1

چرا لازم است جراحی با تجربهٔ جراحی افراد ترنسجندر، عمل بزرگ کردن پستان در زنان ترنس (MTF) را انجام دهد؟

مترجم: سعید.ش

طبق گزارش جدیدی که انجمن جراحان پلاستیک امریکا منتشر نمود، در میان انواع جراحی‌های زیبایی که در ایالات متحده انجام می‌گیرد، جراحی بزرگ کردن پستان رتبه اول را به خود اختصاص داده، و تقاضا برای انجام این عمل جراحی در سال 2018 به میزان 4% افزایش داشته است. با توجه به این که انجمن جراحان پلاستیک امریکا بیش از 8000 عضو داشته، و علاوه بر آن، جراحان استئوپاتیک و جراحان زیبایی نیز عمل جراحی بزرگ کردن پستان را انجام می‌دهند، می‌توان گفت هزاران جراح در ایالات متحده وجود دارد که می‌توان از میان آنها یکی را برای انجام جراحی بزرگ کردن پستان برگزید.

اما طبق معمول همواره توصیه می‌شود که در انتخاب جراح جانب احتیاط را رعایت نمایید.

مطالعات جدیدی که در زمینه بزرگ کردن پستان در متقاضیان ترنس‌زنانه انجام گرفته حاکی از آن است که تفاوت‌های چشمگیری در ابعاد قفسه سینه زنان ترنس و زنان سیسجندر وجود دارد و همین امر سبب می‌شود تا نگرانی‌هایی در زمینه انتخاب ایمپلنت پستان و روش جراحی مناسب مطرح گردد. این مسئله قابل توجه افرادی است که در جستجوی جراح برای بزرگ کردن پستان‌های خود هستند، و بر اهمیت انتخاب پزشک جراحی که تجربه اختصاصی بزرگ کردن پستان در افراد ترنس را داشته باشد تاکید دارد.

🔳انتخاب سایز ایمپلنت پستان

اگرچه عمل بزرگ کردن پستان در زنان ترنسجندر و زنان سیسجندر شباهت‌هایی دارد، اما تفاوت‌هایی نیز در این زمینه مطرح است که نیازمند بررسی است. در بزرگ‌ترین مطالعه‌ای که طی 15 سال اخیر در زمینه عمل بزرگ کردن پستان در زنان ترنس انتشار یافته است، پژوهشگرانی از کشورهای سوئیس و آلمان تجربیاتی که در زمینه تکنیک‌های جراحی زنانه‌سازی سینه و ویژگی‌های ایمپلنت پستان طی 21 سال اخیر کسب کرده بودند را عنوان کردند. یکی از نکات جالبی که این پژوهشگران متوجه شده بودند، این بود که سایز ایمپلنت پستان مورد تقاضا طی سال‌های 2011-2016 نسبت به سال‌های 1995-1999 و 2000-2004 افزایش چشمگیری داشته است. بعلاوه نرخ جراحی ترمیمی نیز به‌مرور زمان کاهش یافته است (در سال‌های 1995-1999 نرخ جراحی ترمیمی 52.9% بوده، در حالی که این نرخ طی سال‌های 2011-2016 به 6.9% کاهش یافته است). تقاضای کاشت ایمپلنت بزرگتر رایج‌ترین علت انجام جراحی ترمیمی بوده است.

طبق گفته دکتر اریک بنسیمون (به انگلیسی: Dr. Eric Bensimon) جراح پلاستیک متخصص در جراحی افراد ترنسجندر در مونترال کانادا، نتیجه این مطالعه با آنچه که ایشان در تجربیات خود شاهد بوده اند مطابقت دارد؛ ایشان در مطالعه‌ای دیدگاه خود را چنین بیان نمودند: «به‌طورکلی بسیاری از افراد ترنسجندر به ایمپلنت پستان بزرگتری نسبت به زنان سیسجندر نیاز دارند. از آن جهت که زنان ترنسجندر اغلب قفسه سینه عریض‌تری دارند و برای این که سایز کاپ سینه دلخواه خود را داشته باشند به ایمپلنت‌های بزرگتری نیاز دارند. بیشتر افراد ترنسی که به من مراجعه می‌کنند سایز کاپ C یا بزرگتر را درخواست می‌کنند.»

در مطالعه جدیدی که در مارچ 2019 منتشر گردید، روی کاشت ایمپلنت بزرگتر برای افراد ترنس بیشتر تاکید شده است:

«اگر پزشک این را در نظر داشته باشد که مراجعه‌کنندگان ترنس در معاینه بالینی بیشتر قدبلند، با تیپ بدنی اندومورف، شاخص توده بدنی (BMI) بالا و با قفسه سینه‌ای عریض هستند، منطقی به نظر می‌رسد که ایمپلنت بزرگتری متناسب با ابعاد سینه آنها انتخاب گردد. انتخاب ایمپلنت مناسب براساس این شرایط سبب می‌شود تا جراح بتواند پستان را زنانه‌تر کند، فاصله بین دو پستان را کم کند و خط سینه زیباتری برای فرد ایجاد نماید.» – دکتر ینس برلی (به انگلیسی: Dr. Jens Berli) و سایرین.

🔳ملاحظات شکل پستان

«هدف جراحی بالاتنه MTF تنها بزرگ کردن پستان‌ها نیست، بلکه زنانه کردن شکل پستان‌ها نیز حائز اهمیت است. طی این عمل علاوه بر کاشت ایمپلنت پستان، معمولا خط زیر پستان نیز پایین‌تر آورده شده و سایز هاله افزایش داده می‌شود. برای این که تجربه و نتیجه جراحی فرد مطلوب واقع شود، حائز اهمیت است که جراحی با تخصص و تجربه در زمینه جراحی افراد ترنسجندر این عمل جراحی را انجام دهد.» — Dr. Dustin Reid جراح پلاستیک در آستین، تگزاس

به محل اتصال زیر پستان به قفسه سینه، خط زیر پستان گفته می‌شود. برای این که ایمپلنت پستان با هاله و نوک سینه در یک راستا قرار گیرند، غالبا ضروری است که خط زیر پستان در افراد ترنس‌زنانه پایین آورده شود.

دکتر بنسیمون می‌گوید: «به عقیده من دشوارترین چالش جراحی کاشت ایمپلنت پستان در زنان ترنس، کوتاه بودن فاصله بین هاله تا خط زیر پستان در این افراد است. این فاصله در بعضی از افراد در حد دو سانتی‌متر است. از این رو، جراح با قفسه سینه‌ای عریض و با ارتفاع کم مواجه است و همین امر سبب می‌شود تا چالش بزرگ تغییر موقعیت خط زیر پستان لازم‌الاجرا شود تا جراح بتواند برجستگی وسط ایمپلنت را طوری تنظیم کند تا دقیقا پشت هاله و نوک سینه فرد قرار گیرد، که همان هدف نهایی برای دستیابی به زیباترین نتیجه ممکن است.»

پژوهشگران در آخرین مطالعه‌ای که به آن اشاره گردید، در مورد لزوم به پایین آوردن قابل ملاحظه خط زیر پستان در بیشتر مراجعه‌کنندگان ترنس اتفاق نظر داشتند.

دکتر بنسیمون در بیشتر مواقع از ایمپلنت‌های گرد با برجستگی زیاد و قطر کم استفاده می‌کند: «به عقیده من کاشت ایمپلنت‌هایی که برجستگی کمی دارند، با توجه به این که نوک سینه در نیمه بالایی پستان قرار دارد، سبب می‌شود تا ایمپلنت بسیار بالا قرار گیرد، به خصوص اگر متقاضی مایل نباشد خط زیر پستان به میزان قابل توجهی پایین آورده شود. کاشت ایمپلنت با برجستگی زیاد سبب می‌شود تا بتوانیم بدون این که لازم باشد خط زیر پستان را زیاد پایین آوریم، ایمپلنت را درست پشت نوک سینه قرار دهیم و متقاضی نیز رضایت بالایی از نتیجه جراحی داشته باشد.»

درست است که استروژن‌درمانی حجم پستان را افزایش می‌دهد، اما بسیاری از زنان ترنس همچنان مایل هستند شکل و فرم پستان‌های خود را زنانه‌تر کنند. در عمل بزرگ کردن پستان در افراد ترنس‌زنانه، تفاوت‌های آناتومیکال قابل توجهی مطرح است که لازم است مدنظر قرار گیرند. جراح مجرب قادر است متقاضی را در زمینه انتخاب ایمپلنت پستان راهنمایی کند و براساس دانشی که از تفاوت جراحی کاشت ایمپلنت پستان در زنان ترنسجندر و سیسجندر دارد، روش جراحی مناسب را توصیه نماید.

🔳نگرانی‌هایی در زمینه ایمنی ایمپلنت سیلیکنی پستان

ایمپلنت‌های سیلیکنی منحصرا در مطالعه‌ای که در کشورهای سوئیس و آلمان صورت گرفته بود مورد استفاده قرار گرفت، با این حال عرضه ایمپلنت‌های سیلیکنی Allergan بدلیل نگرانی‌های بهداشتی در دسامبر 2018 در اروپا متوقف گردید. بهداشت کانادا در آپریل 2019 از احتمال تعلیق عرضه ایمپلنت‌های سیلیکنی Allergan در کانادا خبر داد. با وجود این که عرضه ایمپلنت‌های سیلیکنی در ایالات متحده همچنان ادامه دارد، پژوهشگران در مطالعه جدیدی که صورت گرفت بیان داشتند که این نوع ایمپلنت‌ها معمولا به مراجعه‌کنندگان پیشنهاد نمی‌شوند، مگر این که مراجعه‌کننده مشخصا درخواست کاشت این نوع ایمپلنت‌ها را داشته باشد:

«در انتهای دیگر طیف، افرادی با تیپ بدنی اکتومورف قرار دارند که کاشت ایمپلنت سیلیکنی برای آنها ایده‌آل بوده و طبیعی‌ترین شکل سینه را برای آنها ایجاد می‌کند. در زمینه شک‌ها و عدم قطعیت‌هایی که پیرامون ایمپلنت سیلیکنی پستان و ارتباط کاشت این نوع ایمپلنت با ابتلا به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مطرح است، نویسنده ارشد طبق تجربه خود بیان نموده است که کاشت ایمپلنت‌های سیلیکنی فقط برای افرادی که مشخصا درخواست این نوع ایمپلنت را داشته باشند، تیپ بدنی اکتومورف داشته و سواد بهداشتی کافی برای درک ریسک‌های شدید مربوط به کاشت این نوع ایمپلنت را داشته باشند انجام می‌پذیرد.»

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.mtfsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved