1

دستورالعمل‌های جامع مراقبت قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Cori Agarwal

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف دستورالعمل‌های جامع مراقبت قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Cori Agarwal را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

دستورالعمل‌های جامع مراقبت قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه

🔳مقدمه

به بیمارستان دانشگاه یوتا خوش آمدید! از این که ما را در مراقبت پزشکی خویش سهیم نمودید متشکریم. ما آگاه هستیم که شما روز به روز اطلاعات جدید و بسیاری را دریافت می کنید و در شرایطی هستید که باید تصمیمات مهمی پیرامون سلامت خویش اتخاذ کنید.

لطفا پیش از عمل جراحی این مقاله را مطالعه نمایید. امیدواریم که پاسخ اکثر پرسش‌هایتان پیرامون مسائلی که قبل و بعد از عمل جراحی رخ می دهد را در این مقاله بیابید، با این حال به شما توصیه می کنیم تا لیستی از تمامی پرسش‌هایی که پاسخ آنها را نیافته اید تهیه کنید؛ خوشحال می شویم به پرسش‌هایتان پاسخ دهیم. هر موقع مایل بودید می‌توانید با ما تماس بگیرید یا برایمان ایمیل ارسال کنید.

در این مقاله رضایت‌نامه‌ای گنجانده شده که ریسک‌های احتمالی جراحی در آن قید شده است. لطفا آن را با دقت مطالعه نموده و روز جراحی آن را همراه خود داشته باشید.

ما نسخه داروهای مسکن، ضدتهوع، ضدیبوست و همچنین انتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت را نیز در اختیارتان قرار می‌دهیم. این داروها را برای بعد از عمل جراحی مصرف می‌کنید، با این حال توصیه می‌کنیم برای راحتی خودتان قبل از عمل جراحی آنها را تهیه کنید. اگر درمورد هر کدام از داروها به اطلاعات بیشتری نیاز دارید یا ترجیح می دهید داروهای دیگری به جای اینها مصرف کنید، لطفا قبل از عمل جراحی ما را در جریان بگذارید.

یادتان باشد پس از نیمه‌شب (ساعت 12 شب) شب قبل از عمل هیچگونه خوردنی یا آشامیدنی مصرف نکنید.

حتما با کسی هماهنگ کنید تا شما را برای عمل به بیمارستان بیاورد و بعد از عمل نیز موقع ترخیص شما را به خانه ببرد، و شب اول پس از جراحی نیز در کنارتان بماند. برای آمدن به اولین ملاقات پس از جراحی نیز خود را آماده کنید.

🔳برنامه‌ریزی قبل از عمل جراحی

پس از این که ملاقات پیش از عملتان انجام شد، با یکی از هماهنگ‌کننده‌های مراقبت از مراجعه‌کنندگان، برای انجام کارهای اداری ضروری و الزامات پرداخت هزینه یا دریافت تاییدیه بیمه در تماس خواهید بود.

تمامی متقاضیان باید از ضوابط WPATH (انجمن تخصصی جهانی سلامت افراد ترنسجندر) ویژه جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه پیروی کرده باشند. به همین جهت ارائه توصیه‌نامه از طرف مشاور یا درمانگرتان الزامی است.

حتی الامکان روز قبل از عمل نسخه داروهایتان را تهیه کنید تا بعد از عمل موقع بازگشت به خانه در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

جهت کاهش ریسک خونریزی از دو هفته قبل از عمل داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن را مصرف نکنید (لیست بلند انتهای مقاله را مطالعه نمایید). تستسترون درمانی یا مصرف داروهای دیگرتان تا روز عمل جراحی ایرادی ندارد. از پرستار جراحی بپرسید که آیا می توانید صبح قبل از عمل داروهای منظم خود را مصرف کنید یا خیر. پس از مشخص شدن تاریخ عملتان، روز قبل از عمل می توانید با وی صحبت کنید.

از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید چرا که سبب تاخیر در روند بهبودیتان می شود! همچنین در معرض دود سیگار دیگران قرار نگیرید و از جایگزین‌های سیگار نظیر چسب یا آدامس نیکوتین نیز خودداری کنید.

با کسی هماهنگ کنید تا شما را به بیمارستان آورده و از بیمارستان به خانه ببرد و طی 24 ساعت اول پس از عمل در کنارتان بماند.

اگر هفته قبل از عمل، علائم بیماری یا عفونت داشتید با مطب ما تماس بگیرید.

🔻مراجعه کنندگان خارج از ایالت:

▪️اندازه سینه و کمر را برای سفارش جلیقه گنی ارسال کنید.

▫️حداقل یک روز قبل از عمل باید مشاوره حضوری با جراحتان داشته باشید.

▪️طوری برنامه‌ریزی کنید که به مدت یک هفته یا بیشتر نزدیک شهر دریاچه نمک یوتا اقامت داشته باشید.

▫️موقع جا‌به‌جایی اطمینان حاصل کنید که حتما کسی همراهتان باشد و بعد از عمل از شما مراقبت کند.

▪️پس از این که به یوتا آمدید باید نسخه قرص‌های مسکن خود را تهیه کنید.

🔻مراجعه‌کنندگان زیر 18 سال:

▪️ارائه دو توصیه‌نامه جراحی، یکی از طرف مشاور ترنسجندر و دیگری از طرف پزشک مراقبت اولیه‌تان الزامی است.

▫️تستسترون‌درمانی حداقل به مدت یکسال پیش از عمل الزامی است.

▪️رضایت هر دو والد، در صورت لزوم هم موقع مشاوره و هم در روز عمل، الزامی است.

🔳لوازم پیش از عمل

در ادامه لیستی از لوازمی ذکر گردیده که به شما در آمادگی بیشتر برای عمل کمک می‌کند. تهیه این لوازم اختیاری است:

🔹داروهای تجویزی: پیش از تاریخ عمل آنها را تهیه کنید.

🔸ایبوپروفن، تایلنول (استامینوفن): پس از توقف مصرف داروهای تجویزی، از این داروها به عنوان داروی مسکن اصلی خود استفاده می کنید.

🔹مولتی‌ویتامین: توصیه می شود برای این که سریعتر و بهتر بهبود پیدا کنید، دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی مولتی‌ویتامین مصرف کنید.

🔸ویتامین سی: مصرف ویتامین سی به میزان 500 میلیگرم دو مرتبه در روز به بهبودی شما کمک می کند. مصرف ویتامین سی را از دو‌ هفته قبل از عمل شروع کنید.

🔹نی (تاشو): کمک می کند مایعات بیشتری بنوشید تا پس از جراحی هیدراته بمانید و دچار کم‌آبی بدن نشوید.

🔸کیسه یخ/نخود فرنگی منجمد: به تسکین درد، به ویژه درد بالای سینه و پهلوها کمک می کند.

🔹چاپ استیک (چوب مخصوص صرف غذا)

🔸دستمال مرطوب/دستمال بچه: پس از جراحی فقط می‌توانید استحمام اسفنجی کنید، لذا خوب است این لوازم را داشته باشید.

🔹شامپو خشک: در صورت تمایل می توانید طی هفته اول پس از جراحی که اجازه دوش گرفتن ندارید، از شامپو خشک استفاده کنید.

🔸پماد نئوسپورین یا باسیتراسین (انتی بیوتیک): پس از اولین ملاقات پس از جراحی روی گرافت نوک سینه و دیگر برش‌های جراحی استعمال می‌کنید.

🔹پد گاز (سایز 4×4 اینچ): پد گاز را می توانید از داروخانه تهیه کنید. از پد گاز پس از اولین ملاقات فالوآپ (پیگیری) پس از جراحی، برای پانسمان کردن نوک سینه و ناحیه خروج درین‌ها استفاده می کنید. می توانید بسته چندتایی غیراستریل تهیه کنید چرا که ارزان‌تر با شما حساب می شود.

🔸نوار چسب: پس از اولین ملاقات فالوآپ به نوار چسب پزشکی برای نگه داشتن بانداژهایتان نیاز پیدا می کنید. در جستجوی چسبی لطیف (نوار چسب کاغذی و …) باشید.

🔹غذاهای سبک: مصرف غذای سبک طی یک – دو روز نخست پس از جراحی بهترین کاری است که می توانید برای جلوگیری از اذیت شدن معده‌تان انجام دهید. طی این مدت می توانید کراکر، سوپ، آبمیوه، سوپ رقیق، پودینگ، سس سیب، ماست، نان تست و … میل کنید. پس از این که اشتهایتان را بازیافتید، می توانید هر غذای مناسب دیگری را نیز میل کنید.

🔸بالشت و مکانی راحت برای استراحت پس از جراحی: صندلی/مبل رکلاینر برای بلند شدن و نشستن مناسب است، اما هر مکان راحت دیگری را نیز می‌توانید در نظر بگیرید. پس از جراحی نمی توانید روی پهلو یا شکم بخوابید، لذا برای راحتی بیشتر می‌توانید دور خود چند عدد بالشت بچینید.

🔹پیراهن دکمه‌دار: هفته اول پس از جراحی نمی توانید دست هایتان را بالای سرتان ببرید، بنابراین پوشیدن پیراهن دکمه‌دار بهترین کار است. روز جراحی یک پیراهن دکمه‌دار همراهتان داشته باشید، پس از جراحی آن را بپوشید و به خانه بروید.

🔳روز جراحی

▪️پس از نیمه‌شب (ساعت 12 شب به بعد) شب قبل از عمل هیچگونه خوردنی یا آشامیدنی مصرف نکنید.

▫️صبح روز جراحی دوش بگیرید، با صابون آنتی‌باکتریال خود را بشویید و دندان هایتان را مسواک بزنید!

▪️مرطوب‌کننده استفاده نکنید و آرایش نکنید.

▫️تمامی جواهرات و/یا پیرسینگ‌های خود را در آورده و در صورت امکان در خانه‌تان بگذارید.

▪️برای بعد از عمل لباس‌های راحت و گشاد نظیر پیراهن دکمه‌دار و شلوار نرم و لطیف همراه داشته باشید.

▫️سر وقت تعیین شده خود را به بیمارستان برسانید و پذیرش شوید.

▪️رضایت‌نامه امضاء شده را همراهتان داشته باشید.

▫️عمل جراحی حدودا 3 ساعت به طول می‌انجامد، اما خود را برای 5-6 ساعت اقامت در بیمارستان آماده کنید.

▪️به شما آموزش داده می شود که طی دوره ریکاوری چگونه از درین‌هایتان مراقبت کنید. دستورالعمل‌های مراقبت از درین را در انتهای این مقاله نیز گنجانده‌ایم.

▫️روز جراحی باید کسی همراهتان باشد تا شما را به خانه ببرد و حداقل شب اول پس از جراحی از شما مراقبت کند.

🔳تجربه بیمارستان – روز عمل جراحی

هر کسی تجربه رفتن به اتاق عمل را ندارد. تمام اعضای کادر حرفه‌ای ما که وظیفه مراقبت از شما را برعهده دارند، احساس اضطراب طبیعی که اکثر مراجعه‌کنندگان هنگام نزدیک شدن به هدف‌های خود تجربه می کنند را کاملا درک می کنند. ما بر این باور هستیم که توصیف تجربه جراحی برایتان کمک کننده است. اکثر همکاران ما با شیوه مراقبت از اشخاص ترنسجندر آشنا هستند، در این خصوص دقت و حساسیت لازم را به خرج می دهند و از شما نام و ضمیری را که ترجیح می دهید با آن خطاب شوید می پرسند، اما اگر فراموش کردند بپرسند لطفا خودتان به آنها بگویید! ما همواره نهایت تلاشمان را می کنیم تا شما احساس راحتی کنید.

پس از این که خود را به بیمارستان رساندید، شما را پذیرش و سپس به طبقه جراحی هدایت می‌کنیم. از آنجا شما را تا اتاق قبل از عمل همراهی می‌کنیم. در اتاق قبل از عمل از شما درخواست می‌کنند تا لباس‌هایتان را در آورید و گان مخصوص بپوشید، اما می‌توانید لباس زیر خود را به تن داشته باشید. پرستار برایتان سرم وصل می‌کند و سابقه پزشکی شما را مرور می‌کند. با متخصص بیهوشی ملاقات می کنید و برنامه بیهوشی را همراه هم مرور می‌کنید. با جراح و یکی از رزیدنت های وی ملاقات می‌کنید و به بررسی برنامه جراحی و سوالاتی که ممکن است داشته باشید می پردازید. سپس می‌ایستید تا خط کشی جراحی را روی سینه‌تان ترسیم کنیم. البته پیش از ترسیم خطوط جراحی، برای حفظ حریم شخصیتان ابتدا از شما می پرسیم که آیا مایل هستید اعضای خانواده یا دوستانتان از اتاق خارج شده و بیرون از اتاق حضور داشته باشند یا خیر.

سپس به اتاق عمل باز می گردید. کادر اتاق عمل هر کاری از دستشان ساخته باشد را انجام می‌دهند تا شما احساس راحتی و امنیت داشته باشید. روی تخت جراحی پوشیده شده از پتوهای گرم دراز می کشید و پرستار و متخصص بیهوشی دستگاه مانیتورینگ را به شما وصل می کنند. از طریق ماسک اکسیژن تنفس می‌کنید و در همان حال، داروهای بیهوشی از طریق لوله سرم وارد رگ دستتان می‌شود.

پس از اتمام جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. طی این دوره، پرستار اتاق ریکاوری از شما مراقبت می کند و در همه حال در کنارتان می‌ماند. اگر درد دارید، از طریق سرم به شما دارو می دهد. 30 الی 60 دقیقه پس از جراحی در اتاق ریکاوری خواهید ماند.

پس از این که هوشیارتر شدید، از اتاق ریکاوری به همان اتاقی که از آنجا شروع کرده بودید بازگردانده می شوید. خانواده و دوستانتان شما را آنجا ملاقات می‌کنند. کادر پرستاری آموزش های لازم درمورد درین‌ها را به شما و اعضای خانواده یا دوستانتان ارائه می‌کنند. یاد می گیرید که چگونه راه لوله‌های درین را باز کنید، درین‌ها را تخلیه کنید، و میزان خروجی درین را ثبت کنید. وقتی به اندازه کافی احساس راحتی داشتید، می‌توانید با راننده تعیین شده به خانه بازگردید.

✳️هفته نخست پس از جراحی

▪️گن را همیشه به تن داشته باشید، اما برای راحتی بیشتر می‌توانید جلیقه را تنظیم کنید.

▪️سینه‌تان را خشک نگه دارید (دوش نگیرید، اما استحمام اسفنجی ایرادی ندارد).

▪️می‌توانید از خوشبوکننده استفاده کنید.

🔻دو تا چهار مرتبه در روز میزان خروجی درین‌های JP را اندازه‌گیری نموده و حباب آنها را تخلیه کنید.

➖لوله‌های درین را طوری تنظیم کنید که به پوستتان فشار وارد نکنند.

➖روز ملاقات پس از جراحی مقدار خروجی درین‌هایتان را که ثبت کرده بودید همراه خود داشته باشید.

▪️محدودیت در فعالیت: برای جلوگیری از خونریزی، حرکت دست‌هایتان را به حداقل ممکن کاهش دهید. سعی نکنید دست‌هایتان را بالای سر ببرید. (به دست‌های دایناسور “T-Rex” فکر کنید!)

▪️اگر پس از جراحی از «هر مسئله‌ای»، به ویژه مسائلی نظیر افزایش خونریزی یا افزایش میزان خروجی درین‌ها، درد غیر قابل کنترل، تب، راش پوستی، یا سایر مشکلات نگران هستید، با مطب ما یا اپراتور بیمارستان تماس بگیرید.

✳️هفته دوم و سوم پس از جراحی

🔻اولین ملاقات پس از جراحی شش الی هشت روز پس از جراحی خواهد بود.

➖در این ملاقات تمام بانداژها از جمله پانسمان بولستر نوک سینه را حذف می کنیم.

➖اگر میزان خروجی درین‌ها طی 24 ساعت در دو روز متوالی کمتر از 20 سی سی بوده باشد، آنها را نیز خارج می‌کنیم. خارج کردن درین‌ها را معمولا در اولین ملاقات پس از جراحی انجام می‌دهیم، اما گاهی نیز به تاریخ دیگری موکول می‌شود.

🔻پس از اولین ملاقات پس از جراحی، پانسمان گرافت نوک سینه را روزی یکبار تعویض می کنید و این کار را تا دو هفته دیگر (یا تا وقتی که پوسته خارجی پیوند نوک سینه جدا شود) ادامه می‌دهید.

➖روی نوک سینه‌ها یک لایه: 1. پماد انتی بیوتیک، 2. گاز نچسب (در اختیارتان قرار می‌دهیم)، 3. گاز خشک، 4. نوار چسب پزشکی استعمال می‌کنید.

▪️مراقبت از نقطه خروج لوله‌های درین از بدن: به مدت یک – دو روز یا تا قطع ترشحات نقطه خروج درین از بدن، روزانه روی این ناحیه گاز خشک یا چسب زخم قرار دهید.

🔻محدودیت در فعالیت:

➖پس از اولین ملاقات پس از جراحی می‌توانید دوش بگیرید! (اما پیوندهای نوک سینه را از فشار آب دور نگه دارید).

➖تا دو هفته بعد روی پانسمان نوک سینه جلیقه گنی بپوشید.

➖می توانید با ملایمت از دست‌هایتان استفاده کنید. تا جایی که احساس راحتی می کنید، اشکالی ندارد اگر دست‌هایتان را بالای سر ببرید (مثلا برای شستشوی موهایتان). از حرکت مکرر دست‌ها، کشیدن دست‌ها، و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.

➖پس از گذشت یک – دو هفته از انجام جراحی که دیگر داروهای مسکن مخدر مصرف نمی‌کنید، می توانید رانندگی کنید.

➖پس از دو هفته اگر به خوبی بهبود یافته باشید می‌توانید به وظایف سبک/مشاغل پشت‌میزنشین بپردازید.

✳️سه هفته پس از جراحی

▪️این موقع معمولا دومین ملاقات پس از جراحی را خواهید داشت.

▪️به احتمال زیاد می‌توانید پانسمان کردن و پوشیدن جلیقه گنی را متوقف کنید.

▪️می‌توانید ماساژ اسکار (جای برش جراحی)، و استفاده از لوسیون، کرم یا ورقه‌های ترمیم اسکار را به انتخاب خودتان شروع کنید. مراقبت از اسکارها را تا دو ماه ادامه دهید.

🔻محدودیت در فعالیت:

➖دستهایتان را می توانید به آرامی بکشید و ورزش سبک را شروع کنید. در صورت تحمل می‌توانید فعالیت بدنی خود را به تدریج افزایش دهید.

✳️شش هفته پس از جراحی

▪️هیچ محدودیتی ندارید!

▪️می‌توانید ورزش کنید.

▪️می‌توانید کارهایی را که شامل بلند کردن اشیاء سنگین نیز می‌شود از سر بگیرید.

▪️بدلیل بهبود یافتن عصب‌ها همچنان بیحسی و تا حدودی احساس سوزن سوزن شدن و درد ناگهانی خواهید داشت.

✳️فالوآپ (پیگیری) آتی

▪️معمولا سه ماه بعد و همچنین یک سال بعد از جراحی ملاقات فالوآپ ترتیب می دهیم؛ در ملاقات یک سال بعد از جراحی، از نتیجه جراحیتان عکس می گیریم.

🔳در دوره بهبودی انتظار چه مسائلی را می توانید داشته باشید؟

✳️علائم طبیعی

🔹ورم و کبودی: بروز ورم و کبودی در حد متوسط پس از هر عمل جراحی طبیعی است. ورم و کبودی شدید ممکن است نشانه خونریزی یا عفونت احتمالی باشد.

🔸ناراحتی و درد: ناراحتی یا درد در حد ملایم تا متوسط پس از هر عمل جراحی طبیعی است. هدف ما این است که با تجویز داروهای مسکن خوراکی، درد و ناراحتی شما را به حداقل ممکن کاهش دهیم. داروهای مسکن تمام دردی که احساس می‌کنید را برطرف نمی کند، اما به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید فعالیت های ساده روزمره مانند پیاده‌روی را انجام دهید. اگر دردتان شدید شد و داروهای مسکن روی آن اثری نداشت، لطفا با ما تماس بگیرید.

🔹ضخیم و سخت شدن پوسته خارجی برش های جراحی: معمولا این مسئله را با پماد انتی‌بیوتیک درمان می کنیم.

🔸بیحسی: وقتی که ناحیه جراحی برش زده می شود، گاهی عصب‌های حسی کوچکی که وظیفه ایجاد حس در سطح پوست را برعهده دارند نیز برش زده می شوند؛ یا وقتی جراح در حال جستجو زیر پوست برای تخلیه بافت موجود است، امکان دارد این عصب‌های کوچک نیز قطع شوند. معمولا طی دو یا سه ماه پس از جراحی پایانه‌های عصبی به خودی خود بهبود یافته و حس این نواحی به تدریج باز می گردد. با این حال همیشه امکان دارد کمی بیحسی یا حس ناقص در ناحیه ای که جراحی شده وجود داشته باشد.

🔹خارش: با بهبود پایانه‌های عصبی، مکررا خارش و گهگاهی حسی ناگهانی خفیفی مانند شوک الکتریکی را در پوست خود احساس می کنید. استفاده از یخ، مرطوب کننده پوست، و ماساژ در بسیاری از مواقع کمک کننده است. بروز این علائم در دوره ریکاوری رایج است.

🔸قرمزی اسکار (جای برش جراحی): تمام اسکارهای تازه به رنگ قرمز، صورتی تیره یا بنفش هستند. اسکارهای روی صورت معمولا طی سه الی شش ماه محو می شوند. محو شدن کامل اسکارهای روی پستان یا بدن، یک سال یا بیشتر به طول می‌انجامد. از تابش مستقیم نور خورشید به ناحیه جراحی اجتناب کنید.

✳️با مطب پزشک تماس بگیرید اگر:

▪️تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت دارید.

▪️دردتان با داروهایی که برایتان تجویز شده تسکین نمی یابد.

▪️دچار تهوع و استفراغ غیرقابل کنترلی شده اید.

▪️خونریزی ناحیه جراحی یا میزان خروجی درین ها افزایش پیدا کرده است.

▪️دچار ورم شدید، کبودی، یا بیشتر شدن قرمزی شده اید.

✳️محدودیت در فعالیت (در اوایل دوره ریکاوری)

🔹فعالیت بدنی: به خودتان آسان بگیرید و مراقب خودتان باشید.

➖طی هفته اول پس از جراحی دست‌هایتان را بالای سر نبرید.

➖دست‌هایتان را مرتب حرکت ندهید (هل دادن، کشیدن، دراز کردن دست برای برداشتن چیزی، پیچ و تاب دادن به دست‌ها و … ممنوع است).

➖از فعالیت‌های بدنی شدید و چالش برانگیز خودداری کنید.

➖طی هفته اول پس از جراحی از بلند کردن اشیاء سنگین تر از 5 پوند (~ 2.26 کیلوگرم) خودداری کنید.

➖به خودتان اصلا فشار نیاورید. می‌توانید دستشویی بروید، خودتان غذا میل کنید، بنشینید و تلویزیون تماشا کنید و …

➖صرف نظر از این که چقدر حالتان خوب شده باشد، خانه را تمیز نکنید، بالاخانه را مرتب نکنید و بطورکلی کارهایی از این دست انجام ندهید! ما نمی‌خواهیم احیانا دچار خونریزی و افزایش ورم و کبودی شوید.

➖حائز اهمیت است که از روز جراحی به بعد، چندین مرتبه در روز سر پا بایستید و اطراف خانه‌تان پیاده‌روی کنید. این امر از عارضه لخته شدن خون جلوگیری می کند.

🔸حالت بدنی: طی هفته اول پس از جراحی سعی کنید روی کمر بخوابید بطوریکه سر و شانه‌هایتان با گذاشتن حداقل دو بالشت زیر سر در موقعیت بالاتری قرار گرفته باشد. برای راحتی بیشتر می توانید زیر هر یک از دست‌ها و همچنین زیر زانوها یک عدد بالشت قرار دهید. از اعمال فشار مستقیم به ناحیه عمل خودداری کنید، چرا که خونرسانی پوست را تحت تاثیر قرار داده و در روند بهبود زخم اختلال ایجاد می‌کند.

🔹همراهی: چند روز اول پس از جراحی نیاز است کسی برای دستشویی رفتن به شما کمک کند. ایشان می‌توانند شانه‌ها، پشت گردن یا کمرتان را محکم بگیرند. اجازه ندهید کسی زیر بازوهایتان را بگیرد یا با گرفتن دست‌هایتان شما را نگه دارد. وقتی می‌خواهید از تخت بیرون بیایید، ابتدا باید بنشینید و به آهستگی پاهایتان را از لبه تخت آویزان کنید، چند دقیقه در همین حالت صبر کنید سپس حرکت کنید.

🔸رانندگی: طی هفته اول پس از جراحی نمی‌توانید رانندگی کنید. هر موقع اولین تعویض پانسمانتان انجام شد و دیگر نیازی به مصرف داروهای مسکن قوی نداشتید، می توانید رانندگی کنید.

✳️مراقبت و محدودیت‌های بلندمدت

🔹فعالیت بدنی/ورزش: تا حداقل سه هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های هوازی خودداری نموده و به خودتان فشار نیاورید. با رعایت این توصیه از خونریزی، کبودی و ورم جلوگیری می کنید. تا شش هفته پس از جراحی نباید فعالیت های بدنی شدید را از سر بگیرید. دستورالعمل‌های لازم در مورد افزایش شدت فعالیت های بدنی را براساس پیشروی روند ریکاوریتان به شما خواهیم گفت.

➖اگر موقع از سر گرفتن فعالیت‌های روتین خود دچار درد و ناراحتی شدید، لطفا سریعا آنها را متوقف کنید. اجازه بدهید بدنتان به شما بگوید که چه کاری را می‌توانید انجام دهید و چه کاری را نمی‌توانید.

🔸فعالیت جنسی: لطفا بخش فعالیت بدنی/ورزش فوق را مجددا مطالعه کنید و همان دستورالعمل‌ها را برای رابطه جنسی نیز به کار‌ ببندید. با رعایت محدودیت‌هایی که ذکر گردید، تا جایی که بدنتان اجازه می‌دهد می‌توانید از فعالیت جنسی لذت ببرید.

🔹قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید: حداقل یک سال به طول می انجامد تا اسکارها (جای برش جراحی) محو شوند. اگر اسکارهای تازه در معرض تابش نور خورشید قرار گیرند، رنگ آنها تیره‌تر شده و مدت زمان بیشتری به طول می انجامد تا محو شوند. حتی از روی لباس شنا نیز، مقدار قابل توجهی پرتوهای خورشیدی به پوست می رسد و به آن آسیب می‌رساند. هر موقع در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرید، همواره از ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی پوست (SPF) حداقل 15 استفاده کنید.

🔸شغل: از همان برنامه‌ای که با تیم جراحی توافق نموده اید پیروی کنید. در حالت کلی، دو هفته پس از جراحی می‌توانید کار سبک را از سر بگیرید، اما برای کار بدنی تا شش الی هشت هفته پس از جراحی دست نگه دارید.

🔳ملاحظاتی ویژه دوره بهبودی

🔘خانواده و دوستان
حمایت خانواده و دوستان بسیار مفید است، اما با توجه به این که احتمالا آنها شناختی از دوره طبیعی پس از جراحی ندارند، ممکن است دیدگاه‌های آنها ناخواسته شما را نگران و پریشان حال کند. ما صادقانه به شما می گوییم که روند بهبودی‌تان چگونه پیش رفته است و چه نتیجه ای در انتظار شما ست. لطفا هنگام گفتگو در مورد پیشرفت دوره بهبودی‌تان، به دانش و تجربه ما اعتماد کنید.

🔘افسردگی
تقریبا در بیشتر مواقع، افراد طی دوره کوتاهی پس از جراحی، احساس «ناامیدی» یا افسردگی را تجربه می‌کنند. بعضی از افراد بصورت ناخودآگاه انتظار دارند که پس از جراحی «فورا» احساس و ظاهر بهتری داشته باشند، حتی با وجود این که از لحاظ منطقی درک می‌کنند که چنین نخواهد بود. افراد طی چند روز اول پس از جراحی، تصمیم‌شان به انجام جراحی را زیر سوال می‌برند. با پیشروی دوره بهبودی، معمولا این اندیشه ها نیز به سرعت محو می شود. اگر احساس افسردگی می‌کنید، بدانید که این فقط فازی «طبیعی» از پروسه بهبودی شماست. درک این موضوع به شما کمک می کند تا با این وضعیت احساسی کنار بیایید.

🔘بهبودی
بهبودی هر فرد با دیگر افراد متفاوت است. حائز اهمیت است که به بدن خود گوش سپارید و به خود فرصت بهبودی بدهید. همچنین از توصیه تیم جراحیتان پیروی کنید و اگر سوالی دارید دریغ نکنید و آن را بپرسید! دستورالعمل‌های این مقاله صرفا دستورالعمل اند، و امکان دارد نیاز به تغییر و شخصی‌سازی براساس روند بهبودی شخص شما داشته باشند.

🔘دستورالعمل‌های پس از جراحی
یکی دیگر از مسائل مهم دوره بهبودی پس از جراحی، پیروی از دستورالعمل‌هایی است که تیم جراحی ارائه کرده است. هدف از تدوین دستورالعمل‌های پس از جراحی این است که با پیروی از آنها سریعتر و بهتر بهبود پیدا کنید، و از رخداد همزمان مسائلی که با ریکاوری تداخل ایجاد می کنند جلوگیری کنید. حائز اهمیت است آگاه باشید که شما نیز در این پروسه سهیم هستید و مسئولیت شما این است که از دستورالعمل‌ها بادقت پیروی کنید. دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی برمبنای تجربیات گسترده ای تدوین گردیده تا بهترین شرایط بهبودی را بدون این که تاخیر یا مسائل پیش بینی نشده ای رخ دهد، برایتان به ارمغان آورند. اگر سوالی دارید یا احساس می کنید نیاز به شفاف‌سازی بیشتری دارید، لطفا دریغ نکنید!

🔘عوارض
عوارض به ندرت ایجاد می شود، اما متاسفانه گاهی نیز علارغم این که نهایت تلاش خود را می کنیم، عوارضی ایجاد می شود. اگر/هر موقع عارضه‌ای رخ دهد، ما اینجا در کنارتان هستیم و به شما کمک می کنیم تا به سلامت از این وضعیت عبور کنید. اکثریت قریب به اتفاق عوارض ایجاد شده، پروسه طبیعی بهبودی را به تاخیر می اندازند، اما روی نتیجه نهایی جراحی تاثیری نمی گذارند. لطفا به ما اعتماد کنید تا به شما کمک کنیم این شرایط را پشت سر بگذارید.

🔳شناخت ریسک‌ها و عوارض جراحی

خواسته ما از شما این است که ریسک‌های مربوط به جراحی را کاملا درک کنید تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید. عوارض به ندرت ایجاد می‌شود، با این حال نمی توان انکار کرد که تمامی عمل‌های جراحی با ریسک هایی همراه اند. همه ما در بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه یوتا تخصص و دانش خود را به کار می گیریم و تا جایی که توان داریم از بروز عوارض جراحی جلوگیری می کنیم. اگر عارضه‌ای رخ دهد، مهارت خود را در جهت برطرف کردن سریع مشکل پیش آمده به‌کار می‌گیریم. ارزش و اهمیت تیم پزشکی بسیار توانا و تجهیزات پزشکی مورد تایید را نمی‌توان دست کم گرفت.

در حالت کلی، عوارض کم‌اهمیت بیشتر رخ می دهند و عوارض جدی به ندرت. اگر عارضه‌ای رخ دهد، آنگاه شما، جراحتان و کادر پرستاری برای حل مشکل باهم همکاری می کنید. اکثر عوارض پیش آمده طول دوره ریکاوری را افزایش می دهند، اما تاثیری دائمی روی نتیجه نهایی جراحی نمی‌گذارند.

تمامی عمل‌های جراحی پلاستیک برای بهبود وضعیت، حل مشکل، یا زیبایی ظاهر صورت می‌گیرند. احتمال موفقیت آمیز بودن جراحی های پلاستیک بسیار بالا است، با این حال گاهی نیز ناامیدی حاصل گشته و نتیجه جراحی برای فرد یا جراح قابل پذیرش نیست. در این شرایط می‌توان از جراحی/روش های ترمیمی ثانویه بهره جست. در مواقع نادر، احتمال دارد عوارضی دائمی رخ دهد.

لطفا ریسک‌های بالقوه جراحی را در ادامه مقاله مطالعه نمایید و هر کدام را که مایل هستید روز جراحی جزئیات بیشتری درباره آن بدانید، علامت بزنید؛ چرا که فرصت می‌کنید از جراحتان سوالاتی بپرسید.

✳️ریسک‌های عمومی جراحی

🔹هماتوم: به تجمع اندک خون زیر پوست هماتوم می گویند. هماتوم معمولا به حال خود رها می شود تا به خودی خود جذب گردد؛ اما در صورتی که هماتوم بزرگ باشد، برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است هماتوم آسپیره، مکش و تخلیه شده یا حتی به واسطه عمل جراحی از بدن خارج گردد.

🔸ورم و عفونت: عفونت سطحی با استعمال پماد انتی‌بیوتیک برطرف می شود. عفونت‌های عمقی با داروهای انتی بیوتیک درمان می شوند. اما اگر آبسه شکل گیرد، معمولا نیاز است تخلیه و مکش شود.

🔹باز شدن زخم جراحی یا تاخیر در بهبودی: طی فاز بهبودی امکان دارد هر نوع برش جراحی باز شده یا به طرز غیرمعمولی آهسته بهبود یابد. دلایل متعددی در این زمینه مطرح است که از آن جمله می‌توان به ورم، عفونت، فشار آوردن به زخم، کاهش خونرسانی، سیگار کشیدن یا فشار خارجی بیش از حد اشاره کرد. تاخیر در بهبودی معمولا تاثیر بسزایی روی نتیجه نهایی جراحی ندارد، با این حال ممکن است جراحی دیگری برای ترمیم اسکار (جای برش جراحی) لازم شود.

🔸حساسیت یا آلرژی نسبت به پانسمان یا چسب پزشکی: گهگاهی واکنش‌های آلرژیک یا حساسیتی نسبت به صابون ها، پمادها، چسب پزشکی یا بخیه‌های مورد استفاده در حین جراحی یا بعد از آن بروز می کند. این قبیل مسائل به طور معمول رخ نمی دهند و اگر چنین مسائلی پدید آید نیز معمولا سبک بوده و به آسانی درمان می شوند. در شرایط فوق‌العاده نادر ممکن است واکنش های شدید حساسیتی رخ دهد بطوریکه درمان تهاجمی یا حتی بستری در بیمارستان لازم شود.

🔹اسکار ضخیم، پهن یا فرورفته: حتی با وجود این که مدرن‌ترین تکنیک‌های جراحی را بکار می‌بریم، احتمال شکل‌گیری اسکارهای غیرعادی همچنان پابرجاست. تزریق استروئید درون اسکارها، استعمال سیلیکن‌شیت (ورقه سیلیکنی) روی اسکارها، یا جراحی برای ترمیم اسکارها گهگاهی ضرورت می‌یابد. اسکار در بعضی از نقاط بدن بیشتر از سایر نقاط بر جای می‌ماند و بعضی از اشخاص بیشتر از دیگران مستعد شکل‌گیری اسکار هستند. سابقه‌ای که در زمینه شکل‌گیری اسکار داشته اید می تواند تا حدودی راهنمایتان باشد تا بدانید که چه چیزی در انتظار شما ست.

🔸آسیب به اندام‌های عمقی: طی عمل جراحی امکان دارد عروق خونی، عصب‌ها و عضلات آسیب ببینند. وقوع چندین صدماتی نادر است.

🔹نتیجه نامطلوب: عدم تقارن، ناراحتی از نتیجه جراحی، بهبودی نامطلوب و مسائل دیگر محتمل است. مسائل کوچک را معمولا می توان پذیرفت، اما برای مسائل بزرگ در بیشتر مواقع جراحی ترمیمی دیگری لازم است.

✳️ریسک‌های جدی جراحی

عوارض پزشکی نظیر آمبولی ریوی، DVT (لختگی خون)، واکنش‌های شدید حساسیتی نسبت به داروها، آریتمی قلبی، حمله قلبی و هایپرترمی به ندرت رخ می دهد، اما در هر صورت از جمله مشکلات جدی و تهدید‌کننده حیات ناشی از عمل جراحی به شمار می‌روند. حضور متخصص بیهوشی دارای مدرک بورد در حین جراحی چنین ریسک‌هایی را تا جای ممکن کاهش می‌دهد. اگر تمامی اطلاعات پزشکی مربوطه را قبل از عمل بازگو نکرده باشید، امکان دارد در حین عمل مشکلاتی جدی برای شما و تیم پزشکی ایجاد گردد.

✳️ریسک‌های استعمال سیگار

سیگار کشیدن تاثیر منفی بر بهبودی زخم می‌گذارد و سبب مرگ بافت پوست می‌شود. سیگار کشیدن سبب می‌شود تا اکسیژن‌رسانی از طریق سرخرگ (خون) که برای بهبود طبیعی زخم ضروری است، کاهش یابد. قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران نیز سبب تاخیر در روند بهبودی یا ترمیم غیرطبیعی زخم می‌شود. بهترین امر آن است که پیش از عمل جراحی از سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران خودداری کنید. نیکوتین عروق خونی را منقبض نموده و با پروسه بهبود طبیعی زخم تداخل ایجاد می کند. انقباض عروق خونی سبب کاهش خونرسانی به زخم می شود و در نتیجه اکسیژن کمتری برای ترمیم طبیعی به زخم می‌رسد. پیش از عمل از استفاده از محصولات جایگزین سیگار نظیر چسب، آدامس یا اسپری نیکوتین نیز خودداری کنید چرا که این محصولات نیز تاثیری مشابه با سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران بر جای می‌گذارند.

✳️ریسک‌های مخصوص جراحی تخلیه سینه زن به مرد، مستکتومی با/بدون گرافت آزاد نوک سینه

🔹اسکار (جای برش جراحی): مکان اسکارها بسته به تکنیک جراحی انتخابی متفاوت است. حتی با وجود بکارگیری تکنیک‌های جراحی بسیار دقیق نیز، احتمال دارد اسکارها ضخیم شده، گسترش یابند یا تا چند ماه قرمز بمانند. ظاهر نهایی اسکارها تا حد زیادی به کیفیت منحصر به فرد پوست شما و شرایط بهبودی بستگی دارد. گهگاهی ممکن است تزریق نوعی استروئید (کنالوگ) برای تخت کردن اسکارهای ضخیم لازم شود. نواربندی اسکارهای ضخیم به مدت چندین هفته با استفاده از سیلیکن‌شیت (ورقه‌های سیلیکنی ترمیم اسکار) در تخت شدن اسکارها موثر واقع شده است. با این حال در موارد نادر، جراحی ترمیم اسکار ضرورت می یابد.

🔸تخلیه ناقص بافت پستان: در عمل تخلیه سینه ساده، بیشتر بافت پستان تخلیه می گردد، نه تمام آن. تخمین زده می شود که 90% بافت پستان تخلیه می گردد. لذا حائز اهمیت است که غربالگری سرطان سینه را پس از جراحی نیز ادامه دهید، چرا که ریسک سرطان پستان همچنان پابرجاست.

🔹از دست دادن حس: امکان دارد پس از جراحی تخلیه سینه مسائلی نظیر بیحسی جزئی سینه، زیر بازو، قفسه سینه، و زیربغل را تجربه کنید. در اکثر موارد، حس از دست رفته به مرور زمان باز می گردد. بیحسی دائمی نوک سینه عارضه متداولی است و در تکنیک گرافت آزاد نوک سینه قابل پیش بینی است.

🔸عدم‌تقارن: تعداد بسیار کمی از اشخاص پستان‌های کاملا متقارنی دارند، به همین دلیل پس از جراحی تخلیه سینه نیز احتمال دارد فرم دهی سینه و اسکارها کمی نامتقارن بنظر آید. این مسئله معمولا پس از برطرف شدن ورم بهبود می یابد. تعداد کمی از اشخاص نیز پس از جراحی نیاز به جراحی ترمیمی پیدا می‌کنند.

🔹سروما: گاهی پس از جراحی تخلیه سینه، به خصوص پس از کشیدن درین ها، مایعات زیر پوست جمع می شود؛ به مایعات تجمع یافته زیر پوست سروما گفته می شود. شانس وقوع این عارضه با مراقبت صحیح از درین‌ها و محدود کردن حرکت دست ها کاهش می یابد. اگر دچار سروما شوید، امکان دارد روندهای بیشتری برای تخلیه و مکش مایعات لازم شود.

🔸تداخل با شیردهی: پس از جراحی تخلیه سینه، امکان شیردهی نیز از بین می رود چرا که طی عمل جراحی بافت غددی پستان تخلیه می‌گردد.

🔹عفونت: احتمال عفونت همواره وجود دارد، اما وقوع این عارضه چندان رایج نیست. در حین عمل جراحی برای کاهش ریسک عفونت به شما انتی‌بیوتیک می دهیم. اگر عفونتی رخ دهد، معمولا در همان ناحیه باقی می ماند و با مصرف داروهای انتی‌بیوتیک درمان می‌شود. اما گاهی نیز آبسه شکل‌ می‌گیرد که در این صورت تخلیه و مکش لازم می‌شود.

🔸مرگ بافت، باز شدن زخم: به ندرت ممکن است بدلیل عفونت یا خونرسانی ناکافی، قسمت‌هایی از پوست، گرافت نوک سینه، یا چربی زیر پوست از بین برود. این عارضه معمولا در راستای خط برش جراحی رخ می دهد. در صورتی که این عارضه رخ دهد، تعویض روزانه پانسمان را باید به تعداد دفعات بیشتری انجام دهید، و روند بهبودی طولانی‌تر خواهد شد. در مواقع بسیار نادر ممکن است عارضه مرگ بافت، ناحیه وسیعتری را درگیر کند بطوریکه جراحی ترمیمی دیگری لازم شود.

🔹اشکالات فرم‌دهی، گوشواره: بروز اشکالاتی در میزان ضخامت پوست سینه یا ایجاد برآمدگی در انتهای خطوط برش جراحی چندان غیرمعمول نیست. این مسائل به مرور زمان با برطرف شدن ورم بهبود می‌یابند، اما گاهی اوقات نیز جراحی ترمیمی لازم می شود.

✳️جایگزین جراحی تخلیه سینه

عدم انجام جراحی تخلیه سینه یا انجام نوع جراحی متفاوت از جمله جایگزین‌های این عمل جراحی به شمار می‌روند. اگر چه باید توجه داشت که هر عمل جراحی با ریسک‌هایی همراه است.

✳️سایر ریسک‌ها

بطورکلی ریسک‌های رایج و غیررایج جراحی را ذکر کردیم. ریسک‌ها و عوارض خاص هر عمل جراحی نیز پیش تر در بخش دیگری در همین مقاله توضیح داده شد. تمامی مشکلاتی که احتمال وقوع آنها مطرح است در این مقاله مورد بحث قرار نگرفته است، لذا نمی توانید فرض را بر این بگذارید که چون ریسکی در مقاله مورد بحث قرار نگرفته بوده، پس احتمال رخداد آن نیز صفر است.

🔰اینجانب اعلام می دارم که جراح و کادر پرستاری، ریسک‌ها و عوارض عملی که قصد دارم انجام دهم را با ذکر جزئیات برای من توضیح داده اند. من فرصت داشته ام تا سوالاتم را مطرح کنم، و نگرانی‌هایی که درمورد جراحی ام داشته ام برطرف گردیده است. امضای من به منزله درک و رضایت من از پاسخ‌هایی است که به پرسش‌های من داده شده است.

امضا:… تاریخ:…

🔳رضایت‌نامه جراحی

اینجانب … مایلم توسط دکتر … و دستیاران انتخابی ایشان، روند(های) انتخابی مستکتومی دوطرفه (تخلیه هر دو سینه) با/بدون گرافت نوک سینه را انجام دهم.

دکتر Cori Agarwal و تیم ایشان طی مشاوره پیش از جراحی، ماهیت و هدف عمل(ها)، متدهای درمانی جایگزین عمل جراحی نظیر عدم درمان/جراحی، ریسک‌ها و عوارض احتمالی جراحی را به طور کامل برایم توضیح داده اند. من آگاه هستم که این عمل جنبه فوری و اضطراری نداشته و انجام آن به انتخاب من صورت می‌گیرد. برایم توضیح داده شده که هر عمل جراحی با ریسک‌هایی همراه است؛ تعدادی از این ریسک‌ها شامل خونریزی، عفونت، آسیب به عصب یا بافت، و ریسک‌های نادری نظیر ایست قلبی، مرگ، یا سایر آسیب‌های بدنی جدی می شود، اما کل ریسک‌های جراحی به این لیست محدود نمی شود. من اعلام می‌دارم که درمورد نتیجه حاصل از جراحی هیچگونه ضمانت یا قول و قراری وجود نداشته است.

من آگاه هستم که تحت بیهوشی عمومی قرار خواهم گرفت و این امر نیز با ریسک‌هایی همراه است. من رضایت می‌دهم که جراحم یا متخصص بیهوشی واجد شرایط، بیهوشی مرا مدیریت نموده و داروهای بیهوشی مناسب را برایم تجویز نمایند.

به من توضیح داده شده که طی عمل جراحی ممکن است وضعیت پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ دهد بطویکه روند جراحی اصلی را بسط داده یا مسیر آن را منحرف کند، و بدین وسیله به پزشک و/یا دستیاران انتخابی ایشان اجازه می‌دهم تا اقدامات ضروری و مطلوب نظیر مشارکت پاتولوژیست‌ها، رادیولوژیست‌ها، یا آزمایشگاه و … را انجام دهند. این اجازه، شامل اجازه به درمان مشکلاتی که در آغاز عمل بر جراحم پوشیده است نیز می‌شود.

من آگاه هستم که تهیه عکس در برنامه‌ریزی و ارزیابی عمل جراحی حائز اهمیت است، و اجازه می‌دهم از قبل از جراحی، در حین عمل جراحی، و بعد از جراحی ام صرفا برای تکمیل پرونده عکس گرفته شود.

من موافقت می‌کنم که در صورت تغییر آدرس ثابتم، جراحم را آگاه کنم تا ایشان بتوانند مرا از یافته‌های جدید مربوط به جراحی ام مطلع سازند. من همچنین موافقت می کنم که تا زمانی که تحت مراقبت جراحم هستم، در زمینه مراقبت پس از جراحی با ایشان همکاری کنم.

با امضای این رضایت‌نامه، بدین وسیله آگاهی خویش را از ریسک‌ها، مزایا و جایگزین‌های جراحی اعلام می‌دارم و این که در خصوص این موارد با جراحم گفتگو کرده ام.

⚠️اگر هر سوال دیگری درمورد جراحیتان دارید، لطفا اجازه خود را اعلام نکرده و این فرم را امضا نکنید؛ لطفا کادر بیمارستان را در جریان سوالات و نگرانی‌های خود قرار دهید تا تدارکات لازم جهت گفتگو پیرامون آنها صورت گیرد.

امضا:… تاریخ:…

🔳مراقبت از لوله بسته درین جراحی

لوله درین مایع اطراف برش جراحی را جمع‌آوری و تخلیه می کند. این امر از بروز عفونت جلوگیری نموده و سبب می‌شود تا روند بهبودی سریعتر و بهتر پیش برود. حباب جمع‌آوری مایعات که به انتهای لوله متصل شده است را فشرده ساخته و درپوش آن را قرار می دهند تا بدین ترتیب مکش لازم برای تخلیه مایعات ناحیه جراحی ایجاد گردد. حباب درین را باید وقتی که تا نیمه پر شده، تخلیه کرد و آن را به حالت فشرده اول بازگرداند تا مکش کافی ایجاد گردد. طبق برنامه‌ای که پزشکتان به شما توصیه کرده است، حباب را تخلیه نموده و پوست اطراف درین را تمیز کنید. مراحل زیر را انجام دهید.

🔻وسائل مورد نیاز:

➖دستکش یکبار مصرف
➖پیمانه مدرج
➖کاغذ ثبت
➖گاز یا دستمال کاغذی
➖سواب پنبه استریل یا پد گاز 4×4 اینچی
➖سالین استریل یا آب و صابون

💠قدم اول. حباب را تخلیه کنید

▪️دست‌های خود را بشویید و یک جفت دستکش یکبار مصرف بپوشید.

▫️حباب را دور از خود نگه دارید و درپوش آن را بردارید.

▪️حباب را روی پیمانه مدرج وارونه کرده و آن را فشار دهید تا مایع درون آن در پیمانه مدرج خالی شود. مطمئن شوید حباب کاملا تخلیه شده باشد.

▫️پیمانه مدرج را کنار بگذارید. حجم مایع درون پیمانه را می‌توانید در قدم دوم، پس از تمیز کردن حباب و وصل کردن مجدد آن به لوله درین ثبت کنید.

💠قدم دوم. حباب را تمیز کنید و آن را مجددا وصل کنید

▪️در صورت لزوم، بالای حباب را با گاز یا دستمال کاغذی تمیز پاک کنید.

▫️حباب را محکم فشرده سازید و درپوش آن را قرار دهید.

▪️حال حجم مایع درون پیمانه را ثبت کنید، سپس پیمانه را به همان صورتی که به شما آموزش داده شده تخلیه کنید.

💠قدم سوم. ناحیه را تمیز کنید

▪️دستکش‌های یکبار مصرفی که پوشیده بودید را در بیاورید و پیش از تمیز کردن ناحیه دست‌های خود را بشویید.

▫️یک جفت دستکش یکبار مصرف جدید بپوشید.

▪️سواب پنبه استریل یا پد گاز 4×4 اینچی را با سالین استریل یا آب و صابون خیس کنید.

▫️پوست اطراف درین را با ملایمت تمیز کنید. همواره نظافت را به طرف خارج از زخم انجام دهید.

▪️در صورتی که پزشکتان توصیه کرده باشد، پماد انتی‌بیوتیک استعمال کنید.

✳️چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟

اگر متوجه هر یک از تغییراتی که در ادامه ذکر گردیده است شدید، با پزشکتان تماس بگیرید:

➖حجم مایعات ناگهان افزایش یا کاهش یافته باشد.

➖در درین مقدار زیادی خون، یا لخته خونی وجود داشته باشد.

➖رنگ، بو یا غلظت مایع تغییر کرده باشد.

➖لوله درین از جای خود خارج شده باشد یا این که برش جراحی باز شده باشد.

➖پوست اطراف درین، قرمز رنگ، متورم، دردناک شده یا ترشحات چرکی داشته باشد.

➖تب بالاتر از 101.5 درجه فارنهایت (38.6 درجه سلسیوس) یا لرز داشته باشید.

🔻اگر درین‌ها به درستی مایعات را تخلیه نمی کنند:

▪️اگر لوله درین پیچ خورده است، آن را باز کنید.

▫️با یک دست، محکم پایه لوله را بین انگشت شست و اشاره تان نگه دارید. برش جراحی را لمس نکنید.

▪️انگشت شست و اشاره دست دیگرتان را روی لوله نزدیک به دست دیگرتان قرار دهید. انگشت‌هایتان را به هم بفشارید، سپس آنها را روی لوله به سمت حباب بکشید. این امر سبب می شود تا اگر مایعی درون لوله به دام افتاده است، به سمت حباب روان شود. به این عمل «استریپ کردن لوله» گفته می شود. می توانید لوله را با سواب الکل بگیرید تا روان شده و راحت‌تر بتوانید آن را تخلیه کنید.

▫️اگر پس از طی کردن این مراحل، درین‌ها هنوز تخلیه نمی‌کنند، با پزشکتان تماس بگیرید.

🔳لیست داروهایی که قبل و بعد از جراحی «نباید» مصرف شوند

اگر هر کدام از داروهای موجود در این لیست را مصرف می‌کنید، یادتان باشد که 10 الی 14 روز قبل از جراحی حتما مصرف آنها را متوقف کنید و برای تسکین درد فقط از تایلنول (استامینوفن) استفاده کنید. پیش از انجام جراحی، فوق‌العاده مهم است که جراح یا کادر پرستاری، سایر داروهایی که مصرف می کنید را به طور مشخص ارزیابی کنند.

1

2

🔳واکنش‌های احساسی پس از جراحی

وقتی مراجعه‌کنندگان برای ملاقات پیش از جراحی به دیدنم می آیند، به آنها می‌گویم «تا یک هفته پس از جراحی برنامه‌ای برای انجام کارهای چالش برانگیز نداشته باشید، چرا که خسته می شوید و تمایل دارید زودتر از همیشه چشم‌هایتان را روی هم بگذارید. ممکن است حتی تماشای تلویزیون نیز برایتان خسته کننده بنظر آید.» به مراجعه‌کنندگان می‌گویم: «انتظار کبودی، ورم و احساس خستگی را داشته باشید؛ تا چند روز اول پس از جراحی انتظار قدری ناراحتی را داشته باشد، اما اگر اینها برایتان رخ نداد، چه سورپرایز خوبی نصیبتان شده است!»

یکی از مسائلی که در ملاقات قبل از جراحی از مراجعه‌کنندگان می‌پرسم این است که: «بعد از عمل چه کسی از شما مراقبت می کند؟» سپس می‌گویم «کسی را داشته باشید که واقعا مراقبتان باشد، نه کسی که به محض رسیدن به خانه به شما بگوید: این چه بلایی بود به سر خودت آوردی؟» کسی را داشته باشید که واقعا حامی و مراقبتان بوده، گرم و صمیمی باشد؛ چرا که پس از جراحی واقعا به حضور چنین فردی نیاز خواهید داشت.

حال احساسی فردی که جراحی کرده روی فرد مراقب نیز اثر می‌گذارد. در پایان هفته اول پس از جراحی، فرد مراقب ممکن است احساس خستگی کند و بخواهد سر کار برود.

جراحی تاثیر متفاوتی روی هر کس می‌گذارد. افسردگی در روز دوم یا چهارم پس از جراحی، رایج‌ترین واکنش پس از جراحی است. با این حال بعضی از مراجعه‌کنندگان می گویند «خوب، این چیزها برای من اتفاق نمی‌افتد. من احساس افسردگی نمی‌کنم.» اما سه هفته بعد، در حال رانندگی می‌بینند که نمی توانند جلوی اشک‌های خود را بگیرند. گاهی مراجعه‌کنندگان نزدیک پایان هفته دوم احساس خوبی پیدا می کنند. آن موقع است که متوجه می‌شوند ظاهری عالی دارند.

مراجعه‌کنندگان پس از جراحی زیبایی بازخوردهای مختلفی را چه مثبت و چه منفی دریافت می‌کنند. بعضی از اشخاص به من می‌گویند که پس از جراحی کمی تحریک‌پذیر شده‌ اند، چرا که مردم الان بیشتر از قبل به آنها توجه می‌کنند. من به ایشان می‌گویم: «قبل از جراحی هم همین را می‌خواستی، درست است؟ مگر دوست نداشتی جذاب‌تر شوی؟» و آنها در پاسخ می‌گویند: «خوب بله، اما چرا مرا همانطور که بودم دوست نداشتند؟» اما آنها پس از مدتی از توجه بیشتری که نصیبشان می‌شود لذت می‌برند.

هر فردی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرد، نشان داده که اهل ریسک کردن است، و انتظاراتی که از خودش دارد بالا می رود؛ چرا که بهانه «آنقدر می‌ترسم که نمی‌توانم از پسش بر بیایم» را مغلوب ساخته است.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله جایگزینی برای دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک جراحی که عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه خود را توسط ایشان انجام داده اید، نمی باشد؛ دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و همواره فقط از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک جراح خود پیروی کنید. /مترجم]

🔻فایل پی دی اف دستورالعمل‌های جامع مراقبت قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Cori Agarwal را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

دستورالعمل‌های جامع مراقبت قبل و بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://healthcare.utah.edu

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved