1

بررسی علل درد بیضه و روش‌های درمان در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔳مقدمه

میزان شیوع شکایت از درد بیضه در زنان ترنسجندر مشخص نیست، با این حال طبق گزارش‌های روایی، این مشکل چندان نادر نیست. یکی از دلایل مشترک درد بیضه در زنان ترنسجندر، «بستن و پنهان کردن» آلت تناسلی مردانه است. بستن و پنهان کردن آلت تناسلی مردانه این امکان را فراهم می سازد تا ظاهر ناحیه تناسلی در لباس های تنگ و چسبان زنانه بنظر آید. طی این پروسه، بیضه ها را با دست به سمت بالا به درون کانال اینگوینال می فرستند و سپس آلت تناسلی مردانه و پوست کیسه بیضه را بین پاها رو به عقب به سمت مقعد قرار می دهد. پس از آن شورت تنگ و چسبان، نوار چسب، یا نوعی شورت مخصوص به نام شورت Gaff می پوشند تا آلت تناسلی مردانه را در موقعیت جدید نگه دارند.

بسیاری از زنان ترنسجندر این پروسه را بدلیل همسو بودن آن با هویت جنسیتی خود انجام می دهند و حتی شب هنگام خواب نیز این حالت را حفظ می کنند. درد بیضه ممکن است ناشی از آسیب، درد مکانیکی یا درد نوروپاتیک (عصبی) باشد. بستن و پنهان کردن آلت تناسلی مردانه در درازمدت منجر به مشکلاتی نظیر ریفلاکس (برگشت) ادراری، بروز علائم سندرم پروستاتیسم یا حتی عفونت هایی از جمله التهاب لوله‌های منی بر، التهاب غده پروستات، یا عفونت ادراری می شود. قرار گرفتن دهانه پیش آبراه فشرده شده در نزدیکی مقعد نیز زمینه ساز ابتلا به عفونت است.

شکایت از درد بیضه پس از شروع هورمون درمانی در میان زنان ترنسجندر متداول است، اما علت آن مشخص نیست. در صورتی که فرد دچار درد شدید بیضه شده باشد، ضروری است معاینه صورت گیرد تا مشخص شود که علت درد عاملی است که نیاز به درمان فوری و اورژانسی دارد یا خیر. بنابراین نیاز است معاینه بدنی صورت گیرد تا مشخص شود که آیا علت این درد شدید بدلیل وجود تومور، فتق، هیدروسل (تجمع مایع در کیسه بیضه) یا سایر موارد ایجاد شده است یا خیر. در مواقع ضروری عکس برداری از کیسه بیضه نیز انجام می پذیرد.

🔳رویکردهای درمانی

در صورتی که شخصی دچار درد شدید بیضه شده باشد، معاینه جهت تشخیص تورشن (پیچ‌خوردگی) بیضه، عفونت (به ویژه سوزاک و کلامیدیا)، فتق اینگوینال، و آسیب با منشأ نامشخص در زمان مناسب صورت می پذیرد. اگر هیچ عارضه ای یافت نگردد که نیازمند درمان فوری و اضطراری باشد، تجویز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) [جهت تسکین درد و التهاب] موثر واقع می شود.

مشاوره و آموزش در زمینه روش های ایمن بستن و پنهان کردن آلت تناسلی مردانه موثرترین رویکرد در تسکین دردهایی است که به این دلیل ایجاد شده اند. به مراجعه کننده آموزش داده می شود تا آلت تناسلی مردانه خود را در مدت زمان کوتاه تری ببندد یا این که آن را خیلی محکم نبندد. فراهم بودن شرایط دسترسی به جراحی های تغییرجنس نظیر ارکیکتومی (تخلیه بیضه ها) و واژینوپلاستی (ساخت واژن) هنگامی که از لحاظ پزشکی ضرورت داشته باشد نیز می تواند ملال جنسیتی را تسکین بخشیده و این مشکل را برطرف کند.

درد مزمن بیضه در مردان غیرترنسجندر با تجویز دوره تجربی آنتی بیوتیک (پس از این که تلاش های لازم جهت تشخیص علت درد صورت پذیرفت) و حتی الامکان اجتناب از جراحی ارکیکتومی به عنوان آخرین راه چاره درمان این مشکل تحت درمان قرار می گیرد. این الگوریتم برای زنان ترنسجندر مناسب نیست، چرا که اغلب زنان ترنسجندر از ملال جنسیتی رنج می برند و با پیشنهاد جراحی ارکیکتومی تسکین خاطر می یابند (برخلاف مردان غیرترنسجندر که حتی نسبت به تخلیه یکی از بیضه ها در شرایط ضروری نیز از خود مقاومت نشان می دهند)؛ بنابراین در درمان درد بیضه زنان ترنسجندر، گزینه ارکیکتومی در اولویت بالاتری قرار دارد.

اگر انجام جراحی ارکیکتومی ضرورتی نداشته باشد، داروهایی که جهت درمان درد نوروپاتیک تجویز می گردند در درمان این عارضه نیز موثر واقع می شوند. دردی که در ابتدای شروع هورمون درمانی ایجاد می گردد عموما نشان از بیماری نیست، به تدریج برطرف گردیده، و درمان آن قابل پیش بینی و اطمینان بخش است.

تمامی پزشکان باید آگاه باشند که معاینه ناحیه تناسلی برای زنان ترنسجندر ناراحت کننده و آزار دهنده است، و فقط در مواقع ضروری باید با حساسیت و دقت به این موضوع انجام پذیرد. پزشکان نباید شکایت اشخاص ترنسجندر از درد بیضه را دست کم بگیرند و نباید اینگونه تصور کنند که زنان ترنسجندر تمارض می کنند به این امید که مجوز جراحی ارکیکتومی را دریافت کنند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://transhealth.ucsf.edu

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved