1

ماساژ اسکار؛ تکنیکی موثر در جلوگیری از شکل‌گیری اسکارهای برجسته پس از جراحی‌های تغییرجنس در ترنس‌های مرد (FTM) و زن (MTF) به قلم Dr. Richard Klein

مترجم: سعید.ش

◾️اسکار چیست؟

اسکار زمانی شکل می گیرد که بدن زخم های پوستی را که در اثر عمل جراحی، تصادف یا بیماری ایجاد شده اند ترمیم می کند. اسکار نتیجه طبیعی پروسه بهبودی است. هر چه بهبودی زخم بیشتر به طول انجامد و هر چه شدت آسیبی که به پوست وارد شده بیشتر باشد، شانس شکل‌گیری اسکار آشکار بیشتر است.

این که زخم روی بدن ایجاد شده باشد یا روی صورت و همچنین سن و جنس پوست فرد روی نحوه شکل‌گیری اسکار تاثیر می گذارد. اسکار روی پوست سالخورده کمتر جلب توجه می کند، در صورتی که پوست جوان بیشتر به سمت ترمیم بیش از اندازه پیش می رود و در نتیجه اسکار های بزرگتر و ضخیم تری بر جای می گذارد.

◾️چرا اسکار ها جلب توجه می کنند؟

اسکار های بالغ اگر برجسته یا فرورفته باشند یا این که رنگ و بافت آنها با پوست اطراف متفاوت باشد جلب توجه می کنند. بعلاوه اسکار هایی که در چین ها یا شیار های طبیعی پوست شکل می گیرند بیشتر جلب توجه می کنند، چرا که نه در راستای الگوی طبیعی بدن قرار دارند و نه شباهتی به خطوط طبیعی بدن دارند.

◾️چرا اسکار شکل می گیرد؟

تمامی زخم های پوستی اسکار بر جای می گذارند. وقتی که پوست در اثر جراحی، تصادف یا بیماری زخمی می شود، بدن تلاش می کند تا زخم به وجود آمده را ترمیم کند. ترمیم و بهبودی زخم طی سه فاز متوالی رخ می دهد که با یکدیگر هم پوشانی نیز دارند:

🔹تورم: در فاز نخست، بدن تلاش می کند تا زخم ایجاد شده را با ایجاد تورم ترمیم کند. طی این دوره، اسکار متورم، حساس نسبت به درد و قرمز می شود. این فاز تا دو هفته ادامه می یابد.

🔹تکثیر: در فاز دوم، بدن پروسه ترمیم زخم را با تجمع بافت اسکار در زخم آغاز می کند. طی این دوره که ممکن است تا 6 هفته ادامه یابد، اسکار بدلیل تجمع کلاژن فراوان در زخم، برجسته و سخت می شود. در فاز تکثیر، اسکار نابالغ است و سه ویژگی دارد: قرمزی، برجستگی، و سختی.

🔹تغییر: در فاز سوم، بدن در تلاش است تا اسکار را نرم و تخت کند. اسکار در این دوره با از بین رفتن قدری از کلاژن تجمع یافته در زخم، بالغ تر می شود. این فاز 12 تا 18 ماه به طول می انجامد.

◾️چگونه می توانم اسکار های خود را کاهش دهم؟

شکل‌گیری و بلوغ اسکار پروسه ای ممتد است. طی دوره ریکاوری که 12 تا 18 ماه به طول می انجامد، اسکار مدام رشد و تغییر می کند. ماساژ اسکار روش موثری است که از برجسته شدن بافت اسکار و جلب توجه آن می کاهد. ماساژ به نرم شدن اسکاری که بیش از دو سال سن داشته باشد کمکی نخواهد کرد.

◾️ماساژ اسکار چیست؟

ماساژ اسکار یکی از متد های نرم کردن و کاهش برجستگی اسکار است. این متد با مزایای متعددی همراه است:

🔸تسریع روند تغییر کلاژن با اعمال فشار روی اسکار

🔸کاهش خارش

🔸مرطوب نگه داشتن و افزایش انعطاف پذیری اسکار

◾️چه زمانی باید ماساژ اسکار هایم را آغاز کنم؟

ماساژ اسکار را بهتر است دو هفته پس از جراحی آغاز کنید. صبر کنید تا بخیه ها کشیده/جذب شود و پوسته سخت تشکیل شده روی زخم به خودی خود بیفتد و سپس ماساژ اسکار را آغاز کنید. پوسته زخم تشکیل شده روی زخم را جدا نکنید.

◾️چگونه اسکارهایم را ماساژ دهم؟

1

با سرانگشت یا قسمت نرم نوک انگشتان خود اسکار و بافت اطراف اسکار را ماساژ دهید. در سه جهت ماساژ دهید:

دایره ای: با دو انگشت طول خط اسکار و همچنین پوست اطراف آن را بصورت دایره های کوچک ماساژ دهید.

عمودی: با دو انگشت اسکار را به سمت بالا و پایین ماساژ دهید.

افقی: با دو انگشت اسکار را به سمت چپ و راست ماساژ دهید.

◾️چقدر باید فشار وارد کنم؟

تا جایی که می می توانید تحمل کنید بهتر است فشار وارد کنید. ماساژ اسکار را با فشار ملایم شروع کنید و کم کم فشار را عمیق تر و سنگین تر کنید. برای ماساژ از لوسیون استفاده کنید، فشار کافی وارد کنید تا رنگ ناحیه اسکار روشن تر یا سفید شود.

◾️هر چند وقت یکبار باید اسکار هایم را ماساژ دهم؟

باید دو تا سه مرتبه در روز، هر بار به مدت 10 دقیقه اسکار هایتان را ماساژ دهید.

◾️ماساژ اسکار تا چند وقت پس از جراحی ضروری است؟

طبق دستورالعمل باید اسکارهایتان را به مدت حداقل شش ماه پس از جراحی یا جراحت ماساژ دهید. اگر بیشتر از شش ماه ماساژ دهید نیز هیچ آسیبی به اسکارها نمی رسد و در حقیقت تاثیرات مفیدی حاصل می گردد.

◾️چه زمانی باید ماساژ اسکار را متوقف کنم؟

اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، ماساژ اسکار را متوقف کنید و با پزشکتان تماس بگیرید:

▪️قرمزی
▫️خونریزی
▫️اگر اسکار گرمتر از پوست اطراف احساس شود
▫️درد بیشتر از معمول در ناحیه اسکار

◾️آیا مطلب دیگری در مورد اسکار وجود دارد که لازم باشد بدانم؟

هنگامی که اسکار هایتان رو به بهبودی هستند، بهتر است از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. نور خورشید سبب می شود رنگ اسکار ها تیره تر از پوست اطراف شود. باید از ضد آفتاب با SPF 35 یا بالاتر استفاده کنید و تمام وقت لباس های محافظ بپوشید. به مدت حداقل یک سال پس از جراحی، اسکارهایتان را دور از نور خورشید نگه دارید.

◾️از چه لوسیونی بهتر است استفاده کنم؟

🔹از هر لوسیون مرطوب کننده ای که پوستتان را نرم و انعطاف پذیر می کند می توانید استفاده کنید.

🔹از لوسیون های بسیار معطر استفاده نکنید.

🔹از لوسیون های حاوی ویتامین E تا یک ماه پس از جراحی یا جراحت استفاده نکنید؛ پس از گذشت یک ماه از انجام جراحی می توانید از لوسیون های حاوی ویتامین E استفاده کنید.

🔻در ادامه لیست بعضی از محصولات مناسب به عنوان مثال ذکر گردیده است:

➖نوارهای سیلیکنی – 12 ساعت در روز به مدت 6 ماه مورد استفاده قرار می گیرد
➖ژل سیلیکن – برند Scar Gel و Scar Fade
➖Arbonne®
➖Eucerin®
➖Nivea®
➖Aveeno®
➖Mederma®
➖Copper Scar Cream®

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://moffitt.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved