1

جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) ریسک فیستول پیش آبراه پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) را کاهش می دهد

مترجم: سعید.ش

یک مطالعه ژورنال جدید، آنچه را که بسیاری از جراحان طی سال ها به آن باور پیدا کرده بودند اثبات نمود: واژینکتومی عوارض جراحی افزایش طول پیش آبراه را کاهش می دهد. جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) پیشنیازی الزامی برای جراحی فالوپلاستی نیست، با این حال در صورتی که متقاضی خواستار جراحی افزایش طول پیش آبراه نیز باشد، اکثریت جراحان جراحی واژینکتومی را الزامی می دانند. اگر قصد جراحی افزایش طول پیش آبراه را دارید و برای عمل واژینکتومی مردد هستید، در این مقاله اطلاعات مهمی ذکر گردیده که توجه به آنها خالی از لطف نیست.

واژینکتومی یکی از جراحی های تطبیق جنسیت است. طی این عمل جراحی واژن تخلیه می گردد و دهانه آن بسته می شود. مردان ترنس و اشخاص غیرباینری بنا به دلایل متعددی از جمله مواردی که در ادامه ذکر گردیده است، تصمیم می گیرند تحت عمل جراحی واژینکتومی قرار گیرند:

▪️میل به تخلیه و بستن واژن و مردانه شدن پرینیوم (حدفاصل مقعد و ناحیه تناسلی)

▫️از بین رفتن ترشحات واژن

▪️تسکین درد ناشی از مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی زنان

▫️رفع نیاز به انجام معاینات اسپکولوم یا پاپ اسمیر

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود بسیاری از متقاضیان جراحی فالوپلاسی قصد انجام جراحی واژینکتومی را نیز داشته باشند، این عقیده است که واژینکتومی عوارض جراحی افزایش طول پیش آبراه را کاهش می دهد.

حال در مطالعه ژورنال جدیدی اثبات گردیده که واژینکتومی نرخ بروز فیستول پیش آبراه را کاهش می دهد. تیم جراحی تغییرجنس مرکز پزشکی دانشگاه وینسنس و تیم جراحی تغییرجنس آمستردام واقع در آمستردام هلند، پیشروی و درمان فیستول پس از جراحی های متودیوپلاستی و فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیش آبراه را در 294 مرد ترنسجندر مورد بررسی قرار دادند. در این موسسات، واژینکتومی (واژینکتومی «اولیه») در مرحله اول جراحی، و افزایش طول پیش آبراه در مرحله دوم جراحی انجام پذیرفت. نرخ ایجاد فیستول پیش آبراه در اشخاصی که واژینکتومی اولیه انجام داده بودند به میزان قابل توجهی پایین تر بود:

«111 نفر از 232 نفری (48% از افراد) که تحت عمل جراحی واژینکتومی قرار نگرفتند، و 13 نفر از 62 نفری (21% از افراد) که تحت عمل جراحی واژینکتومی اولیه قرار گرفتند دچار فیستول پیش آبراه شدند. فیستول پیش آبراه در 17 نفری که تحت عمل جراحی واژینکتومی ثانویه قرار گرفتند 100% ترمیم شد.»

در مرکز جراحی تغییرجنس آمستردام، واژینکتومی بدلیل کاهش نرخ ایجاد فیستول، روندی استاندارد پیش از جراحی فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیش آبراه محسوب می شود.

🔻دکتر Burt Webb، یکی از مجرب ترین جراحان ایالات متحده در زمینه جراحی زنان در مردان ترنس FTM، نرخ عوارض جراحی افزایش طول پیش آبراه در متقاضیان جراحی فالوپلاستی که پیش تر عمل واژینکتومی را پشت سر گذاشته اند را بسیار پایین اعلام نمود:

«نرخ طبیعی عوارض در صورتی که جراحی واژینکتومی انجام نشده باشد 40-45% است …نرخ عوارض در صورتی که جراحی واژینکتومی انجام شده باشد کمتر از 3% است.»

دکتر Webb بر این باور است که با به هم جوش دادن دیواره های واژن، ترشحات واژینال از بین می رود و خونرسانی به پیش آبراه بهتر صورت می گیرد؛ این امر سبب می شود تا ترمیم اتصال پیش آبراه بهتر صورت گیرد.

🔻دکتر Curtis Crane جراح پلاستیک، نرخ عوارض پیش آبراه را در صورتی که واژینکتومی همراه با افزایش طول پیش آبراه انجام نشده باشد به میزان حداقل 25%، و در صورتی که واژینکتومی انجام شده باشد 10-20% عنوان می کند.

با توجه به این که به نظر می رسد جراحی واژینکتومی عوارض عمل افزایش طول پیش آبراه را کاهش می دهد، در حال حاضر بسیاری از جراحان، عمل واژینکتومی را برای اشخاصی که متقاضی جراحی فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیش آبراه هستند الزامی می دانند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved