1

آیا قبل و بعد از جراحی‌های تغییرجنس می‌توان ماریجوانا مصرف کرد؟

مترجم: سعید.ش

نگرش مردم درمورد مصرف ماریجوانا به سرعت در حال تغییر است و با وجود غیرقانونی بودن خرید و فروش ماریجوانا در بیشتر مناطق، این گیاه نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. بسیاری از افراد ترنس نیز از مصرف ماریجوانا لذت می‌برند، چه بصورت تفریحی و گاه‌به‌گاه و چه بصورت روزانه. این مسئله اهمیت گفتگویی منطقی و واقع‌بینانه را درمورد مصرف ماریجوانا قبل و بعد از عمل جراحی دوچندان می‌کند.

برای این که بهترین نتیجه جراحی را بدست آورید، بهتر است که قبل و بعد از عمل از مصرف ماریجوانا خودداری کنید. اگرچه مصرف ماریجوانا بعد از جراحی تاثیرات درمانی نیز دارد. اگر مصرف ماریجوانا را دوست دارید اما نگران تاثیر آن روی عمل جراحی خود هستید، توصیه‌هایی که در ادامه ذکر گردیده است را مطالعه نمایید.

🔳توصیه‌هایی ویژه مصرف‌کنندگان ماریجوانا

✳️1. از استعمال تنباکو خودداری کنید!

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تنباکو را با ماریجوانا مخلوط و سپس استعمال می‌کنند؟ این کار را نکنید. می‌دانیم که استعمال تنباکو برای عمل جراحی مشکل آفرین است و روی نتیجه جراحی تاثیر منفی می‌گذارد. بزرگترین مشکل استعمال تنباکو، استعمال نیکوتین موجود در آن است. نیکوتین ماده‌ای است که سبب تنگی عروق خونی می‌شود. مواد تنگ‌کننده عروق خونی، خونرسانی به بافت‌ها را کاهش می‌دهند و در نتیجه سبب مرگ بافت می‌شوند. مثلا استعمال نیکوتین قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به روش برش دبل در مردان ترنس می‌تواند سبب از بین رفتن کامل گرافت هاله و نوک سینه شود.

✳️2. ماریجوانا را دود نکنید!

ماریجوانا را بصورت بخار یا پخته شده مصرف کنید. دود ماریجوانا نیز مانند دود تنباکو حاوی کربن‌مونواکساید است. کربن‌مونواکساید ظرفیت حمل اکسیژن هموگلوبین خون را کاهش می‌دهد و مانند مواد تنگ‌کننده عروق خونی، ریسک کاهش خونرسانی و مرگ بافت، تاخیر در ترمیم شدن زخم‌ها، و برجای ماندن اسکار بیشتر را افزایش می‌دهد. افرادی که ماریجوانا می‌کشند سیستم تنفسی حساس‌تری دارند (این حساسیت خود را با سرفه کردن، خس‌خس سینه، تنگی تنفس نشان می‌دهد) که این مسئله در حین عمل جراحی و بعد از آن منجر به مشکلات تنفسی جدی می‌شود.

به عنوان مثال، افرادی که ماریجوانا می‌کشند احتمال دارد بیشتر از افرادی که ماریجوانا نمی‌کشند نیاز به استفاده طولانی‌تر از دستگاه تنفس مصنوعی داشته و در معرض خطر بالاتر بروز پنومونی (ذات‌الریه) پس از عمل قرار گیرند. در پایان باید اشاره داشت که سرفه کردن به‌خودی خود می‌تواند منجر به خونریزی داخلی پس از جراحی شده و هماتوم (تجمع خون در بافت) و دیگر عوارض را موجب شود.

📄در مطالعه‌ای آمده است که پژوهشگران به این نتیجه دست یافته اند که عوارض و مشکلات ریوی در افرادی که به مدت طولانی ماریجوانا می‌کشیده اند معادل با عوارضی است که در افرادی که به مدت طولانی سیگار می‌کشیده اند به چشم می‌خورد.

✳️3. مصرف ماریجوانا را قبل و بعد از جراحی متوقف کنید

شاید این توصیه چندان خوشایند نباشد، اما مشکل اینجاست که: ماریجوانا تداخل مضر با داروهای هوشبری دارد. پروپوفول یکی از داروهای هوشبری متداول است؛ این دارو در افرادی که به طور مرتب ماریجوانا مصرف می‌کنند لازم است که با دوز بسیار بیشتری تجویز گردد. همچنین ماریجوانا می‌تواند تاثیر بعضی از داروهای هوشبری را افزایش دهد و بیشتر از حدی که برای عمل جراحی لازم است، سطح بیهوشی فرد را عمیق کند. ماریجوانا گشادکننده عروق خونی نیز است و سبب می‌شود تا عروق خونی ریلکس شده، فشار خون افت کند و ضربان قلب افزایش پیدا کند؛ این علائم می‌تواند شیوه پاسخ بدن به وضعیت بیهوشی را تغییر داده و عمل جراحی را با مشکلات بیشتری مواجه سازد.

📑در مطالعه مروری گسترده‌ای که در سال 2018 انتشار یافته است، پژوهش هایی که طی 40 سال صورت گرفته بودند مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعه حاکی از آن است که مصرف ماریجوانا «نگرانی بزرگی برای عمل جراحی است.» عوارض احتمالی مواردی از جمله اریتمی (ضربان قلب نامنظم)، انفارکسیون میوکارد، سکته، انسداد ریه، مشکلاتی در رابطه با وضعیت بیهوشی، ترومبوامبولوس (لختگی خون) و خونریزی را شامل می‌شود.

🔰آرام‌بخشی توایلایت چطور؟

آرام‌بخشی موضعی، آگاهانه، یا توایلایت هوشیاری فرد را مختل نکرده و تنها او را آرام می‌کند. این نوع بیهوشی گاهی در جراحی‌های ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. داروهایی که جهت آرام‌بخشی توایلایت مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا ضربان قلب را افزایش می‌دهند، و اگر فردی از قبل ماریجوانا مصرف کرده باشد، امکان دارد دچار خونریزی بیشتری طی عمل جراحی و بعد از آن شود.

افرادی که ماریجوانا را بصورت گاه‌به‌گاه مصرف می‌کنند، بهتر است دو هفته قبل از عمل مصرف آن را متوقف کنند تا تداخل ماریجوانا با بیهوشی به حداقل برسد. اما افرادی که ماریجوانا را بصورت روزانه مصرف می‌کنند، بهتر است یک ماه کامل قبل از عمل مصرف ماریجوانا را کنار بگذارند، چرا که ترک ماریجوانا با علائمی نظیر اختلال الگوی خواب همراه است و افراد نیاز دارند قبل از این که استرس جسمی و احساسی جراحی را متحمل شوند به خوبی استراحت کرده باشند.

🔳مصارف درمانی ماریجوانا پس از جراحی

هر چند مصرف ماریجوانا قبل و بعد از عمل جراحی به طور کلی مضر به نظر می‌رسد، با این حال برای بعد از عمل جراحی، مصارف درمانی نیز برای این گیاه ذکر شده است:

➖کاهش تهوع و استفراغ ناشی از داروها؛

➖افزایش اشتها؛

➖تسکین درد: ماریجوانا مسکنی غیر-اوپیوید است؛

➖ماریجوانا شل‌کننده عضلات و ضد التهاب است؛

➖اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب دارد؛

➖به خواب بهتر کمک می‌کند.

اگر پس از عمل ماریجوانا مصرف می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که از دود کردن ماریجوانا به همان دلایلی که برای قبل از عمل ذکر گردید خودداری کنید؛ ریسک کاهش خونرسانی و مرگ بافت، تاخیر در بهبود یافتن زخم، برجای ماندن اسکار بیشتر و احتمال سرفه کردن از جمله این دلایل به شمار می‌روند.

هر اندازه که به مصرف ماریجوانا علاقه‌مند باشیم، باید به این حقیقت نیز توجه داشته باشیم که مصرف ماریجوانا قبل از عمل با ریسک‌هایی همراه است. این گفته بدین معنا نیست که تمام افرادی که قبل از عمل ماریجوانا مصرف می‌کنند حتما با تاثیرات منفی آن دست به گریبان خواهند شد، اما آیا نتیجه جراحی‌تان ارزش گذشتن از چند لذت زودگذر را ندارد؟ البته کنار گذاشتن ماریجوانای طبی برای افرادی که از این گیاه برای مقاصد پزشکی استفاده می‌کنند چندان آسان نیست.

حتی اگر قصد ندارید مصرف ماریجوانا را قبل از عمل متوقف کنید نیز، نکته مهمی که حتما باید به یاد داشته باشید این است که حتما با جراح و متخصص هوشبری خود درمورد مصرف ماریجوانا صادق باشید و جزئیات را به آنها بگویید. بسیار حائز اهمیت است که متخصص هوشبری از احتمال این که بدنتان واکنش متفاوتی نسبت به داروهای بیهوشی از خود نشان دهد آگاه بوده و اگر طی عمل جراحی یا بعد از آن مشکلات تنفسی بروز کرد آمادگی لازم را داشته باشد. از بیان این مسائل نهراسید و مطمئن باشید که محرمانه باقی خواهد ماند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.topsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved