روش‌های پیشرفته درمان اسکار حاصل از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

اگر از ده نفر درباره نحوه مراقبت از برش‌های جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه و کاهش جای برش جراحی بپرسید، ده پاسخ متفاوت خواهید شنید. سیلیکن موضعی اولین محصولی است که پزشکان برای مراقبت از اسکار توصیه می کنند و برای شروع محصول خوبی است؛ اما اگر بخواهید مراقبت از اسکار جراحی را در سطح پیشرفته‌تری انجام دهید، چه؟!

دکتر جواد سیجن (به انگلیسی: Dr. Javad Sajan) که با نام کاربری RealDrSeattle در اینستاگرام شناخته شده است، پروتکل مراقبت از اسکاری را برای مراجعه‌کنندگان جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه خود تدوین نموده که از ژل‌ها و کرم‌هایی با فرمول‌بندی سفارشی تشکیل شده است. برای اشخاصی که خواستار رویکردی حرفه‌ای برای مراقبت از اسکارهای خود هستند، دقت در جزئیات پروتکل دکتر سیجن خالی از لطف نیست.

دکتر سیجن محصولات مراقبت از اسکار مخصوصی را خلق کرده تا مراجعه‌کنندکانش پس از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه از بهترین مراقبت پس از جراحی و بهترین روش درمان اسکار برخوردار شوند. روش پزشکی مراقبت از پوستی که دکتر سیجن پدید آورده، مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را شامل می‌شود:

✳️نوار اسکار پس از جراحی

🔹نوار ضد اسکار ویژه: پانسمانی بسته است که سبب می شود برش در بهینه‌سازی‌شده‌ترین محیط بهبود یابد؛ مانعی دربرابر فلور مضر پوست ایجاد می‌کند؛ و فشار برش جراحی را کاهش می دهد.

✳️پماد انتی باکتریال – روزانه به مدت شش هفته استعمال می گردد. حاوی:

🔹موپیروسین (باکتروبان): انتی بیوتیک موضعی.

🔸آلوئه ورا: مرطوب کننده، ساختار کلاژن اسکار را بهبود می بخشد؛ ویژگی‌های ضد التهابی نیز دارد.

🔹ترنیلست (Tranilast): ویژگی‌های ضد حساسیتی آن به تسکین درد، سوزش یا خارشی که در اثر بهبود زخم ایجاد می شود کمک می کند. دارویی است که در ژاپن، کره جنوبی، و چین در درمان اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✳️ژل درمان زخم – پس از استعمال پماد انتی باکتریال، روزانه به مدت شش هفته مورد استفاده قرار می گیرد. حاوی:

🔹جنتامایسین سولفات: انتی بیوتیک.

🔸نیاسینامید (B3): انتی اکسیدان و ضد التهاب.

✳️کرم اسکار سیلیکن – فرمولاسیون سفارشی

🔹استروئید: ظاهر اسکارها را بهبود می بخشد.

🔸پنتوکسی‌فیلین: خونرسانی و اکسیژن‌رسانی به برش‌های رو به بهبودی را افزایش می‌دهد.

🔹ترنیلست (Tranilast): ویژگی‌های ضد حساسیتی آن به تسکین درد، سوزش یا خارشی که در اثر بهبود زخم ایجاد می شود کمک می کند. دارویی است که در ژاپن، کره جنوبی، و چین در درمان اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔸تريامسينولون استونايد (Triamcinolone Acetonide): استروئید موضعی که در درمان التهاب و خارش مورد استفاده قرار می‌گیرد، و ظاهر اسکارهای قرمز و برجسته نظیر اسکارهای کلوئیدی را بهبود می بخشد.

✳️کرم آب‌رسان ترتینوئین – پس از تکمیل درمان‌های قبلی، روزانه تا شش هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔹هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid): اسکارها را «پر» کرده، و از جلب توجه آنها می کاهد.

🔸ترتینوئین (رتین آ): در صاف کردن اسکارهای آتروفیک موثر است.

دکتر سیجن گزارش نموده که مراجعه‌کنندگانی که از رژیم درمان اسکار وی پیروی کرده اند، نتیجه بسیار خوبی گرفته اند.

جویای روش‌های بیشتری هستید؟ کرم مراقبت از اسکار مخصوص خودتان را با استفاده از موادی طبیعی نظیر آرنیکا، کلندولا، گیاه دم اسب، روغن دانه گل رز، و روغن تامانو بسازید.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر:

💠راهنمای جامع مراقبت از اسکار (جای برش) حاصل از جراحی تغییرجنس ترنس های زن به مرد (FTM) و مرد به زن (MTF)
https://helptranscenter.org/2017/02/19/51/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.topsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved