1

اهمیت دیلاته واژن پس از جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

واژینوپلاستی یکی از جراحی های تطبیق جنسیت است که طی آن ناحیه تناسلی زنان ترنسجندر (MTF) به ناحیه تناسلی زنانه با واژن جدید تبدیل می گردد. دیلاته واژن جزء جدایی ناپذیر دوره ریکاوری پس از جراحی است و برای پیوسته حفظ نمودن عمق واژن جدید الزامی است. دیلاته واژن از چند روز پس از جراحی آغاز می گردد و تقریبا همیشه تا پایان عمر ادامه خواهد یافت.

اگر دیلاته به طرز صحیح انجام نشود، گرافت پوستی درون واژن تحلیل رفته و جمع می شود و در نتیجه آن، واژن جدید کوتاه و مسدود می گردد. این اتفاق غیر قابل بازگشت است و هیچ شخصی نمی تواند با دیلاته مداوم یا دیلاته بیشتر، عمق از دست رفته واژن خود را باز یابد. شاید دیلاته واژن برایتان خوشآیند نباشد، اما بسیار حائز اهمیت است که برای جلوگیری از کاهش عمق واژن جدیدتان از پروتکل دیلاته جراح خود پیروی نمایید.

🔳شرح دیلاته واژن

هدف از دیلاته واژن، حفظ عمق واژن جدید است. دیلاته مانع از تحلیل رفتن گرافت پوستی درون واژن می شود، همچنین میزان کشسانی دیواره واژن را افزایش می دهد و دخول جنسی را آسان تر می کند. دیلاته واژن به این صورت است که یک عدد دیلاتور آغشته به روان کننده به مدت معینی درون واژن قرار داده می شود. سایز دیلاتور و مدت زمان دیلاته واژن برای تمامی اشخاص یکسان نیست و به پروتکل جراح و نیاز های شخص بستگی دارد.

جراحتان طرز صحیح دیلاته واژن و تعداد دفعات دیلاته پس از جراحی را به شما توصیه خواهد نمود و حائز اهمیت است که بیش از هر چیز دیگری از توصیه ایشان که مخصوص وضعیت شخص شما ست پیروی نمایید. دیلاته واژن اوایل معمولا دو الی دو ساعت و نیم در روز به طول می انجامد؛ پس از گذشت 18-24 ماه از انجام جراحی، مدت زمان و تعداد دفعات دیلاته واژن به تدریج کاهش خواهد یافت. بله، تعهد لازمه دیلاته است!

«بیش از هر چیز دیگری دلم می خواست بخوابم، اما نمی توانستم، چرا که باید بیدار می شدم و تا همیشه دیلاته می کردم. دیلاته واژن تمام شدنی نیست. بسیاری از شب ها آن را در خواب می بینم.» — آتم اسفودل

dilators-julievu

دیلاته واژن به آن آسانی که فکر می کنید نیست. جولی وو در ویدیویی در یوتوب می گوید: «دیلاتور ها سفت و سخت هستند، پلاستیکی اند، سرد اند، و قرار گرفتن آنها درون بدنت ناخوشآیند است.»

🔳آیا رابطه جنسی می تواند جایگزینی برای دیلاته واژن باشد؟

در این زمینه که آیا می توان دخول جنسی را جایگزینی برای دیلاته واژن دانست یا خیر، بحث ها و مناظراتی مطرح گردیده است.

جولی وو می گوید: «اگر پس از گذشت یک سال از انجام جراحی، هفته ای یکبار رابطه جنسی داشته باشید، بسیار عالی است و نیازی به دیلاته واژن با این وسائل نخواهید داشت.»

مدی مکنا نیز موافق است: «اگر رابطه جنسی داشته باشم، جایزه ام این است که هر 30 دقیقه رابطه جنسی برایم به عنوان 30 دقیقه دیلاته واژن حساب می شود.»

نومی روییز، خواننده ترنسجندر و میزبان پادکست Allegedly NYC می گوید: «تا آخر عمر باید هفته ای یکبار دیلاته کنید، مگر این که رابطه جنسی داشته باشید. به همین دلیل است که وقتی رابطه جنسی ندارم غمگین می شوم، چرا که برایم یادآوری می شود که [مجبور به دیلاته واژن هستم]. چیزی شبیه به این که «ای خدا، چون رابطه جنسی نداشتم الان باید دیلاته کنم. لعنتی.»

با این حال این احتمال نیز وجود دارد که دخول جنسی به تنهایی کافی نباشد و جای دیلاته را به طور کامل نگیرد. در این خصوص باید با جراح خود گفتگو کنید.

شروع دیلاته واژن اینگونه است که دیلاته ابتدا با بزرگترین دیلاتوری که به راحتی کانال واژن را پر می کند انجام می شود. با گذشت چند هفته پس از جراحی، از دیلاتور های بزرگتر استفاده می شود و مدت زمان دیلاته با بزرگترین دیلاتور به تدریج افزایش می یابد.

«من چهار سایز دیلاتور دارم. اولی 1⅛ اینچ است، دومی 1¼ اینچ، سومی 1⅜ اینچ، و بزرگترین دیلاتور 1½ اینچ است. من دیگر اصلا از دیلاتور اولی استفاده نمی کنم. اما مجبورم با دومی شروع کنم تا پس از آن بتوانم دیلاته واژن را با بزرگترین دیلاتور انجام دهم. نمی توانم بدون این که از دیلاتور های کوچکتر استفاده کنم، یک مرتبه مستقیما به سراغ دیلاتورهای سوم و چهارم بروم. اه، من از بزرگترین دیلاتور خیلی متنفرم. عینا مرا به گریه می اندازد. دلم می خواهم آن را از پنجره به بیرون پرتاب کنم [صدای شکستن شیشه].» — آتم اسفودل

🔳دیلاته واژن سرگرم کننده نیست، اما ارزشش را دارد

«تنها بخشی از برنامه مراقبت از واژنم که با واژن مادرزاد متفاوت است، این است که مجبورم دیلاته کنم. پس از این که عمل جراحی ام انجام شد، بدنم به طور طبیعی واژن جدیدم را به عنوان زخم جدید شناسایی کرد و به همبن دلیل می خواهد آن را ترمیم و مسدود کند. نه متشکرم نمی خواهم!» — مدی مکنا

اگر دیلاته واژن طبق برنامه توصیه شده انجام نشود، گرافت پوستی داخل واژن تحلیل رفته و جمع می شود، در نتیجه این اتفاق، واژن کوتاه – و حتی مسدود – می گردد. متاسفانه پس از این اتفاق، نمی توان عمق از دست رفته واژن را با دیلاته مداوم یا دیلاته بیشتر بازگرداند. در این مواقع معمولا جراحی ترمیمی ضرورت می یابد.

📄مطالعه ای که در سال 2015 انتشار یافته، حاکی از آن است که باریک شدن واژن، رایج ترین عارضه جراحی واژینوپلاستی است. مطالعه جدیدتری که در کنفرانس WPATH در سال 2018 توسط ارولوژیست های بیمارستان دانشگاه Hahnemann گزارش شده است، حاکی از آن است که 7.9% از 240 متقاضی جراحی واژینوپلاستی دکتر کتی رومر (به انگلیسی: Dr. Kathy Rumer) تحت عمل جراحی ترمیمی قرار گرفته اند، و دومین دلیل رایج نیاز به جراحی ترمیمی، استنوزیس (تحلیل رفتن) واژن جدید (با نرخ 2.1%) بوده است. محققان به این نتیجه دست یافته اند که عدم پیروی از برنامه دیلاته واژن، ریسک عوارض و لزوم به جراحی ترمیمی پس از جراحی واژینوپلاستی را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

دکتر رومر می گوید: «دهانه واژن مشابه با سوراخ نرمه گوش است، از این لحاظ که اگر مرتبا گوشواره در آن نباشد به مرور زمان بسته می شود. بنابراین همیشه توصیه می کنیم: دیلاته کنید!!! دیلاته کنید!!! دیلاته کنید!!!»

«دیلاته واژن بسیار مهم است. بسیار مهم. اهمیت آن در وصف کلام نمی گنجد. اگر دیلاته نکنید واژن جدیدتان بسته می شود. مراجعه کننده ای داشتم که به مدت دو هفته دیلاته نکرده بود. به جراح خود مراجعه نمود و متوجه شد که واژن وی مسدود شده است. عمق از دست رفته واژن را نمی توان بازیافت. لذا دیلاته واژن بسیار مهم است. قصد ترساندن شما را ندارم، اما حتما دیلاته کنید.» — جی دی دیویدز

🔳توصیه هایی برای انجام دیلاته واژن

🔹از دستورالعمل های دیلاته واژن جراح خود پیروی کنید!

🔸به دنبال روش هایی باشید که پروسه دیلاته برایتان سریعتر سپری شود.

«من بیشتر هنگام تماشای برنامه های تلویزیونی دیلاته می کنم. پزشکان به شما می گویند 20 دقیقه در روز دیلاته کنید، اما آنقدر استرس بسته شدن واژنتان را دارید که احتمالا بیشتر دیلاته می کنید. خوب، من نیز حدود یک ساعت دیلاته می کنم. من برنامه خانم های خانه دار آتلانتا را تماشا می کنم و در وان حمام می نشینم، چرا که اوایل این تنها جایی بود که می توانستم دیلاته کنم. بالشتم را با خودم می برم، در وان حمام می نشینم، آی پدم را با خودم می برم و در حین انجام دیلاته، برنامه زنان خانه دار آتلانتا را تماشا می کنم. یک اپیزود کامل برنامه که تمام شود، کار دیلاته من نیز تمام می شود.» — نیالا مون

🔹از روان کننده (بر پایه آب، نه سیلیکن) به مقدار فراوان استفاده کنید.

🔸قبل و بعد از دیلاته حرکات کششی انجام دهید.

«طی دیلاته واژن بدلیل پوزیشن ناراحت کننده ای که چندین مرتبه در روز تکرار می شود، لگنم دچار درد و گرفتگی می شود. برای جلوگیری از درد لگن بهترین کار این است که قبل و بعد از دیلاته واژن حرکات کششی انجام دهید.» — آتم اسفودل

🔹هنگام انجام دیلاته به چند عدد حوله یا پد ضد آب به عنوان زیر انداز احتیاج پیدا می کنید. اگر به رختشویی دسترسی ندارید، استفاده از پد جاذب یا پد تمرین سگ خانگی روش خوبی است.

🔸بعد از دیلاته واژن می توانید مسکن مصرف کنید، اما قبل از دیلاته مسکن مصرف نکنید چرا که احتمالش بسیار است به خودتان آسیب برسانید.

🔹قبل از جلسه دیلاته سعی کنید دفع ادرار یا مدفوع داشته باشید، چرا که دیلاته را برایتان آسان تر می کند.

🔳دیلاتورها را از کجا خریداری کنم؟

پیش از ترک بیمارستان یا مرکز ریکاوری، تمامی چیز هایی را که برای دیلاته به آن نیاز پیدا می کنید را از جراحتان دریافت می کنید. طی دوره ریکاوری و بعد از آن، از چندین دیلاتور با طول و عرض مختلف استفاده می کنید.

دکتر رومر، کیت دیلاتور حاوی دیلاتور هایی با طراحی ویژه زنان ترنس در اختیار متقاضیان جراحی واژینوپلاستی قرار می دهند. این دیلاتور ها توسط Soul Source طراحی شده و قیمت هر یک 40-55$ دلار امریکا است.

✳️نکته ای در زمینه مواد سازنده دیلاتور: بعضی از اشخاص بر این باورند که دیلاتور ها نباید از سیلیکن یا دیگر مواد نرم ساخته شده باشند. دیلانور ها باید محکم و به اندازه کافی سخت باشند تا مقاوت لازم برای کشش بافت جهت جلوگیری از شکل‌گیری اسکار را فراهم کنند.

dilators-amielle

🔻ست دیلاتورهای واژینال Amielle Care
ست 4 دیلاتور از سایز کوچک به بزرگ با دسته مخصوص جهت آسان شدن تعبیه دیلاتور درون واژن و خروج دیلاتور از واژن، همراه با روان کننده و کیسه نگهداری (لینک فقط ویژه ساکنان بریتانیا). قیمت: 115.09$.

dilators-vuva

🔻ست دیلاتور VuVa Smooth
ست 5 دیلاتور ساخته شده از پلاستیک پلی کربنات پزشکی، همراه با راهنما و کیسه نگهداری. ساخت امریکا. قیمت: 49.99$.

🔻ست Vaginal Trainer
این دیلاتور ها لطیف و راحت هستند، به آسانی می توان آنها را کنترل نمود، وزن کمی دارند، در ساخت آنها از لاتکس استفاده نشده است، قابل شستشو و ایمن هستند. 6 عدد دیلاتور از سایز کوچک به بزرگ با دسته ارگونومیک قفل مانند. قیمت: 44.95$.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.mtfsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved