1

اطلاعات جامع پیرامون جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ‌ به تمامی پرسش‌ها و نگرانی‌ها پیرامون مسائل پس از جراحی به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف اطلاعات جامع پیرامون جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ‌ به تمامی پرسش‌ها و نگرانی‌ها پیرامون مسائل پس از جراحی به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

توجه: فایل پی دی اف حاوی تصاویر نتایج جراحی فالوپلاستی و تصاویر اتاق عمل است. جهت تماشای تصاویر حتما باید یا بالای 18 سال بوده، یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید.

NSFW: Please note that surgical outcomes and intraoperative photos are included and may be inappropriate for some users. you must be at least 18 years old or accompanied by an adult guardian or parent to view the photos on the following PDF file.

اطلاعات جامع فالوپلاستی FTM + تصاویر

🔳مقدمه

فالوپلاستی و متودیوپلاستی اولین و اصلی‌ترین تکنیک‌های جراحی جهت ساخت آلت تناسلی مردانه به شمار می‌روند. علاوه بر این دو تکنیک، گاهی با توجه به تفاوت آناتومی افراد و نحوه بهبودی ایشان، عمل‌های دیگری نیز جهت بازسازی آلت تناسلی مردانه انجام می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹کوچک کردن لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه Majora fold reduction: مناسب متقاضیان جراحی متودیوپلاستی که لب‌های بزرگ آلت تناسلی برجسته‌ای دارند.

🔸مونس‌پلاستی Monsplasty: مناسب افرادی که پوست بالای آلت تناسلی‌شان سست بوده و سبب می‌شود تا آلت تناسلی مردانه/کیسه‌ بیضه پس از جراحی به سمت پایین کشیده شود.

🔹گلنزپلاستی (بازسازی کلاهک آلت تناسلی مردانه) Glansplasty: مناسب افرادی که کلاهک آلت مردانه ایشان تحلیل رفته/تخت شده یا افرادی که آلت مردانه ایشان فاقد کلاهک است.

🔸لیپوساکشن/پلیکاسیون آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی Neophallus liposuction/plication: مناسب افرادی که آلت تناسلی مردانه ایشان بسیار قطور است.

🔹تغییر مکان آلت تناسلی مردانه Neophallus reposition: مناسب افرادی که اسکار (جای برش) جراحی ایشان متقارن نیست.

🔸کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه Neophallus length reduction: مناسب افرادی که آلت تناسلی مردانه ایشان بسیار بلند است.

🔹کاشت ایمپلنت Neophallus Implants: [جهت ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی]

دو ناحیه اهدا کننده جهت ساخت آلت تناسلی مردانه که بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، ناحیه ساعد دست (Radial Forearm یا RF) و ناحیه ران پا (Anterolateral Thigh یا ALT) می‌باشند. این نواحی اهدا کننده خونرسانی خوبی داشته و شانس ایجاد حس جنسی و لامسه با گذشت زمان در آنها بیشتر است. دکتر Chen اورولوژیست ترمیمی و دکتر Buntic ،Lin ،Safa، و Watt جراحان میکروسکوپی از The Buncke Clinic، عمل فالوپلاستی ساعد دست و ران پا را انجام می‌دهند.

🔳فالوپلاستی چندمرحله‌ای

جراحی فالوپلاستی به دو صورت انجام می‌شود: تک‌مرحله‌ای یا چندمرحله‌ای.

فالوپلاستی تک‌مرحله‌ای را معمولا با نام «فالوپلاستی» می‌شناسیم. طی عمل جراحی فالوپلاستی تک‌مرحله‌ای، ساخت آلت تناسلی مردانه، تخلیه و بستن واژن، ساخت کیسه بیضه، و افزایش طول پیشابراه صورت می‌پذیرد.

طی عمل جراحی فالوپلاستی چندمرحله‌ای، عموما بخش‌هایی از عمل که مربوط به ناحیه لگنی است از بخش‌های دیگر عمل که مربوط به جراحی میکروسکوپی/ناحیه اهدا کننده می‌شود تفکیک می‌گردد. بدین ترتیب، مرحله اول فالوپلاستی چندمرحله‌ای مشابه با متودیوپلاستی است، با این تفاوت که ساخت کیسه بیضه پیشرفته تا مرحله دوم جراحی که آلت تناسلی مردانه ساخته می‌شود، به تعویق می‌افتد. سایر عمل‌ها (تخلیه و بستن واژن، افزایش طول پیشابراه تا نوک کلیتوریس، ساخت کیسه بیضه ساده، و تخلیه رحم در صورت تمایل فرد) همه بطور همزمان در مرحله اول جراحی انجام می‌پذیرد.

🔳فالوپلاستی ساعد دست (RFF Phalloplasty)

فالوپلاستی فلپ آزاد ساعد دست، استاندارد طلائی ساخت آلت تناسلی مردانه ویژه افرادی است که خواستار/نیازمند آلت تناسلی مردانه هستند.

🔻پیشنیازهای جراحی فالوپلاستی ساعد دست:

▪️سه نامه (دو نامه از متخصصان سلامت روان، یک نامه از هورمون‌درمانگر یا پزشک عمومی)

▫️حذف مو: لیزر یا الکترولیز

📎تصویر الگوی حذف مو پیش از جراحی فالوپلاستی ساعد دست ضمیمه مقاله شد.

1

▪️تخلیه رحم

▫️برخورداری از سلامت

▪️عدم استعمال سیگار، نیکوتین، یا استفاده از مواد استنشاقی (سیگار الکترونیکی، ماریجوانا و دود سیگار دیگران) تا حدود سه ماه قبل و بعد از جراحی (ایده‌آل 6 ماه قبل و بعد از جراحی). این ممنوعیت شامل تنباکو جویدنی و مواد استنشاقی فاقد نیکوتین نیز می‌شود. استفاده از این محصولات ریسک عوارض بعد از عمل را تاحدود پنج برابر افزایش می‌دهد. در صورتی که سه الی شش ماه قبل از عمل از این محصولات استفاده کرده باشید، عمل جراحیتان به تاریخ دیگری که اطمینان حاصل شود سیگار کشیدن را متوقف کرده‌اید موکول می‌شود.

▫️همراه قبل از عمل (از دوستان، اعضای خانواده، یا فردی استخدام شده)

▪️نتیجه قابل قبول آزمون آلن (نشان‌دهنده میزان خونرسانی به دست)

▫️آویزان نبودن ناحیه مونس (ناحیه زیرشکم که درست روبه‌روی استخوان عانه قرار دارد)/پوست و چربی شکمی

🔳مروری بر روند جراحی فالوپلاستی ساعد دست

💠اطلاعات کلی

اعضای تیم: جراحان میکروسکوپی، اورولوژیست ترمیمی، کادر مراقبت جراحی و پس از جراحی

مدت عمل: 6-8 ساعت

مدت بستری: میانگین 5 روز

مدت اقامت در شهر: میانگین 4 هفته

💠بخش‌هایی از عمل که به اورولوژی ترمیمی مربوط می‌شود:

سیستوسکوپی، تعبیه سوند سوپراپیوبیک: درون مثانه با دوربین مشاهده گردیده و سوند از طریق پوست زیرشکم در مثانه تعبیه می‌گردد.

واژینکتومی: تخلیه/از بین بردن بافت مخاطی واژن همراه با بستن کانال واژن.

افزایش طول پیشابراه: با استفاده از بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه، طول پیشابراه از مکان اصلی خود تا نوک کلیتوریس افزایش داده می‌شود.

کالبدشکافی عصب: یکی از دو عصب دورسال (حس جنسی و لامسه) جداسازی شده تا طی عمل به عصب حسی فلپ ساعد دست متصل گردد.

تغییر مکان کلیتوریس: پوست بیرونی کلاهک و بدنه کلیتوریس برداشته می‌شود، آنگاه همراه با پیشابراهی که طول آن تا سر کلیتوریس رسانده شده، زیر استخوان عانه قرار داده می‌شود. کلیتوریس زیر پوست پایه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی دفن می‌گردد تا پیشابراه و عصب‌ها در یک راستا قرار گیرند.

اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه): بافت لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه را جداسازی و تاه می‌کنند تا حالت کیسه‌مانند به‌خود بگیرد و از زیر حدود 10 سانتیمتر دورتر از مقعد، بیشتر متمایل به روبه‌روی بدن آویزان گردد.

بازسازی پرینئال: پرینیوم به ناحیه بین مقعد و پشت کیسه بیضه گفته می‌شود. این ناحیه را با پوست داخل ران و بافت ناحیه تناسلی بازسازی می‌کنند.

💠بخش‌هایی از عمل که به جراحان میکروسکوپی مربوط می‌شود:

برداشت فلپ: فلپ آزاد مستطیل‌شکل (متشکل از پوست و چربی) همراه با عصب و عروق خونی را از ساعد دست جدا می‌کنند. به عضلات و تاندون‌های ساعد دست، دست زده نمی‌شود.

ساخت آلت تناسلی مردانه/پیشابراه: قسمت مربوط به پیشابراه فلپ ساعد دست را لوله کرده و با آن پیشابراه می‌سازند؛ آنگاه باقی فلپ ساعد دست را لوله می‌کنند و با آن آلت تناسلی مردانه می‌سازند.

گلنزپلاستی (ساخت کلاهک): اگر خونرسانی کافی باشد، کلاهک را نیز درست می‌کنند.

کالبدشکافی کشاله ران: عروق کشاله ران آزاد شده تا طی عمل به عروق خونی آلت تناسلی مردانه متصل گردد.

اتصال عصب‌ها: طی جراحی میکروسکوپی، عصب دورسال به عصب حسی فلپ ساعد دست متصل می‌گردد.

آناستوموز عروق: طی جراحی میکروسکوپی، عروق خونی کشاله ران به عروق خونی فلپ ساعد دست متصل می‌گردد.

💠اتصال

آناستوموز پیشابراه: سر پیشابراه کلیتوریس به انتهای پیشابراه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست متصل می‌گردد.

پوشاندن ناحیه اهدا کننده: ناحیه اهدا کننده ساعد دست را با گرافت پوستی با ضخامت نسبی که از ران پا گرفته شده، می‌پوشانند.

به‌هم‌آوردن پوست: پوست کشاله ران و همچنین پوست پایه آلت تناسلی مردانه را با چندین لایه بخیه جذبی به‌هم می‌آورند.

⭕️توجه: این توصیف کلی روند جراحی است؛ مراحل جراحی بسته به آناتومی فرد، پیشینه پزشکی/جراحی وی، و همچنین اهداف متقاضی از عمل جراحی متفاوت است.

🔳فالوپلاستی ران پا (ALT Phalloplasty)

فالوپلاستی پدیکلد فلپ ران پا (ALT) ویژه افرادی است که خواستار/نیازمند آلت تناسلی مردانه بوده، اما نمی‌خواهند یا برایشان امکان پذیر نیست که از ساعد دستشان به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده شود.

🔻پیشنیازهای جراحی فالوپلاستی ران پا:

🔹درک این موضوع که نرخ عوارض فالوپلاستی ران پا بالاتر از فالوپلاستی ساعد دست است.

🔸سه نامه (دو نامه از متخصصان سلامت روان، یک نامه از هورمون‌درمانگر یا پزشک عمومی)

🔹حذف مو: لیزر یا الکترولیز (عکس زیر مربوط به ناحیه‌ای است که موهای آن باید حذف شود؛ موهای ناحیه داخل خطوط مستطیل مشکی باید حذف شود. به‌طورکلی بهتر است که موهای‌ اطراف خطوط ترسیم شده نیز حذف شود.)

📎تصویر الگوی حذف مو پیش از جراحی فالوپلاستی ران پا ضمیمه مقاله شد.

2

🔸برخورداری از سلامت

🔹تخلیه رحم

🔸عدم استعمال سیگار، نیکوتین، یا استفاده از مواد استنشاقی (سیگار الکترونیکی، ماریجوانا و دود سیگار دیگران) تا حدود سه ماه قبل و بعد از جراحی (ایده‌آل 6 ماه قبل و بعد از جراحی). این ممنوعیت شامل تنباکو جویدنی و مواد استنشاقی فاقد نیکوتین نیز می‌شود. استفاده از این محصولات ریسک عوارض بعد از عمل را تاحدود پنج برابر افزایش می‌دهد. در صورتی که سه الی شش ماه قبل از عمل از این محصولات استفاده کرده باشید، عمل جراحیتان به تاریخ دیگری که اطمینان حاصل شود سیگار کشیدن را متوقف کرده‌اید موکول می‌شود.

🔹همراه قبل از عمل (از دوستان، اعضای خانواده، یا فردی استخدام شده)

🔸ران پای بسیار لاغر

🔹آویزان نبودن ناحیه مونس/پوست و چربی شکمی

🔳مروری بر روند جراحی فالوپلاستی ران پا

💠اطلاعات کلی

اعضای تیم: جراحان میکروسکوپی، اورولوژیست ترمیمی، کادر مراقبت جراحی و پس از جراحی

مدت عمل: 6-8 ساعت

مدت بستری: میانگین 5 روز

مدت اقامت در شهر: میانگین 4 هفته

💠بخش هایی از عمل که به اورولوژی ترمیمی مربوط می‌شود:

سیستوسکوپی، تعبیه سوند سوپراپیوبیک: درون مثانه با دوربین مشاهده گردیده و سوند از طریق پوست زیرشکم در مثانه تعبیه می‌گردد.

واژینکتومی: تخلیه/از بین بردن بافت مخاطی واژن همراه با بستن کانال واژن.

افزایش طول پیشابراه: با استفاده از بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه، طول پیشابراه از مکان اصلی خود تا نوک کلیتوریس افزایش داده می‌شود.

کالبدشکافی عصب: یکی از دو عصب دورسال (حس جنسی و لامسه) جداسازی شده تا طی عمل به عصب ران پا متصل گردد.

تغییر مکان کلیتوریس: پوست بیرونی کلاهک و بدنه کلیتوریس برداشته می‌شود، آنگاه همراه با پیشابراهی که طول آن تا سر کلیتوریس رسانده شده، زیر استخوان عانه قرار داده می‌شود. کلیتوریس زیر پوست پایه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی دفن می‌گردد تا پیشابراه و عصب‌ها در یک راستا قرار گیرند.

اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه): بافت لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه را جداسازی و تاه می‌کنند تا حالت کیسه‌مانند به خود بگیرد و از زیر حدود 10 سانتی‌متر دورتر از مقعد، بیشتر متمایل به روبه‌روی بدن آویزان گردد.

بازسازی پرینئال: پرینیوم به ناحیه بین مقعد و پشت کیسه بیضه گفته می‌شود. این ناحیه را با پوست داخل ران و بافت ناحیه تناسلی بازسازی می‌کنند.

💠بخش‌هایی از عمل که به جراحان میکروسکوپی مربوط می‌شود:

برداشت فلپ: فلپ آزاد مستطیل‌شکل (متشکل از پوست و چربی) همراه با عصب و عروق خونی را از ران پا جدا می‌کنند. گاهی نیاز است عضلات ران پا نیز برای تشخیص مکان عروق خونی کالبدشکافی گردد، اما به تاندون‌ها دست زده نمی‌شود.

ساخت آلت تناسلی مردانه/پیشابراه: قسمت مربوط به پیشابراه فلپ مستطیل‌شکل را لوله کرده و با آن پیشابراه می‌سازند. آنگاه باقی فلپ را لوله می‌کنند و با آن آلت تناسلی مردانه می‌سازند.

گلنزپلاستی (ساخت کلاهک): انجام نمی‌شود، چرا که خونرسانی کافی نیست.

اتصال عصب‌ها: طی جراحی میکروسکوپی، عصب دورسال به عصب حسی فلپ ران پا متصل می‌گردد.

آناستوموز عروق: طی جراحی میکروسکوپی، عروق خونی کشاله ران به عروق خونی فلپ ران پا متصل می‌گردد؛ اگرچه در اکثر مواقع، فلپ ران پا پدیکلد (متصل به بدن) است، و لذا نیازی به اتصال عروق خونی نیست.

💠اتصال

آناستوموز پیشابراه: سر پیشابراه کلیتوریس به انتهای پیشابراه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا متصل می‌گردد.

پوشاندن ناحیه اهدا کننده: ناحیه اهدا کننده ران پا را با گرافت پوستی با ضخامت نسبی که از ران پای دیگر گرفته شده، می‌پوشانند.

به‌هم‌آوردن پوست: پوست کشاله ران و همچنین پوست پایه آلت تناسلی مردانه را با چندین لایه بخیه جذبی به‌هم می‌آورند.

⭕️توجه: این توصیف کلی روند جراحی است؛ مراحل جراحی بسته به آناتومی فرد، پیشینه پزشکی/جراحی وی، و همچنین اهداف متقاضی از عمل جراحی متفاوت است.

🔳ساخت کیسه بیضه

کیسه بیضه را با جلو آوردن بافت لب‌های بزرگ آلت تناسلی زنانه و سپس تاه کردن آنها بصورتی که حالت کیسه‌مانند به خود بگیرد درست می‌کنند. شکل ظاهری، اندازه و مکان کیسه بیضه به آناتومی خاص هر فرد بستگی دارد؛ برای مثال، هر چه لب‌های بزرگ، بزرگتر باشند کیسه بیضه نیز بزرگتر است.

گاهی در صورت بروز عوارض بهبودی زخم یا اگر اندازه و مکان کیسه بیضه نامطلوب باشد، جراحی ترمیمی ضرورت می‌یابد. بسته به اهداف فرد از عمل جراحی و وضعیت بهبودی وی، کاشت ایمپلنت بیضه نیز صورت می‌گیرد. در مواقع نادر، بافت کیسه بیضه را بسط می‌دهند. بسط فعال بافت جای خود را به بسط غیرفعال بافت داده است. بسط غیرفعال به این صورت است که کاشت ایمپلنت‌های بیضه صورت می‌گیرد تا پس از گذشت یک – دو سال، کیسه بیضه گشاد شود؛ سپس عمل جراحی دیگری صورت می‌گیرد، بیضه‌های قبلی خارج شده و با بیضه‌های بزرگتر جایگزین می گردد. بسط فعال نیز به این صورت است که حبابی در کیسه بیضه قرار داده شده و هر یک – دو هفته یکبار از طریق پورت با سالین پر می‌شود تا بدین ترتیب کیسه بیضه به مرور زمان جا باز کند.

🔳ایمپلنت بیضه

ایمپلنت جامد و سخت سیلیکنی و ایمپلنت Coloplast دو نوع ایمپلنتی هستند که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما از ایمپلنت سخت سیلیکنی استفاده می‌کنیم.

در صورت کاشت پینایل ایمپلنت، جهت قرار گرفتن پمپ دستگاه در کیسه بیضه باید یکی از ایمپلنت‌های بیضه خارج گردد.

کاشت ایمپلنت بیضه همزمان با کاشت پینایل ایمپلنت صورت می‌گیرد. در افرادی که مایل به کاشت پینایل ایمپلنت نیستند، کاشت ایمپلنت بیضه 6 ماه بعد از ساخت کیسه بیضه صورت می‌گیرد.

🔳پینایل ایمپلنت

پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت و ایمپلنت بادی سه‌تکه (متشکل از میله، پمپ، مخزن) دو نوع ایمپلنتی هستند که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ایمپلنت‌های نیمه‌سخت ساخت کمپانی‌های AMS و Coloplast هستند. ایمپلنت AMS بصورت تک‌میله در آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست کاشته می‌شود، و ایمپلنت Coloplast بصورت دو میله در آلت تناسلی مردانه بزرگتر نظیر آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران کاشته می‌شود.

پینایل ایمپلنت بادی از سه بخش تشکیل شده که با لوله به یکدیگر متصل گردیده اند. ما از ایمپلنت بادی مدل Coloplast Titan استفاده می‌کنیم.

کاشت پینایل ایمپلنت اغلب حدود یک سال پس از جراحی فالوپلاستی صورت می‌گیرد. کاشت ایمپلنت بیضه نیز همزمان با کاشت پینایل ایمپلنت انجام می‌گیرد.

🔻روش‌های جایگزین کاشت پینایل ایمپلنت

➖عدم کاشت ایمپلنت

➖استفاده از The Elator: دستگاه نعوظ اکسترنال (خارج از بدن) که طبق سایز آلت تناسلی مردانه طراحی می‌گردد.

➖ایمپلنت Zephyr ویژه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی: مطالعه جدیدی که در ژانویه 2019 انتشار یافته است، نتایج مثبتی را نشان می‌دهد؛ پینایل ایمپلنت Zephyr مورد تایید سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) نبوده و در ایالات متحده موجود نیست.

🔳ساخت پیشابراه

به اصطلاح متداول «افزایش طول پیشابراه» در علم پزشکی یوریتروپلاستی گفته می‌شود. در جراحی فالوپلاستی، برای این‌که پیشابراه از مکان اصلی خود به نوک آلت تناسلی مردانه برسد، دو مرحله یوریتروپلاستی لازم است انجام شود. در اولین یوریتروپلاستی، طول پیشابراه با استفاده از بافت لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه تا نوک کلیتوریس افزایش داده می‌شود. طی دومین یوریتروپلاستی، قسمتی از فلپ مستطیل‌شکل (ساعد دست یا ران پا) لوله گردیده و با آن پیشابراه ساخته می‌شود؛ باقی فلپ دور لوله پیشابراه لوله می‌گردد و بدین ترتیب آلت تناسلی مردانه ساخته می‌شود.

افزایش طول پیشابراه در جراحی متودیوپلاستی عمدتا با استفاده از بافت لب های کوچک آلت تناسلی زنانه صورت می‌گیرد.

تنگی و فیستول پیشابراه از جمله عوارض احتمالی پس از جراحی فالوپلاستی و متودیوپلاستی به شمار می‌روند. فیستول سبب می‌شود تا ادرار از طریق یک یا چند حفره واقع در پیشابراه به بیرون نشت کند. تنگی پیشابراه، پیشابراه را باریک می‌کند که در اثر آن جریان ادراری ضعیف می‌شود. فیستول ممکن است خودبه‌خود بهبود پیدا کند؛ اما تنگی پیشابراه مستلزم اقدامات ترمیمی است.

🔳فیستول و تنگی پیشابراه

💠فیستول پیشابراه

تعریف: اتصال و ایجاد راه ارتباط بین پیشابراه و پوست (آلت تناسلی مردانه، کیسه بیضه، و/یا پرینیوم) را فیستول می‌گویند.

علائم: نشت ادرار از جایی به جز نوک آلت تناسلی مردانه.

بروز فیستول نسبتا رایج است. در صورتی که فیستول بروز کند، هنگامی‌که که مراجعه‌کنندگان حدود سه هفته بعد از جراحی ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه را شروع می‌کنند تشخیص داده می‌شود. فیستول در بعضی از افراد پس از سه هفته ایجاد می‌شود.

ورم آلت تناسلی مردانه ریسک بروز فیستول روی خط بخیه زیر آلت تناسلی مردانه را افزایش می‌دهد.

درمان: بالا نگه داشتن آلت تناسلی مردانه، استراحت، مراقبت از زخم (استعمال پماد بصورت روزانه، رعایت بهداشت)، تغذیه سالم.

مثال: بعضی از مراجعه‌کنندگان طی ماه نخست ریکاوری هیچگونه فیستولی ندارند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند فیستول‌های جدید زیر آلت تناسلی مردانه‌شان ایجاد شده است. این مسئله وقتی رخ می‌دهد که آلت تناسلی مردانه فرد به‌مدت طولانی ورم داشته باشد.

ورم –> فشار به خط بخیه –> احتمال بیشتر باز شدن خط بخیه –> فیستول

🔻ریسک فاکتورهای شکل‌گیری فیستول:

استعمال سیگار، تغذیه ناسالم

فشار روی خط بخیه مربوط به ساخت پیشابراه

تنگی پیشابراه (انسداد جریان ادرار به ایجاد فشار داخلی در پیشابراه منجر می‌شود؛ این مسئله ممکن است منجر به فیستول پیشابراه شده و/یا مانع بهبودی فیستول شود).

💠تنگی پیشابراه

تعریف: باریک شدن پیشابراه بطوریکه مانع جریان ادرار می‌شود.

علائم: جریان ادراری ضعیف، نیاز به فشار آوردن به خود برای دفع ادرار، درد گاه‌به‌گاه همراه با تخلیه حجم زیاد ادرار، احساس خالی نبودن مثانه، و در صورتی که تخلیه کامل ادرار 60 ثانیه یا بیشتر به طول انجامد.

اگر جریان ادرار به‌مرور زمان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، هر چه زودتر با اورولوژیست تماس بگیرید. اگر به مدت طولانی دست نگه دارید، ممکن است دچار احتباس ادراری شدید شوید (به این معنا که با وجود پر بودن مثانه از ادرار، ناراحتی و گاهی درد مثانه، نمی‌توانید ادرار کنید)؛ این مسئله نیازمند معاینه اورژانسی است.

نوک پیشابراه آلت تناسلی مردانه و نقطه اتصال بین دو پیشابراه (مثلا نقطه اتصال بین پیشابراه درون آلت مردانه حاصل از فالوپلاستی به پیشابراه ساخته شده از لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه) از جمله شایع‌ترین نقاط بروز تنگی پیشابراه به شمار می‌روند.

ورم آلت نیز ممکن است علائم تنگی پیشابراه را نشان دهد، چرا که پیشابراه را از بیرون فشرده می‌سازد؛ با برطرف شدن ورم، علائم ادراری نیز برطرف خواهند شد.

🔻تنگی پیشابراه در مواقع نادر خود به خود بهبود پیدا می‌کند؛ اما در حالت کلی مستلزم مداخلاتی نظیر مواردی است که در ادامه ذکر گردیده است:

➖سیستوسکوپی و دیلاته (گشاد کردن) پیشابراه

➖تعبیه سوند سوپراپیوبیک و/یا سوند ادراری

➖یوریتروپلاستی (حدود 3 ماه بعد از جراحی که بافت بالغ شده و عروق خونی بیشتری در آن رشد یافته است انجام می‌پذیرد)

🔻ریسک فاکتورهای شکل‌گیری تنگی پیشابراه:

کاهش خونرسانی:

نوک پیشابراه در دورترین نقطه نسبت به خونرسانی آلت تناسلی مردانه قرار دارد.

نقطه اتصال پیشابراه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی و پیشابراه ساخته شده از لب‌های کوچک آلت تناسلی زنانه تحت فشار بوده، که به کاهش خونرسانی به این نقطه منجر می‌شود.

استعمال سیگار، تغذیه ضعیف

⭕️توجه: گاهی تنگی و فیستول پیشابراه همزمان بروز می‌کنند، چرا که احتمال دارد عامل مشترکی نظیر کاهش خونرسانی سبب ایجاد هر دو عارضه شده باشد.

🔳بهینه‌سازی نتیجه جراحی

سلامتی و ایمنی فرد در درجه اول اهمیت قرار دارد. بر این اساس، ما به همکاری شما نیاز داریم تا مطمئن شویم که می‌توانیم عمل جراحی شما را تحت شرایط ایمنی که بهترین نتیجه را به ارمغان دارد انجام دهیم. کارهای به ظاهر بی‌خطری وجود دارد که انجام آنها روی نتیجه جراحی تاثیر منفی می‌گذارد. استعمال سیگار/سیگار الکترونیکی/مواد استنشاقی از جمله رایج ترین آنها محسوب می‌شوند. لازم است که متقاضی، ما را از مصرف نیکوتین (شامل تنباکو جویدنی، آدامس نیکوتین و محصولات مشابه) و مواد استنشاقی از هر نوعی (شامل سیگار، سیگار فاقد نیکوتین، سیگار الکترونیکی، ماریجوانا و …) مطلع کند.

استفاده از این مواد ریسک عوارض پیش از عمل را افزایش می‌دهد و تاثیر بسیار منفی روی نتیجه جراحی می‌گذارد. ما از متقاضیان می خواهیم که استفاده از این مواد را سه الی شش ماه قبل از جراحی متوقف کنند؛ ایده‌آل این است که مصرف این مواد حتی الامکان هر چه زودتر متوقف گردد.

به طور مشابه، بعضی داروها (با نسخه و بدون نسخه) روی روند بهبود زخم و نتیجه جراحی تاثیر منفی می‌گذارند. مثلا استروئیدهایی که برای درمان اختلالات التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نظیر داروی پردنیزون برای آسم؛ یا داروی آکوتان (ایزوترتینوئین) برای درمان اکنه از جمله این داروها محسوب می‌شوند. داروهای دیگری نیز هستند که روی روند بهبودی تاثیر منفی می‌گذارند.

لیست کامل، دقیق و به‌روز داروهایی را که مصرف می‌کنید در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم این قبیل داروها را شناسایی نموده و بر این اساس اقدام نماییم. عدم رعایت موارد فوق سبب می‌شود تا نوبت جراحی کنسل گردیده و بدین ترتیب از بروز عوارض احتمالی تهدیدکننده حیات جلوگیری بعمل آید.

🔳داروهایی که باید از مصرف آنها قبل و بعد از جراحی خودداری نمود

مصرف بعضی از داروها شانس خونریزی پس از جراحی را افزایش می‌دهد.

🔻توصیه عمومی (توصیه لازم برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است):

آسپرین: یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

سلبرکس: یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

ایبوپروفن: که با نام‌های ادویل و موترین نیز شناخته می‌شود؛ یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

ناپروکسن: که با نام الیو Aleve نیز شناخته می‌شود؛ یک هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شود.

🔻مکمل‌ها/گیاهان:
مصرف بعضی از مکمل‌ها/گیاهان نیز ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهد. برای مثال تعدادی از این مکمل‌ها/گیاهان عبارت‌اند از: روغن ماهی، جینسنگ، جینکو، قرص زنجبیل و سیر، کندروئیتین.

🔻داروهای رقیق‌کننده خون:
کومادین، پلاویکس، و سایر داروها: جهت دریافت دستورالعمل براساس شرایط خود با پزشک عمومی و جراحتان مشورت کنید.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های عمومی

💠بعد از عمل درد دارم، آیا طبیعی است؟

درد بعد از عمل بسیار شایع بوده و تا چند روز پابرجاست، آنگاه از شدت آن به تدریج کاسته می‌شود. اگر بدون فعالیت خاصی درد مرتب بدتر و بدتر می‌شود، یعنی درد با حرکت یا وضعیت خاصی ایجاد نشده باشد، طبیعی نیست.

💠روزانه دفع مدفوع ندارم، آیا طبیعی است؟

یبوست (عموما به عدم دفع مدفوع بزرگ حداقل یکبار در روز گفته می‌شود) پس از جراحی بسیار شایع است، به‌خصوص وقتی که به‌طور مرتب داروهای مسکن مصرف می‌کنید. طبیعی است که تا حدود یک هفته پس از جراحی فالوپلاستی دفع مدفوع نداشته باشید، اما پس از این مدت باید حدودا روزی یکبار دفع مدفوع بزرگ داشته باشید.

حتما میرالاکس یا سایر داروهای ملین را مرتب مصرف کنید. یبوست روی توانایی دفع ادرار تاثیر منفی می‌گذارد، چرا که کولون (روده بزرگ) و مثانه عصب‌های مشترکی دارند. گاهی نیز لازم است یک دوره دیگر منیزیم سیترات مصرف کنید.

💠چه زمانی می‌توانم رانندگی کنم؟

وقتی سوند شما کشیده شد، دیگر نیازی به مصرف داروهای مسکن نداشتید، و می‌توانستید از هر دو دست خود به خوبی استفاده کنید، می‌توانید ایمن رانندگی کنید. معمولا حدود چهار هفته پس از جراحی می‌توانید رانندگی کنید.

💠چقدر باید پیاده‌روی کنم؟

پیاده‌روی مهم است و عموما توصیه می شود مجموعا حدود یک ساعت در روز (شش تا 10 دقیقه، چهار تا 15 دقیقه و …) پیاده‌روی کنید. بالا رفتن از پله نیز اشکالی ندارد، اما پله ها را یکی‌یکی بالا بروید و به آهستگی قدم بردارید.

فعالیت‌هایی که به انرژی بیشتری نیاز دارند نیز اگر به آهستگی صورت گیرند ایرادی ندارد؛ مثلا 90 دقیقه پیاده‌روی.

💠چه زمانی می‌توانم دوش بگیرم؟

وقتی از بیمارستان مرخص شدید (معمولا روز پنجم پس از جراحی)، می‌توانید دوش بگیرید.

ناحیه اهدا کننده ساعد دست/ران پا را بپوشانید که تا حد ممکن کمتر خیس شود.

«پوسته ضخیم» شکل گرفته روی ران پا همراه با پانسمان زرد رنگ زیروفرم (به انگلیسی: Xeroform) شبیه به پوست سخت است؛ اینها را باید بپوشانید، با این حال ناگزیر خیس می‌شوند. هر موقع خیس شدند، می‌توانید آنها را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند، یا این که با سشوار پوسته سخت زیروفرم را خشک کنید.

روزنه‌های جدیدی در سطح پوست آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه به‌وجود آمده که نیاز است بهداشت آنها را به خوبی رعایت کنید. میان شیارهای پوست کیسه بیضه، آلت تناسلی مردانه، و پرینیوم را تمیز کنید تا چربی بدن، عرق، و سلول‌های مرده پوست در آنجا تجمع نیابد. عدم رعایت بهداشت منجر به تولید بوی بد شده و ریسک عفونت را افزایش می‌دهد.

💠چه زمانی می‌توانم خود را در آب غوطه‌ور سازم (مثلا برای شنا، در وان حمام و …)؟

وقتی زخم‌هایتان همه بهبود یافته و بسته شده باشد، که معمولا تا 6-8 هفته پس از جراحی به طول می‌انجامد، می توانید شنا کنید یا در وان حمام کنید.

اگر هنوز زخم‌هایتان بهبود نیافته است، برای غوطه‌ور شدن در آب دست نگه دارید، و صبر کنید تا زخم‌هایتان بهبود پیدا کند.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به زخم

تعریف زخم جراحی: زخم جراحی به ناحیه‌ای نزدیک برش جراحی گفته می‌شود که روی آن کامل پوست نگرفته باشد.

🔻نقاط زخم: شایع‌ترین نقاط مربوط به دستگاه ادراری تناسلی که زخم در آنها ایجاد می‌شود عبارت اند از:

➖نقطه اتصال آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه

➖پشت کیسه بیضه

➖درست بالای مقعد

🔻شایع‌ترین نقاط مربوط به فلپ و ناحیه اهدا کننده که زخم در آنها ایجاد می‌شود عبارت اند از:

➖ناحیه اهدا کننده فلپ (مثلا دست در فالوپلاستی ساعد دست)

➖نوک آلت تناسلی مردانه

➖برش کشاله ران

➖زیر آلت تناسلی مردانه

➖ناحیه اهدا کننده گرافت پوستی ران پا

💠آیا زخمم عفونی شده است؟

عفونت معمولا با نشانه‌های قرمزی که فراتر از زخم گسترش یافته باشد، همراه با افزایش ورم و درد، و گاهی تب (بطوریکه دمای بدن بالاتر از 101 درجه فارنهایت [یا حدود 38 درجه سلسیوس] باشد) مشخص می‌شود. در صورت مشاهده این علائم فورا جراحتان را باخبر کنید. اگر همراه با علائم فوق، درد قفسه سینه یا احساس سبکی سر نیز داشتید با 911 تماس بگیرید. عفونت باعث باز شدن زخم نیز می‌شود؛ زخم‌های باز که قرمز شده و ترشح چرکی داشته باشند نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

💠زخم‌هایم خونریزی می‌کنند. آیا نیاز است ارزیابی اورژانسی صورت گیرد؟

خونریزی: به ندرت به اقدامات فوری اورژانسی نیاز است. در اکثریت مواقع، خونریزی بسیار اندک است (در حد ترشح) و امکان دارد تا چندین هفته پس از جراحی ادامه یابد. اگر قطرات خون به رنگ قرمز روشن از زخم می‌چکد، آن نقطه را به مدت پنج الی ده دقیقه فشار دهید و دستتان را نگه دارید. خونریزی با این کار متوقف می‌شود، اما اگر نشد نیز آن نقطه را به مدت پنج الی ده دقیقه دیگر فشار دهید.

اگر با انجام دستورالعمل فوق خونریزی متوقف نشد، یا اگر خونریزی زیاد و سریع است (مثلا گاز 4×4 اینچ کاملا آغشته به خون قرمز روشن شده است) با 911 تماس بگیرید و فورا به جراحتان اطلاع دهید.

💠زیر برش جراحی‌ام برآمدگی احساس می‌کنم. آیا مسئله‌ای نگران کننده است؟

معمولا زیر برش کشاله ران، جایی که عروق خونی واقع شده اند برجستگی احساس می‌شود. تا زمانی که ورم یا برآمدگی دردناک نیست، بزرگ نشده، و رنگ آلت تناسلی مردانه تغییر نکرده است احتمالا جای نگرانی نیست؛ و احتمال می‌رود ادم پوستی، سروما (تجمع مایع)، و/یا هماتوم (تجمع خون) باشد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که این ناحیه را با دقت زیر نظر بگیرید و استراحت کنید.

اگر این ناحیه بزرگتر شد، دردناک شد، پوست آن قرمز شد و قرمزی آن گسترش یافت، و/یا روی رنگ آلت تناسلی مردانه تاثیر گذاشت، فورا به تیم جراحی اطلاع دهید.

💠چگونه از زخم‌هایم مراقبت کنم؟

اکثر زخم‌های باز، سطحی و باریک هستند؛ روی زخم باز یک – دو مرتبه در روز پماد آنتی‌بیوتیک باسیتراسین، نئوسپورین، کرم عسل مدی‌هانی (Medi-honey)، یا آکوافور استعمال کنید تا موقعی که بهبود پیدا کنند (بهبودی زخم‌ها 2 الی 4 هفته به طول می‌انجامد). اگر زخمتان مرطوب است، فاصله زمانی بین دو نوبت استعمال پماد را افزایش دهید و اگر زخمتان خشک شده است، پماد را در بازه‌های زمانی کوتاهتری استعمال کنید (از فردی به فرد دیگر متفاوت است).

از انجام فعالیت‌هایی که به زخم فشار وارد می‌کنند خودداری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید (مصرف مواد غذایی فراوری شده را به حداقل برسانید)؛ سیگار نکشید و از نیکوتین، مواد استنشاقی، و دود سیگار دیگران دوری کنید.

در مواقع باز شدن زخم، اگر زخم وسیع، باز، و عمیق بوده و اطراف آن قرمز شده و ترشح چرکی داشته باشد، و با تب بالای 101 درجه فارنهایت (حدود 38 درجه سلسیوس) همراه باشد، نیاز به ارزیابی اورژانسی دارد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به خونریزی

✳️هفته اول تا سوم پس از جراحی

💠ترشح خونی از آلت تناسلی مردانه؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

خیر. این مسئله گاهی رخ می‌دهد و اغلب خون قدیمی است که خارج می‌شود، و اغلب به رنگ شراب قرمز است. خونریزی به رنگ قرمز روشن (مانند سس کچاپ) نیز قابل پیش‌بینی است به شرط این که اندک باشد. به عنوان مثال، خونریزی طبیعی به رنگ قرمز روشن باید در حد لکه‌دار کردن گاز 4×4 اینچ باشد. آغشته شدن کامل گاز به خون قرمز روشن طبیعی نیست؛ اگر دچار چنین مسئله‌ای شدید فورا با جراحتان تماس بگیرید.

💠خونریزی از برش‌ها؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

در حالت کلی خیر، جای نگرانی نیست. خروج مایع قرمز – زرد رنگ (مایع Serosanguinous) تا چندین هفته پس از جراحی طبیعی و قابل پیش‌بینی است، به ویژه اگر زخمی وجود داشته باشد. معمولا این نوع خونریزی اندک بوده و گاز 4×4 را به خون آغشته نمی‌کند.

گاهی از قسمتی از برش جراحی، خون به رنگ قرمز روشن قطره‌قطره خارج می‌شود؛ در این حالت باید روی برش به مدت 5-10 دقیقه فشار مستقیم وارد کنید تا خونریزی متوقف گردد. گاهی خونریزی متوقف شده و پس از فعالیت مجددا رخ می‌دهد. اگر ناحیه مجددا خونریزی کرد، دوباره به مدت 5-10 دقیقه فشار مستقیم روی آن اعمال کنید.

خونریزی زیاد (مثلا بطوریکه لیف حمام آغشته به خون قرمز روشن شود) طبیعی نیست. در این صورت باید با جراحتان تماس بگیرید؛ احتمالا اقدامات فوری اورژانسی لازم است.

✳️از سه هفته پس از جراحی به بعد

💠ادامه خونریزی؛ آیا طبیعی است؟

خونریزی گهگاهی رخ می‌دهد. تا وقتی که تمامی برش‌ها و زخمهایتان بهبود پیدا نکرده باشد، خونریزی مدتی قطع شده و سپس مجددا رخ می‌دهد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به آلت تناسلی مردانه

💠شیوه قرارگیری آلت تناسلی مردانه: آن را باید در چه وضعیتی قرار دهم؟

طی دو ماه نخست پس از جراحی فالوپلاستی، عموما بهتر است آلت تناسلی مردانه را رو به بالا با زاویه 45 درجه نسبت به سطح بدن قرار دهید. بدین منظور می‌توانید از لیف حمام و/یا گاز کمک بگیرید (درست مانند این است که برای آلت تناسلی مردانه «صندلی لوبیا» درست می‌کنید). بدین ترتیب به آلت تناسلی مردانه فشار وارد نمی‌شود، آزادانه آویزان نخواهد بود و از ان حمایت می‌شود.

موقع خواب نهایت تلاشتان را بکنید تا به آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه فشار وارد نکنید. ایمن‌ترین وضعیت به این صورت است که روی کمر دراز بکشید و آلت تناسلی مردانه‌تان را نیز با گذاشتن لیف حمام و/یا گاز زیر آن تا زاویه 45 درجه بالا آورید.

موقع پیاده‌روی برای حفظ وضعیت ایده آل آلت تناسلی مردانه بهتر است که لیف حمام و/یا گاز را [زیر آلت تناسلی مردانه] در شورت باکسر نسبتا گشاد یا شورت بیمارستان قرار دهید.

💠شیوه قرارگیری آلت تناسلی مردانه: چه زمانی می‌توانم آلت تناسلی مردانه را آزادانه آویزان بگذارم؟

هفته اول تا چهارم پس از جراحی: موقع دوش گرفتن اشکالی ندارد اگر آلت تناسلی مردانه حدود ده دقیقه آویزان بماند. در غیر این صورت توصیه می‌شود آلت تناسلی مردانه را به همان صورتی که بالاتر توضیح داده شد بالا نگه دارید.

پس از چهار هفته: اگر تمامی برش‌هایتان به خوبی بهبود یافته باشد و هیچ زخم بازی نداشته باشید، اشکالی ندارد اگر بگذارید آلت تناسلی مردانه‌تان آویزان بماند.

⭕️نکته مهم: آویزان بودن آلت تناسلی مردانه ورم آلت را افزایش می‌دهد و در این صورت ملاحظه می‌کنید که پوست سر آلت از پوست بقیه قسمت ها سخت‌تر شده است. بالا نگه داشتن آلت تناسلی مردانه از ورم پوست می‌کاهد.

💠ورم آلت تناسلی مردانه: آیا طبیعی است؟

در حالت کلی ورم بافت بسیار شایع بوده و در اکثر مواقع بخشی طبیعی از پروسه بهبودی است. شدت ورم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر ورم به ناگهان و/یا به سرعت ایجاد شود می‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که احتمال دارد نشانه مشکلی در خونرسانی آلت تناسلی مردانه باشد. این مسئله غالبا با تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه نیز همراه است. فورا با جراحتان تماس بگیرید و خود را به بخش اورژانس بیمارستان CPMC Davies برسانید.

بالا نگه داشتن آلت تناسلی مردانه از شدت ورم طبیعی می‌کاهد.

⭕️توجه: ورم بیشتر در قسمت سر آلت تناسلی مردانه به چشم می‌خورد (جاذبه زمین مایعات را به طرف سر آلت می‌کشد)؛ این مسئله متعاقبا به پیشابراه فشار وارد می‌کند و موجب پاشیدن ادرار می‌شود.

💠سردی آلت تناسلی مردانه: آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

گهگاهی ممکن است آلت تناسلی مردانه سرد شود؛ اگر آلت دوباره پرخون شده و دچار تغییر رنگ/ورم سریع نشده باشد، این مسئله قابل پیش‌بینی بوده و جای نگرانی نیست. روشی برای آزمایش به این صورت است که آلت تناسلی مردانه تان را فشار دهید و ببینید خون با چه سرعتی به ناحیه‌ای که فشار داده بودید باز می‌گردد. سرعت بازگشت خون به ناحیه فشرده شده در آلت تناسلی مردانه باید با سرعت بازگشت خون به انگشتانتان پس از فشردن آنها برابری کند. آلتی که سرد شده معمولا با ورود به محیط گرمتر، گرم می شود؛ درست مانند دست سردی که با جابه‌جایی از محیط سرد به محیط گرم دوباره گرم می‌شود.

⚠️اگر آلت تناسلی مردانه سرد و بنفش شده، ورم آن افزایش یافته، و/یا با فشار دادن و رها کردن قسمتی از آن رنگ آن باز نمی‌گردد، و/یا خون بسیار سریع (در عرض 1 ثانیه) به قسمتی که فشار داده بودید باز می‌گردد، سریع خود را به بخش اورژانس بیمارستان CPMC Davies رسانده و فورا با جراح میکروسکوپی تماس بگیرید.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به گلنزپلاستی (ساخت کلاهک)

💠لبه کلاهک و قسمت پشت لبه ظاهر عجیبی دارد؛ چرا؟

لبه کلاهک آلت تناسلی مردانه در علم آناتومی «کورونا» نامیده می‌شود. گاهی لبه کلاهک سیاه می‌شود، سپس پوست آن پوسته‌پوسته شده و می‌افتد.

گرافت پوستی: پشت کورونا قرار داده شده است؛ احتمال دارد لبه آن تاول بزند یا خونریزی کند. خونریزی اندک به رنگ تیره قابل پیش‌بینی است و طی یک هفته برطرف می شود. اگر خونریزی به رنگ قرمز روشن است، به همان صورت که بالاتر آموزش داده شد ناحیه را فشار دهید و نگه دارید. اگر تاول ایجاد شد، به مرور زمان سر باز می‌کند یا جذب می‌شود. این نواحی به تدریج پوسته پوسته شده و جای خود را به پوست جدید در حال رشد می‌دهند. در این صورت 1-2 هفته دیگر نیز باید از زخم مراقبت کنید (روزانه پماد بزنید، زخم را تمیز نگه دارید) تا پوست جدید سریعتر رشد کند.

پوسته سخت: در بیشتر اوقات روی ناحیه گرافت تشکیل می‌شود و پس از حدود یک هفته پوسته‌پوسته می‌شود و می‌افتد. اگر پوسته سخت پس از یک هفته هنوز پوسته‌پوسته نشده بود، به‌تدریج جدا شده و خواهد افتاد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به کیسه بیضه

💠کیسه بیضه‌ام را باید در چه وضعیتی قرار دهم؟

روی برش‌های کیسه بیضه فشار وارد نکنید. کیسه بیضه باید در وضعیت راحتی بین ران پاهایتان قرار گرفته بدون این که تحت فشار بی‌موردی قرار گیرد؛ موقع نشستن ران‌هایتان را کمی از یکدیگر فاصله دهید، همچنین می‌توانید بادقت راه بروید.

💠خونریزی: چه کنم؟

خروج کمی خون مخلوط با مایع زرد رنگ (مایع Serosanguinous) شایع است و تا 3-6 هفته پس از جراحی که برش‌ها بالغ می‌شوند، ادامه پیدا می‌کند.

اگر خونریزی به رنگ قرمز روشن باشد، به‌مدت 5-10 دقیقه ناحیه در حال خونریزی را فشار دهید. در صورت لزوم و اگر خونریزی بند نیامد دوباره تکرار کنید؛ اگر این کار تاثیری نداشت با جراحتان تماس بگیرید.

💠حفره‌ای پشت و/یا جلوی کیسه بیضه‌ام به وجود آمده است، چه کنم؟

پشت کیسه بیضه در محل اتصال کیسه بیضه به پرینیوم (قسمت تخت بین مقعد و پشت کیسه بیضه که به آن ناحیه واژینکتومی نیز گفته می‌شود) شایع‌ترین مکان ایجاد زخم باز است. این زخم معمولا کوچک و سطحی بوده، با مراقبت از زخم، تغذیه سالم، و استعمال پماد بصورت روزانه یا دوبار در روز بسته و ترمیم می‌شود. اگر زخم مرطوب است، آن روز از پماد استفاده نکنید و فقط گاز روی آن قرار دهید.

💠کیسه بیضه‌ام متورم و نامتقارن است. آیا طبیعی است؟

بله، اگر کیسه به‌سرعت (که یکی از علائم خونریزی داخلی کیسه بیضه است) یا به‌مرور زمان بزرگ نشود طبیعی است.

ورم پس از یک الی سه ماه یا گاهی بیشتر برطرف می‌شود.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به پرینیوم

پرینیوم: ناحیه بین مقعد و پشت کیسه بیضه

💠در این ناحیه زخم باز دارم. چه چیزی لازم است در این خصوص بدانم؟

پرینیوم که به ناحیه بالای مقعد گفته می‌شود، دومین ناحیه شایعی است که زخم باز در آن ایجاد می‌شود. این زخم معمولا کوچک و سطحی بوده، با مراقبت از زخم، تغذیه سالم، و استعمال پماد بصورت روزانه یا دوبار در روز بسته و ترمیم می‌شود. اما اگر زخم پوست نگیرد و به جای آن بافت گرنولیشن (بافت صورتی رنگی که به آسانی خونریزی می‌کند) در زخم شکل بگیرد، ممکن است لازم شود که با استعمال موضعی نقره نیترات (در مطب) تحت درمان قرار گیرد.

اگر به زخم فشار وارد کنید (مثلا هنگام دفع مدفوع سفت و خشک به خود فشار بیاورید یا هنگام نشستن به آرامی ننشینید)، زخم بازتر می‌شود. به زخم فشار وارد نکنید تا بزرگتر نشود و مرتب ملین مصرف کنید؛ میرالاکس ملین ارجح است.

💠در ناحیه پرینئال درد دارم. آیا طبیعی است؟

درد پس از جراحی قابل پیش‌بینی است، در عرض یک روز به اوج خود می‌رسد و به همان صورت باقی می‌ماند، سپس به‌تدریج از شدت آن کاسته می‌شود. درد با فعالیت بدتر شده و با استراحت تسکین می‌یابد.

🔻اگر مواردی که در ادامه ذکر گردیده رخ دهد، درد طبیعی نیست:

➖دردی که مرتب بدتر و بدتر می‌شود.

➖دردی که با افزایش ورم و/یا قرمزی همراه باشد.

اگر متوجه علائم غیرطبیعی شدید با جراحتان تماس بگیرید.

🔳انتخاب لباس‌زیر مناسب پس از جراحی فالوپلاستی

یافتن لباس‌زیر مناسب پس از جراحی فالوپلاستی چندان آسان نیست. لباس‌زیری ایده‌آل است که آلت تناسلی مردانه را به خوبی نگه داشته اما به آن فشار وارد نکند. برای نمونه شورت باکسر کمی گشاد در حالت کلی بهترین است. آناتومی افراد با یکدیگر متفاوت است و از همین رو، بعضی مدل‌ها و برندها برای بعضی از افراد مناسب‌تر از بعضی دیگر است. در ادامه چند مثال از برندهای لباس‌زیری که برای مراجعه‌کنندگان قبلی مناسب بوده آورده شده است:

➖شورت Andrew Christian – Trophy Boy: کیسه‌ای برای نگه داشتن آلت تناسلی مردانه/کیسه بیضه دارد

➖شورت UFM – Underwear for men: کیسه‌ای قابل تنظیم برای نگه داشتن آلت تناسلی مردانه/کیسه بیضه دارد

➖شورت Separatec

➖برندها و مدل‌های عالی دیگری نیز وجود دارد. در حالت کلی، شورت باکسر کمی گشاد قابل قبول است.

یکی از مراجعه‌کنندگان قبلی ما لباس‌زیرهای بیشتری را در لینک زیر مثال زده است:
http://www.nashazarian.com/phalloplasty-post-op-underwear-guide/

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به ناحیه اهدا کننده ساعد دست/ران پا

💠چه زمانی می‌توانم ساعد دست/ران پایم را در معرض نور خورشید قرار دهم؟

به طور ایده‌آل پس از یکسال. دلیل این توصیه این است که ملاتونین بیشتر در بافت اسکار ذخیره گردیده [و سبب تیرگی رنگ اسکار می‌شود]. توصیه می‌شود از لوسیونی استفاده کنید که کمترین میزان رنگ/عطر را داشته باشد، و هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد از ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی (SPF) 30 یا بالاتر استفاده کنید.

💠آیا میتوانم روی اسکارها از سیلیکن شیت (ورقه‌های سیلیکنی) استفاده کنم؟

بله، حدود شش هفته پس از جراحی می‌توانید سیلیکن شیت را بدون نسخه پزشک تهیه نموده و روی اسکارهای ضخیم (در صورتی که پدید آمده باشد) قرار دهید.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به دستگاه ادراری

✳️هفته اول تا سوم پس از جراحی

💠نشت ادرار از آلت تناسلی مردانه؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

خیر. این مسئله گاهی همراه با اسپاسم مثانه و تلاش آن برای دفع سوند سوپراپیوبیک، و/یا هنگام دفع مدفوع رخ می‌دهد؛ قابل پیش‌بینی بوده و جای نگرانی نیست.

💠درد در پایان تخلیه مثانه به واسطه سوند؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

خیر. این درد در اثر جمع شدن مثانه به دور سوند سوپراپیوبیک در حین تخلیه مثانه بروز می‌کند. این درد شایع است؛ جهت به حداقل رساندن درد می توانید درپوش سوند را به گونه‌ای بردارید که عمدا کمی ادرار در مثانه باقی بماند تا در نتیجه آن، مثانه به دور سوند سوپراپیوبیک کامل جمع نشود.

💠وجود خون در ادرار/پیشابراه؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

در علم پزشکی به وجود خون در ادرار، هیماچوریا گفته می‌شود. تا وقتی که سوند در مثانه قرار دارد بروز هیماچوریا طبیعی است و گاه‌به‌گاه مخصوصا با پیاده‌روی رخ می‌دهد. هیماچوریا معمولا به رنگ قرمز کم‌رنگ (به رنگ نوشیدنی Kool-Aid) است و با استراحت برطرف می‌شود.

هیماچوریا در مواقع بروز عفونت ادراری نیز دیده می‌شود و قابل پیش‌بینی است.

خون ممکن است از اطراف سوند و از طریق آلت تناسلی مردانه نشت کند. اگر این خون به رنگ قرمز شرابی بود، احتمالا خونی است که از قبل در پیشابراه مانده و دارد خارج می‌شود. این مسئله تا قبل از این که بتوانید به طور مرتب از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنید، گاه‌به‌گاه رخ می‌دهد. خون زیاد به رنگ قرمز روشن طبیعی نیست.

هیماچوریا ممکن است تا سه ماه بعد از جراحی گهگاهی رخ دهد. اگر هیماچوریا پس از 3-6 ماه ادامه یافت، لازم است سیستوسکوپی (معاینه پیشابراه با دوربین) صورت پذیرد.

هیماچوریای شدید (مثلا بطوریکه لیف حمام آغشته به خون قرمز روشن شود) و به رنگ سس کچاپ طبیعی نیست؛ در صورت وقوع، نیاز است با جراحتان تماس بگیرید و احتمالا انتظار اقدامات فوری اورژانسی را داشته باشید.

💠تکه‌هایی شبیه به مخاط یا «مخاط خشک‌شده بینی» در ادرار به چشم می‌خورد؛ آیا مسئله‌ای نگران‌کننده است؟

جای نگرانی نیست؛ این مسئله مرتبا رخ می‌دهد و به مرور زمان برطرف می‌شود.

💠چه زمانی می‌توانم از طریق آلت تناسلی مردانه ادرار کنم؟

به مراجعه‌کنندگان گفته می‌شود که معمولا در ملاقات سوم پس از جراحی می‌توانند از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنند. بدین منظور دستورالعمل‌های مخصوصی به نام آزمون تخلیه ادرار در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد.

✳️از هفته سوم پس از جراحی به بعد

💠چکه کردن ادرار: آیا طبیعی است؟

پس از این که افراد از طریق پیشابراه بلندتر خود شروع به ادرار می‌کنند، طبیعی است که پس از اتمام کارشان چند قطره ادرار چکه کند؛ چرا که پیشابراه بلند پس از دفع ادرار به اندازه 1-2 قاشق چایخوری ادرار را در خود نگه می‌دارد. پیشابراه مردان سیسجندر نیز حدود یک قاشق چایخوری ادرار را در خود نگه می‌دارد؛ به‌همین سبب است که در دستشویی‌های عمومی مرتب دیده می‌شود که مردان پس از ادرار کردن، آلت مردانه خود را می‌تکانند. پس از ادرار کردن، معمولا چند قطره ادرار در لباس‌زیر می‌ریزد.

موقع ادرار کردن از طریق پیشابراه جدید، پشت کیسه بیضه (ناحیه پرینیوم) را فشار دهید، سپس کیسه بیضه را فشار داده، آنگاه از پایه تا نوک آلت تناسلی مردانه را «شیردوشی» کنید تا ادرار باقیمانده خارج گردد. برای کاهش میزان نشت ادرار می‌توانید این مراحل را تکرار کنید.

🔻نشت ادرار طبیعی نیست اگر:
ادرار از جای دیگری به جز نوک آلت تناسلی مردانه (برای مثال از طریق کیسه بیضه یا ناحیه پرینیوم) نشت کند؛ این نشانه فیستول است. فیستول ممکن است به وجود آمده و به‌خودی خود ترمیم گردد؛ اما اگر فیستول پس از گذشت سه ماه از جراحی فالوپلاستی همچنان باقی ماند، لازم است اقدامات ترمیمی صورت گیرد.

💠پاشیدن ادرار: آیا طبیعی است؟ تا چه مدت به این صورت خواهد بود؟

پاشیدن ادرار پس از جراحی شایع است و تا 6 الی 12 ماه ادامه می‌یابد. علت پاشیدن ادرار بیشتر ورم سر آلت تناسلی مردانه است. 6-12 ماه به طول می‌انجامد تا ورم برطرف شود، چرا که جاذبه زمین مایع بافت را به طرف کلاهک آلت می‌کشد و به نوک پیشابراه فشار وارد می‌کند. در اکثر افراد این مسئله پس از سه ماه برطرف می‌شود. بالا نگه داشتن آلت تناسلی مردانه هنگام استراحت، با اثر نیروی جاذبه زمین مقابله می‌کند.

در مواقع نادر امکان دارد بافتی به طور دائمی قسمتی از نوک پیشابراه را مسدود کند (مانند گذاشتن انگشت شست دربرابر دهانه شلنگ آب) و تا همیشه منجر به پاشیدن ادرار شود. این بافت مانع باید با عمل جراحی برداشته شود.

اگر جریان ادرار روز به روز بدتر/ضعیف‌تر می‌شود، پاشیدن ادرار را نمی‌توان طبیعی دانست؛ اینها از جمله علائم تنگی پیشابراه هستند.

💠سوزش/درد هنگام دفع ادرار: آیا طبیعی است؟

وقتی که برای اولین بار ادرار می‌کنید طبیعی است که هنگام ادرار کردن سوزش/درد (دیسوریا) داشته باشید؛ این علائم شایع بوده و ممکن است از چند روز تا چند ماه ادامه پیدا کند. تا وقتی که درد/سوزش ادرار با علائمی نظیر جریان ادراری ضعیف، ادرار ابری، و بدبو شدن ادرار همراه نباشد جای نگرانی نیست.

دیسوریا طبیعی نیست اگر جریان ادرار ضعیف باشد (تنگی یا باریک شدن پیشابراه، از درون به پیشابراه فشار وارد می‌کند و سبب ایجاد درد می‌شود) یا اگر ادرار ابری/بدبو باشد (دیسوریا در اثر عفونت ادراری ایجاد شده باشد).

💠جریان ادراری ضعیف: آیا طبیعی است؟

بله، اگر گاه‌به‌گاه رخ دهد و دائمی نباشد.

جریان ضعیف/آهسته ادرار بطوریکه دائمی بوده و روز به روز بدتر شود طبیعی نبوده و نشانه تنگی پیشابراه است. اگر در مورد این عارضه به‌موقع به مطب/دکتر اطلاع داده نشود، امکان دارد فرد دچار احتباس ادراری شدید شود (بطوریکه با وجود پر بودن مثانه و درد شدید زیر شکم، قادر به ادرار کردن نباشد). این عارضه مستلزم اقدام فوری اورژانسی و تعبیه فوری سوند سوپراپیوبیک است.

جریان ادراری ضعیف و تنگی پیشابراه ممکن است منجر به دیسوریا، و گاهی عفونت ادراری شود.

🔳آزمون تخلیه ادرار

💠تعریف

در حدود سه هفته پس از جراحی، افرادی که جراحی فالوپلاستی را پشت سر گذاشته اند باید از طریق پیشابراه بلند خود ادرار کنند. جهت ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه، نیاز است که سوند سوپراپیوبیک (سوندی که سر آن در مثانه قرار گرفته و از زیر شکم خارج می‌شود) مسدود گردیده یا درپوش آن گذاشته شود. وقتی مثانه پر می‌شود، درست مانند قبل از جراحی، حس نیاز به دفع ادرار به فرد دست می‌دهد. باز کردن/برداشتن درپوش سوند هنگام ادرار کردن سبب می‌شود تا لوله سوند سوپراپیوبیک تخلیه گردد. این امر تا چندین روز انجام می‌گیرد. حدود 3-4 روز پیش از ملاقات فالوآپ که 3-4 هفته پس از جراحی برگزار می‌شود، باید بتوانید از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنید. اگر ادرار کردن تا 3-4 روز بعد خوب پیش رفت، روز ملاقات فالوآپ سوند سوپراپیوبیک کشیده می‌شود.

💠چگونه می‌توان از طریق آلت تناسلی مردانه و پیشابراه جدید ادرار کرد؟

ادرار کردن از طریق آلت تناسلی مردانه: وقتی واقعا احساس می‌کنید نیاز به تخلیه مثانه دارید، به جای این که درپوش سوند سوپراپیوبیک را بردارید، عضلات کف لگن خود را ریلکس کنید (به یاد داشته باشید که ادرار کردن یا تخلیه مثانه پروسه‌ای فعال نیست؛ برای ادرار کردن نباید به خودتان فشار بیاورید؛ باید آرامش خود را حفظ کنید). برایتان بسیار آسان‌تر است که اولین ادرار خود را زیر دوش انجام دهید. ادرار باید از طریق آلت تناسلی مردانه جاری شود. وقتی که کارتان تمام شد و احساس کردید مثانه‌تان خالی شده است، درپوش سوند سوپراپیوبیک را حدودا روزی یکبار بردارید تا مطمئن شوید که در اکثر مواقع مثانه از طریق آلت تناسلی مردانه تخلیه می‌شود. معمولا 70% حجم ادرار از طریق آلت تناسلی مردانه تخلیه می‌شود و 30% حجم ادرار از طریق سوند سوپراپیوبیک؛ به‌مرور زمان درصد خروج ادرار از آلت تناسلی مردانه افزایش می‌یابد.

💠هنگام ادرار کردن درد دارم؛ آیا طبیعی است؟

در چند دفعه اول و گاهی حتی تا چند روز اول، ادرار کردن با سوزش همراه است. این مسئله احتمالا بدلیل عبور ادرار از طریق پیشابراه جدید رخ می‌دهد و قابل پیش‌بینی است. اگر ادرار مرتبا ابری یا بدبو باشد طبیعی نیست، چرا که سوزش/درد هنگام ادرار کردن همراه با این علائم نشانه عفونت ادراری است.

اگر هنگام ادرار کردن سوزش دارید و ادرار شفاف است، آب فراوان بنوشید تا ادرارتان رقیق شود. می‌توانید به مدت سه روز داروی بدون نسخه AZO مصرف کنید؛ این دارو پیشابراه را بیحس و ادرار کردن را برایتان آسان‌تر می کند، همچنین ادرار را نارنجی رنگ می‌کند.

اگر سوزش دارید و ادرارتان ابری است، به پزشکتان اطلاع دهید و آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده (تریمتوپریم – سولفامتوکسازول (باکتریم)؛ مگر این که نسبت به آنها حساسیت دارویی داشته باشید) را شروع کنید و مصرف آنها را تا حدود هفت روز ادامه دهید.

آیا در پایان دفع ادرار درد دارید؟ مسئله شایعی است و با خالی شدن مثانه و تماس پیدا کردن آن با نوک سوند سوپراپیوبیک ایجاد می‌شود و مانند اسپاسم مثانه (نیاز فوری و بسیار ناخوشآیند به تخلیه ادرار) احساس می‌شود. بهترین روش درمان این مسئله، خلاص شدن از سوند سوپراپیوبیک در ملاقات فالوآپ است. اگر در دوره پیش از ملاقات فالوآپ به سر می‌برید و اسپاسم مثانه برایتان بسیار ناخوشآیند است، جهت دریافت دستورالعمل‌های بیشتر با جراحتان تماس بگیرید.

💠چطور متوجه شوم که دچار فیستول شده‌ام یا خیر؟

فیستول: اگر متوجه شدید ادرار از طریق حفره دیگری خارج می‌شود، دیگر از طریق آلت تناسلی مردانه ادرار نکنید، ادرارتان را از طریق سوند سوپراپیوبیک تخلیه کنید، و با جراحتان تماس بگیرید. خوب است بدانید که چه مقدار از ادرار از طریق فیستول خارج می‌شود. آیا در حد چند قطره ادرار است، جریانی باریک است، یا جریانی کامل؟ آیا 10% حجم ادرار از طریق فیستول خارج می‌شود و 90% حجم ادرار از نوک آلت تناسلی مردانه، یا این که 90% حجم ادرار از فیستول خارج می‌شود و 10% حجم ادرار از نوک آلت تناسلی مردانه؟

💠پس از کشیدن سوند سوپراپیوبیک، حفره‌ای زیرشکمم است. این حفره چه می‌شود؟

این حفره طی یک – دو روز می‌بندد. احتمال دارد تا کمتر از یک روز هنگام ادرار کردن، ادرار از طریق این حفره نشت کند. این مسئله قابل پیش‌بینی بوده و به سرعت برطرف می‌شود.

این حفره را باید تمیز نگه دارید، همچنین در صورت تمایل و اگر ناراحتی‌تان را تسکین می‌بخشد می‌توانید از پماد استفاده کنید. پانسمان کردن حفره در بیشتر مواقع غیرضروری است. اگر با پانسمان کردن راحت‌تر هستید، می‌توانید به مدت یک روز روی حفره گاز 2×2 اینچ یا گاز 4×4 اینچ دولا شده قرار دهید و آن را با نوار چسب پزشکی در جای خود نگاه دارید.

💠داروها

اگر دیتروپان (اکسی‌بوتینین) برای درمان اسپاسم مثانه مصرف می‌کنید، یک روز قبل از آزمون تخلیه ادرار مصرف آن را متوقف کنید. برای اکثریت افراد داروی باکتریم (تریمتوپریم/سولفامتوکسازول)، یا در صورتی که نسبت به آنها حساسیت داشته باشند آنتی‌بیوتیک دیگری تجویز می‌گردد؛ صبح روز فالوآپ یک عدد قرص آنتی‌بیوتیک مصرف کنید، پس از این که سوند سوپراپیوبیک کشیده شد، عصر همان روز یک عدد قرص آنتی‌بیوتیک دیگر مصرف کنید.

اگر ادرارتان مدام ابری یا بدبو است، احتمالا دچار عفونت ادراری شده اید. در این صورت یک هفته کامل آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. اگر پس از چند روز مصرف آنتی‌بیوتیک بهبودی در کیفیت ادرارتان حاصل نگردید به مطب اطلاع دهید.

💠یبوست؟

حتما روزی حداقل یکبار دفع مدفوع بزرگ داشته باشید چرا که یبوست غالبا روی عملکرد مثانه تاثیر منفی می‌گذارد. به عبارت دیگر، ادرار کردن برای افرادی که یبوست شدید دارند اغلب مشکل است.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به پینایل ایمپلنت

✳️ایمپلنت بادی (IPP)

💠چگونه پینایل ایمپلنت بادی را به حالت نعوظ در آورده و مجددا به حالت خوابیده بازگردانم؟

قرار دادن ایمپلنت در حالت نعوظ: قسمت گرد «نارنجکی» شکل پمپ را با انگشت شست و دیگر انگشتانتان فشار دهید. به پمپ کردن ادامه دهید تا سیلندر ایمپلنت به اندازه دلخواهتان سفت شود یا تا جایی پمپ کنید که دیگر نتوانید قسمت نارنجکی شکل پمپ را فشار دهید. با این کار مایع از مخزن به درون سیلندر هدایت می‌شود.

بازگرداندن ایمپلنت به حالت خوابیده: قسمت «طبل» مانندی درست بالای قسمت «نارنجکی» شکل پمپ وجود دارد که به تمامی لوله‌های دستگاه متصل است. روی یک طرف طبل نیپل یا دکمه‌ای قرار دارد. با انگشت شست و دیگر انگشتانتان دو طرف طبل را شناسایی کنید و دکمه را فشار دهید. آنگاه آلت تناسلی مردانه‌تان را نیز بفشارید تا تخلیه سیلندر سریعتر صورت گیرد. با این کار مایع از سیلندر به مخزن بازمی‌گردد.

💠چطور متوجه شوم ایمپلنت عفونی شده است یا خیر؟

قرمزی همراه با افزایش ورم، درد و تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت (حدود 38 درجه سلسیوس) نشانه عفونت شدید است؛ اما اگر فقط سه نشانه از چهار نشانه فوق را داشته باشید (مثلا تب نداشته باشید)، امکان دارد دچار عفونت موضعی یا عفونت با شدت کمتر شده باشید. فورا به جراحتان اطلاع دهید.

💠چه زمانی باید نگران بیرون‌زدگی ایمپلنت از آلت تناسلی مردانه باشم؟

اگر پوست روی قسمتی از پینایل ایمپلنت (معمولا نزدیک نوک آلت تناسلی مردانه و/یا قسمت پمپ پینایل ایمپلنت بادی در کیسه بیضه) صورتی رنگ شده و پوست روی ایمپلنت سُر نمی‌خورد، ریسک بیرون‌زدگی پینایل ایمپلنت از این ناحیه مطرح است.

اگر متوجه خروج مایعات از قسمتی [از آلت تناسلی مردانه] شدید، احتمال پس‌زدن ایمپلنت وجود دارد. اگر چنین علائمی را مشاهده نمودید جراحتان را مطلع کنید.

💠آیا ورم آلت تناسلی مردانه یا کیسه بیضه طبیعی است؟

بله، ورم قابل پیش‌بینی بوده و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ورم همراه با تشدید درد و گسترش قرمزی پوست طبیعی نیست. اگر چنین علائمی داشتید فورا با جراحتان تماس بگیرید.

💠آیا خارش ناحیه لگنی طبیعی است؟

بله، اگر گاه‌به‌گاه ایجاد شود و پوست روی ایمپلنت دستخوش تعییراتی نگردد طبیعی است. بعضی از افراد می‌گویند که خارش بالای کیسه بیضه یا پایه آلت تناسلی مردانه، و زیر سطح پوست را تجربه کرده اند.

اگر پوست روی ایمپلنت قرمز شده باشد، احتمال دارد دچار عفونت قارچی شده باشید. در این صورت می‌توانید از کرم ضدقارچ (بدون نسخه) استفاده نمایید.

اگر هرگونه نگرانی دارید، با جراح یا مطب جراح تماس بگیرید.

💠آیا کاشت پینایل ایمپلنت روی ادرار کردن تاثیر می‌گذارد؟

بله، گاهی اوقات بافت آلت تناسلی مردانه پس از کاشت پینایل ایمپلنت ورم می‌کند. علاوه بر این مسئله، پینایل ایمپلنت به‌خودی‌خود به پیشابراه فشار وارد می‌کند. معمولا طی چند روز نخست پس از جراحی، جریان ادرار ضعیف‌تر است که بعد از چند روز به حالت قبل باز می‌گردد.

وجود خون در ادرار طبیعی نیست و لازم است معاینه شود. اگر پس از جراحی کاشت پینایل ایمپلنت متوجه وجود خون در ادرار خود شدید، با جراحتان تماس بگیرید.

💠آیا پس از کاشت پینایل ایمپلنت می‌توانم با هواپیما مسافرت کنم؟

بله، بسیاری از مردان سیسجندر و مردان ترنسجندر در آلت تناسلی مردانه خود ایمپلنت دارند و به طور مرتب نیز مسافرت می‌کنند. اداره امنیت حمل و نقل ایالات متحده از این مسئله آگاه است.

💠آیا پس از کاشت پینایل ایمپلنت می‌توانم MRI انجام دهم؟

بله، اما شرایط خاصی وجود دارد که شرکت سازنده ایمپلنت عنوان کرده است.

🔻شرایط:

➖میدان ثابت با قدرت 3 تسلا یا کمتر

➖گرادیان فضایی 720 گاوس/سانتیمتر یا کمتر

➖حداکثر دوز جذب متوسط کل بدن 3 وات/کیلوگرم برای اسکن به مدت 15 دقیقه بطوریکه افزایش دما کمتر از 0.5 درجه سلسیوس باشد.

➖اگر ناحیه عکس‌برداری نزدیک ایمپلنت باشد، امکان دارد روی کیفیت عکس MRI تاثیر منفی بگذارد. لذا گاهی اوقات نیاز است پارامترهای عکس برداری MR بهینه‌سازی گردد.

🔳پاسخ به پرسش‌ها و نگرانی‌های مربوط به کاشت آلودرم

💠آیا کاشت آلودرم درون آلت تناسلی مردانه مانع از کاشت پینایل ایمپلنت می‌شود؟

خیر. بعضی از جراحان پلاستیک برای افزایش قطر آلت تناسلی مردانه افرادی که فالوپلاستی ساعد دست انجام داده اند و ساعد دست لاغری دارند از آلودرم استفاده می‌کنند. کاشت آلودرم در حین جراحی ساخت آلت تناسلی مردانه صورت می‌گیرد. آلودرم ممکن است در لایه چربی موجود بین بخشی از فلپ ساعد دست که جهت ساخت پیشابراه مورد استفاده قرار گرفته و بخش دیگری از فلپ که جهت ساخت آلت تناسلی مردانه به‌کار رفته است تولید اسکار کند و همچنین ممکن است چنین اتفاقی نیفتد. بنابراین کاشت آلودرم از لحاظ تئوری کاشت پینایل ایمپلنت را مشکل‌تر می‌کند، اما این گفته بدین معنا نیست که کاشت پینایل ایمپلنت امکان‌پذیر نباشد. ویژگی‌های عملکردی [کاشت آلودرم] (ریسک‌ها، عوارض، نتیجه و …) در بلندمدت تاکنون شناخته نشده است.

اخیرا جراحی کاشت پینایل ایمپلنت برای یکی از افرادی که در حین جراحی فالوپلاستی، کاشت آلودرم نیز برای ایشان صورت گرفته بود انجام پذیرفت. در صفحه جراحی کاشت پینایل ایمپلنت اسکار بیشتری شکل گرفته بود، اما این مسئله مانع کاشت موفقیت‌آمیز پینایل ایمپلنت نشد.

🔳تصاویر نتایج جراحی فالوپلاستی، ساخت کیسه بیضه، ترمیم آلت تناسلی مردانه و کاشت پینایل ایمپلنت

تصاویری که در ادامه درج گردیده است، نتیجه جراحی مراجعه‌کنندگانی است که جراحی‌های فالوپلاستی، ترمیم آلت تناسلی مردانه و کاشت پینایل ایمپلنت را پشت سر گذاشته اند. آناتومی و توانایی بهبودی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. لذا توجه به این نکته حائز اهمیت است که این تصاویر صرفا نتیجه جراحی افراد بوده و به منزله شاخصی برای پیش‌بینی نتیجه جراحی احتمالی سایر افراد نیست. هر چند افرادی که پیشینه پزشکی، آناتومی، و توانایی بهبودی مشابهی دارند می‌توانند انتظار نتیجه جراحی مشابهی را نیز داشته باشند.

⚠️🔴توجه: برای تماشای تصاویری که در ادامه درج گردیده است، حتما باید یا بالای 18 سال بوده یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید. مشاهده تصاویر ادامه مقاله به معنای تایید و رعایت شرایط ذکر شده است.

 توجه !
این مقاله دارای تصاویر نتایج جراحی تغییرجنس می باشد که بصورت رمز دار شده ، در وبلاگ گالری تغییر جنس به آدرس زیر قرار گرفته است. وبلاگ در ایران مسدود است و برای باز شدن وبلاگ از فیلتر شکن و یا وی پی ان استفاده نمایید.
https://helptranssrs.wordpress.com/2019/03/22/142/

🔵جهت مشاهده تصاویر جراحی تغییرجنس، کد زیر را در وبلاگ وارد نمایید.
✅کد رمز برای تماشای تصاویر 
‏helptranscenter

🔰تصاویر فالوپلاستی

لطفا توجه داشته باشید که در تصاویر زیر، تصاویر اتاق عمل نیز گنجانده شده است؛ تماشای آنها برای بعضی از افراد ممکن است ناخوشآیند باشد.

همچنین به یاد داشته باشید که بخش مربوط به فلپ جراحی فالوپلاستی (ساخت پیشابراه درون آلت تناسلی مردانه، ساخت آلت تناسلی مردانه، و ساخت کلاهک) را جراحان میکروسکوپی طی فالوپلاستی تک‌مرحله‌ای انجام می دهند؛ و بخش مربوط به ناحیه تناسلی، ساخت کیسه بیضه، و بازسازی پیشابراه را اورولوژیست انجام می دهد. گلنزپلاستی تاخیری (ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه 6-12 ماه پس از فالوپلاستی اولیه) را نیز جراحان پلاستیک یا اورولوژی انجام می‌دهند.

🔰تصاویر فالوپلاستی ساعد دست

1. عکس اتاق عمل. ساخت پیشابراه و آلت تناسلی مردانه با استفاده از فلپ ساعد دست تکمیل شده، و آلت تناسلی مردانه هنوز به دست متصل است. فلپ پوستی کلاهک خلق گردیده است.

2. عکس بلافاصله پس از جراحی. در این تصویر آلت تناسلی مردانه به ناحیه پره‌پیوبیک متصل شده است.

3. کیسه بیضه. آلت تناسلی مردانه بالا آورده شده تا کیسه بیضه بهتر دیده شود.

4. الگوی فالوپلاستی ساعد دست. مستطیلی که طرف انگشت کوچک دست است جهت ساخت پیشابراه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مستطیل بالایی که تا پشت ساعد دست امتداد یافته جهت ساخت آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5. کالبدشکافی فلپ ساعد دست. بخش‌هایی از فلپ که جهت ساخت پیشابراه و آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرند با برداشت نوار گرافت پوستی با ضخامت نسبی از یکدیگر تفکیک شده اند. این نوار جهت ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. عروق و عصب(ها) نیز جداسازی شده اند.

6. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. فلپ پیشابراه لوله گردیده و داخل فلپ لوله شده آلت تناسلی مردانه قرار گرفته است. ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه صورت گرفته و نوار گرافت پوستی پشت لبه کلاهک قرار گرفته است.

7. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. دو هفته پس از جراحی. پس از گذشت دو هفته همچنان پوسته ضخیم و ورم به چشم می‌خورد. این مسائل معمولا چهار الی شش هفته پس از جراحی برطرف می‌شوند.

8. ناحیه اهدا کننده ساعد دست. گرافت پوستی که از ران پا برداشته شده و روی ساعد دست قرار گرفته، به‌خوبی بهبود یافته است. پوسته سختی که در عکس مربوط به دو هفته پس از جراحی مشاهده می‌شد بهبود یافته است. از شدت تغییر رنگ به‌مرور زمان کاسته خواهد شد.

9. ناحیه اهدا کننده گرافت پوستی با ضخامت نسبی ران پا دو هفته پس از جراحی. گرافت پوستی با ضخامت نسبی (STSG) از ران پا گرفته شده است. بعضی از نقاط پوست به رنگ قرمز تیره تغییر رنگ داده که امکان دارد از سه الی دوازده ماه به همین صورت باقی بماند. تغییر رنگ به مرور زمان برطرف می‌شود.

10. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست دو ماه پس از جراحی.

11. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه به‌خوبی بهبود یافته است.

12. دو ماه پس از جراحی. فرد به خوبی در حال ادرار کردن است.

13. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. عکس بلافاصله پس از جراحی.

14. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. آلت تناسلی مردانه هنوز به ناحیه شرمگاهی منتقل نشده است.

15. عکس بلافاصله پس از جراحی.

16. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست.

17. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست.

18. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست بدون ساخت کلاهک. عکس بلافاصله پس از جراحی. گاهی فلپ ساعد دست باریک‌تر از آنی است که بتوان ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه را همزمان با ساخت آلت تناسلی مردانه انجام داد. ساخت کلاهک را می‌توان حدود سه ماه پس از جراحی که خونرسانی آلت تناسلی مردانه افزایش یافته است، به‌طور ایمن انجام داد.

🔰تصاویر فالوپلاستی ران پا

1. ناحیه اهدا کننده ران پا. ناحیه اهدا کننده «ایده‌آل» کمترین میزان چربی زیرجلدی را دارد. ضخامت چربی روی عضلات ران پای این فرد کمتر از نیم اینچ (~ 1.27 سانتی‌متر) است.

2. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا؛ روز اول بستری در بیمارستان. به چند لایه پانسمان و درین‌ها توجه کنید. سوند سوپراپیوبیک زیرشکم تعبیه شده است، همچنین در عکس سوند ادراری، درین Wound Vac (اسفنج سیاه‌رنگ روی ران پای راست)، پانسمان ران پای چپ (ناحیه برداشت گرافت پوستی با ضخامت نسبی جهت پوشاندن ناحیه اهدا کننده فلپ ران پای راست)، و حوله‌ای که زیر آلت تناسلی مردانه قرار گرفته و آن را نگه داشته است را مشاهده می‌کنید.

3. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا؛ روز چهارم بستری در بیمارستان. ورم آلت تناسلی مردانه به‌مرور زمان افزایش یافت که منجر به کاهش خونرسانی آلت شد. بخیه‌های کوچک آبی تیره علامت جایی هستند که سیگنال داپلر جهت سنجش خونرسانی آلت تناسلی مردانه قرار داده می‌شود.

4. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا؛ روز چهارم بستری در بیمارستان. برش زیر آلت تناسلی مردانه باز شد تا ورم فروکش کند. این اقدام لازم است تا خونرسانی آلت تناسلی مردانه افزایش پیدا کند و آلت تناسلی مردانه (فلپ) از بین نرود. چسب مشکی – خاکستری – زرد رنگ، تکه پانسمانی است که روی زخم باز آلت تناسلی مردانه قرار داده شده بود. این پانسمان خواهد افتاد.

5. پرینیوم/کیسه بیضه فالوپلاستی ران پا. نمای پشت کیسه بیضه نشان‌دهنده شایع‌ترین مکان ایجاد زخم، یعنی محل اتصال پشت کیسه بیضه به پرینیوم است. این زخم‌ها در اکثر مواقع با مراقبت مناسب از زخم و تغذیه مناسب بهبود پیدا می‌کنند.

6. ناحیه اهدا کننده فلپ ران پا: در این عکس ناحیه اهدا کننده ران پای سمت راست نشان داده شده که با گرافت پوستی با ضخامت نسبی تورمانندی که از ران پای چپ برداشته شده، پوشانده شده است. قسمتی بالای ناحیه اهدا کننده باز شده است. به‌طور طبیعی نقطه‌هایی در گرافت پوستی با ضخامت نسبی تورمانند دیده می‌شود. تورمانند کردن گرافت پوستی با ضخامت نسبی سبب می‌شود تا دیگر نیازی به برداشت گرافت بزرگتر [برای پوشش کامل ناحیه اهدا کننده] نباشد. در تصاویری که در ادامه درج شده، مشخص است که ناحیه اهدا کننده به‌خوبی بهبود یافته است.

7. حدود یک ماه پس از جراحی فالوپلاستی. علارغم این که متقاضی آناتومی ایده‌آلی داشت، قطر آلت تناسلی مردانه وی بدلیل ورم و نیاز به باز کردن زیر آلت تناسلی مردانه 8 اینچ (~ 20.3 سانتی‌متر) شد.

8. دیدن خط‌کش در تصویر مشکل است، طول آلت تناسلی مردانه 6 اینچ (~ 15.2 سانتی‌متر) است. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا ممکن است به مرور زمان افزایش یا کاهش طول داشته باشد یا این که طول آن ثابت بماند.

9. سه ماه پس از جراحی. آلت تناسلی مردانه همچنان ورم دارد، اگرچه بیشتر ورم بدلیل تاثیر جاذبه زمین در نیمه دیستال (سمت سر) آلت تناسلی مردانه جمع شده است. سه الی شش ماه و گاهی حتی بیشتر به طول می‌انجامد تا ورم برطرف شود.

10. شش ماه پس از جراحی. ظاهر آلت تناسلی مردانه استوانه‌ای‌تر شده چرا که زخم زیر آلت بهبود یافته است.

11. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی فلپ پدیکلد ران پا. گاهی اوقات پدیکل واسکولار (منشأ خونرسانی به آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا) سبب می‌شود تا آلت تناسلی مردانه درست در وسط ناحیه شرمگاهی قرار نگرفته و به یک سمت متمایل شود.

12. بازسازی آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا؛ حدود نه ماه پس از فالوپلاستی اولیه، متقاضی تحت عمل پلیکاسیون آلت تناسلی مردانه (Phallus Plication یا فرم‌دهی آلت برای استوانه‌ای‌تر کردن شکل آن) و کاشت ایمپلنت بیضه قرار گرفت. زیر آلت تناسلی مردانه وی خط بخیه جدیدی به چشم می‌خورد، همچنین کیسه بیضه پر شده وی مشهود است.

13. بازسازی آلت تناسلی مردانه/کیسه بیضه. حدود یک ماه پس از جراحی، ورم برطرف شده و پوست اطراف ایمپلنت های بیضه جا باز کرده است.

14. گلنزپلاستی/مونس‌پلاستی. ناحیه تناسلی بدلیل پوست کشسان فرد به سمت پایین کشیده شد. لذا مونس‌پلاستی انجام گرفت و آلت تناسلی مردانه/کیسه بیضه بالا کشیده شد. همچنین ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه با استفاده از گرافت پوستی حاصل از جراحی مونس‌پلاستی صورت پذیرفت.

15. گلنزپلاستی/یک هفته پس از جراحی. بیشتر لبه کلاهک آلت تناسلی مردانه به جز ناحیه تیره سمت چپ بدن فرد، به خوبی بهبود یافته است. گرافت پوستی با ضخامت نسبی پشت لبه کلاهک قرار گرفته است. به ناحیه اهدا کننده ران پای سمت راست توجه کنید که چقدر خوب بهبود پیدا کرده است.

16. گلنزپلاستی/چهار هفته پس از جراحی. لبه کلاهک و گرافت پوستی با ضخامت نسبی به‌خوبی بهبود یافته و خطوط بخیه محو شده اند.

17. بیش از دو سال پس از جراحی فالوپلاستی ران پا.

18. نتیجه جراحی فالوپلاستی ران پا به‌مرور زمان. این تصاویر متعلق به یکی از مراجعه‌کنندگان بوده که روند بهبودی پس از جراحی خود را ثبت کرده است.

🔰تصاویر ساخت کیسه بیضه

لطفا توجه داشته باشید که در تصاویر زیر، تصاویر اتاق عمل نیز گنجانده شده است؛ تماشای آنها برای بعضی از افراد ممکن است ناخوشآیند باشد.

1. کیسه بیضه. نمای بلافاصله پس از جراحی؛ لوله زیر کیسه بیضه درین است که حدود پنج روز بعد کشیده می‌شود.

2. آلت تناسلی مردانه بالا آورده شده تا کیسه بیضه بهتر دیده شود.

3. کیسه بیضه همراه با ایمپلنت بیضه؛ دو هفته پس از کاشت ایمپلنت بیضه.

4. ایمپلنت بیضه؛ چهار هفته پس از جراحی.

🔰تصاویر ناحیه اهدا کننده

نواحی اهدا کننده جهت ساخت آلت تناسلی مردانه شامل ساعد دست (RF) و ران پا (ALT) می‌شود.

1. پانزده ماه از جراحی فالوپلاستی ساعد دست فرد گذشته است؛ ایشان ساعد دست اهدا کننده راست خود را حدود دوازده ماه پس از جراحی فالوپلاستی تتو کرده است.

🔰تصاویر بازسازی آلت تناسلی مردانه

کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه: طول متوسط آلت تناسلی مردانه فرد بزرگسال در حالت نعوظ حدود 5 اینچ (12.7 سانتی‌متر) و در حالت خوابیده حدود 3.5 اینچ (~ 8.9 سانتی‌متر) است. در ساخت آلت تناسلی مردانه طی جراحی فالوپلاستی، جراحان میکروسکوپی غالبا آلت تناسلی مردانه‌ای به طول 5 اینچ می‌سازند. با این حال طول پنج اینچی آلت تناسلی مردانه تاثیر منفی روی فعالیت‌های روزمره بعضی افراد می‌گذارد، و بدین ترتیب کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه ضرورت یافته و مورد تقاضای بعضی افراد است. تصاویری که در ادامه درج گردیده، متعلق به مراجعه‌کننده‌ای است که جراحی فالوپلاستی را با موفقیت پشت سر گذاشته و سپس خواستار کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه همراه با ساخت کلاهک بوده است.

1. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست قبل از کوتاه کردن. عکس بلافاصله پیش از جراحی. بیش از یکسال از جراحی فالوپلاستی فرد می‌گذرد و وی به خوبی بهبود پیدا کرده است. وی خواستار کوتاه کردن آلت تناسلی مردانه است. خطوط آبی‌رنگ نشان‌دهنده مکان‌هایی است که آلت تناسلی مردانه برش زده و کوتاه می‌شود؛ مکان ایجاد برش جهت ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه نیز به چشم می‌خورد.

2. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست پس از جراحی کوتاه کردن آلت. عکس بلافاصله پس از جراحی. کلاهک جدید با حذف کلاهک سابق ساخته شد.

3. نمای جانبی کلاهک آلت تناسلی مردانه؛ دو هفته پس از جراحی. تاولی در پهلوی برآمده کلاهک ایجاد شده، و لایه زردرنگی از مایع سروز بر جای گذاشته است که به‌مرور زمان برطرف می‌گردد.

4. کلاهک و دهانه پیشابراه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست؛ دو هفته پس از جراحی. اطراف خط بخیه پوسته سختی تشکیل شده که به مرور زمان پوسته‌پوسته می‌شود و می‌افتد.

5. نمای فوقانی آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی ساعد دست؛ دو هفته پس از جراحی. کمی پوسته سخت پشت لبه کلاهک به‌چشم می‌خورد؛ این پوسته سخت نیز به‌مرور زمان پوسته‌پوسته می‌شود و می‌افتد.

6. نمای فوقانی کلاهک آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست. دو هفته پس از جراحی؛ نمای نزدیک‌تر.

7. کلاهک آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست؛ هفت هفته پس از جراحی.

8. کلاهک آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست؛ هفت هفته پس از جراحی.

9. کلاهک و دهانه پیشابراه آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست؛ هفت هفته پس از جراحی.

🔰تصاویر ایمپلنت

1. پینایل ایمپلنت بادی. ایمپلنت Titan (ساخت کمپانی Coloplast) ایمپلنت بادی سه‌تکه‌ای است که در حال حاضر به‌کار می‌بریم. سیلندرهای ایمپلنت درون آلت تناسلی مردانه (زیر پوست آلت و بالای پیشابراه) کاشته می‌شود؛ پمپ درون کیسه بیضه جایگذاری می‌گردد؛ مخزن زیر شکم قرار می‌گیرد. با فشردن پمپ، سالین از مخزن به سیلندرها راه می‌یابد. توجه: در آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ساعد دست غالبا فقط یک سیلندر کاشته می‌شود.

2. پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت. ایمپلنت نیمه‌سخت Spectra (ساخت کمپانی AMS) برای افرادی که خواستار ایمپلنت بادی نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. ایمپلنت بیضه. ایمپلنت بیضه سمت راست از جنس سیلیکن جامد بوده و ساخت کمپانی AART است. ایمپلنت بیضه سمت چپ ساخت کمپانی Coloplast بوده و با سالین پر شده است. اندازه‌های مختلفی از هر دو مدل ایمپلنت موجود است. سایز مناسب ایمپلنت بیضه برای هر فرد براساس اهداف جراحی و سایز کیسه بیضه وی انتخاب می‌شود.

4. ایمپلنت بیضه.

🔰تصاویر ایمپلنت بیضه

1. متقاضی جراحی‌های ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه و کاشت ایمپلنت بیضه در کیسه بیضه چپ و راست را پشت سر گذاشته است. روی برش‌های جراحی چسب پوستی بنفش رنگ استعمال شده است.

2. شش ماه پس از جراحی. متقاضی جراحی ترمیمی ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه و کاشت ایمپلنت بیضه در کیسه بیضه چپ و راست را پشت سر گذاشته است. برش‌ها ترمیم شده اند.

3. متقاضی نه ماه پس از فالوپلاستی ران پا، کاشت ایمپلنت بیضه را انجام داده است. این عکس مربوط به دو هفته پس از جراحی کاشت ایمپلنت بیضه در کیسه بیضه است.

4. عکس یک ماه پس از کاشت ایمپلنت بیضه متعلق به همان متقاضی است که جراحی فالوپلاستی ران پا را پشت سر گذاشته بود.

🔰تصاویر پینایل ایمپلنت

1. پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت. متقاضی یک سال قبل تحت عمل فالوپلاستی ساعد دست قرار گرفته است. این عکس بلافاصله پس از جراحی کاشت پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت گرفته شده است. پوشش زردرنگ، پانسمان جراحی است که پوست را پوشانده و ریسک عفونت را به حداقل می‌رساند. برشی که بالای پایه آلت تناسلی مردانه ایجاد شده جهت جایگذاری ایمپلنت و اتصال آن به استخوان عانه لازم است ایجاد شود.

2. پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت. متقاضی یک سال پس از فالوپلاستی ساعد دست تحت عمل جراحی کاشت پینایل ایمپلنت نیمه‌سخت قرار گرفته است. پوشش زردرنگ، پانسمان جراحی است که پوست را پوشانده و ریسک عفونت را به حداقل می‌رساند.

3. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا همراه با پینایل ایمپلنت بادی در حالت خوابیده. متقاضی پس از جراحی فالوپلاستی ران پا، کاشت پینایل ایمپلنت بادی را در نوامبر 2016 پشت سر گذاشته است. در این تصویر، آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده است.

4. آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا همراه با پینایل ایمپلنت بادی در حالت نعوظ. متقاضی پس از جراحی فالوپلاستی ران پا، کاشت پینایل ایمپلنت بادی را در نوامبر 2016 پشت سر گذاشته است. در این تصویر، آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ است.

🔻فایل پی دی اف اطلاعات جامع پیرامون جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه با پاسخ‌ به تمامی پرسش‌ها و نگرانی‌ها پیرامون مسائل پس از جراحی به قلم Dr. Mang Chen + تصاویر و اطلاعات نتایج جراحی را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

توجه: فایل پی دی اف حاوی تصاویر نتایج جراحی فالوپلاستی و تصاویر اتاق عمل است. جهت تماشای تصاویر حتما باید یا بالای 18 سال بوده، یا در غیر این صورت همراه سرپرست/پدر و مادر خود به تماشای تصاویر بپردازید.

NSFW: Please note that surgical outcomes and intraoperative photos are included and may be inappropriate for some users. you must be at least 18 years old or accompanied by an adult guardian or parent to view the photos on the following PDF file.

اطلاعات جامع فالوپلاستی FTM + تصاویر

 توجه !
این مقاله دارای تصاویر نتایج جراحی تغییرجنس می باشد که بصورت رمز دار شده ، در وبلاگ گالری تغییر جنس به آدرس زیر قرار گرفته است. وبلاگ در ایران مسدود است و برای باز شدن وبلاگ از فیلتر شکن و یا وی پی ان استفاده نمایید.
https://helptranssrs.wordpress.com/2019/03/22/142/

🔵جهت مشاهده تصاویر جراحی تغییرجنس، کد زیر را در وبلاگ وارد نمایید.
✅کد رمز برای تماشای تصاویر 
‏helptranscenter

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.gurecon.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved