حمایت از افراد غیرباینری
Alison Czinkota / Verywell

چگونه افراد غیرباینری (Non-Binary) را درک نموده، محترم شماریم و حامی آنها باشیم؟

مترجم: سعید.ش

🔳تعریف غیرباینری (Non-Binary)

اکثر افراد – از جمله اکثر افراد ترنسجندر – یا مرد هستند یا زن. اما بعضی از افراد به طور مشخص در دسته «مرد» بودن یا «زن» بودن نمی‌گنجند. برای مثال جنسیت بعضی از افراد ترکیبی از خصوصیات مرد بودن و زن بودن است، یا جنسیت بعضی دیگر چیزی متفاوت با مرد یا زن بودن است. بعضی از افراد هیچگونه جنسیتی برای خود تعریف نمی‌کنند، و جنسیت بعضی دیگر از افراد به مرور زمان تغییر می‌کند.

افرادی که جنسیت خود را مرد یا زن نمی‌دانند، واژه‌های بسیار متفاوتی را برای توصیف جنسیت خود به کار می‌برند؛ واژه «غیرباینری» یکی از رایج‌ترین آنهاست. از جمله سایر واژه‌ها می‌توان به جنسیت کوئیر، ای‌جندر (بی‌جنسیت)، بای‌جندر (دوجنسیتی) و … اشاره کرد. هیچیک از این واژه‌ها معنای یکسانی ندارند، اما تمامی آنها به جنسیت‌هایی اطلاق می گردد که زن یا مرد نیستند.

🔳چرا «غیرباینری»؟

در بعضی از جوامع – مانند جامعه ما – فقط دو جنسیت مرد و زن به رسمیت شناخته می شود. باور به وجود فقط دو جنسیت را گاهی «جنسیت باینری» می‌نامند؛ باینری به معنای «داشتن دو بخش» (یا همان مرد و زن) است. بنابراین «غیرباینری» واژه‌ای است که برای توصیف جنسیت‌هایی که در یکی از دو دسته مرد و زن نمی‌گنجند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔳حقایقی درباره افراد غیرباینری

🔹غیرباینری بودن پدیده‌ای جدید و نوظهور نیست. افراد غیرباینری در رابطه با هویت جنسیتی خود گیج و سردرگم نبوده و پیرو مدهای زودگذر نیستند. هویت‌های غیرباینری هزاران سال است که در فرهنگ‌ها و جوامع مختلفی در سراسر دنیا شناخته شده اند.

🔸بعضی از افراد غیرباینری (اما نه تمامی آنها) اقدامات پزشکی (نظیر هورمون‌درمانی یا عمل جراحی) انجام می‌دهند تا جسمشان را با هویت جنسیتی خود همسو کنند. اینگونه نیست که تمامی افراد غیرباینری برای داشتن زندگی رضایت‌بخش نیازی به انجام اقدامات پزشکی داشته باشند، با این حال باید توجه داشت که اقدامات پزشکی برای بسیاری از افراد غیرباینری جنبه حیاتی داشته و حتی نجات‌بخش است.

🔹اکثر افراد ترنسجندر، غیرباینری نیستند. بعضی از افراد ترنسجندر، غیرباینری هستند؛ با این حال اکثر افراد ترنسجندر هویت جنسیتی مرد یا زن دارند، و باید همانند دیگر مردان/زنان با ایشان رفتار شود.

🔸غیرباینری بودن به معنای اینترسکس (بیناجنسی) بودن نیست. اینترسکس به افرادی گفته می شود که آناتومی یا ژن‌های آنها در دو قالب مرسوم مذکر و مونث نمی‌گنجد. اکثر افراد اینترسکس خود را مرد یا زن می‌دانند. افراد غیرباینری معمولا اینترسکس نبوده و با جسمی متولد شده اند که در دو قالب مرسوم مذکر یا مونث جای می‌گیرد، با این حال هویت جنسیتی‌ درونی آنها چیزی به جز مرد یا زن بودن است.

🔳چگونه افراد غیرباینری را محترم شمرده و حامی آنها باشیم؟

حمایت از افراد غیرباینری و محترم شمردن آنها به آن اندازه که فکر می‌کنید سخت نیست، حتی اگر به تازگی درباره آنها آموخته باشید.

▪️برای محترم شمردن افراد غیرباینری، لزومی ندارد که حتما معنای غیرباینری بودن آنها را درک کنید. بعضی از افراد مطالب چندانی درباره جنسیت‌های غیرباینری نشنیده اند یا به سختی می توانند افراد غیرباینری را درک کنند، و این هیچ ایرادی ندارد. نکته مهم این جاست که هویت‌هایی که بعضی از افراد قادر به درک آنها نیستند نیز همچنان سزاوار پذیرش و احترام اند.

▫️افراد غیرباینری را با همان نامی که به شما گفته شده خطاب کنید. این یکی از حیاتی‌ترین جنبه‌های محترم شمردن فرد غیرباینری است. امکان دارد نامی که پیش‌تر برای خطاب کردن فردی به کار می‌برده اید، انعکاس‌دهنده هویت جنسیتی وی نباشد. هیچوقت نام قبلی افراد را نپرسید.

▪️درباره جنسیت افراد به حدس و گمان نپردازید. با یک نگاه نمی‌توانید افراد غیرباینری را تشخیص دهید، درست همانگونه که صرفا از روی ظاهر افراد نمی‌توانید به ترنسجندر یا نبودن فردی پی ببرید.

▫️اگر از ضمائری که فرد غیرباینری ترجیح می‌دهد مطمئن نیستید، از او بپرسید. افراد غیرباینری ضمائر مختلفی را به کار می‌برند. بسیاری از افراد غیرباینری از ضمیر «ایشان» استفاده می‌کنند، در حالی که سایر افراد ضمائر «آقا» یا «خانم» را ترجیح می‌دهند. بعضی از افراد غیرباینری نیز از ضمائر دیگری استفاده می‌کنند. از فرد غیرباینری بپرسید که ترجیح می‌دهد با ضمیر «آقا»، «خانم»، یا «ایشان» خطاب شود یا با ضمائر دیگری؟ شاید اوایل برایتان آسان نباشد، اما بدانید که این یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین روش‌های ابراز احترام نسبت به هویت افراد غیرباینری است.

▪️مدافع سیاست‌های حامی منافع افراد غیرباینری باشید. افراد غیرباینری باید بتوانند زندگی کنند، پوشش مناسب خود را داشته باشند، و جنسیت ایشان در محل کار، مدرسه و اماکن عمومی محترم شمرده شود.

▫️آگاه باشید که برای بسیاری از افراد غیرباینری، تصمیم‌گیری برای استفاده از سرویس بهداشتی مخصوص مردان یا زنان امری چالش‌برانگیز است. بسیاری از افراد غیرباینری برای استفاده از سرویس بهداشتی مخصوص زنان یا مردان احساس ناامنی می کنند، چرا که امکان دارد مورد خشونت کلامی یا حتی حملات فیزیکی دیگر افراد قرار گیرند. افراد غیرباینری باید حمایت شوند تا بتوانند از هریک از دستشویی‌های عمومی که فکر می کنند بیشترین احساس امنیت را دارند استفاده کنند.

▪️با افراد غیرباینری گفتگو کنید تا بیشتر درباره آنها بیاموزید. غیرباینری بودن چهارچوب واحد و مشخصی ندارد. بهترین روش برای درک غیرباینری بودن این است که با افراد غیرباینری گفتگو نموده و به روایت‌های ایشان گوش سپارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ‌ترنس‌سنتر – شبکه اطلاع‌رسانی ترنسجندر و ترنزیشن
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://transequality.org

Copyright © 2019 – 2020 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ‌ترنس‌سنتر – شبکه اطلاع‌رسانی ترنسجندر و ترنزیشن All Rights Reserved