1

توصیه‌های عمومی ویژه دوره ریکاوری پس از جراحی‌ بالاتنه در مردان ترنس (FTM) و زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔹خودداری از استعمال سیگار
سیگار کشیدن را حداقل دو ماه قبل از جراحی و طی دوره ریکاوری کنار بگذارید تا عوارض مربوط به جراحی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. سیگار کشیدن خونرسانی و اکسیژن‌رسانی به زخم‌ها را کاهش می‌دهد، در نتیجه از ترمیم زخم‌ها و ساخت سلول جدید جلوگیری بعمل می‌آورد. استعمال تنباکو سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهد و سبب می‌شود تا زخم‌ها دیرتر بهبود پیدا کنند، به خوبی بهبود پیدا نکنند یا عفونی شوند؛ که در نتیجه آن ظاهر جای برش‌های جراحی بدتر می‌شود و پوست تغییر رنگ پیدا می‌کند.

🔸لباس راحتی
پوشیدن لباس راحتی مانند پیراهن دکمه‌دار آستین کوتاه/بلند، هودی زیپ‌دار، شلوار/شورت ورزشی کمرکش سبب می‌شود تا موقع پوشیدن لباس لازم نباشد دست‌های خود را بالای سر یا زیر زانوهایتان ببرید، بدین ترتیب از احساس ناراحتی و فشار به برش‌های جراحی جلوگیری می‌شود.

🔹ابزار مخصوص خاراندن کمر
موقعی که نمی‌توانید دست‌های خود را آزادانه حرکت دهید، با استفاده از ابزارمخصوص خاراندن کمر می‌توانید محل خارش را بخارانید. ممکن است در اثر مصرف داروهای مسکن اوپیوید دچار خارش بدن شوید.

🔸کفش راحتی
با پوشیدن کفش راحتی مانند دمپایی، صندل یا کفش قایقی دیگر نیازی ندارید برای بستن بند کفش خود خم شوید؛ چرا که این کار به برش‌های جراحی فشار می‌آورد.

🔹نی تاشو
استفاده از نی تاشو طی دوره ریکاوری برای نوشیدن مایعات و مصرف داروها پس از عمل جراحی سبب می‌شود تا نیازی نباشد دست‌هایتان را به طور کامل حرکت دهید، و بدین ترتیب فشار روی برش‌های جراحی کاهش می‌یابد.

🔸ظروف/لیوان پلاستیکی و کاغذی
استفاده از ظروف/لیوان پلاستیکی و کاغذی بدلیل وزن کمی که دارند، انتقال غذا از آشپزخانه به محل صرف غذا را آسان‌تر می‌کند.

🔹لیف اسفنجی دسته‌بلند
استفاده از لیف اسفنجی دسته‌بلند سبب می‌شود تا هنگام استحمام نیازی به خم شدن نداشته باشید.

🔸دستمال حمام و صابون/شامپو بدون نیاز به آبکشی
با استفاده از دستمال حمام و صابون/شامپو بدون نیاز به آبکشی می‌توانید بدون تماس مستقیم آب با ناحیه جراحی، پانسمان‌ها و درین‌ها، نظافت خود را رعایت نمایید و به پروسه بهبودی خود کمک کنید.

🔹پد گاز نچسب/پانسمان نچسب Adaptic
می‌توانید از پد گاز نچسب/پانسمان نچسب Adaptic برای پوشاندن گرافت هاله و نوک سینه استفاده کنید تا موقع تعویض پانسمان، این ناحیه کشیده نشود و مشکلی در روند بهبود آن به وجود نیاید.

🔸پد الکلی
با استفاده از پد الکلی می‌توانید طی دوره ریکاوری خون یا مواد اضافه بیرون درین‌ها را پاک کنید.

🔹پاک‌کننده زخم
با استفاده از پاک‌کننده زخم می‌توانید زخم‌هایتان را تمیز کنید تا در اثر رطوبت موجود، باکتری در ناحیه زخم رشد نکند و زخم‌ها عفونی نشوند.

🔸نوار پانسمان روی برش جراحی
پس از جراحی نوار پانسمانی روی برش‌های جراحی قرار داده می‌شود. از بلند کردن این نوارها زودتر از بازه زمانی که جراحتان توصیه کرده است خودداری کنید، مگر این که پوستتان واکنش منفی نسبت به آنها نشان دهد. این نوارها از کشیده شدن برش‌های جراحی جلوگیری می‌کنند و با فشار کمی که وارد می‌کنند مانع از شکل‌گیری بافت اسکار می‌شوند.

🔹نوار/ورقه/روغن/کرم سیلیکنی جهت ترمیم اسکار
استفاده از نوار/ورقه/روغن/کرم سیلیکنی از برجسته شدن اسکار پس از جراحی جلوگیری می‌کند. استفاده از این محصولات برای افراد بسیاری که جراحی بالاتنه را پشت سر گذاشته اند، نتیجه‌بخش بوده است.

🔻توجه: ضروری است که اسکارها را پس از بهبودی آنها ماساژ دهید. ماساژ اسکارهایی که بهبود یافته‌اند سبب افزایش خونرسانی و افزایش انعطاف‌پذیری بافت اطراف ناحیه جراحی می‌شود.

🔸اجتناب از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید/آفتاب‌سوختگی
لازم است که از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید/آفتاب‌سوختگی اجتناب کنید. تلاش کنید حداقل تا یک سال پس از جراحی به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار نگیرید و دچار آفتاب سوختگی نشوید. هر موقع در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و پیراهن رنگ روشن بپوشید؛ بدین‌ترتیب از برش‌ها و گرافت‌هایتان طی دوره ریکاوری حفاظت می‌شود، و شانس تیره شدن اسکارها پس از جراحی کاهش پیدا می‌کند.

🔹عفونت
پس از جراحی احتمال بروز عفونت همیشه وجود دارد. حائز اهمیت است که حواستان به علائم قرمزی، حساسیت نسبت به درد، حرارت، بوی نامطبوع، و/یا ترشح (مثلا ترشح چرک از برش‌های جراحی) باشد. اگر هر یک از علائم عفونت را مشاهده کردید، فورا به پزشکتان اطلاع دهید تا دستورالعمل‌های مراقبت بیشتری در اختیارتان بگذارد یا جهت درمان این مسئله اقداماتی انجام دهد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.transrecoverysupply.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved