده از پیمانه مدرج، به اندازه سایز ایمپلنتی که می‌خواهید برنج خشک بردارید. سایزهای استاندارد ایمپلنت پستان در ادامه ذکر گردیده است:

🔹یک فنجان برنج = تقریبا 250 سی‌سی
🔹نیم فنجان برنج = تقریبا 125 سی‌سی
🔹ربع فنجان برنج = تقریبا 75 سی‌سی

سر و ته شبه‌ایمپلنت‌های خود را محکم گره بزنید و آنها را با یک سوتین ورزشی امتحان کنید. هر چند که حس شبه‌ایمپلنت‌ها مانند حس ایمپلنت پستان نیست، اما با امتحان کردن آنها می‌توانید ایده بهتری درمورد شکل پستان‌ها در زیر لباس بدست آورید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved