1

اطلاعات جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های پیرامون مسائل بعد از عمل به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف اطلاعات جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های پیرامون مسائل بعد از عمل به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

توجه: فایل پی دی اف حاوی تصاویر نتایج جراحی متودیوپلاستی و تصاویر اتاق عمل است. جهت تماشای تصاویر حتما باید یا بالای 18 سال بوده، یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید.

NSFW: Please note that surgical outcomes and intraoperative photos are included and may be inappropriate for some users. you must be at least 18 years old or accompanied by an adult guardian or parent to view the photos on the following PDF file.

اطلاعات متودیوپلاستی + تصاویر

🔳مقدمه

فالوپلاستی و متودیوپلاستی اولین و اصلی‌ترین تکنیک‌های جراحی جهت ساخت آلت تناسلی مردانه به شمار می‌روند. علاوه بر این دو تکنیک، گاهی با توجه به تفاوت آناتومی افراد و نحوه بهبودی ایشان، عمل‌های دیگری نیز جهت بازسازی آلت تناسلی مردانه انجام می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹کوچک کردن لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه Majora fold reduction: مناسب متقاضیان جراحی متودیوپلاستی که لب‌های بزرگ آلت تناسلی‌شان بزرگ و برجسته‌ است.

🔸مونس‌پلاستی Monsplasty: مناسب افرادی که پوست بالای آلت تناسلی‌شان سست بوده و سبب می‌شود تا آلت تناسلی مردانه/کیسه‌ بیضه پس از جراحی به سمت پایین کشیده شود.

🔹گلنزپلاستی (بازسازی کلاهک آلت تناسلی مردانه) Glansplasty: مناسب افرادی که کلاهک آلت مردانه حاصل از فالوپلاستی ایشان تحلیل رفته/تخت شده یا افرادی که آلت مردانه ایشان فاقد کلاهک است.

🔸لیپوساکشن/پلیکاسیون آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی Neophallus liposuction/plication: مناسب افرادی که آلت تناسلی مردانه ایشان بسیار قطور است.

🔹تغییر مکان آلت تناسلی مردانه Neophallus reposition: مناسب افرادی که اسکار (جای برش) جراحی ایشان متقارن نیست.

🔸کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه Neophallus length reduction: مناسب افرادی که آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ایشان بسیار بلند است.

🔹کاشت ایمپلنت Neophallus Implants: [جهت ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی]

🔳متودیوپلاستی (متا)

متودیوپلاستی گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند ناحیه تناسلی مردانه‌ای داشته باشند بدون این که ریسک عوارض جراحی فالوپلاستی را متحمل شوند. افرادی که متقاضی جراحی متودیوپلاستی هستند عموما با داشتن آلت تناسلی مردانه کوچک راحت هستند.

🔻پیشنیازهای جراحی متودیوپلاستی:

▪️سه نامه (دو نامه از متخصصان سلامت روان، یک نامه از هورمون‌درمانگر یا پزشک عمومی)

▫️برخورداری از سلامت

▪️عدم استعمال سیگار، نیکوتین، یا استفاده از مواد استنشاقی (سیگار الکترونیکی، ماریجوانا و دود سیگار دیگران) تا حدود سه ماه قبل و بعد از جراحی (ایده‌آل شش ماه قبل و بعد از جراحی). این ممنوعیت شامل تنباکو جویدنی و مواد استنشاقی فاقد نیکوتین نیز می‌شود. استفاده از این محصولات ریسک عوارض بعد از عمل را تاحدود پنج برابر افزایش می‌دهد. در صورتی که سه الی شش ماه قبل از عمل از این محصولات استفاده کرده باشید، عمل جراحیتان به تاریخ دیگری که اطمینان حاصل شود سیگار کشیدن را متوقف کرده‌اید موکول می‌شود.

▫️همراه قبل از عمل (از دوستان، اعضای خانواده، یا فردی استخدام شده)

▪️آویزان نبودن ناحیه مونس (ناحیه زیرشکم که درست روبه‌روی استخوان عانه قرار دارد)/پوست و چربی شکمی

▫️آناتومی ایده‌آل متودیوپلاستی: کلیتوریس در اثر تستسترون‌درمانی رشد مطلوبی داشته باشد، اطراف آلت تناسلی مردانه کمترین بافت ممکن وجود داشته باشد، لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه بزرگ باشد.

▪️هیسترکتومی (تخلیه رحم) را می‌توان همزمان با جراحی متودیوپلاستی انجام داد اگر از قبل انجام نشده باشد.

🔳مروری بر روند جراحی متودیوپلاستی

💠اطلاعات کلی

اعضای تیم: اورولوژیست ترمیمی، گاهی جراح متخصص زنان (برای تخلیه رحم)، کادر مراقبت جراحی و پس از جراحی

مدت عمل: 4-6 ساعت

مدت بستری: کمتر از یک روز (سرپایی)؛ گاهی افراد یک شب در بیمارستان بستری می‌مانند؛ به‌ندرت به دو یا چند شب بستری نیاز می‌شود.

مدت اقامت در شهر: میانگین 3-4 هفته

💠بخش‌هایی از عمل که به اورولوژی ترمیمی مربوط می‌شود:

سیستوسکوپی، تعبیه سوند سوپراپیوبیک: درون مثانه با دوربین مشاهده گردیده و سوند از طریق پوست زیرشکم در مثانه تعبیه می‌گردد.

توجه: تکنیک ما نوعی «رینگ» متودیوپلاستی است. این تکنیک توسط دکتر Takamatsu و دکتر Harashina معرفی گردیده است.

واژینکتومی: تخلیه/از بین بردن بافت مخاطی واژن همراه با بستن کانال واژن.

افزایش طول پیشابراه: با استفاده از بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه، طول پیشابراه از مکان اصلی خود تا نوک کلیتوریس افزایش داده می‌شود.

آزادسازی خمیدگی کلیتوریس: رباط زیر کلیتوریس آزاد می‌شود تا آلت تناسلی مردانه به سمت پایین کشیده نشود.

تغییر مکان کلیتوریس: کلیتوریس را با پیشابراهی که تا سر آن رسانده شده، همراه با تمامی عصب‌ها و عروق متصل به آن جابه‌جا می‌کنند و آن را بالاتر می‌آورند.

اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه): بافت لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه را جداسازی و تاه می‌کنند تا حالت کیسه‌مانند به‌خود بگیرد و از زیر حدود 10 سانتیمتر دورتر از مقعد، و بیشتر متمایل به روبه‌روی بدن آویزان گردد.

بازسازی پرینئال: پرینیوم به ناحیه بین مقعد و پشت کیسه بیضه گفته می‌شود. این ناحیه را با پوست داخل ران و بافت ناحیه تناسلی بازسازی می‌کنند.

بازسازی آلت تناسلی مردانه: پوست اضافی قسمت بیرونی لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه را جدا نموده، آنگاه آنها را به‌نحوی بخیه می‌زنند تا آلت تناسلی مردانه شکل استوانه‌ای‌تری به‌خود بگیرد.

⭕️توجه: این توصیف کلی روند جراحی است؛ مراحل جراحی بسته به آناتومی فرد، پیشینه پزشکی/جراحی وی، و همچنین اهداف متقاضی از عمل جراحی متفاوت است.

🔳ساخت کیسه بیضه

کیسه بیضه را با جلو آوردن بافت لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه و سپس تاه کردن آنها بصورتی که حالت کیسه‌مانند به خود بگیرد درست می‌کنند. شکل ظاهری، اندازه و مکان کیسه بیضه به آناتومی خاص هر فرد بستگی دارد؛ برای مثال، هر چه لب‌های بزرگ، بزرگتر باشند کیسه بیضه نیز بزرگتر است.

گاهی در صورت بروز عوارض بهبودی زخم یا اگر اندازه و مکان کیسه بیضه نامطلوب باشد، جراحی ترمیمی ضرورت می‌یابد. بسته به اهداف فرد از عمل جراحی و وضعیت بهبودی وی، کاشت ایمپلنت بیضه نیز صورت می‌گیرد. در مواقع نادر، بافت کیسه بیضه را بسط می‌دهند. بسط فعال بافت جای خود را به بسط غیرفعال بافت داده است. بسط غیرفعال به این صورت است که کاشت ایمپلنت‌های بیضه صورت می‌گیرد تا پس از گذشت یک – دو سال، کیسه بیضه گشاد شود؛ سپس عمل جراحی دیگری صورت می‌گیرد، بیضه‌های قبلی خارج شده و با بیضه‌های بزرگتر جایگزین می‌گردد. بسط فعال نیز به این صورت است که حبابی در کیسه بیضه قرار داده شده و هر یک – دو هفته یکبار از طریق پورت با سالین پر می‌شود تا بدین ترتیب کیسه بیضه به مرور زمان جا باز کند.

🔳ایمپلنت بیضه

ایمپلنت جامد و سخت سیلیکنی و ایمپلنت Coloplast دو نوع ایمپلنتی هستند که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما از ایمپلنت سخت سیلیکنی استفاده می‌کنیم.

🔳ساخت پیشابراه

به اصطلاح متداول «افزایش طول پیشابراه» در علم پزشکی یوریتروپلاستی گفته می‌شود. افزایش طول پیشابراه در جراحی متودیوپلاستی عمدتا با استفاده از بافت لب های کوچک آلت تناسلی زنانه صورت می‌گیرد.

تنگی و فیستول پیشابراه از جمله عوارض احتمالی پس از جراحی فالوپلاستی و متودیوپلاستی به شمار می‌روند. فیستول سبب می‌شود تا ادرار از طریق یک یا چند حفره واقع در پیشابراه به بیرون نشت کند. تنگی پیشابراه، پیشابراه را باریک می‌کند که در اثر آن جریان ادراری ضعیف می‌شود. فیستول ممکن است خودبه‌خود بهبود پیدا کند؛ اما تنگی پیشابراه مستلزم اقدامات ترمیمی است.

🔳فیستول و تنگی پیشابراه

💠فیستول پیشابراه

تعریف: اتصال و ایجاد راه ارتباط بین پیشابراه و پوست (آلت تناسلی مردانه، کیسه بیضه، و/یا پرینیوم) را فیستول می‌گویند.

علائم: نشت ادرار از جایی به‌جز نوک آلت تناسلی مردانه.

بروز فیستول نسبتا رایج است. در صورتی که فیستول بروز کند، هنگامی‌که که مراجعه‌کنندگان حدود سه هفته بعد از جراحی ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه را شروع می‌کنند تشخیص داده می‌شود. فیستول در بعضی از افراد پس از سه هفته ایجاد می‌شود.

🔻ریسک فاکتورهای شکل‌گیری فیستول:

➖استعمال سیگار، تغذیه ناسالم

➖فشار روی خط بخیه مربوط به ساخت پیشابراه

➖تنگی پیشابراه (انسداد جریان ادرار به ایجاد فشار داخلی در پیشابراه منجر می‌شود؛ این مسئله ممکن است منجر به فیستول پیشابراه شده و/یا مانع بهبودی فیستول شود).

💠تنگی پیشابراه

تعریف: باریک شدن پیشابراه بطوریکه مانع جریان ادرار می‌شود.

علائم: جریان ادراری ضعیف، نیاز به فشار آوردن به خود برای دفع ادرار، درد گاه‌به‌گاه همراه با تخلیه حجم زیاد ادرار، احساس خالی نبودن مثانه، و در صورتی که تخلیه کامل ادرار 60 ثانیه یا بیشتر به طول انجامد.

اگر جریان ادرار به‌مرور زمان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، هر چه زودتر با اورولوژیست تماس بگیرید. اگر به مدت طولانی دست نگه دارید، ممکن است دچار احتباس ادراری شدید شوید (به این معنا که با وجود پر بودن مثانه از ادرار، ناراحتی و گاهی درد مثانه، نمی‌توانید ادرار کنید)؛ این مسئله نیازمند معاینه اورژانسی است.

نوک پیشابراه آلت تناسلی مردانه از جمله شایع‌ترین نقاط بروز تنگی پیشابراه به شمار می‌روند.

ورم آلت نیز ممکن است علائم تنگی پیشابراه را نشان دهد، چرا که پیشابراه را از بیرون فشرده می‌سازد؛ با برطرف شدن ورم، علائم ادراری نیز برطرف خواهند شد.

🔻تنگی پیشابراه در مواقع نادر خود به خود بهبود پیدا می‌کند؛ اما در حالت کلی مستلزم مداخلاتی نظیر مواردی است که در ادامه ذکر گردیده است:

➖سیستوسکوپی و دیلاته (گشاد کردن) پیشابراه

➖تعبیه سوند سوپراپیوبیک و/یا سوند ادراری

➖یوریتروپلاستی (حدود 3 ماه بعد از جراحی که بافت بالغ شده و عروق خونی بیشتری در آن رشد یافته است انجام می‌پذیرد)

🔻ریسک فاکتورهای شکل‌گیری تنگی پیشابراه:

➖خونرسانی ناکافی

➖استعمال سیگار، تغذیه ضعیف

⭕️توجه: گاهی تنگی و فیستول پیشابراه همزمان بروز می‌کنند، چرا که احتمال دارد عامل مشترکی نظیر خونرسانی ناکافی سبب ایجاد هر دو عارضه شده باشد.

🔳بهینه‌سازی نتیجه جراحی

سلامتی و ایمنی فرد در درجه اول اهمیت قرار دارد. بر این اساس، ما به همکاری شما نیاز داریم تا مطمئن شویم که می‌توانیم عمل جراحی شما را تحت شرایط ایمنی که بهترین نتیجه را به ارمغان دارد انجام دهیم. کارهای به ظاهر بی‌خطری وجود دارد که انجام آنها روی نتیجه جراحی تاثیر منفی می‌گذارد. استعمال سیگار/سیگار الکترونیکی/مواد استنشاقی از جمله رایج‌ترین آنها محسوب می‌شوند. لازم است که متقاضی، ما را از مصرف نیکوتین (شامل تنباکو جویدنی، آدامس نیکوتین و محصولات مشابه) و مواد استنشاقی از هر نوعی (شامل سیگار، سیگار فاقد نیکوتین، سیگار الکترونیکی، ماریجوانا و …) مطلع کند.

استفاده از این مواد ریسک عوارض پیش از عمل را افزایش می‌دهد و تاثیر بسیار منفی روی نتیجه جراحی می‌گذارد. ما از متقاضیان می خواهیم که استفاده از این مواد را سه الی شش ماه قبل از جراحی متوقف کنند؛ ایده‌آل این است که مصرف این مواد حتی‌الامکان هر چه زودتر متوقف گردد.

به طور مشابه، بعضی داروها (با نسخه و بدون نسخه) روی روند بهبود زخم و نتیجه جراحی تاثیر منفی می‌گذارند. مثلا استروئیدهایی که برای درمان اختلالات التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نظیر داروی پردنیزون برای آسم؛ یا داروی آکوتان (ایزوترتینوئین) برای درمان اکنه از جمله این داروها محسوب می‌شوند. داروهای دیگری نیز هستند که روی روند بهبودی تاثیر منفی می‌گذارند.

لیست کامل، دقیق و به‌روز داروهایی را که مصرف می‌کنید در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم این قبیل داروها را شناسایی نموده و بر این اساس اقدام نماییم. عدم رعایت موارد فوق سبب می‌شود تا نوبت جراحی کنسل گردیده و بدین ترتیب از بروز عوارض احتمالی تهدیدکننده حیات جلوگیری بعمل آید.

🔳داروهایی که باید از مصرف آنها قبل و بعد از جراحی خودداری نمود

مصرف بعضی از داروها شانس خونریزی پس از جراحی را افزایش می‌دهد.

🔻توصیه عمومی (توصیه لازم برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است):

آسپرین: یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

سلبرکس: یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

ایبوپروفن: که با نام‌های ادویل و موترین نیز شناخته می‌شود؛ یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

ناپروکسن: که با نام الیو Aleve نیز شناخته می‌شود؛ یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

🔻مکمل‌ها/گیاهان:
مصرف بعضی از مکمل‌ها/گیاهان نیز ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهد. برای مثال تعدادی از این مکمل‌ها/گیاهان عبارت‌اند از: روغن ماهی، جینسنگ، جینکو، قرص زنجبیل و سیر، کندروئیتین.

🔻داروهای رقیق‌کننده خون:
کومادین، پلاویکس، و سایر داروها: جهت دریافت دستورالعمل براساس شرایط خود با پزشک عمومی و جراحتان مشورت کنید.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های عمومی

💠بعد از عمل درد دارم، آیا طبیعی است؟

درد بعد از عمل بسیار شایع بوده و تا چند روز پابرجاست، آنگاه از شدت آن به تدریج کاسته می‌شود. اگر بدون فعالیت خاصی درد مرتب بدتر و بدتر می‌شود، یعنی درد با حرکت یا وضعیت خاصی ایجاد نشده باشد، طبیعی نیست.

💠روزانه دفع مدفوع ندارم، آیا طبیعی است؟

یبوست طبیعی نیست. با این حال یبوست (عموما به عدم دفع مدفوع بزرگ حداقل یکبار در روز گفته می‌شود) پس از جراحی بسیار شایع است، به‌خصوص وقتی که به‌طور مرتب داروهای مسکن مصرف می‌کنید. طبیعی است که تا حدود یک هفته پس از جراحی دفع مدفوع نداشته باشید، اما پس از این مدت باید روزی یکبار دفع مدفوع داشته باشید.

برای جلوگیری از یبوست، مادامی داروهای مسکن مصرف می‌کنید حتما میرالاکس یا سایر داروهای ملین را نیز مرتب مصرف کنید. یبوست روی توانایی دفع ادرار تاثیر منفی می‌گذارد، چرا که کولون (روده بزرگ) و مثانه عصب‌های مشترکی دارند.

هدف این است که پس از ترخیص از بیمارستان، روزی یکبار دفع مدفوع بزرگ داشته باشید.

💠چه زمانی می‌توانم رانندگی کنم؟

وقتی سوند شما کشیده شد، دیگر نیازی به مصرف داروهای مسکن نداشتید، و می‌توانستید از هر دو دست خود به خوبی استفاده کنید، می‌توانید ایمن رانندگی کنید.

💠چقدر باید پیاده‌روی کنم؟

پیاده‌روی مهم است و عموما توصیه می شود مجموعا حدود یک ساعت در روز (شش تا 10 دقیقه، چهار تا 15 دقیقه و …) پیاده‌روی کنید. بالا رفتن از پله نیز اشکالی ندارد، اما پله ها را یکی‌یکی بالا بروید و به آهستگی قدم بردارید.

💠چه زمانی می‌توانم دوش بگیرم؟

عموما پس از 48 ساعت می‌توانید دوش بگیرید.

شیار‌های پوستی جدیدی پس از جراحی متودیوپلاستی به‌وجود آمده که نیاز است بهداشت آنها را به خوبی رعایت کنید. شیارهای پوست کیسه بیضه، آلت تناسلی مردانه، و پرینیوم را تمیز کنید.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به زخم

تعریف زخم جراحی: زخم جراحی به ناحیه‌ای نزدیک برش جراحی گفته می‌شود که روی آن کامل پوست نگرفته باشد.

💠آیا زخمم عفونی شده است؟

عفونت معمولا با نشانه‌های قرمزی که فراتر از زخم گسترش یافته باشد، همراه با افزایش ورم و درد، و گاهی تب (بطوریکه دمای بدن بالاتر از 101 درجه فارنهایت [یا حدود 38 درجه سلسیوس] باشد) مشخص می‌شود. در صورت مشاهده این علائم فورا جراحتان را باخبر کنید. اگر همراه با علائم فوق، احساس درد در قفسه سینه یا سبکی در سر نیز داشتید با 911 تماس بگیرید. عفونت باعث باز شدن زخم نیز می‌شود؛ زخم‌های باز که قرمز شده و ترشح چرکی داشته باشند نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

💠زخم‌هایم خونریزی می‌کنند. آیا نیاز است ارزیابی اورژانسی صورت گیرد؟

خونریزی: به ندرت به اقدامات فوری اورژانسی نیاز است. در اکثریت مواقع، خونریزی بسیار اندک (در حد ترشح) بوده و امکان دارد تا چندین هفته پس از جراحی ادامه یابد. اگر قطرات خون به رنگ قرمز روشن از زخم می‌چکد، آن نقطه را به مدت پنج الی ده دقیقه فشار دهید و دستتان را نگه دارید. خونریزی با این کار متوقف می‌شود، اما اگر نشد نیز آن نقطه را به مدت پنج الی ده دقیقه دیگر فشار دهید.

اگر با انجام دستورالعمل فوق خونریزی متوقف نشد، یا اگر خونریزی زیاد و سریع است، فورا به جراحتان اطلاع دهید و با 911 تماس بگیرید.

💠زخمم باز است، چگونه از آن مراقبت کنم؟

اکثر زخم‌های باز، سطحی و باریک هستند؛ روی زخم باز یک – دو مرتبه در روز پماد آنتی‌بیوتیک باسیتراسین، نئوسپورین، کرم عسل مدی‌هانی (Medi-honey)، یا آکوافور استعمال کنید تا موقعی که بهبود پیدا کنند (بهبودی زخم‌ها دو الی چهار هفته به طول می‌انجامد).

از انجام فعالیت‌هایی که به زخم فشار وارد می‌کنند خودداری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید (مصرف مواد غذایی فراوری شده را به حداقل برسانید)؛ سیگار نکشید و از دود سیگار دیگران دوری کنید.

در مواقع باز شدن زخم، اگر زخم وسیع، باز، و عمیق بوده و اطراف آن قرمز شده و ترشح چرکی داشته باشد، و با تب بالای 101 درجه فارنهایت (حدود 38 درجه سلسیوس) همراه باشد، نیاز به ارزیابی اورژانسی دارد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به خونریزی

✳️هفته اول تا سوم پس از جراحی

💠ترشح خونی از آلت تناسلی مردانه؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

خیر. این مسئله گاهی رخ می‌دهد و اغلب خون قدیمی است که خارج می‌شود، و اغلب به رنگ شراب قرمز است. خونریزی به رنگ قرمز روشن (مانند سس کچاپ) نیز قابل پیش‌بینی است به شرط این که اندک باشد. به عنوان مثال، خونریزی طبیعی به رنگ قرمز روشن باید در حد لکه‌دار کردن گاز 4×4اینچ باشد. آغشته شدن کامل گاز به خون قرمز روشن طبیعی نیست؛ اگر دچار چنین مسئله‌ای شدید فورا با جراحتان تماس بگیرید.

💠خونریزی از برش‌ها؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

در حالت کلی خیر، جای نگرانی نیست. خروج مایع قرمز – زرد رنگ (مایع Serosanguinous) تا چندین هفته پس از جراحی طبیعی و قابل پیش‌بینی است، به ویژه اگر زخمی وجود داشته باشد. معمولا این نوع خونریزی اندک بوده و گاز 4×4 را به خون آغشته نمی‌کند.

گاهی از قسمتی از برش جراحی، خون به رنگ قرمز روشن قطره‌قطره خارج می‌شود؛ در این حالت باید روی برش به مدت 5-10 دقیقه فشار مستقیم وارد کنید تا خونریزی متوقف گردد. گاهی خونریزی متوقف شده و پس از فعالیت مجددا رخ می‌دهد. اگر ناحیه مجددا خونریزی کرد، دوباره به مدت 5-10 دقیقه فشار مستقیم روی آن اعمال کنید.

خونریزی زیاد (مثلا بطوریکه لیف حمام آغشته به خون قرمز روشن شود) طبیعی نیست. در این صورت باید با جراحتان تماس بگیرید؛ احتمالا اقدامات فوری اورژانسی لازم است.

✳️از سه هفته پس از جراحی به بعد

💠ادامه خونریزی؛ آیا طبیعی است؟

خونریزی گهگاهی رخ می‌دهد. تا وقتی که تمامی برش‌ها و زخمهایتان بهبود پیدا نکرده باشد، خونریزی مدتی قطع شده و سپس مجددا رخ می‌دهد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به آلت تناسلی مردانه

💠شیوه قرارگیری آلت تناسلی مردانه: آن را باید در چه وضعیتی قرار دهم؟

طی دو ماه نخست پس از جراحی متودیوپلاستی، عموما بهتر است که با لیف حمام و/یا گاز از آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه حمایت کنید (درست مانند این است که برای ناحیه تناسلی «صندلی لوبیا» درست می‌کنید).

موقع خواب نهایت تلاشتان را بکنید تا به آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه فشار وارد نکنید.

موقع پیاده‌روی برای حفظ وضعیت ایده‌آل ناحیه تناسلی بهتر است که لیف حمام و/یا گاز را در شورت باکسر نسبتا گشاد یا شورت بیمارستان قرار دهید.

💠ورم آلت تناسلی مردانه: آیا طبیعی است؟

ورم بافت بسیار شایع بوده و در اکثر مواقع به مرور زمان بهبود برطرف می‌شود. گذاشتن و برداشتن یخ (هربار به‌مدت 10-15 دقیقه) نیز به کاهش ورم و درد کمک می‌کند.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به کیسه بیضه

💠کیسه بیضه‌ام را باید در چه وضعیتی قرار دهم؟

روی برش‌های کیسه بیضه فشار وارد نکنید. کیسه بیضه باید در وضعیت راحتی بین ران پاهایتان قرار گرفته بدون این که تحت فشار بی‌موردی قرار گیرد؛ موقع نشستن ران‌هایتان را کمی از یکدیگر فاصله دهید، همچنین می‌توانید بادقت راه بروید.

💠خونریزی: چه کنم؟

خروج کمی خون مخلوط با مایع زرد رنگ (مایع Serosanguinous) شایع است و تا 3-6 هفته پس از جراحی که برش‌ها بالغ می‌شوند، ادامه پیدا می‌کند.

اگر خونریزی به رنگ قرمز روشن باشد، به‌مدت 5-10 دقیقه ناحیه در حال خونریزی را فشار دهید. در صورت لزوم و اگر خونریزی بند نیامد دوباره تکرار کنید؛ اگر این کار تاثیری نداشت با جراحتان تماس بگیرید.

💠حفره‌ای پشت و/یا جلوی کیسه بیضه‌ام به وجود آمده است، چه کنم؟

پشت کیسه بیضه در محل اتصال کیسه بیضه به پرینیوم (قسمت تخت بین مقعد و پشت کیسه بیضه که به آن ناحیه واژینکتومی نیز گفته می‌شود) شایع‌ترین مکان ایجاد زخم باز است. این زخم معمولا کوچک و سطحی بوده، با مراقبت از زخم، تغذیه سالم، و استعمال پماد بصورت روزانه یا دوبار در روز بسته و ترمیم می‌شود.

💠کیسه بیضه‌ام متورم و نامتقارن است. آیا طبیعی است؟

بله، اگر کیسه به‌سرعت بزرگ نمی‌شود (که یکی از علائم خونریزی داخلی کیسه بیضه است) طبیعی است.

ورم پس از یک الی سه ماه یا گاهی بیشتر برطرف می‌شود.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به پرینیوم

پرینیوم: ناحیه بین مقعد و پشت کیسه بیضه

💠درست بالای مقعد زخم باز دارم. چه چیزی لازم است در این خصوص بدانم؟

بالای مقعد دومین ناحیه شایع پرینیوم است که زخم باز در آن ایجاد می‌شود. این زخم معمولا کوچک و سطحی بوده، با مراقبت از زخم، تغذیه سالم، و استعمال پماد بصورت روزانه یا دوبار در روز بسته و ترمیم می‌شود. اما اگر زخم پوست نگیرد و به جای آن بافت گرنولیشن (بافت صورتی رنگی که به آسانی خونریزی می‌کند) در زخم شکل بگیرد، ممکن است لازم شود که با استعمال موضعی نقره نیترات (در مطب) تحت درمان قرار گیرد.

اگر به زخم فشار وارد کنید (مثلا هنگام دفع مدفوع سفت و خشک به خود فشار بیاورید یا هنگام نشستن به آرامی ننشینید)، زخم بازتر می‌شود. به زخم فشار وارد نکنید تا بزرگتر نشود و مرتب ملین مصرف کنید؛ میرالاکس ملین ارجح است.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به دستگاه ادراری

💠چکه کردن ادرار: آیا طبیعی است؟

پس از این که افراد از طریق پیشابراه بلندتر خود شروع به ادرار می‌کنند، طبیعی است که پس از اتمام کارشان چند قطره ادرار چکه کند؛ چرا که پیشابراه بلند پس از دفع ادرار حدود یک قاشق چایخوری ادرار را در خود نگه می‌دارد. پس از ادرار کردن، معمولا چند قطره ادرار در لباس‌زیر می‌ریزد.

موقع ادرار کردن از طریق پیشابراه جدید، پشت کیسه بیضه (ناحیه پرینیوم) را فشار دهید، سپس کیسه بیضه را فشار داده، آنگاه از پایه تا نوک آلت تناسلی مردانه را «شیردوشی» کنید تا ادرار باقیمانده خارج گردد. برای کاهش میزان نشت ادرار می‌توانید این مراحل را تکرار کنید.

🔻نشت ادرار طبیعی نیست اگر:
ادرار از جای دیگری به جز نوک آلت تناسلی مردانه (برای مثال از طریق کیسه بیضه یا ناحیه پرینیوم) نشت کند؛ این نشانه فیستول است. فیستول ممکن است به وجود آمده و به‌خودی خود ترمیم گردد؛ اما اگر فیستول پس از گذشت سه ماه از جراحی همچنان باقی ماند، لازم است اقدامات ترمیمی صورت گیرد.

💠پاشیدن ادرار: آیا طبیعی است؟ تا چه مدت به این صورت خواهد بود؟

پاشیدن ادرار پس از جراحی شایع است و تا 6 الی 12 ماه ادامه می‌یابد. علت پاشیدن ادرار بیشتر ورم سر آلت تناسلی مردانه است (تصور کنید به‌آرامی روی شلنگ آب پا می‌گذارید). 6-12 ماه به طول می‌انجامد تا ورم برطرف شود، چرا که جاذبه زمین مایع بافت را به طرف کلاهک آلت می‌کشد و به نوک پیشابراه فشار وارد می‌کند. در اکثر افراد این مسئله پس از سه ماه برطرف می‌شود.

اگر جریان ادرار روز به روز بدتر/ضعیف‌تر می‌شود، پاشیدن ادرار را نمی‌توان طبیعی دانست؛ اینها از جمله علائم تنگی پیشابراه هستند.

💠سوزش/درد هنگام دفع ادرار: آیا طبیعی است؟

وقتی که برای اولین بار ادرار می‌کنید طبیعی است که هنگام ادرار کردن سوزش/درد (دیسوریا) داشته باشید؛ این علائم شایع بوده و ممکن است از چند روز تا چند ماه ادامه پیدا کند. تا وقتی که درد/سوزش ادرار با علائمی نظیر جریان ادراری ضعیف، ادرار ابری، و بدبو شدن ادرار همراه نباشد جای نگرانی نیست.

دیسوریا طبیعی نیست اگر جریان ادرار ضعیف باشد (تنگی یا باریک شدن پیشابراه، از درون به پیشابراه فشار وارد می‌کند و سبب ایجاد درد می‌شود) یا اگر ادرار ابری/بدبو باشد (دیسوریا در اثر عفونت ادراری ایجاد شده باشد).

💠جریان ادراری ضعیف: آیا طبیعی است؟

بله، اگر گاه‌به‌گاه رخ دهد و دائمی نباشد.

جریان ضعیف/آهسته ادرار بطوریکه دائمی بوده و روز به روز بدتر شود طبیعی نبوده و نشانه تنگی پیشابراه است. اگر در مورد این عارضه به‌موقع به مطب/دکتر اطلاع داده نشود، امکان دارد فرد دچار احتباس ادراری شدید شود (بطوریکه با وجود پر بودن مثانه و درد شدید زیر شکم، قادر به ادرار کردن نباشد). این عارضه مستلزم اقدام فوری اورژانسی و تعبیه فوری سوند سوپراپیوبیک است.

جریان ادراری ضعیف و تنگی پیشابراه ممکن است منجر به دیسوریا، و گاهی عفونت ادراری شود.

💠وجود خون در ادرار/پیشابراه؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

در علم پزشکی به وجود خون در ادرار، هیماچوریا گفته می‌شود. تا وقتی که سوند در مثانه قرار دارد بروز هیماچوریا طبیعی است و گاه‌به‌گاه مخصوصا با پیاده‌روی رخ می‌دهد. هیماچوریا معمولا به رنگ قرمز کم‌رنگ (به رنگ نوشیدنی Kool-Aid) است و با استراحت برطرف می‌شود.

هیماچوریا در مواقع بروز عفونت ادراری نیز دیده می‌شود و قابل پیش‌بینی است.

خون ممکن است از اطراف سوند و از طریق آلت تناسلی مردانه نشت کند. اگر این خون به رنگ قرمز شرابی بود، احتمالا خونی است که از قبل در پیشابراه مانده و دارد خارج می‌شود. این مسئله تا قبل از این که بتوانید به طور مرتب از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنید، گاه‌به‌گاه رخ می‌دهد. خون زیاد به رنگ قرمز روشن طبیعی نیست.

هیماچوریا ممکن است تا سه ماه بعد از جراحی گهگاهی رخ دهد. اگر هیماچوریا پس از 3-6 ماه ادامه یافت، لازم است سیستوسکوپی (معاینه پیشابراه با دوربین) صورت پذیرد.

هیماچوریای شدید و به رنگ سس کچاپ (مثلا بطوریکه لیف حمام آغشته به خون قرمز روشن شود) طبیعی نیست؛ در صورت وقوع، نیاز است با جراحتان تماس بگیرید و احتمالا انتظار اقدامات فوری اورژانسی را داشته باشید.

🔳آزمون تخلیه ادرار

💠تعریف

در حدود سه هفته پس از جراحی، افرادی که جراحی متودیوپلاستی را پشت سر گذاشته اند باید از طریق پیشابراه بلند خود ادرار کنند. جهت ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه، نیاز است که سوند سوپراپیوبیک (سوندی که سر آن در مثانه قرار گرفته و از زیر شکم خارج می‌شود) مسدود گردیده یا درپوش آن گذاشته شود. وقتی مثانه پر می‌شود، درست مانند قبل از جراحی، حس نیاز به دفع ادرار به فرد دست می‌دهد. باز کردن/برداشتن درپوش سوند هنگام ادرار کردن سبب می‌شود تا لوله سوند سوپراپیوبیک تخلیه گردد. این امر تا چندین روز انجام می‌گیرد. حدود 3-4 روز پیش از ملاقات فالوآپ که 3-4 هفته پس از جراحی برگزار می‌شود، باید بتوانید از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنید. اگر ادرار کردن تا 3-4 روز بعد خوب پیش رفت، روز ملاقات فالوآپ سوند سوپراپیوبیک کشیده می‌شود.

💠چگونه می‌توان از طریق آلت تناسلی مردانه و پیشابراه جدید ادرار کرد؟

ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه: وقتی واقعا احساس می‌کنید نیاز به تخلیه مثانه دارید، به جای این که درپوش سوند سوپراپیوبیک را بردارید، عضلات کف لگن خود را ریلکس کنید (به یاد داشته باشید که ادرار کردن یا تخلیه مثانه پروسه‌ای فعال نیست؛ برای ادرار کردن نباید به خودتان فشار بیاورید؛ باید آرامش خود را حفظ کنید). برایتان بسیار آسان‌تر است که اولین ادرار خود را زیر دوش انجام دهید. ادرار باید از طریق آلت تناسلی مردانه جاری شود. وقتی که کارتان تمام شد و احساس کردید مثانه‌تان خالی شده است، درپوش سوند سوپراپیوبیک را حدودا روزی یکبار بردارید تا مطمئن شوید که در اکثر مواقع مثانه از طریق آلت تناسلی مردانه تخلیه می‌شود. معمولا 70% حجم ادرار از طریق آلت تناسلی مردانه تخلیه می‌شود و 30% حجم ادرار از طریق سوند سوپراپیوبیک؛ به‌مرور زمان درصد خروج ادرار از آلت تناسلی مردانه افزایش می‌یابد.

💠هنگام ادرار کردن درد دارم؛ آیا طبیعی است؟

در چند دفعه اول و گاهی حتی تا چند روز اول، ادرار کردن با سوزش همراه است. این مسئله احتمالا بدلیل عبور ادرار از طریق پیشابراه جدید رخ می‌دهد و قابل پیش‌بینی است. اگر ادرار مرتبا ابری یا بدبو باشد طبیعی نیست، چرا که سوزش/درد هنگام ادرار کردن همراه با این علائم نشانه عفونت ادراری است.

اگر هنگام ادرار کردن سوزش دارید و ادرار شفاف است، آب فراوان بنوشید تا ادرارتان رقیق شود. می‌توانید به مدت سه روز داروی بدون نسخه AZO مصرف کنید؛ این دارو پیشابراه را بیحس و ادرار کردن را برایتان آسان‌تر می کند، همچنین ادرار را نارنجی رنگ می‌کند.

اگر سوزش دارید و ادرارتان ابری است، به پزشکتان اطلاع دهید و آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده (تریمتوپریم – سولفامتوکسازول (باکتریم)؛ مگر این که نسبت به آنها حساسیت دارویی داشته باشید) را شروع کنید و مصرف آنها را تا حدود هفت روز ادامه دهید.

آیا در پایان دفع ادرار درد دارید؟ مسئله شایعی است و با خالی شدن مثانه و تماس پیدا کردن آن با نوک سوند سوپراپیوبیک ایجاد می‌شود و مانند اسپاسم مثانه (نیاز فوری و بسیار ناخوشآیند به تخلیه ادرار) احساس می‌شود. بهترین روش درمان این مسئله، خلاص شدن از سوند سوپراپیوبیک در ملاقات فالوآپ است. اگر در دوره پیش از ملاقات فالوآپ به سر می‌برید و اسپاسم مثانه برایتان بسیار ناخوشآیند است، جهت دریافت دستورالعمل‌های بیشتر با جراحتان تماس بگیرید.

💠چطور متوجه شوم که دچار فیستول شده‌ام یا خیر؟

فیستول: اگر متوجه شدید ادرار از طریق حفره دیگری خارج می‌شود، دیگر از طریق آلت تناسلی مردانه ادرار نکنید، ادرارتان را از طریق سوند سوپراپیوبیک تخلیه کنید، و با جراحتان تماس بگیرید. خوب است بدانید که چه مقدار از ادرار از طریق فیستول خارج می‌شود. آیا در حد چند قطره ادرار است، جریانی باریک است، یا جریانی کامل؟ آیا 10% حجم ادرار از طریق فیستول خارج می‌شود و 90% حجم ادرار از نوک آلت تناسلی مردانه، یا این که 90% حجم ادرار از فیستول خارج می‌شود و 10% حجم ادرار از نوک آلت تناسلی مردانه؟

💠پس از کشیدن سوند سوپراپیوبیک، حفره‌ای زیرشکمم است. این حفره چه می‌شود؟

این حفره طی یک – دو روز می‌بندد. احتمال دارد تا کمتر از یک روز هنگام ادرار کردن، ادرار از طریق این حفره نشت کند. این مسئله قابل پیش‌بینی بوده و به سرعت برطرف می‌شود.

این حفره را باید تمیز نگه دارید، همچنین در صورت تمایل و اگر ناراحتی‌تان را تسکین می‌بخشد می‌توانید از پماد استفاده کنید. پانسمان کردن حفره در بیشتر مواقع غیرضروری است. اگر با پانسمان کردن راحت‌تر هستید، می‌توانید به مدت یک روز روی حفره گاز 2×2 اینچ یا گاز 4×4 اینچ دولا شده قرار دهید و آن را با نوار چسب پزشکی در جای خود نگاه دارید.

💠داروها

اگر دیتروپان (اکسی‌بوتینین) برای درمان اسپاسم مثانه مصرف می‌کنید، یک روز قبل از آزمون تخلیه ادرار مصرف آن را متوقف کنید. برای اکثریت افراد داروی باکتریم (تریمتوپریم/سولفامتوکسازول)، یا در صورتی که نسبت به آنها حساسیت داشته باشند آنتی‌بیوتیک دیگری تجویز می‌گردد؛ صبح روز فالوآپ یک عدد قرص آنتی‌بیوتیک مصرف کنید، پس از این که سوند سوپراپیوبیک کشیده شد، عصر همان روز یک عدد قرص آنتی‌بیوتیک دیگر مصرف کنید.

اگر ادرارتان مدام ابری یا بدبو است، احتمالا دچار عفونت ادراری شده اید. در این صورت یک هفته کامل آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. اگر پس از چند روز مصرف آنتی‌بیوتیک بهبودی در کیفیت ادرارتان حاصل نگردید به مطب اطلاع دهید.

💠یبوست؟

حتما روزی حداقل یکبار دفع مدفوع بزرگ داشته باشید چرا که یبوست غالبا روی عملکرد مثانه تاثیر منفی می‌گذارد. به عبارت دیگر، ادرار کردن برای افرادی که یبوست شدید دارند اغلب مشکل است. اگر متوجه علائم غیرطبیعی شدید با جراحتان تماس بگیرید.

🔳تصاویر نتایج جراحی متودیوپلاستی

تصاویری که در ادامه درج گردیده است، نتیجه جراحی مراجعه‌کنندگانی است که جراحی متودیوپلاستی را پشت سر گذاشته اند. آناتومی و توانایی بهبودی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. لذا توجه به این نکته حائز اهمیت است که این تصاویر صرفا نتیجه جراحی افراد بوده و به منزله شاخصی برای پیش‌بینی نتیجه جراحی احتمالی سایر افراد نیست. هر چند افرادی که پیشینه پزشکی، آناتومی، و توانایی بهبودی مشابهی دارند می‌توانند انتظار نتیجه جراحی مشابهی را نیز داشته باشند.

این تصاویر متعلق به مراجعه‌کنندگانی است که آناتومی مطلوب (کمترین میزان بافت پیرامون آلت تناسلی مردانه، رشد خوب کلیتوریس در اثر تستسترون‌درمانی) داشته اند؛ افرادی که آناتومی مطلوبی ندارند، نتیجه جراحی‌شان چه از لحاظ ظاهر و زیبایی و چه از لحاظ عملکردی به این خوبی نخواهد شد.

⚠️🔴توجه: برای تماشای تصاویری که در ادامه درج گردیده است، حتما باید یا بالای 18 سال بوده یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید. مشاهده تصاویر ادامه مقاله به معنای تایید و رعایت شرایط ذکر شده است.

 توجه !
این مقاله دارای تصاویر نتایج جراحی تغییرجنس می باشد که بصورت رمز دار شده ، در وبلاگ گالری تغییر جنس به آدرس زیر قرار گرفته است. وبلاگ در ایران مسدود است و برای باز شدن وبلاگ از فیلتر شکن و یا وی پی ان استفاده نمایید.
https://helptranssrs.wordpress.com/2019/03/25/144/

🔵جهت مشاهده تصاویر جراحی تغییرجنس، کد زیر را در وبلاگ وارد نمایید.
✅کد رمز برای تماشای تصاویر 
‏helptranscenter

1. عکس بلافاصله بعد از عمل. متقاضی A جراحی متودیوپلاستی کامل، شامل افزایش طول پیشابراه تا نوک آلت تناسلی مردانه، واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن)، و اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه) را پشت سر گذاشته است. کاندیدای ایده‌آل جراحی متودیوپلاستی باید از سلامت عمومی برخوردار بوده، کمترین میزان بافت اطراف ناحیه تناسلی داشته باشد، آلت تناسلی وی در اثر هورمون‌درمانی به‌خوبی رشد کرده باشد، و بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه وی برای ساخت پیشابراه کافی باشد.

2. عکس بلافاصله بعد از عمل. متقاضی B جراحی متودیوپلاستی کامل، شامل افزایش طول پیشابراه تا نوک آلت تناسلی مردانه، واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن)، و اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه) را پشت سر گذاشته است. کاندیدای ایده‌آل جراحی متودیوپلاستی باید از سلامت عمومی برخوردار بوده، کمترین میزان بافت اطراف ناحیه تناسلی داشته باشد، آلت تناسلی وی در اثر هورمون‌درمانی به‌خوبی رشد کرده باشد، و بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه وی برای ساخت پیشابراه کافی باشد.

3. هفت ماه پس از جراحی. متقاضی C پس از جراحی متودیوپلاستی به‌خوبی بهبود یافته است.

4. هفت ماه پس از جراحی. متقاضی C پس از جراحی متودیوپلاستی به‌خوبی بهبود یافته است. آلت تناسلی مردانه بالا آورده شده تا کیسه بیضه کیسه‌مانند زیر آلت بهتر دیده شود.

5. یک سال پس از جراحی. حدود یک سال از جراحی متودیوپلاستی و شش ماه از جراحی کاشت ایمپلنت بیضه متقاضی D گذشته است.

6. یک سال پس از جراحی. حدود یک سال از جراحی متودیوپلاستی و شش ماه از جراحی کاشت ایمپلنت بیضه متقاضی D گذشته است. پوست مونس کشیده شده است تا معلوم شود که اگر جراحی مونس‌پلاستی انجام شود، آیا مکان قرارگیری ناحیه تناسلی و عملکرد آن بهتر می‌شود یا خیر.

🔳تصاویر کاشت ایمپلنت بیضه

1. ایمپلنت بیضه. ایمپلنت بیضه سمت راست از جنس سیلیکن جامد بوده و ساخت کمپانی AART است. ایمپلنت بیضه سمت چپ ساخت کمپانی Coloplast بوده و با سالین پر شده است. اندازه‌های مختلفی از هر دو مدل ایمپلنت موجود است. سایز مناسب ایمپلنت بیضه برای هر فرد براساس اهداف جراحی و سایز کیسه بیضه وی انتخاب می‌شود.

2. ایمپلنت بیضه.

3. ایمپلنت بیضه. کاشت ایمپلنت بیضه حدود شش ماه پس از جراحی متودیوپلاستی همراه با اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه) صورت گرفته است. این عکس مربوط به دو ماه پس از جراحی کاشت ایمپلنت بیضه است. توجه: کیسه بیضه‌ای که طی جراحی متودیوپلاستی ساخته می‌شود همواره کوچکتر از کیسه بیضه‌ای است که طی جراحی فالوپلاستی ساخته می‌شود، از این رو ایمپلنت بیضه‌ای که در آن کاشته می‌شود نیز کوچکتر است.

🔻فایل پی دی اف اطلاعات جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های پیرامون مسائل بعد از عمل به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

توجه: فایل پی دی اف حاوی تصاویر نتایج جراحی متودیوپلاستی و تصاویر اتاق عمل است. جهت تماشای تصاویر حتما باید یا بالای 18 سال بوده، یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید.

NSFW: Please note that surgical outcomes and intraoperative photos are included and may be inappropriate for some users. you must be at least 18 years old or accompanied by an adult guardian or parent to view the photos on the following PDF file.

اطلاعات متودیوپلاستی + تصاویر

 توجه !
این مقاله دارای تصاویر نتایج جراحی تغییرجنس می باشد که بصورت رمز دار شده ، در وبلاگ گالری تغییر جنس به آدرس زیر قرار گرفته است. وبلاگ در ایران مسدود است و برای باز شدن وبلاگ از فیلتر شکن و یا وی پی ان استفاده نمایید.
https://helptranssrs.wordpress.com/2019/03/25/144/

🔵جهت مشاهده تصاویر جراحی تغییرجنس، کد زیر را در وبلاگ وارد نمایید.
✅کد رمز برای تماشای تصاویر 
‏helptranscenter

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.gurecon.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved