1

لیست پرسش های ضروری ویژه جلسات مشاوره با جراح پیش از انجام جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف لیست پرسش های ضروری ویژه جلسات مشاوره با جراح پیش از انجام جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

لیست پرسش های ضروری ویژه جلسات مشاوره با جراح

جلسه مشاوره با جراح فرصت مناسبی است تا متوجه شوید که آیا جراحی که انتخاب نموده اید، می تواند خواسته هایتان را برآورده سازد یا خیر. لیستی که پیش روی شما ست، راهنمایی ساده برای اشخاصی است که می خواهند حداکثر استفاده را از جلسه مشاوره با جراح خویش ببرند!

به یاد داشته باشید که در جلسه مشاوره با جراح، سوالات مشخص بپرسید تا پاسخ های مشخص دریافت کنید.

امکان دارد در جلسه مشاوره اولیه، به پاسخ تمامی پرسش هایتان دست نیابید، یا این که نیاز داشته باشید که هر سوالی را پرسش نمایید؛ تلاش برای دانستن همه چیز قبل از تصمیم گیری نهایی کاملا منطقی است.

💠بهترین امر آن است که پیش از تصمیم‌گیری، با چند پزشک جراح دیگر نیز مشورت نمایید.

🔻در جلسه مشاوره با جراح:

▪️از دوستتان بخواهید همراه شما بیاید و یادداشت برداری کند

▪️عکس هایی از نتیجه جراحی ایده آل خود پیدا کنید و به آن رجوع کنید

▪️خود را زود به جلسه برسانید و انتظار این را داشته باشید که ملاقاتتان به درازا انجامد

🔳سوالات مربوط به جراح

1. در این زمینه چه تجربیاتی داشته اید؟ در زمینه انجام این عمل جراحی برای متقاضیان ترنس چه تجربیاتی دارید؟ آیا این نوع عمل جراحی را به طور مرتب انجام می دهید؟

2. مجموعا چه تعداد جراحی انجام داده اید؟ در طی یک سال چه تعداد عمل جراحی انجام می دهید؟

3. چه تعداد از متقاضیان از نتیجه جراحی رضایت دارند؟ ملاقات های فالوآپ (پیگیری) بلندمدت پس از جراحی برای اشخاصی که تحت این نوع عمل جراحی قرار گرفته اند به چه صورت است؟

4. چند درصد از مراجعه کنندگانتان را افراد ترنس تشکیل می دهند؟ آیا شما مدافع حقوق ترنس ها هستید؟

🔳سوالات مربوط به عمل جراحی

1. محبوب ترین تکنیک جراحی که انجام می دهید کدام است؟ علت محبوبیت آن چیست؟ آیا تکنیک های دیگری نیز انجام می دهید؟ آیا تکنیک های دیگری نیز وجود دارند که شما انجام نمی دهید؟ عمل جراحی به چه صورت انجام می پذیرد؟

2. عمل جراحی روی حس چه تاثیری می گذارد؟

3. سایز و مکان قرارگیری را چگونه انتخاب می کنید؟ آیا می توانم در این خصوص درخواست مشخصی داشته باشم؟

4. چه مدت تحت بیهوشی عمومی قرار خواهم گرفت؟ عمل جراحی را با مشارکت چه کسانی انجام می دهید؟ هر یک از این افراد چه وظیفه ای برعهده دارند؟ تخصص ایشان چیست و به چه میزان مهارت و تجربه دارند؟

5. امکانش است نگاهی به تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی بیاندازم؟ امکانش است نام و شماره تماس حداقل شش نفر از مراجعه کنندگانتان را در اختیارم قرار دهید تا بتوانم با ایشان تماس گرفته و در مورد تجربیات جراحی با ایشان گفتگو نمایم؟

6. اگر مدارک شناسایی ام تغییر نکرده باشد، آیا کادر بیمارستان مرا با اسم و ضمیری که ترجیح می دهم خطاب می کنند؟

7. لیست انتظار عمل جراحی به چه صورت است و عمل جراحی ام در چه تاریخی انجام می پذیرد؟ پیشنیاز های عمل جراحی چیست؟

🔳سوالات مربوط به قبل از عمل جراحی

1. سابقه پزشکی ام چه تاثیری روی این روند دارد؟ چه مدت قبل از عمل جراحی باید سیگار کشیدن را متوقف کنم؟ آیا برای انجام این عمل جراحی محدوده وزنی مشخصی (حداقل و حداکثر وزن مجاز) وجود دارد؟

2. آیا قبل از عمل جراحی نیاز است معاینه بدنی یا آزمایش خون انجام دهم؟ چه آزمایش هایی لازم است انجام دهم ؟ (نوار قلب، رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش خون و …)؟ آیا مرکز خاصی را برای انجام آزمایش های قبل از عمل جراحی توصیه می کنید؟

3. آیا توقف هورمون درمانی قبل از عمل جراحی اجباری است؟ اصلاح کردن موهای ناحیه جراحی یا الکترولیز ناحیه جراحی چطور؟ چه زمانی باید مصرف داروهای خویش را متوقف کنم و چه زمانی می توانم مصرف آنها را از سر بگیرم؟ آیا می توانم در روز عمل جراحی داروهایم را مصرف کنم؟

4. آیا برنامه غذایی یا سبک زندگی خاصی وجود دارد که به روند بهبودی ام کمک کند؟

5. امکانش است شماره فکس جهت ارسال نتیجه آزمایش‌ها و همچنین شماره تماسی در اختیارم قرار دهید تا اگر سوال دیگری داشتم بتوانم از شما بپرسم؟

6. جهت انجام عمل جراحی چه مدارکی (نامه تاییدیه، مدارک پزشکی، نتیجه آزمایش، مدارک شناسایی) باید همراه داشته باشم؟

7. چه زمانی قبل از جراحی باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنم؟

8. (در صورتی که شاغل هستید)؛ تا چه مدت باید مرخصی بگیرم؟

🔳سوالات مربوط به بعد از عمل جراحی

1. چه داروهایی برایم تجویز می کنید؟ آیا می توانم از دارو های مسکن غیرمخدر برای تسکین درد پس از جراحی استفاده کنم؟ تعویض پانسمان را به چه صورت و هر چند وقت یکبار باید انجام دهم؟ آیا پس از جراحی نیاز است تمرینات توانبخشی خاصی انجام دهم؟ هر چند وقت یکبار؟ چه روشی را برای مراقبت از اسکار (جای برش جراحی) توصیه می کنید؟

2. چه مدت پس از جراحی، می توانم یک مایل (~ 1.6 کیلومتر) پیاده روی کنم؟ از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده کنم؟ رانندگی کنم؟ ورزش کنم؟ الکل بنوشم؟ سیگار بکشم؟ رابطه جنسی داشته باشم؟

3. پس از جراحی تا چه مدت نیاز است که نزدیک به مرکز جراحی اقامت داشته باشم؟ پس از جراحی چه ملاقات هایی صورت خواهد گرفت؟ آیا در دوران ریکاوری به مراقبت پزشکی در خانه نیاز خواهم داشت؟ تا چه مدت؟

4. ریسک ها و عوارض این عمل جراحی کدام اند؟ چه تعداد از این عوارض به خودی خود بهبود می یابند؟ چه تعداد از متقاضیان به عمل جراحی دیگری نیاز پیدا می کنند؟

5. نتیجه نهایی چه مدت پس از جراحی مشهود می گردد؟ عوارض تا چه اندازه روی نتیجه نهایی تاثیر می گذارند؟ اگر نتیجه نهایی را دوست نداشته باشم، چه گزینه هایی پیش روی خود خواهم داشت؟

🔳سوالات مربوط به هزینه جراحی و فرم‌ها

1. آیا مطب شما برگه از کار افتادگی را برایم تکمیل می کند؟ آیا نامه ای امضاء می کنید که با آن بتوانم مدارک شناسایی خود را تغییر دهم؟

2. آیا مطب مستقیما با شرکت بیمه وارد مذاکره می شود؟ چه زمانی می توانم انتظار نتیجه مذاکره با بیمه را داشته باشم؟ چه کسی با من تماس می گیرد؟ از میزان هزینه هایی که برای استفاده از بیمه باید از جیب خود بپردازم چه زمانی مطلع خواهم شد؟

3. اگر بیمه از پوشش هزینه عمل جراحی ام امتناع ورزد، آیا مطب برای ارائه درخواست تجدیدنظر به من کمک می کند؟

4. اگر جهت پرداخت هزینه جراحی از بیمه استفاده نکنم، آیا مطب پرداخت هزینه جراحی بصورت اقساط را قبول می کند؟ اقساط را تا چه مدت باید بپردازم؟ آیا مبلغ پیش‌پرداختی که بابت رزرو تاریخ جراحی پرداخت می کنم، قابل استرداد است؟

5. آیا روشی برای کاهش هزینه وجود دارد؟ آیا کل هزینه ای که دریافت می کنید، صورت حساب بیمارستان، هزینه بیهوشی، هزینه تمامی وسائل مراقبت پس از عمل جراحی، یا هزینه دارو ها را شامل می شود؟ آیا کل هزینه ای که دریافت می کنید، هزینه جراحی های ترمیمی را نیز شامل می شود؟

🔻فایل پی دی اف لیست پرسش های ضروری ویژه جلسات مشاوره با جراح پیش از انجام جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

لیست پرسش های ضروری ویژه جلسات مشاوره با جراح

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.healthytrans.com
https://www.whitman-walker.org
http://www.ftmguide.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved