1

انیمیشن معرفی تکنیک برش دهان‌ماهی (Fishmouth Incision) جهت تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM) توسط Dr. Scott Mosser

مترجم: سعید.ش

این ویدیو درباره تکنیک جراحی نه‌چندان‌رایج برش دهان‌ماهی جهت مردانه‌سازی سینه است، و در آن کمی درباره نحوه انجام این عمل جراحی، نقاط قوت و ضعف آن، و این که این تکنیک مناسب چه افرادی است توضیح داده می‌شود. طبق تجربیات من، معمولا افراد غیرباینری که خواستار ظاهر سینه غیرمرسومی هستند این تکنیک جراحی را انتخاب می‌کنند.

 

مهمترین نکته‌ای که لازم است درباره تکنیک برش دهان‌ماهی بدانید، این است که اسکار (جای برش) پس از جراحی مستقیما از وسط سینه عبور می‌کند؛ گاهی اوقات نیز خط برش زاویه‌دار است، اما در هر صورت وسط سینه قرار می‌گیرد. این نتیجه‌ای غیرآناتومیک است، به‌این‌معنا که خط برش جراحی جایی است که به طور معمول هیچگونه سایه یا خطی روی سینه مردان یا زنان قرار نگرفته است. اسکار در این ناحیه نسبتا جالب توجه است، با این حال این تکنیک جراحی برای بعضی از افراد غیرباینری که مایل اند اسکار سینه شان نه مانند سینه مردان باشد و نه مانند سینه زنان، روش ارجحی محسوب می‌شود.

من وقت بسیار بیشتری برای گفتگو با متقاضیانی که این تکنیک جراحی را انتخاب می‌کنند اختصاص می‌دهم، چرا که می‌خواهم مطمئن شوم که متقاضی با آگاهی پیش برود، از این جهت که این طرح برش برای بعضی از افراد نامطلوب است.

بیاییم به جزئیات روند جراحی بپردازیم. کوچک کردن هاله یکی از اولین اقداماتی است که طی این روند جراحی انجام می‌پذیرد. سایز هاله معمولا به قطر 22 میلیمتر کاهش داده می‌شود. همچنین روی سینه خط بیضی‌مانندی با مرکزیت هاله سینه ترسیم می گردد تا مشخص شود که چه مقدار از بافت سینه باید تخلیه گردد. خط بیضی‌مانند در این روند جراحی، بسیار بالاتر از خطی که مثلا در تکنیک برش دبل ترسیم می‌گردد قرار دارد و همین امر سبب می‌شود تا جای برش نهایی نیز بسیار بالاتر قرار گیرد.

بافت پل‌مانندی نیز در وسط این بیضی علامت زده می‌شود؛ این بافت که از بالا به پایین بین دو برش امتداد یافته است، طی عمل جراحی نگه داشته می شود. به این بافت پل‌مانند، فلپ بای‌پدیکلد گفته می‌شود. این بافت به هاله و نوک سینه خونرسانی می‌کند و تاحدوی به آن حس جنسی می‌بخشد. بیرونی‌ترین لایه پوست روی فلپ بای‌پدیکلد برداشته می‌شود، در عین حال هاله سینه دست‌نخورده حفظ می‌گردد. نام این تکنیک Deepithelialization است.

سپس بافت پستان با دقت از زیر این فلپ، و فلپ‌های پوستی بالا و پایین این ناحیه تخلیه می‌گردد. لبه‌های پوست به‌هم‌ آورده می‌شود، بطوریکه این فلپ نازک زیر لبه‌های پوست تاه می‌شود. پوستی که روی هاله سینه قرار گرفته علامت‌گذاری می‌گردد و مقدار کمی از پوست دقیقا به اندازه هاله سینه برداشته می‌شود. بدین ترتیب هاله و نوک سینه که زیر این نقطه پنهان شده بودند به سطح پوست آورده می‌شوند و با استفاده از نخ بخیه جذبی نازک در جای خود بخیه می‌گردند.

معمولا پس از تکنیک برش دهان‌ماهی، درین در بیرونی‌ترین قسمت برش جراحی تعبیه می‌گردد و حدود شش روز بعد کشیده می‌شود. پس از جایگذاری درین‌ها، لبه‌های برش جراحی با استفاده از نخ بخیه جذبی مخفی به‌هم آورده می‌شود تا خط برش جراحی ظاهری بسیارعالی داشته باشد.

مجددا لازم به ذکر است که طرح اسکار (جای برش) پس از جراحی تکنیک برش دهان‌ماهی برای اکثر افرادی که مایل اند سینه‌ای با ظاهر مردانه داشته باشند مطلوب نیست، اما گزینه‌ای است برای تعداد نسبتا کمی از افرادی که خواستار سینه‌ای غیرباینری بوده و علاقه‌مند به حفظ قدری از حس جنسی نوک سینه خود هستند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved