1

پاسخ دکتر جینوویچ و دکتر استنویویچ به پرسش‌های پرتکرار در زمینه فیزیوتراپی پس از جراحی کاشت پینایل ایمپلنت بادی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

در ادامه پاسخ دکتر رادوس جینوویچ (به انگلیسی: Dr. Rados P. Djinovic) رئیس بخش جراحان ترمیمی دستگاه ادراری تناسلی انجمن ارولوژی اروپا همراه با جزئیات بیشتری که دکتر نیکولا استنویویچ (به انگلیسی: Dr. Nikola I. Stanojević) ارائه نموده اند، به پرسش‌های پرتکرار در زمینه فیزیوتراپی پس از جراحی کاشت پینایل ایمپلنت بادی ذکر گردیده است.

🔘1) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، تا چند روز پس از جراحی باید پینایل ایمپلنت بادی خود را تا همان اندازه‌ای که جراح آن را پمپ کرده در‌ حالت نعوظ نگه دارد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: تا حدود 3-4 هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما در کل تا حدود 3-4 هفته.

🔘2) آیا آلت تناسلی مردانه باید از روز جراحی تا روزی که برای نخستین بار آن را در حالت خوابیده قرار می‌دهم، دائما رو به بالا قرار گیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: تا جای ممکن بله.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: بله!

🔘3) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، تا چند روز پس از جراحی درد و ورم در ناحیه کیسه بیضه خواهد داشت؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: تا چند هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: اگر همه چیز خوب پیش برود، درد و ورم پس از یک هفته برطرف می‌شود، اما اگر هماتوم (تجمع خون در بافت) یا ادم (تجمع مایعات) رخ دهد، درد و ورم تا 2-3 هفته ادامه می‌یابد.

🔘4) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، تا چند روز پس از جراحی برای ادرار کردن با مشکل مواجه خواهد بود؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: تا چند هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: تا وقتی که پینایل ایمپلنت بادی کاملا تخلیه گردد و آلت تناسلی مردانه در حالت کاملا خوابیده قرار گیرد (معمولا تا 4-5 هفته، گاهی بیشتر، گاهی کمتر).

🔘5) مراجعه‌کننده برای دفع کامل ادرار چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: کار چندانی از دست وی ساخته نیست. فقط پس از دفع ادرار می‌تواند پیشابراه خود را شیردوشی کند تا کاملا تخلیه گردد.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: درست است، کار چندانی نمی‌توانید بکنید مگر این که از سوند استفاده کنید.

🔘6) آیا فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، با سوند ادراری به خانه باز می‌گردد؟ اگر بله، سوند را بعد از چه مدت خارج می‌کنند؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: معمولا پس از 5-7 روز.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: بله، پس از 2-1 هفته از انجام جراحی سوند را خارج می‌کنند.

🔘7) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چند روز پس از جراحی باید پینایل ایمپلنت بادی خود را برای نخستین بار تخلیه کند و آلت تناسلی مردانه خویش را در حالت خوابیده قرار دهد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: پس از 3-4 هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: حدود 3 هفته پس از جراحی، توصیه‌ای که به هر مراجعه‌کننده می شود با مراجعه‌کننده دیگر متفاوت است.

🔘8) پس از این که پینایل ایمپلنت بادی برای نخستین بار تخلیه گردید و آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده قرار گرفت، قدم بعدی در فیزیوتراپی بعد از عمل چه خواهد بود؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: تا جایی که می‌توانید طی روز آلت تناسلی مردانه خود را در حالت نعوظ و در موقعیت صحیح رو به بالا قرار دهید.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: سیکل پر/خالی کردن پینایل ایمپلنت بادی را 2-3 مرتبه در روز انجام می‌دهید. در شروع سیکل، پر/خالی کردن پینایل ایمپلنت بادی را با ملایمت انجام می‌دهید و پس از گذشت 5-6 هفته از تاریخ جراحی، پینایل ایمپلنت بادی خود را کاملا پر/خالی می‌کنید. اگر آلت تناسلی مردانه‌تان بدلیل شکل‌گیری بافت اسکار حالت خمیده پیدا کرده است، می‌توانید آلت تناسلی مردانه خود را با استعمال کرم پوستی ماساژ دهید.

🔘9) آیا فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، لازم است که سیکل پر/خالی کردن پینایل ایمپلنت بادی خود را انجام دهد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: بله.

🔘10) اگر بله، مراجعه‌کننده چند روز پس از جراحی باید سیکل پر/خالی کردن پینایل ایمپلنت بادی را آغاز کند؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: 3-4 هفته بعد.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: توصیه‌ای که به هر فرد می شود با فرد دیگر متفاوت است. پاسخ من به پرسش «پس از تخلیه پینایل ایمپلنت برای نخستین بار» را مطالعه نمایید.

🔘11) پس از این که پینایل ایمپلنت بادی پس از جراحی برای نخستین بار تخلیه گردید و آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده قرار گرفت، آلت تناسلی مردانه چند ساعت در روز باید در حالت نعوظ کامل قرار گیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: طی 5-6 ماه نخست تا جایی که می‌توانید آلت تناسلی مردانه خود را در حالت نعوظ قرار دهید، اما کمتر از دو ساعت در روز نشود.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: برای شروع، آلت تناسلی مردانه خود را هر بار به مدت 15-30 دقیقه در حالت نعوظ کامل قرار دهید و سپس پینایل ایمپلنت بادی را تخلیه کنید؛ این امر را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

🔘12) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چند روز پس از جراحی می‌تواند دخول جنسی انجام دهد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: در زودترین حالت ممکن پس از دو ماه می‌تواند.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: در این مورد نیز توصیه‌ای که به هر فرد می‌شود با فرد دیگر متفاوت است، اما معمولا زودتر از 8 هفته پس از جراحی نمی‌توانید دخول جنسی انجام دهید.

🔘13) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چند مرتبه باید پینایل ایمپلنت خود را پمپ کند تا ایمپلنت در حالت نعوظ کامل 100% قرار گیرد؟

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: بسته به سایز پینایل ایمپلنت حدود 5-10 بار:

➖پینایل ایمپلنت 15 سانتی‌متری (5.9 اینچی) را حدودا پنج – شش بار باید پمپ کنید؛
➖پینایل ایمپلنت 18 سانتی‌متری (7 اینچی) دو تکه یا سه تکه بادی را حدودا شش – هشت بار باید پمپ کنید؛ و
➖پینایل ایمپلنت 21 سانتی‌متری (8.3 اینچی) را حدودا هشت – ده بار باید پمپ کنید.

🔘14) مراجعه‌کننده چقدر باید دست خود را روی دریچه آزادساز پینایل ایمپلنت بادی نگه دارد تا ایمپلنت تخلیه گردد و آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده قرار گیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: به طور خلاصه، یک ثانیه یا کمتر.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: دریچه آزادساز را فشار دهید و دستتان را بردارید. اگر لازم شد، دوباره آن را فشار دهید (و دستتان را بردارید).

🔘15) آیا فعال شدن دریچه آزادساز علامتی از خود نشان می‌دهد؟ مثلا صدای کلیک؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: خیر.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: خیر، اما گردش مایع درون ایمپلنت را می‌توانید احساس کنید و از روی آن متوجه شوید که دریچه باز شده است.

🔘16) آیا مایع باید با فشار دست از پینایل ایمپلنت خارج گردد یا این که بدون کمک دست نیز کاملا خارج می‌گردد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: بله، تا زمانی که فشار روی سیلندرهای پینایل ایمپلنت بالاتر از فشار مخزن باشد مایع خود به خود خارج می‌گردد.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: بله، مایع به‌خودی خود کاملا تخلیه نمی‌گردد.

🔘17) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چه موقع باید از پیشرفت روند بهبودی خود عکس بفرستد؟ هفتگی؟ ماهیانه؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: یک هفته پس از جراحی، دو هفته پس از جراحی، و سپس بصورت ماهیانه.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: مایلم تصاویر را تا 6-8 هفته پس از جراحی بصورت هفتگی مشاهده کنم، سپس بصورت ماهیانه.

🔘18) اگر مراجعه‌کننده تصاویر خود را بفرستد و دکتر هیچ مشکلی مشاهده نکند، آیا مراجعه‌کننده پاسخی از جانب پزشک دریافت می‌کند؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: بله، اما باید صبر کنید تا موقعی که وقت داشته باشم. اگر مشکلی ببینم فورا پاسخ می‌دهم!!!

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: رویکرد من اینگونه است که عدم وجود مشکل = عدم ارسال پیام.

🔘19) آیا اگر جراح دیدگاهی درمورد تصاویر مطرح نکند به این معنا خواهد بود که هیچ مشکلی نبوده است؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: بله.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: پاسخ پرسش قبلی را مطالعه نمایید.

🔘20) مراجعه‌کننده تا چه مدت باید آلت تناسلی مردانه خود را در حالت نعوظ، زیر لباس رو به بالا قرار دهد؟ چه موقع می‌تواند آلت تناسلی مردانه خود را جابه‌جا کند و آویزان بگذارد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: پس از 3-4 هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: در صورت امکان تا حدود 6 هفته، گاهی شاید کمتر.

🔘21) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چند روز پس از جراحی می‌تواند شغل خود را از سر گیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: به شغل فرد بستگی دارد، معمولا پس از 2-3 هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: اگر هیچگونه مشکلی (نظیر هماتوم/ادم کیسه بیضه) پیش نیاید پس از حدود 2-3 هفته می‌توانید سر کار بروید.

🔘22) فردی که مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت) را پشت سر گذاشته است، چند روز پس از جراحی می‌تواند شغلی که با بلند کردن اشیاء سنگین همراه است را از سر بگیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: پس از 4-5 هفته.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: در این مورد نیز توصیه‌ای که به هر فرد می‌شود با فرد دیگر متفاوت است.

🔘23) دکتر چه نوع داروی موضعی را برای جلوگیری از عفونت زخم‌ها پس از جراحی توصیه می‌کنند و این دارو تا چه مدت باید ‌مورد استفاده قرار گیرد؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: رعایت بهداشت کفایت می‌کند.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: می‌توانید از پماد انتی‌بیوتیک به مدت 10 روز استفاده کنید. پس از این مدت، استعمال کرم موضعی از عفونت جلوگیری نخواهد کرد. پمادی را انتخاب کنید که فاقد کورتیکواستروئید باشد.

🔘24) آیا جراح کرمی برای محو شدن اسکار (جای برش جراحی) پیشنهاد می‌کنند؟ اگر بله، از این کرم تا چه مدت باید استفاده شود؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: هر نوع کرم ضد اسکاری را می‌توانید استفاده کنید.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: بله، به مدت سه الی شش ماه می‌توانید استفاده کنید. نوع کرم به کشور محل سکونت شما و موجودیت محصول در داروخانه‌های آنجا بستگی دارد.

🔘25) آیا دکتر جینوویچ و دکتر استنویویچ، توصیه، پیشنهاد، هشدار، یا احتیاط دیگری خطاب به افرادی که دوره ریکاوری پس از مرحله سوم جراحی فالوپلاستی کامل (کاشت پینایل ایمپلنت بادی) را می‌گذرانند دارند؟

🔹پاسخ دکتر جینوویچ: طی دوره بهبودی نباید آلت تناسلی مردانه خود را بانداژ کنید، چرا که کپسولی که دور پینایل ایمپلنت شکل می‌گیرد از شکل و فرم خارج می‌شود. همچنین اگر متوجه شدید نوک پینایل ایمپلنت نزدیک به پوست قرار گرفته است، با من تماس بگیرید و برایم عکس بفرستید.

🔸پاسخ دکتر استنویویچ: نکات کلیدی:
1. با آلت تناسلی مردانه خود بادقت و مراقبت رفتار کنید.
2. نظافت آلت تناسلی مردانه خود را رعایت کنید و خود را مرتبا با آب و صابون بشویید.
3. تا وقتی که کاملا بهبود نیافته اید، فعالیتی نکنید که دچار تعریق شوید.
4. پینایل ایمپلنت بادی را تا مدت طولانی در حالت تخلیه شده قرار ندهید.
5. سیکل پر/خالی کردن پینایل ایمپلنت بادی را به‌طور منظم انجام دهید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.savaperovic.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved