1

انیمیشن معرفی تکنیک جراحی برش سوراخ‌دکمه (Buttonhole Incision) و برش T معکوس (Inverted T Incision) جهت تخلیه و مردانه‌سازی سینه همراه با حفظ حس جنسی نوک سینه در مردان ترنس (FTM) توسط Dr. Scott Mosser

مترجم: سعید.ش

در این ویدیو به دو روند جراحی بسیار مشابه، به نام‌های روند T معکوس و سوراخ‌دکمه می‌پردازیم. هر دو روند جراحی زیر مجموعه‌ای از روندهای پدیکل تحتانی هستند. تنها تفاوت واقعی بین این دو روند در این است که پس از جراحی به روش T معکوس، اسکاری عمودی از هاله سینه رو به پایین تا برش زیر سینه برجای می‌ماند، اما نتیجه جراحی به روش سوراخ‌دکمه فاقد این برش عمودی است.

در این دو تکنیک نکات مهمی نهفته است، لذا پیش از آغاز ویدیو لازم است مسائل بیشتری را در این خصوص توضیح دهم.

حس نوک سینه پس از انجام این دو تکنیک جراحی حفظ می شود و از این رو این دو تکنیک، یک امتیاز بیشتر از تکنیک برش دبل دارند. درست است که پس از روند T معکوس و سوراخ‌دکمه، حس نوک سینه در بعضی از افراد حفظ می شود، اما باید توجه داشت که هیچگونه تضمینی در این خصوص وجود ندارد.

بسیار حائز اهمیت است که مزایا و معایب تکنیک‌های جراحی را مدنظر داشته باشید. از جمله نکات مهمی که باید به آن توجه نمایید، این است که آیا مایل هستید سینه‌تان تا جای ممکن تخت شود یا خیر؟ آیا برایتان مهم است که مکان هاله سینه‌تان کاملا تغییر یافته و در موقعیت مردانه قرار گیرد یا خیر؟ و این که آیا پس از جراحی قصد دارید روی عضلات سینه‌تان کار کنید و سینه‌ای عضلانی‌تر پرورش دهید یا خیر؟ اگر تمامی این مسائل برایتان در اولویت قرار دارد، تکنیک برش دبل ابزار قدرتمندتری برای دستیابی به این اهداف است.

اما در رابطه با حس نوک سینه، توجه به این نکته حائز اهمیت است که پس از جراحی به روش برش دبل نیز در اکثر مواقع حس نوک سینه حفظ می‌شود، اما این حس مانند حس پوست سایر نقاط سینه است. قسمتی از بالای سینه‌تان را خراش دهید؛ حس نوک سینه با تکنیک برش دبل پس از بهبودی کمابیش به این صورت خواهد بود.

افرادی که مایل هستند حس جنسی نوک سینه‌شان حفظ شود و در عین حال سینه‌شان پوست اضافی زیادی دارد، ممکن است با انجام تکنیک سوراخ‌دکمه یا T معکوس به خواسته خود برسند. حس جنسی هاله و نوک سینه از عصب‌هایی که در تمامی جهات گسترش یافته اند نشأت می‌گیرد. بعضی از این عصب‌ها درست زیر پوست قرار دارند و از پایین به سمت بالا گسترش یافته اند.

اگر بتوانیم طی عمل جراحی تنها کمی از بافت سینه زیر پوست نوک سینه را نگه داریم، شاید تعدادی از عصب‌ها در این بافت حفظ شوند و پس از جراحی همچنان در نوک سینه حس جنسی ایجاد کنند. این عصب‌ها بسیار نازک تر از آنی هستند که جراح بتواند آنها را طی عمل جراحی با چشم خود ببیند. به همین دلیل جراح و فرد متقاضی باید هفته‌ها الی ماه‌ها پس از جراحی منتظر بمانند تا مشخص شود که حس جنسی تا چه اندازه حفظ شده است.

حال بیاییم به چگونگی انجام این روند جراحی بپردازیم. طی عمل جراحی به روش برش سوراخ‌دکمه و T معکوس، درست شبیه به تکنیک برش دبل، خطوطی روی پوست ترسیم گردیده و تعیین می‌شود که چه مقدار پوست باید طی عمل جراحی برداشته شود و از کجا باید برش زده شود. اگر چه خط پایین برش جراحی حتما باید زیر پستان واقع شود و جراح حق انتخاب چنانی درمورد مکان نهایی اسکار پس از جراحی ندارد.

روی هاله دایره‌ای به اندازه هاله سینه مردان ترسیم می‌گردد تا طی عمل جراحی کوچک شود. خط دیگری نیز از زیر پستان تا دورهاله و سپس از دورهاله تا زیر پستان ترسیم می‌گردد. این خط بافت زیر پستان را مشخص می‌کند که طی عمل جراحی [برای حفظ حس جنسی نوک سینه] نگه داشته می‌شود. به این قسمت پدیکل تحتانی می‌گوییم. اگر چه ما پوست روی این بافت را طی عمل جراحی نگه نمی‌داریم؛ این بافت طی عمل جراحی با بافت دیگری پوشانیده می‌شود. جراح با دقت و ظرافت بسیار فقط کمی از پوست روی این پدیکل را بر می‌دارد؛ به این پروسه Deepithelialization می‌گویند.

در مرحله بعد، این پدیکل که بافت نسبتا نازکی دارد، از بقیه بافت‌ها جدا می‌شود. از یک طرف، هر چه پدیکل ضخیم‌تر باشد عصب‌های بیشتری را در خود جای می‌دهد و در نتیجه حس نوک سینه بیشتر حفظ می‌شود؛ اما از طرف دیگر، هر چه پدیکل نازک‌تر باشد بافت کمتری بر جای می‌ماند و در نتیجه پس از جراحی سینه تخت‌تر است. پس از این که پدیکل با ظرافت تمام ایجاد شد، بقیه بافت‌های سینه درست شبیه به تکنیک برش دبل تخلیه می‌گردد. دقت بسیاری لازم است تا ظاهر نتیجه جراحی یکدست و یکپارچه شده و هر دو طرف سینه متقارن گردد.

در اینجا تفاوت تکنیک‌های سوراخ‌دکمه و T معکوس آشکار می‌گردد. در تکنیک سوراخ‌دکمه، که مناسب افرادی است که پوست اضافی در قسمت بالای سینه خود داشته اند، دو لبه پوست به‌سادگی به‌هم آورده شده و بخیه می‌گردد. سپس سوراخ کوچکی روی پوست دقیقا به اندازه هاله سینه که قبلا اندازه‌گیری شده بود ایجاد می‌شود، پوست این سوراخ کوچک برداشته می‌شود، هاله سینه که زیر این پوست پنهان شده بود [مانند دکمه‌ای] از طریق این سوراخ بیرون آورده می‌شود و سپس دورتادور آن با نخ بخیه نازک بخیه می‌گردد و در جای خود محکم می‌شود.

اما اگر فرد متقاضی پوست اضافی زیادی در قسمت بالای سینه خود داشته باشد، مقداری از این پوست باید برداشته شود. با برداشتن این پوست اضافی، کمی از پوست اضافی در قسمت مرکز فلپ پدیکل نیز به این صورت که در ویدیو نشان داده شده برداشته می‌شود. سپس پدیکل در این مکان قرار داده می‌شود و برش‌های جراحی به‌طور مشابه به‌هم آورده می‌شود. گاهی پس از هر دو تکنیک سوراخ‌دکمه و T معکوس، درین [جهت جمع‌آوری و تخلیه مایعات از ناحیه جراحی] به مدت حدود 5 الی 7 روز تعبیه می‌گردد و سپس در مطب بدون درد کشیده می‌شود.

پس از گذشت چندین ماه از انجام جراحی، وقتی سینه بهبود یافت و ورم فروکش کرد، سینه به اندازه مطلوب فرد متقاضی تخت می‌شود. اگر فرد متقاضی قبل از جراحی بافت سینه زیادی داشته باشد، پس از جراحی سینه ایشان بیشتر شبیه به سینه مردانی می‌شود که قدری اضافه وزن داشته و چربی بدنشان در قسمت سینه تجمع یافته است. ظاهر سینه پس از این دو تکنیک، به اندازه تکنیک برش دبل تخت نمی‌شود.

مجددا لازم به ذکر است که امید به حفظ حس جنسی نوک سینه دلیل انجام دو تکنیک سوراخ‌دکمه و T معکوس است. عدم تخت شدن کامل سینه از جمله مسائل مشترک هر دو تکنیک محسوب‌می شود.

می‌توان گفت که این دو تکنیک جراحی کمی پیچیده‌تر از سایر تکنیک‌هایی هستند که پیش‌تر توضیح داده ایم. برای تصمیم‌گیری درمورد نوع تکنیک جراحی، بسیار حائز اهمیت است که در مورد تکنیک‌های جراحی مختلف با پزشک جراحی که از پس انجام تمامی تکنیک‌ها بر می آید گفتگو کنید تا شما را راهنمایی کند تا براساس مجموعه اولویت‌هایتان بتوانید بهترین تصمیم مناسب خود را بگیرید.

🔳توضیحات تکمیلی

تکنیک سوراخ‌دکمه از بسیاری از جهات مانند تکنیک T معکوس است. طی این دو روند جراحی، نوک سینه بصورت گرافت آزاد (مانند آنچه که در تکنیک برش دبل انجام می‌شود) روی سینه پیوند نمی‌شود. تکنیک سوراخ‌دکمه گزینه مناسبی برای افرادی است که بافت پستان و پوست اضافی کمتری دارند، از این رو برش اضافی عمودی برای متقاضیان این تکنیک – مانند آنچه که در تکنیک T معکوس انجام می‌شود – زده نمی‌شود؛ بقیه برش‌های جراحی مانند روند T معکوس است. در هر دو تکنیک سوراخ‌دکمه و T معکوس، امید است که پس از جراحی حس جنسی نوک سینه حفظ گردد.

🔳مزایا و معایب

مزیت هر دو تکنیک جراحی سوراخ‌دکمه و T معکوس، شانس بالای حفظ حس جنسی نوک سینه است. اما در هر دو تکنیک، این احتمال وجود دارد که پدیکلی که برای زنده نگه داشتن هاله و نوک سینه نگه داشته می‌شود، بافت بیشتری را در سینه بر جای گذارد و در نتیجه سینه کاملا تخت نگردد. میزان برجستگی سینه پس از جراحی به سایز پستان و میزان سفتی بافت پستان قبل از جراحی بستگی دارد.

از طرف دیگر، جراح دست بازی برای تعیین موقعیت هاله و نوک سینه ندارد و نمی‌تواند مانند روش برش دبل، مکان هاله و نوک سینه را بطور کامل تغییر دهد. همچنین جراح نمی‌تواند مانند آنچه که در روند برش دبل انجام می‌شود، مکان برش جراحی را آزادانه تعیین کند چرا که این برش همواره باید روی خط زیر پستان زده شود. اسکار تکنیک T معکوس که از وسط پستان از هاله تا برش تحتانی امتداد یافته است نیز یکی از نقاط ضعف جراحی محسوب می‌شود.

🔳تصمیم‌گیری در رابطه با تکنیک مناسب جراحی

اگر مایل نیستید هاله و نوک سینه بصورت گرافت آزاد روی سینه‌تان پیوند شود، یا این که خواستار حفظ حس جنسی نوک سینه هستید، می‌توانید به دو تکنیک سوراخ‌دکمه و T معکوس فکر کنید. اما اگر جزء اولویت‌هایتان است که سینه‌تان تا حد ممکن مانند سینه مردان تخت باشد، و این که ترجیح می‌دهید هاله و نوک سینه در بهترین مکان روی سینه‌تان قرار گیرد، تکنیک برش دبل قدرتمندترین ابزاری است که به کمک آن می‌توان به این اهداف دست یافت.

اگر ورزش کردن و داشتن سینه‌ای کاملا عضلانی جزء اولویت‌های بلند مدت‌تان است، دو تکنیک برش سوراخ‌دکمه و T معکوس مناسب شما نیستند، چرا که بافت باقی‌مانده اجازه نمی‌دهد خط عضلات سینه نمایان شود.

در پایان باید اشاره داشت بهترین امر آن است که با جراح پلاستیک دارای مدرک بورد که از پس تمامی تکنیک‌های تخلیه و مردانه‌سازی سینه برمی‌آید گفتگوی مفصلی داشته باشید تا دریابید که کدام تکنیک جراحی بهترین نتیجه ممکن را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved