1

معرفی دستگاه بیولوژیکال جدید جهت حفاظت از پیش آبراه و سیلندرهای پینایل ایمپلنت پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM): ماتریکس فاقد سلول بدست آمده از بافت تونیکای آلت تناسلی مردانه زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔳هدف

ریسک ها/چالش های متداول کاشت پینایل ایمپلنت پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنسجندر عبارت اند از:

▪️1. جا به جایی سیلندر(های) پینایل ایمپلنت در پایه و تنه آلت تناسلی مردانه؛

▪️2. خروج سیلندر(های) پینایل ایمپلنت از طریق پوست آلت تناسلی مردانه؛

▪️3. عفونت گرافتی که جهت اتصال محکم پینایل ایمپلنت مورد استفاده قرار گرفته است و/یا عفونت خود پنایل ایمپلنت که منشأ هر دو، عفونت ادراری، و یا تکثیر باکتری در گرافت (گرافتی از جنس Dacron) است؛

تا به امروز هیچکدام از دستگاه ها یا تکنیک های جدیدی که در زمینه ساخت پیش آبراه معرفی گردیده اند قادر به جلوگیری از بروز این عوارض نبوده اند. به عقیده ما نمونه آلت تناسلی مردانه انسانی (که در حین جراحی واژینوپلاستی زنان ترنس (MTF) یا از بدن اشخاص فوت شده، بصورت تازه برداشت شده باشد) منبع مفیدی برای استخراج بافت کامل (و لوله شده) تونیکای آلت تناسلی مردانه است؛ این بافت پردازش می شود و از آن ماتریکس فاقد سلول با ساختار مشابه بدست می آید.

🔳متد ها و روش ها

ما از پنج آلت تناسلی مردانه انسانی که پس از جراحی واژینوپلاستی زنان ترنس (MTF) دور انداخته شده بود استفاده کردیم. این پنج آلت تناسلی فاقد بخشی از کلاهک آلت مردانه، باندل نوروواسکولار کامل (دسته عروق و اعصاب)، و پیش آبراه پراکسیمال بودند، با این حال نمونه تونیکا بطور کامل حفظ گردیده و در تمامی این نمونه ها حداقل 6 اینچ طول داشت.

ما این بافت های تازه را طبق پروتکلی که تدوین نموده ایم در حمام شیمیایی پردازش کردیم. پروتکل های ما مشابه با پروتکل های توصیف شده در مطالعات سابق در زمینه ساخت ماتریکس فاقد سلول از مثانه موش هستند. جهت بررسی بافت از لحاظ مقدار هسته باقی مانده، مواد سلولی دیگر، پروتئین، و همچنین شناسایی کلاژن از ایمونوهیستوکمیستری (رنگ آمیزی بافت ها با استفاده از هماتوکسیلین، ایوزین، ماسون تری‌کروم) بهره جستیم. سیلندر های پینایل ایمپلنت مدل بادی و منعطف را درون ماتریکس فاقد سلول قرار دادیم و مقاوت آن را به طور کامل ارزیابی نمودیم.

🔳نتایج

بافت های تونیکال پس از پردازش شیمیایی بدون نقص باقی مانده و همان طول سابق را داشتند. ایمونوهیستوکمیستری هیچگونه سلولی را در 4 نمونه از 5 نمونه موجود پس از پروسه شیمیایی به مدت 30 روز آشکار نساخت، و در یک نقطه متمرکز از یکی از نمونه ها پس از پردازش به مدت 25 روز، پروتئین باقی مانده ای را نشان داد.

پینایل ایمپلنت به خوبی درون ماتریس تونیکا جای گرفت، و ماتریس ها در برابر کشش با دست مقاومت خوبی از خود نشان دادند. مقداری بافت فاقد سلول در بخش دیستال انتهای تونیکا باقی مانده بود (که می شد از آن برای حفاظت از کلاهک یا ایمپلنت کلاهک آلت تناسلی مردانه بهره جست).

🔳نتیجه‌گیری

پردازش شیمیایی به مدت حداقل 30 روز، تمامی نمونه ها را فاقد سلول/پروتئین می کند. این امر ماتریکس ها را غیر ایمونوژنیک می کند [بطوریکه پس از کاشت، سیستم ایمنی بدن را تحریک نخواهند کرد]. دستگاهی که معرفی نمودیم (و در انتظار ثبت اختراع است) با مزایای بیشماری از لحاظ ایمنی و دوام پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) همراه است:

▪️یک؛ در این تکنیک دو سیلندر کامل با انتهای مسدود ساخته می شود که پینایل ایمپلنت درون آن قرار می گیرد؛

▪️دو؛ طول ماتریکس تونیکا به اندازه ای است که بتوان پوشش بخش پراکسیمال انتهای تونیکا را به استخوان پوبیک بخیه نمود؛

▪️سه؛ با توجه به این که ماتریکس تونیکا ماده ای بیولوژیکال است، ریسک عفونت پایین تر از مواد گرافت است؛

▪️چهار؛ در حین جایگذاری مجدد سیلندر پینایل ایمپلنت، تونیکا همانند پوششی محافظ از پینایل ایمپلنت و پیش آبراه جدید حفاظت می کند؛

▪️پنج؛ این دستگاه را می توان همزمان با جراحی فالوپلاستی [درون آلت تناسلی مردانه] جایگذاری نمود. اگر قرار باشد که فقط یکی از سیلندر های پینایل ایمپلنت درون آلت تناسلی مردانه تعبیه گردد، لوله دیگر تونیکا را می توان گشود و برای پوشاندن قسمتی/تمامی پیش آبراه جدید مورد استفاده قرار داد، یا این که می توان آن را حذف نمود.

علاوه بر مواردی که ذکر گردید، پینایل ایمپلنت کوچکی که (با سالین) نیمه پر شده باشد را نیز می توان با استفاده از تونیکا در جایگاه خود محکم کرد و آن را درون ماتریکس فاقد سلول کلاهک آلت تناسلی قرار داد تا از کلاهک آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی حفاظت بیشتری بعمل آید.

مطالعات بالینی بیشتر در این زمینه، با شروع بررسی ایمونوژنیسیتی دستگاه روی مدل حیوانی، ضروری است.

🔻این گزارش توسط پزشکان Maurice Garcia، Lia Banie و Guiting Lin در کنفرانس علمی WPATH در ایالات متحده (USPATH) در تاریخ سوم فوریه سال 2017 ارائه شده است.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://uspath2017.conferencespot.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved