1

اطلاعات تکنیک فالوپلاستی ساعد دست جهت ساخت آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

فالوپلاستی ساعد دست رایج‌ترین تکنیک فالوپلاستی در مردان ترنس است. در این تکنیک، ناحیه اهداکننده لاغر و انعطاف‌پذیر است، لذا فلپ را می‌توان به آسانی لوله کرد و به شکل آلت تناسلی مردانه درآورد. اگر چه ساعد دست تعداد اندکی از افراد بسیار لاغرتر از آنی است که بتوان پوست کافی برای ساخت آلت تناسلی مردانه از آن برداشت. فالوپلاستی ساعد دست به روش «فلپ آزاد» صورت می‌گیرد، با این حال امکان دارد پیش از این که فلپ از ساعد دست جدا گردد، اصلاحاتی روی آن صورت گیرد. اگر فردی راست دست باشد، فلپ از دست چپ او برداشته می‌شود، و بالعکس؛ البته پیش از برداشت فلپ، تست آلن صورت می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که سرخرگ اولنار و سرخرگ شعاعی، ساعد دست را کاملا خونرسانی می‌کنند.

پیش از عمل جراحی لازم است موهای ناحیه اهداکننده حذف گردد. حذف کامل موهای روی ساعد دست معمولا چند ماه، یا احتمالا تا یکسال به طول می‌انجامد. حذف مو به روش‌های برپایه نور مانند لیزر یا پالس نور شدید، یا به وسیله الکترولیز صورت می‌گیرد. متد حذف مو به پوست و موی فرد بستگی دارد، لذا در این خصوص بهتر است با متخصص ارائه‌دهنده خدمات حذف مو گفتگویی صورت گیرد.

طی فالوپلاستی ساعد دست، جراح عروق خونی را همراه با فلپ از ساعد دست می‌گیرد و آنها را به عروق خونی ناحیه لگنی متصل می‌کند تا از خونرسانی کافی به آلت تناسلی مردانه اطمینان حاصل شود. جراح معمولا همراه با فلپ، یک سرخرگ (سرخرگ خون اکسیژن‌دار را به بافت‌ها می‌رساند) و دو یا سه سیاهرگ (سیاهرگ خون بدون اکسیژن را به سمت قلب باز می‌گرداند) بر می‌دارد.

جراح همراه با فلپ، عصب نیز بر می‌دارد و این عصب‌ها را در پایه آلت تناسلی مردانه به عصب‌های شکمی متصل می‌کند. متاسفانه اینگونه نیست که عصب‌ها پس از اتصال فورا عملکرد داشته باشند، بلکه چندین ماه و شاید حتی تا یک سال به طول می‌انجامد تا عصب‌ها مجددا عملکرد خود را بازیابند؛ لذا حائز اهمیت است که بدانید آلت تناسلی مردانه طی این مدت حسی نخواهد داشت. اگر قرار است جراحی فالوپلاستی انجام دهید، باید حتما حواستان باشد که تا مدتی که آلت تناسلی مردانه‌تان بی‌حس است به آن آسیب نرسانید.

جراح ناحیه اهداکننده ساعد دست را با گرافت پوستی با ضخامت نسبی مش نشده‌ای که از ران پا بر می‌دارد، یا با گرافت پوستی تمام ضخامتی که از ناحیه باسن بر می‌دارد می‌پوشاند. پس از جراحی دست‌کم به مدت دو هفته سوند ادراری خواهید داشت تا در حین بهبودی پیشابراه، ریسک شکل‌گیری تنگی و فیستول مجرای ادرار کاهش پیدا کند.

با انجام جراحی گلنزپلاستی (ساخت کلاهک) می‌توان آلت تناسلی حاصل از فالوپلاستی ساعد دست را زیباتر کرد. ساخت کلاهک با استفاده از فلپ و گرافت پوستی تمام ضخامت صورت می‌گیرد. سه ماه قبل از این که حس در آلت تناسلی مردانه ایجاد شود نیز می‌توان کلاهک را تتو کرد تا همرنگ هاله سینه گردد. پس از این که 10-12 ماه از جراحی فالوپلاستی ساعد دست گذشت و حس لامسه در آلت تناسلی مردانه ایجاد گردید، کاشت پینایل ایمپلنت در مرحله دوم جراحی جهت ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه صورت می‌گیرد.

🔰مزایای فالوپلاستی ساعد دست

یکی از مزایای فالوپلاستی ساعد دست این است که ظاهر نتیجه جراحی معمولا مورد پسند است. مزیت دیگر این است که ساخت پیشابراه همزمان با ساخت آلت تناسلی مردانه صورت می‌گیرد، و برای ساخت پیشابراه از پوست ساعد دست استفاده می‌شود که با عوارض کمتری همراه است. در تکنیک فالوپلاستی ساعد دست، پیشابراه جدید فقط در یک نقطه اتصال که واقع در پایه آلت تناسلی مردانه است، به پیشابراه اصلی بدن (که طول آن با استفاده از مخاط دهان کمی افزایش یافته است) متصل می‌گردد؛ از همین رو، ریسک تنگی و انسداد پیشابراه در تکنیک فالوپلاستی ساعد دست کمتر از تکنیک‌هایی است که [ساخت پیشابراه طی چند مرحله صورت گرفته و] پیشابراه جدید نقاط اتصال متعددی با پیشابراه اصلی بدن دارد.

🔰معایب فالوپلاستی ساعد دست

اگر موهای ناحیه اهداکننده به‌درستی حذف نشده باشد، مو مجددا رشد می‌کند و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. یکی از معایب فالوپلاستی ساعد دست این است که اسکار (جای زخم) ناحیه اهداکننده در معرض دید قرار دارد، پوشاندن ناحیه اهداکننده دشوارتر است، و با پوشیدن دستکش فشرده‌ساز کوتاه نیز امکان دارد کمی حواستان به آن ناحیه جلب شود.

مورد دیگر این است که برای بهبودی ناحیه اهداکننده نیاز است گرافت پوستی از جای دیگری از بدن برداشته شود. این گرافت پوستی ممکن است گرافت پوستی تمام‌ضخامت، یا در بیشتر مواقع، گرافت پوستی بسیار نازک (با ضخامت نسبی) باشد. گرافت پوستی برای پوشاندن ناحیه اهداکننده از ران پا یا باسن گرفته می‌شود.

پس از جراحی نیاز است از شش ماه تا یکسال دستکش فشرده‌ساز بپوشید. احتمالا پس از جراحی برای مراقبت از ناحیه اهداکننده به یاری پرستار نزدیک محل سکونت خود نیاز پیدا می‌کنید. نکته دیگر این که دوره ریکاوری پس از جراحی فالوپلاستی ساعد دست طولانی‌تر از فالوپلاستی شکم است.

🔰عوارض احتمالی

مرگ قسمتی از گرافت پوستی، کاهش حس دست، ورم کردن دست، کاهش گستره حرکت دست (که با فیزیوتراپی دست درمان می‌شود)، و کاهش قدرت دست از جمله عوارض احتمالی فالوپلاستی ساعد دست به‌شمار می‌روند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عوارض جراحی فالوپلاستی، مقاله ریسک‌ها و عوارض احتمالی جراحی فالوپلاستی را مطالعه نمایید.

🔻توضیحات تصویر

الف. نقاشی فلپ روی ساعد دست. عصب‌های انتی‌براکیال جلدی میانی و خارجی به عصب‌های ایلیواینگوینال و دورسال کلیتوریس متصل می‌گردد. سرخرگ شعاعی فلپ به یکی از سرخرگ‌های پروفوندا فموریس، فمورال سیرکومفلکس خارجی، سیرکومفلکس ایلیاک، یا سرخرگ اپی‌گاستریک تحتانی متصل می‌گردد. شریان سفالیک فلپ همراه با عروق وابسته به آن به شاخه‌های ورید صافنوس بزرگ متصل می‌گردد. ب. طرح فلپ پس از این که به ناحیه تناسلی منتقل شده، و آناستوموز (اتصال) اعصاب و عروق صورت گرفته است.

🔻نام تعدادی از جراحانی که فالوپلاستی ساعد دست انجام می‌دهند‌:

Dr. Daniel Freet – Houston, Texas
Dr. Loren Schechter – Chicago, IL
Dr. Jens Berli – Portland, OR
Dr. Curtis Crane – Austin, TX
Dr. Kamol Pansritum – Thailand
Dr. Narendra Kaushik – India

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مراجع:
https://www.phallo.net
https://www.gires.org.uk

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved