1

تعریف ترنسکشوال Transsexual

مترجم: سعید.ش

واژه ترنسکشوال به اشخاص ترنسجندری اطلاق می گردد که جسم خود را به ویژه با انجام عمل جراحی تغییر می دهند تا ملال جنسیتی خود را تسکین بخشیده و بدن خود را با دیدی که نسبت به خود دارند (یا همان هویت جنسیتی خود) همسو کنند.

واژه ترنسکشوالیتی و ترنسکشوال را پزشکان و روانشناسان برای توصیف این اشخاص پدید آوردند، چرا که آن زمان اینگونه می اندیشیدند که ترنسکشوال بودن نوعی مشکل پزشکی (در حیطه علم آسیب‌شناسی) است. به همین دلیل بعضی از اشخاص ترنسجندری که می توانند خود را ترنسکشوال نیز بنامند، ترجیح می دهند با این عنوان خطاب نشوند و تنها با عنوان ترنسجندر شناخته شوند، چرا که نمی خواهند هویت ایشان در حیطه علم آسیب‌شناسی قرار گیرد.

واژه ترنسکشوال پیش‌تر در توصیف اشخاص ترنسجندر به کار برده می شد. این واژه، پیش از واژه ترنسجندر ابداع گردید، اما حال در جامعه نسبتا منسوخ شده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که دلالت بر این دارد که صفات جنسی یک فرد مهمتر از هویت جنسیتی وی است.

گاهی اوقات واژه ترنسکشوال به زیرمجموعه ای از جامعه ترنسجندر گفته می شود که عمل جراحی می کنند یا این که قصد و برنامه عمل جراحی جهت تغییر صفات جنسی خود را دارند. این واژه گاهی اوقات نیز فقط به اشخاص ترنسجندر باینری (مثلا مردان ترنس و زنان ترنس)، یا فقط به آنهایی که از ملال جنسیتی رنج می برند گفته می شود.

واژه ترنسکشوال دیگر بطور گسترده به عنوان عبارت چتر مورد استفاده قرار نمی گیرد، با این حال بعضی از اشخاص ترنسکشوال طبق ترجیح شخصی خود این واژه را در توصیف هویت خود به کار می برند.

🔻به طور خلاصه، ترنسکشوال/ترنسجندر دو (یا احتمالا بیشتر از دو) تعریف اصلی به شرح زیر دارد:

▪️1. اشخاص «ترنس» باینری که با جسم زنانه متولد شده اند و خود را مرد می دانند، یا برعکس.

▪️2. هر شخص ترنسجندری که قصد ترنزیشن (از هر راهی) برای تغییر جنس بیولوژیکی خود دارد.

🔴توجه به این نکته حائز اهمیت است که اینگونه نیست که تمامی اشخاص ترنسکشوال تمایلی به تغییر جسم خود داشته باشند. بعضی از اشخاص ترنسکشوال بنا به دلایلی نظیر هزینه جراحی، ریسک عوارض پزشکی، یا ابتلا به بیماری‌هایی که هورمون درمانی یا جراحی را برای آن‌ها خطر آفرین می‌کند، مایل به تغییر جسم خود نیستند. بعضی از اشخاص ترنسکشوال نیز خود را کاملا منطبق با نقش جنسیتی باینری دیگر نمی‌دانند. دیگر اشخاص ترنسکشوال ممکن است در اواسط دوران ترنزیشن خویش تعادلی احساس کنند [و سفر ترنزیشن خود را خاتمه یافته انگارند]، صرف نظر از این که هویت خود را باینری (زن یا مرد) بدانند یا خیر.

بسیاری از اشخاص ترنسکشوال، از جمله اشخاص ترنسکشوالی که هویت خود را باینری می دانند، قصد انجام جراحی ناحیه تناسلی ندارند چرا که با ناحیه تناسلی خود راحت هستند و نیازی به تغییر آن نمی‌بیند، یا این که ممکن است از آسیب عصبی و احتمال از دست دادن حس جنسی و توانایی ارگاسم نگران بوده و به این دلیل نخواهند تحت عمل جراحی ناحیه تناسلی قرار گیرند. این مسئله به ویژه در مورد مردان ترنس صادق است، از این لحاظ که بسیاری از آنها از وضعیت کنونی عمل فالوپلاستی بدلیل هزینه بسیار بالای این عمل جراحی، عدم پوشش بیمه، و عدم دستیابی به نتیجه دلخواه با انجام این عمل جراحی راضی نیستند.

بعضی از اشخاص ترنسکشوال، هتروسکشوال (دگرجنسگرا)، و بعضی دیگر از اشخاص ترنسکشوال گی (مرد همجنسگرا)، لزبین (زن همجنسگرا)، بای‌سکشوال (دوجنسگرا) و … هستند. بسیاری از اشخاص ترنسکشوال، گرایش جنسی خود را بر مبنای هویت جنسیتی خود نام می‌نهند، نه بر اساس جنسی که با آن متولد شده اند. اگرچه بعضی از اشخاص ترنسکشوال نیز با جوامعی که اساس آن جنس فیزیکی فرد است همبستگی بیشتری احساس می کنند؛ برای نمونه، بسیاری از مردان ترنس در جوامع لزبین حضور می‌یابند.

🔻اشخاص ترنسکشوال/ترنسجندر به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می شوند:

🔹زنان ترنسکشوال MTF (زنان ترنسجندر): اشخاصی هستند که با جسم مردانه (یا گاهی بیناجنسی) متولد شده اند و خود را زن می دانند، بنابراین زن هستند. بسته به خواسته‌ها و نیازهای هر فرد، ممکن است برای تغییر جسم خود از هورمون درمانی جهت افزایش سطح استروژن بدن و تجربه دوران بلوغی که طی آن رشد پستان ها رخ می دهد، بهره جویند. زنان ترنسکشوال ممکن است خواستار عمل جراحی برای تبدیل ناحیه تناسلی خود به واژن باشند (که به آن عمل واژینوپلاستی گفته می شود).

🔹مردان ترنسکشوال FTM (مردان ترنسجندر): اشخاصی هستند که با جسم زنانه (یا گاهی بیناجنسی) متولد شده اند و خود را مرد می دانند، بنابراین مرد هستند. بسته به خواسته‌ها و نیازهای هر فرد، ممکن است برای تغییر جسم خود از هورمون درمانی جهت افزایش سطح تستسترون بدن و تجربه دوران بلوغی که طی آن رویش موی صورت و بدن رخ می دهد، بهره جویند. مردان ترنسکشوال ممکن است خواستار تخلیه پستان‌های خود باشند (که به آن عمل مستکتومی گفته می شود). ایشان همچنین گزینه‌های جراحی متعددی برای تغییر ناحیه تناسلی پیش روی خود دارند.

🔹بسیاری از اشخاصی که دارای هویت جنسیتی غیرباینری (غیر از زن و مرد) هستند نیز می توانند خود را ترنسکشوال بنامند یا خود را با این عنوان خطاب می کنند، و خواستار تغییر جسم خود هستند. یک شخص غیرباینری می تواند با جسم زنانه، جسم مردانه، یا اینترسکس (بیناجنسی) متولد شده باشد. هدف ترنزیشن یک ترنسکشوال غیرباینری ریشه در خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد وی دارد. ایشان ممکن است بخواهند بدن خود را بیشتر شبیه به آنچه که عموم مردم آندروجین‌مانند می دانند تغییر دهند، به این صورت که ویژگی‌های جسمی مردانه و زنانه را توامان داشته باشند، یا از لحاظ جسمی نه زن و نه مرد باشند، یا این که یا جسمی زنانه داشته باشند و یا جسمی مردانه، یا این که تصمیم بگیرند جسم خود را شبیه به افرادی که بطور طبیعی اینترسکس (بیناجنسی) متولد شده اند تغییر دهند، یا ویژگی‌های دیگری را برای خود برگزینند.

[⚠️ توجه به این نکته حائز اهمیت است که افرادی که خود را «ترنسکشوال» می دانند، بسته به ترجیح شخصی و شرایط خویش ممکن است یک یا چند اقدام پزشکی نظیر هورمون‌درمانی یا عمل جراحی را در جهت تطبیق جنسیت انجام دهند؛ «ترنسکشوال» بودن بدین معنا نیست که فرد ترنسکشوال الزاما باید تمامی اقدامات پزشکی موجود را برای خویش برگزیند. ملاک فقط آرامش درونی خود فرد است. به عنوان مثال؛ ممکن است یک مرد ترنسکشوال فقط با هورمون‌درمانی و جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به آرامش درونی برسد و هیچ نیازی به جراحی تغییر ناحیه تناسلی در خود احساس نکند. قابل ذکر است که دسته‌بندی اشخاص ترنسکشوال بر اساس شدت و ضعف ملال جنسیتی، نوع تصمیمات و ترجیحات، گرایش جنسی، ابراز جنسیتی، و رفتار جنسی ایشان مربوط به مقیاس قدیمی هری بنجامین است که امروزه «مورد تاييد نيست» و با علم روز روانشناسى تفاوت‌هاى بسيارى دارد. لذا برای مثال؛ زن ترنسکشوالی که فقط اقدام به هورمون‌درمانی نموده و هیچ نیازی به جراحی ناحیه تناسلی در خود احساس نمی کند، با زن ترنسکشوال دیگری که اقدام به هورمون‌درمانی و جراحی ناحیه تناسلی می کند از لحاظ «ترنسکشوال» و «زن» بودن هیچ تفاوتی ندارد و هر دو به یک اندازه «ترنسکشوال» و «زن» محسوب می شوند. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مراجع:
https://nonbinary.wiki/wiki/Transsexual
http://gender.wikia.com/wiki/Transsexual
https://en.wikipedia.org/wiki/Transsexual

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved