1

معرفی پینایل ایمپلنت حرارتی جهت ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

تکنولوژی پینایل ایمپلنت طی 40 سال اخیر پیشرفت چندانی نداشته است. برایان لی، عضو جدید دانشکده دپارتمان ارولوژی با دانشی که در زمینه علم مواد دارد، امیدوار است که با استفاده از فلز حافظه‌دار حرارتی به نام نیتینول (آلیاژ نیکل – تیتانیوم) ایمپلنت بهتری برای مردانی که از اختلال نعوظ رنج می برند خلق کند.

استاندارد طلائی کنونی، ایمپلنت بادی شامل مخزن آب و پمپ است که کاشت آن در بدن طی عمل جراحی دشواری صورت می گیرد. شیوه استفاده از آن چندان خوشآیند نبوده و با عوارضی همراه است. روش آسان تر، استفاده از پینایل ایمپلنت منعطف است. کاشت این دستگاه بدلیل عمل جراحی ساده تر و ارزان تری که دارد، در کشور های در حال توسعه رایج‌تر است. نقطه ضعف این دستگاه، این است که آلت تناسلی مردانه را دائما در حالت نعوظ قرار می دهد و احتمال دارد به بافت آلت آسیب برساند.

روشی که لی ارائه نموده است، پینایل ایمپلنتی است که پوسته خارجی آن از جنس فلز حرارتی نیتینول است. نیتینول فلزی ست که با ویژگی فوق کشسان خود شناخته می شود و در حال حاضر نیز در ساخت دستگاه های پزشکی مورد استفاده در جراحی اندوواسکولار (عروق) بکار می رود. کاشت این دستگاه در بدن توسط ارولوژیست به شیوه ساده تری صورت می گیرد. پینایل ایمپلنت نیتینول در دمای بدن در حالت خوابیده قرار دارد؛ در عین حال شکل انبساط یافته را در «حافظه» خود نگاه داشته و اگر حرارت ببیند، به آن شکل در می آید.

لی و همکاران در دانشگاه ایلینوی جنوبی مشغول به کار روی دستگاه کنترل از راه دوری هستند که بتوان آن را بالای آلت تناسلی مردانه حرکت داد تا حرارتی به میزان چند درجه بیشتر از دمای بدن را به آلیاژ نیکل – تیتانیوم (NiTi) القا نموده و سبب انبساط این پینایل ایمپلنت آلیاژی جهت افزایش طول و قطر آلت تناسلی مردانه گردد.

🔻ترجمه ویدیو نحوه عملکرد پینایل ایمپلنت حرارتی

به محض این که آن را گرم می کنیم، مجددا به حالت سخت و مستقیم قرار می گیرد. به محض این که آن را در آب گرم 40 درجه سلسیوس (درجه فارنهایت را می توانید از اینجا ببینید) قرار می دهم، نسبت به فشار سخت و مقاوم می شود.

در جدیدترین مطالعه ای که در این زمینه انجام پذیرفت، میزان مقاومت و قابلیت انبساط پینایل ایمپلنت نیتینول با افزایش دما، و همچنین انقباض آن با کاهش دما به اندازه دمای بدن مورد آزمایش قرار گرفت. فلز حافظه‌دار از آزمایش مکانیکی سربلند بیرون آمد. لی می گوید که اگر این تحقیق تا دستیابی به نقاط عطف خود ادامه یابد، [این محصول] احتمالا تا 5 الی 10 سال دیگر عرضه خواهد شد.

لی می گوید: «ما امیدواریم که با دستگاهی بهتر، تجربه بسیار بهتر افراد، و عمل جراحی ساده تر، ارولوژیست های بیشتری این جراحی را انجام دهند و افراد بیشتری برای امتحان این دستگاه داوطلب شوند.»

[⚠️توجه: پینایل ایمپلنت حرارتی ویژه درمان اختلال نعوظ آلت تناسلی مردانه در مردان سیسجندر طراحی می گردد، با این حال بطور کلی کاشت پینایل ایمپلنت‌هایی که ویژه مردان سیسجندر طراحی شده اند، برای مردان ترنسی که جراحی فالوپلاستی را پشت سر گذاشته اند نیز امکان پذیر است؛ اگر چه بدلیل نبود بافت نعوظی در آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی، جراحی کاشت این نوع پینایل ایمپلنت‌ها در مردان ترنس چالش برانگیز است. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://news.wisc.edu/heat-activated-penile-implant-might-restore-sexual-function-in-men-with-ed/

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved