1

اهمیت فیزیوتراپی لگن قبل و بعد از جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔳فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی واژینوپلاستی

اگر به‌تازگی جراحی واژینوپلاستی انجام داده‌اید یا این که تصمیم دارید در آینده واژینوپلاستی انجام دهید، فیزیوتراپی لگن نقش مهمی در قبل و بعد از عمل جراحی ایفا می‌کند.

فیزیوتراپیست لگن (فیزیوتراپیستی که تخصص وی در زمینه سلامت لگن است) قبل از عمل جراحی به درمان درد ناحیه لگن، مشکلات ادراری، و مشکلات روده کمک می‌کند و همچنین درباره ارگان‌های درون ناحیه لگن (آناتومی) و چگونگی کارکرد آنها (فیزیولوژی) آموزش‌های لازم را ارائه می‌کند.

💠فیزیوتراپیست چه نقشی برعهده دارد؟

فیزیوتراپیست‌ها متخصصان مراقبت از بهداشتی هستند که به بهبود توانایی حرکتی و توانبخشی افراد کمک می‌کنند. فیزیوتراپیست‌ها نحوه پیشگیری یا کنترل شرایط خاص را نیز به مراجعه‌کنندگان آموزش می‌دهند تا آنها بتوانند سلامتی خود را در بلندمدت حفظ کنند.

💠فیزیوتراپیست سلامت لگن

فیزیوتراپیست سلامت لگن متخصص توانبخشی به ناحیه لگن است. دانش و تجربیات این متخصصان در زمینه آناتومی، فیزیولوژی و عملکرد ستون فقرات، ناحیه لگن، لگن، و عضلات کف لگن می‌باشد.

💠دیلاته کردن واژن

دیلاته کردن واژن پس از واژینوپلاستی بسیار مهم است. دیلاته کردن، واژن را به‌تدریج منبسط می‌کند و سبب می‌شود واژن همواره باز بماند و به‌مرور زمان تحلیل نرود. فیزیوتراپیست لگن پس از جراحی در انجام صحیح دیلاته واژن شما را راهنمایی می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که واژن به درستی منبسط شده باشد. فیزیوتراپیست روی علائم مشکلات احتمالی در پروسه بهبودی پس از جراحی نیز نظارت می‌کند.

🔳ارزیابی فیزیوتراپی: انتظار چه مسائلی را داشته باشیم؟

در اولین جلسه ارزیابی، درمانگر وقت خود را به گفتگو درمورد مسائل یا مشکلاتی که مایل هستید به آنها بپردازید اختصاص می‌دهد. همچنین به هر سوالی که درباره نقش فیزیوتراپی در بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی برایتان پیش آمده پاسخ می‌دهد.

💠معاینه عضلات کف لگن

درمانگر هنگام معاینه به عضلات کف لگن نگاهی می‌اندازد. عضلات کف لگن، عضلاتی هستند که ارگان‌های درون ناحیه لگن از جمله مثانه، روده، و رحم را حمایت می‌کنند. عضلات کف لگن در کنترل دفع ادرار، مدفوع و گاز، برانگیختگی جنسی، ارگاسم و انزال نقش ایفا می‌کنند. درمانگر با معاینه عضلات ناحیه لگن به وضعیت کنترل حرکتی، توانایی و استقامت این عضلات پی می‌برد و متوجه می‌شود که آیا عضلات لگن باهم به‌درستی عمل می‌کنند بطوریکه قادر باشید دستشویی بروید و رابطه جنسی داشته باشید یا خیر.

🔻ارزیابی فیزیوتراپی مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را نیز شامل می‌شود:

▪️سنجش پوسچر (وضعیت بدن) با مشاهده وضعیت بدنی فرد؛

▫️تست عضله؛

▪️لمس عضلات کف لگن (تشخیص این که آیا عضلات کف لگن به‌درستی حرکت می‌کنند یا خیر)؛

▫️تست الکترومیوگرافی (EMG)؛ و

▪️بررسی شکل‌گیری اسکار و محدودیت‌های بافت نرم، حالت راه رفتن، و الگوی حرکتی.

💠آیا معاینه داخلی عضلات کف لگن ضروری است؟

برای بسیاری از افرادی که جراحی واژینوپلاستی را پشت سر می‌گذارند، معاینه داخلی عضلات کف لگن توسط فیزیوتراپیست ضروری است. درمانگر با معاینه داخلی، مشکلاتی که در بافت نرم، عضله، قدرت یا مختصات عضلات وجود داشته و امکان دارد علائم و نواقصی در عملکرد آنها ایجاد نماید را تشخیص می‌دهد. فیزیوتراپیست برای مشاهده عضلات کف لگن به احتمال زیاد معاینه داخلی انجام می‌دهد. درمانگر طی معاینه داخلی، انگشت خود را در مقعد یا واژن قرار می‌دهد تا بتواند عضلات لگن را با دست خود احساس کند.

معاینه داخلی عضلات کف لگن برای تعیین برنامه درمانی دقیق لازم است. اما اگر مایل نیستید معاینه داخلی انجام دهید، روش‌های دیگری نظیر تست الکترومیوگرافی برای معاینه عضلات از بیرون وجود دارد. تست الکترومیوگرافی در سنجش قدرت، تونوس عضلانی یا مختصات عضلات به اندازه معاینه داخلی دقیق نیست، با این حال بدون شک گزینه‌ای برای افرادی است که مایل نیستند معاینه داخلی انجام دهند. مراجعه‌کنندگان در این خصوص می‌توانند به انتخاب خود تصمیم‌گیری نمایند.

🔳طی فیزیوتراپی انتظار چه مسائلی را داشته باشیم؟

قبل از جراحی واژینوپلاستی، فیزیوتراپیست درد لگنی، مشکلات ادراری، یا مشکلات روده را تشخیص می‌دهد. پس از جراحی واژینوپلاستی، درمانگر از شما می‌پرسد که دیلاته کردن واژن در خانه به چه صورت پیش می‌رود. اگر در رابطه با دیلاته کردن واژن پس از جراحی نیاز به کمک داشته باشید، درمانگر توصیه‌ها و راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند.

چند ماه پس از جراحی واژینوپلاستی امکان دارد برای کاهش تنش و ناراحتی عضلات کف لگن به تمرینات بیوفیدبک و/یا سایر روش‌های درمانی نیاز پیدا کنید. این روش‌های درمانی براساس اهداف ویژه افراد ترنسجندر، نظیر مواردی که در ادامه آمده طراحی شده اند:

▪️کاهش تکرر ادرار (بی‌اختیاری ادراری)؛

▫️کاهش درد در حین دفع ادرار و مدفوع؛ و

▪️کاهش درد هنگام نشستن، راه رفتن، ایستادن، و برقراری رابطه جنسی.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://healthcare.utah.edu

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved