1

تعریف ترای‌جندر Trigender (سه‌جنسیتی)

مترجم: سعید.ش

ترای‌جندر یک هویت جنسیتی غیرباینری است که می‌توان آن را لفظا «سه‌جنسیتی» یا «جنسیت سه‌قلو» معنا کرد. افراد ترای‌جندر دقیقا سه هویت جنسیتی را تجربه می‌کنند، چه بصورت همزمان و چه بصورت حرکت بین سه جنسیت. این سه هویت جنسیتی می‌تواند مرد، زن و/یا هر نوع هویت غیرباینری باشد. ترای‌جندر زیر چتر جندرکوئیر یا آندروجین قرار دارد.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سایر هویت‌هایی که چندین جنسیت را دربرمی‌گیرند، تعریف مولتی‌جندر را مطالعه نمایید.

💠تعریف مولتی‌جندر Multigender (جنسیت چندگانه)
https://helptranscenter.org/2019/02/10/629/

افراد ترای‌جندر ممکن است خود را مولتی‌جندر، غیرباینری و/یا ترنسجندر نیز بدانند. اگر فرد ترای‌جندری احساس کند که هویت او به مرور زمان تغییر می‌کند یا این که به شرایط پیرامون بستگی دارد، ممکن است خود را جندرفلوید (جنسیت سیال) نیز بداند. جندرفلوید به افرادی گفته می‌شود که هویت جنسیتی آنها به‌مرور زمان تغییر می‌کند.

افراد ترای‌جندر می‌توانند هر نوع ابراز جنسیتی (پوشش و رفتار) داشته باشند، با این حال بیشتر آنها ترجیح می‌دهند ظاهری آندروجین‌گونه داشته باشند و/یا بسته به هویت فعلی خود، ظاهر خود را زنانه‌تر یا مردانه‌تر کنند.

افراد ترای‌جندر ممکن است از ملال جنسیتی رنج ببرند و اگر جنسیتی ایستا داشته باشند، ممکن است مایل باشند بدنشان صفات جنسی سه جنس مختلف را داشته باشد. اگر افراد ترای‌جندر جنسیتی سیال داشته باشند نیز ممکن است گاهی اما نه همیشه، از ملال جنسیتی رنج ببرند. البته همه افراد ترای‌جندر ملال جنسیتی را تجربه نمی‌کنند. بعضی از افراد ترای‌جندر ترجیح می دهند جسم خود را تغییر داده و با هویت جنسیتی خود همسو کنند، اما همه افراد ترای‌جندر چنین تصمیم و ترجیحی ندارند.

🔳تغییرات جنسیت

جنسیت افراد ترای‌جندر بسته به حالات روحی روانی و وضعیت فرد، ممکن است به جنسیت دیگری تغییر کند. هویت‌های ترای‌جندر ارتباطی با اختلال تجزیه هویت ندارند. (اختلال تجزیه هویت نوعی اختلال روانی است که فرد دو یا چند شخصیت مستقل، فراموشی موقتی، و از لحاظ بالینی پریشانی و از کار افتادگی قابل توجهی را تجربه می‌کند.)

🔳ابراز جنسیتی و مسائل اجتماعی

خروج از چهارچوب دوگانه جنسیتی (چهارچوب‌های کلیشه‌ای مردانه و زنانه) در بیشتر جوامع غربی پذیرفته نیست. اندازه‌گیری جنسیت افراد کار ساده‌ای نیست و از این رو باور عمومی یکی بودن جنس و جنسیت شکل گرفته است.

پژوهشی که توسط دایمند، میلتون، و دیک سواب انجام گرفته، نشان می‌دهد که الگوهای رفتار، افکار، و احساسات جنسیتی در مغز هویت‌یابی می‌شوند. افراد ترای‌جندر بسیار شبیه به افراد بای‌جندر، اغلب احساس می‌کنند که نیاز به این دارند که جنسیتی که در حال تجربه می‌کنند را ابراز کنند. این افراد ممکن است بعضی روزها با پوشیدن لباس‌هایی که مختص جنس بدو تولدشان است، در هیبت جنس بدو تولد خود ظاهر شوند؛ و در روزهای دیگر تلاش کنند ظاهری مانند افراد سیسجندر جنس مخالف خود داشته باشند تا یا ملال جنسیتی خود را تسکین بخشیده و یا این که در جامعه به عنوان جنس مخالف خود دیده شوند.

افراد ترای‌جندر گاهی ابراز جنسیتی آندروجین‌گونه‌ای را برای خود بر می‌گزینند تا از مشکلات و دشواریهای زیستن با بیش از یک جنسیت در امان بمانند. بعضی از این افراد در یک آن بیش از یک جنسیت را از خود بروز می‌دهند و کلیشه‌های جنسیتی جامعه را در هم می‌شکنند. افراد بای‌جندر و ترای‌جندر اگر مایل باشند در جامعه با جنسیت‌های دیگری حضور یابند، لازم است طرز زندگی در جامعه به‌عنوان زن و مرد را بیاموزند؛ از این رو نیاز است تا طرز راه رفتن، صحبت کردن، برقراری ارتباط کلامی و غیرکلامی، تفکر و رفتار کردن در جایگاه اجتماعی یک زن یا یک مرد را بیاموزند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مراجع:
https://gender.wikia.org/wiki/Trigender
https://en.wikipedia.org/wiki/Trigender

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved