1

کاشت پینایل ایمپلنت پیچیده شده در پوست مصنوعی آلودرم در آخرین مرحله جراحی فالوپلاستی ساعد دست در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔳هدف

کاشت پینایل ایمپلنت در آخرین مرحله جراحی ساخت آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس صورت می گیرد. اما هیچیک از دستگاه های عرضه شده موجود ویژه آلت تناسلی مردانه ای که با استفاده از فلپ ساخته شده باشد، طراحی نشده اند. آلت تناسلی مردانه ای که با استفاده از فلپ ساخته شده باشد، فاقد بافت نعوظی است بطوریکه بتوان پینایل ایمپلنت را درون آن قرار داده و به کمک آن محکم در جای خود حفظ نمود. به همین دلیل کاشت پینایل ایمپلنت و نگه داشتن آن در مردان ترنس امری چالش برانگیز است.

تا کنون برای ایجاد پوشش و محکم کردن پایه پینایل ایمپلنت در استخوان پوبیس از مش های مصنوعی استفاده می شده است؛ اما این مصنوعیجات شیء خارجی محسوب می شده و در شکل‌گیری اسکار نقش داشته اند. ما تکنیکی را پدید آورده ایم که طی آن از ماتریکس پوستی فاقد سلول (پوست مصنوعی آلودرم) به عنوان پوشش پینایل ایمپلنت استفاده می کنیم؛ پوست مصنوعی نقش «شبه بافت نعوظی» را ایفا نموده و ریسک جا به جایی پینایل ایمپلنت و سوراخ کردن آلت تناسلی مردانه را کاهش می دهد.

🔳مواد و روش ها

دو متقاضی 25 و 30 ساله تقریبا یازده ماه پس از اتمام مراحل ساخت آلت تناسلی مردانه با استفاده از فلپ ساعد دست، با استفاده از پوست مصنوعی آلودرم تحت عمل جراحی کاشت پینایل ایمپلنت قرار گرفتند. برای هر دو نفر، کاشت پینایل ایمپلنت بادی سه تکه با ایجاد برشی در دیواره شکم انجام پذیرفت (به ترتیب، برای متقاضی اول طول سیلندر پینایل ایمپلنت 10 سانتی متر بود که با حذف پوشش سیلیکنی نوک انتهایی پینایل ایمپلنت، طول آن به 9 سانتی متر کاهش داده شد؛ و برای متقاضی دوم طول سیلندر پینایل ایمپلنت 11 سانتی متر بود).

پوست مصنوعی آلودرم به دور هر دو پینایل ایمپلنت پیچیده شد تا نقش «شبه بافت نعوظی» را ایفا کند. پس از تعبیه کردن سوند ادراری فولی به روش سیستوسکوپیک، دیلاتور های Hegar با محدوده سایز 8Fr الی 12Fr درون آلت تناسلی مردانه قرار داده شد تا فضای کافی برای کاشت پینایل ایمپلنت ایجاد گردد. از پوشش استخوان سمفیز پوبیس فلپی برداشته شد، پینایل ایمپلنت در شکاف استخوانی ایجاد شده قرار گرفت و با استفاده از بخیه های Prolene در جای خود محکم شد.

🔳نتایج

یکی از متقاضیان پس از گذشت یک ماه از جراحی کاشت پینایل ایمپلنت دچار عارضه بدشکلی کلاهک آلت تناسلی مردانه شد، و متقاضی دیگر دچار جداشدگی زودهنگام بخیه پینایل ایمپلنت از سمفیز پوبیس شد. هر دو متقاضی باید تحت جراحی مجدد قرار می گرفتند. در حین جراحی مشخص گردید که آلودرم به خوبی در بافت نرم اطراف جای گرفته است. پینایل ایمپلنت متقاضی اول با پینایل ایمپلنت دیگری با طول بلندتر تعویض گردید، و پینایل ایمپلنت متقاضی دوم نیز مجددا به پوشش استخوانی بخیه گردید و محکم در جای خود قرار گرفت.

طی جراحی مجدد، آلودرم به تعیین موقعیت پینایل ایمپلنت قدیمی و تنظیم پینایل ایمپلنت جدید با طول بلندتر کمک کرد. همچنین آلودرم نقش لایه بافت نرم دور ایمپلنت را داشت که امکان پیچیدن پینایل ایمپلنت در چند لایه را پدید آورد. هر دو متقاضی از عملکرد نعوظ خود راضی بودند و برای ادرار کردن هیچ مشکلی نداشتند.

🔳نتیجه گیری

عوارض کاشت پینایل ایمپلنت در آلت تناسلی مردانه ای که با استفاده از فلپ ساخته شده باشد، سوراخ کردن پوست و کلاهک آلت تناسلی مردانه، سایش پیش آبراه، جا به جایی/عدم موفقیت در محکم نگه داشتن دستگاه در جایگاه خود، و نقص مکانیکی دستگاه را شامل می شود؛ اکثریت این عوارض از فقدان بافت نعوظی در بدنه آلت مردانه نشأت می گیرند.

پیچیدن پوست مصنوعی به دور پینایل ایمپلنت نقش «شبه بافت نعوظی» که ایمپلنت درون آن کاشته می شود را ایفا می کند. این لایه بافت نرم، ریسک پس زدن ایمپلنت/سوراخ کردن پوست را کاهش می دهد و اگر نیاز به جراحی مجدد باشد نیز، دسترسی جراح به پینایل ایمپلنت را سهولت می بخشد.

🔻این گزارش توسط پزشکان Valerio Iacovelli ، Ervin Kocjancic و Loren Schechter در کنفرانس علمی WPATH در ایالات متحده (USPATH) در تاریخ سوم فوریه سال 2017 ارائه شده است.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://uspath2017.conferencespot.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved