1

همه چیز درباره جراحی بزرگ کردن پستان در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

بزرگ کردن پستان MTF نوعی روند جراحی است که طی آن قفسه سینه مردانه را با کاشت پستان های زنانه از لحاظ شکل و سایز به قفسه سینه زنانه تبدیل می کنند. در مواقعی که هورمون درمانی جایگزین به تنهایی برای رشد پستان کافی نیست، می توان با انجام جراحی بزرگ کردن پستان که به آن جراحی بالاتنه MTF نیز گفته می شود، پستان های زنانه ای ایجاد کرد.

هورمون درمانی پستان ها را تا حدودی حجیم می کند، با این حال بسیاری از زنان ترنس برای کاهش ملال جنسیتی، همسوسازی هویت جنسیتی و ابراز جنسیتی، و بهبود اعتماد بنفس و عزت نفس خود مایل هستند شکل و فرم پستان هایشان را زنانه‌تر کنند.

🔳تکنیک‌های جراحی بزرگ کردن پستان

جراحان مجرب در زمینه جراحی‌های مرد به زن، عمل بزرگ کردن پستان را براساس اهداف شخص انجام می دهند و تلاش می کنند تا قوس و انحنای زنانه بدن را بیشتر کنند.

بزرگ کردن پستان عملی سرپایی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. جراح طی عمل جراحی برشی به طول حدود یک اینچ ایجاد می کند و پشت هر پستان «جایگاهی» برای ایمپلنت ها باز می کند. جراح با دقت برش می زند تا اسکار (جای برش) پس از جراحی حتی الامکان در معرض دید قرار نگیرد. جراح پس از کاشت ایمپلنت ها در جایگاه مناسب، برش را می بندد. عمل جراحی حدود یک ساعت به طول می انجامد.

🔰این عمل فقط بزرگ کردن پستان نیست!

«هدف جراحی بالاتنه MTF تنها بزرگ کردن پستان ها نیست، بلکه زنانه کردن شکل پستان ها نیز حائز اهمیت است. طی این عمل معمولا کاشت ایمپلنت های پستان (گرد یا شکل‌دار)؛ پایین آوردن خط زیر پستان؛ و افزایش سایز هاله انجام می پذیرد. برای این که تجربه و نتیجه جراحی فرد مطلوب واقع شود، حائز اهمیت است که جراحی با تخصص و تجربه در زمینه جراحی ترنسجندر این عمل جراحی را انجام دهد.» — Dr. Dustin Reid

جراحی بزرگ کردن پستان را می توان در هر نقطه از سفر ترنزیشن انجام داد. همچنین می توان این عمل جراحی را همزمان با سایر جراحی هایی نظیر جراحی زنانه سازی بدن و جراحی زنانه سازی صورت انجام داد.

اگر پستان ها در اثر هورمون درمانی به اندازه کافی رشد نکرده باشند، بافت پوست قفسه سینه به اندازه ای نخواهد بود که بتوان سایز ایمپلنت دلخواه فرد را در آن جای داد. در این صورت جراحی بزرگ کردن پستان به دو مرحله تقسیم می شود، بطوریکه در مرحله اول جراحی یک اکسپندر (منبسط کننده) پوست را در جایی که قرار است ایمپلنت ها کاشته شوند جایگذاری می کنند؛ سپس اکسپندرها را به تدریج پر می کنند تا پوست سینه به آهستگی کشیده شده و جا باز کند و بدین ترتیب جای کافی برای کاشت ایمپلنت های پستان داشته باشد. کاشت ایمپلنت های پستان در مرحله دوم جراحی صورت می گیرد.

🔳همه چیز درباره ایمپلنت های پستان

1

«پوسته» خارجی ایمپلنت های پستان از جنس پلیمر سیلیکن است. ایمپلنت ها یا با ژل سیلیکن و یا با سالین پر شده اند. ایمپلنت های سیلیکنی سفت تر هستند، سطح یکدست و صافی دارند و ظاهر آنها بسیار طبیعی است. ایمپلنت های سالین گردتر هستند و نسبت به ایمپلنت های سیلیکنی بیشتر حالت مایع دارند، و با ریسک بالاتر موج دار شدن به خصوص در اطراف لبه های خارجی ایمپلنت همراه هستند. با این حال ارزان تر از ایمپلنت های سیلیکنی بوده و برای جایگذاری آنها برش کوچکتری لازم است.

ایمپلنت های متراکم یا «Gummy Bear» نیز موجود است. این نوع ایمپلنت ها از ژل سیلیکن با «تراکم بالا» ساخته شده و طراحی آنها به گونه ای است که شکل بسیار پایداری دارند. پایداری این نوع ایمپلنت ها سبب می شود تا در صورت پارگی ایمپلنت، مواد سیلیکنی موجود در آن کمتر در بدن شخص پخش شود. این نوع ایمپلنت ها گران تر از ایمپلنت های سیلیکنی هستند و برای جایگذاری آنها برش بزرگتری لازم است.

برای این که پس از جراحی بزرگ کردن پستان، ظاهر پستان هایتان متعادل و متناسب باشد، حائز اهمیت است که هنگام انتخاب سایز ایمپلنت، ظاهر کلی فیزیکتان را در نظر داشته باشید. ایمپلنت های پستان از لحاظ شکل و میزان برجستگی متنوع اند. ایمپلنت های با برجستگی زیاد (High profile) نسبت به ایمپلنت های با برجستگی کم یا متوسط، برجستگی بیشتر و پهنای کمتری دارند. جراحتان در مورد میزان برجستگی، پهنا و حجم پستان هایی که مایلید داشته باشید با شما گفتگو می کند و سایز و شکل ایمپلنت مناسبتان را به شما توصیه می کند. همچنین می توانید در مطب جراح، ایمپلنت های پستان را امتحان کنید.

ایمپلنت های پستان ماندگاری مادام العمر دارند، اما گاهی اوقات نیز پس از حدود 10 سال نیاز به تعویض پیدا می کنند.

🔳ملاحظات جراحی بالاتنه MTF

1

🔹موقعیت مکانی ایمپلنت
ایمپلنت ها را می توان روی عضلات پکتورال (روش ساب گلندولار – زیرغددی) یا زیر عضلات قرار داد. روش کاشت ساب ماسکولار (زیرعضلانی) سبب می شود تا پستان ها شیب ملایم تر و ظاهر طبیعی تری داشته باشند. در این روش ایمپلنت ها نیز بیشتر حمایت می شوند.

🔹برش برای جایگذاری ایمپلنت
در اکثریت مواقع خط زیر پستان برش زده می شود تا اسکار (جای برش) به طور طبیعی پوشانده شود. همچنین می توان ایمپلنت ها را از طریق برش دور هاله (دور لبه هاله – نوک سینه) یا از روش ترانس اگزیلاری (از طریق زیربغل) جایگذاری نمود.

🔳ریکاوری پس از جراحی بزرگ کردن پستان

پس از جراحی که به هوش می آیید، بانداژ و سینه‌بند جراحی به تن خواهید داشت. سینه‌بند جراحی را تا حدود دو هفته پس از جراحی در تمامی ساعات روز، و سپس به مدت چهار هفته دیگر فقط طی روز می پوشید.

پس از ترخیص، توصیه می شود چند روزی را در بستر استراحت کنید. برنامه داشته باشید که طی این مدت کسی کنارتان بماند و کمک حالتان باشد. هفته نخست پس از جراحی نمی توانید رانندگی کنید؛ لذا موقع برنامه‌ریزی این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

روز پس از جراحی با جراحتان ملاقت می کنید و پانسمان هایتان را تعویض می کنند.

تا دو هفته نخست پس از جراحی باید از کشیدن دست ها بالای سر و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید. دو هفته پس از جراحی می توانید ورزش سبک نظیر پیاده‌روی انجام دهید.

اشخاصی که شغل پشت میز نشین دارند می توانند پس از گذشت 5 تا 7 روز کار خود را از سر بگیرند. ورزش و فعالیت های با شدت بیشتر را می توانید حداقل پس از گذشت 6 الی 8 هفته انجام دهید.

حدود 10-12 هفته پس از جراحی، شکل و سایز پستان‌هایتان به حالت پایدار خواهد رسید.

🔳عوارض احتمالی جراحی بزرگ کردن پستان

جراحی بالاتنه MTF مانند هر عمل جراحی دیگری با ریسک هایی همراه است، با این حال نرخ عوارض این عمل جراحی در مقایسه با دیگر جراحی ها نسبتا پایین است. عوارض احتمالی جراحی بزرگ کردن پستان مواردی که در ادامه ذکر گردیده را شامل می شود:

▪️نیاز به جراحی ترمیمی

▫️انقباض کپسولی: شکل‌گیری بافت اسکار اطراف ایمپلنت بطوریکه ایمپلنت را فشرده می سازد

▪️درد پستان

▫️تغییرات منفی حس سینه و نوک سینه

▪️پارگی و تخلیه ایمپلنت‌هایی که از سالین پر شده اند

▫️پارکی علامت‌دار یا بدون علامت (پارگی خاموش) ایمپلنت‌هایی که از ژل سیلیکن پر شده اند

🔳پیشنیازهای جراحی بزرگ کردن پستان

🔹متقاضیان این عمل جراحی باید از سلامت جسمانی برخوردار باشند، و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

🔸متقاضیان این عمل جراحی باید بیش از 18 سال سن داشته باشند.

🔹بعضی از جراحان پیش از انجام جراحی، مشاوره و/یا توصیه نامه ای از طرف متخصص سلامت روان را الزامی می دانند.

🔸اگر متقاضی سیگار می کشد، ترجیحا بهتر است آن را ترک کند.

🔳ویژگی‌های جراح مناسب

➖دارای مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک باشد.

➖تجربه کافی در زمینه کار با مراجعه کنندگان ترنس داشته باشد، و ترجیحا در زمینه جراحی های ترنسجندر تخصص و تجربه بسیار داشته باشد.

پستان ها در ظاهر زنان نقش مهمی دارند. جراحی بزرگ کردن پستان MTF روش قابل اطمینانی است که با انجام آن می توانید ظاهر پستان دلخواهتان را داشته باشید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.mtfsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved