1

ویدیو جراحی واژینوپلاستی اصلاح شده به روش وارونه‌سازی پوست آلت تناسلی مردانه {روش پوستی اصلاح شده} در زنان ترنس (MTF) در کلینیک کلیولند – ایالات متحده

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه‌های جراحی در اتاق عمل است.

در این ویدیو به توصیف تکنیک جراحی واژینوپلاستی MTF که در این مرکز انجام می‌شود می‌پردازیم.

🔻در روند جراحی واژینوپلاستی مراحل زیر انجام می‌پذیرد:

➖پینکتومی (قطع آلت تناسلی مردانه)
➖ارکیکتومی (تخلیه بیضه)
➖یوریتروپلاستی (بازسازی پیشابراه)
➖کلیتوروپلاستی (ساخت کلیتوریس)
➖لابیاپلاستی (ساخت لب‌های آلت تناسلی زنانه)

واژینوپلاستی MTF برای زنان ترنسجندری انجام می‌شود که مایل به انجام جراحی تطبیق جنسیت بوده و طبق استانداردهای مراقبتی انجمن تخصصی جهانی بهداشت افراد ترنسجندر (WPATH) به شرح ذیل، شرایط انجام این عمل جراحی را دارا می‌باشند:

💠دو توصیه‌نامه از طرف متخصصان سلامت روان

🔹1) ملال جنسیتی پایدار و مستند

🔹2) ظرفیت اخذ تصمیم کاملا آگاهانه و اعلام رضایت به درمان

🔹3) اگر نگرانی‌های قابل توجهی از لحاظ پزشکی یا روانی وجود دارد، باید به‌خوبی کنترل شده باشد.

🔹4) دوازده ماه هورمون‌درمانی پیوسته بطوریکه با اهداف جنسیتی فرد تناسب داشته باشد (مگر این‌که منع مصرف پزشکی وجود داشته باشد.)

🔹5) دوازده ماه زندگی پیوسته در نقش جنسیتی مطلوب

واژینوپلاستی به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد؛ در این ویدیو تکنیک واژینوپلاستی به روش وارونه‌سازی آلت تناسلی مردانه {روش پوستی} به نمایش در آمده است. طی این عمل جراحی، از فلپ پوستی آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه برای ساخت قسمت بیرونی ناحیه تناسلی زنانه و واژن استفاده می‌شود.

🔳ملاحظات قبل از عمل

🔹استروژن‌درمانی چهار هفته قبل از جراحی متوقف می‌گردد.

🔻آزمایش‌های لازم پیش از جراحی:

➖شمارش کامل خون (CBC)
➖سنجش گروه خونی
➖پنل متابولیک جامع

🔸پیش از جراحی به‌منظور پیشگیری از بروز ترومبو امبولیسم وریدی (عارضه لختگی خون)، هپارین بصورت زیرجلدی تزریق می‌گردد و دستگاه فشرده‌ساز متناوب‌ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔹جهت پیشگیری از بروز عفونت، داروی آنتی‌بیوتیک سفازولین بصورت درون وریدی تزریق می‌گردد.

🔳مراقبت پس از جراحی

🔹پیشگیری از بروز ترومبو امبولیسم وریدی (عارضه لختگی خون) و عفونت تا 10 روز پس از جراحی ادامه می‌یابد.

🔸تسکین درد: برای تسکین درد در 24 ساعت نخست داروهای مسکن توسط دستگاهی که کنترل آن در اختیار فرد است، بصورت درون وریدی تزریق می‌گردد، سپس برای مراجعه‌کننده قرص مسکن مخدر تجویز می‌شود.

🔹فعالیت: تا سه روز نخست پس از جراحی استراحت مطلق در بستر ضروری بوده و مراجعه‌کننده فقط می‌تواند در حالت نیمه نشسته بنشیند. پس از ترخیص از بیمارستان، استراحت در بستر توصیه می‌گردد.

🔸سوند ادراری فولی و قالب پانسمان واژینال 6 یا 7 روز پس از جراحی خارج می‌گردد، سپس نحوه دیلاته کردن واژن به مراجعه‌کننده آموزش داده می‌شود.

🔹دیلاته: مراجعه‌کننده ابتدا سه مرتبه در روز به مدت 12 هفته دیلاته می‌کند، سپس دیلاته را بصورت روزانه انجام خواهد داد، مگر این که فعالیت جنسی منظم داشته باشد.

🔸استروژن‌درمانی پس از دو هفته از انجام جراحی و موقعی که مراجعه‌کننده بتواند فعالیت منظم داشته باشد از سر گرفته می‌شود.

🔳فالوآپ (پیگیری)

در دوره پس از جراحی، در صورت لزوم ملاقات از مراجعه‌کنندگان به عمل می‌آید و پس از گذشت 12 هفته از انجام جراحی تمامی مراجعه‌کنندگان به مطب فراخوانده می‌شوند. برای مراجعه‌کنندگانی که خارج از شهر زندگی می‌کنند، ملاقات مجازی روش مفیدی است، با این حال اگر مسئله نیازمند توجهی پیش آمد، ضروری است که با پزشک نزدیک به محل سکونت خود در تماس باشند.

پیش از عمل به متقاضیان آگاهی داده می‌شود که نتیجه جراحی ممکن است از لحاظ ظاهر و زیبایی آنچه که تصور می‌کردند نباشد؛ نتیجه جراحی به تیپ بدنی فرد و مقدار پوست موجود که می توان از آن در ساخت لب‌های آلت تناسلی زنانه استفاده کرد بستگی دارد.

میزان رضایت افرادی که آگاهی‌های لازم را داشته و دیلاته پس از جراحی را با انگیزه بالایی انجام می‌دهند بالاست.

🔳نتیجه‌گیری

با رواج بیشتر جراحی تطبیق جنسیت، متخصصان زنان و زایمان ترغیب شده‌اند تا اطلاعات بیشتری پیرامون روند واژینوپلاستی زنان ترنسجندر و شیوه مراقبت صحیح پس از عمل کسب نمایند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://youtu.be/eAjvBzGvyb0

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved