1

اطلاعات کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) جهت رشد آلت تناسلی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

دی‌هیدروتستسترون (DHT) متابولیت تستسترون است. بعضی از جراحانی که جراحی تغییرجنس انجام می دهند، این کرم را برای رشد بیشتر آلت تناسلی در مردان ترنسجندر توصیه می کنند. کرم دی‌هیدروتستسترون بصورت موضعی استعمال می گردد. این کرم نباید با کرم تستسترون یا تستوژل/آندروژل [که جهت تستسترون درمانی جایگزین در مردان ترنس مورد استفاده قرار می گبرد] به اشتباه گرفته شود.

دی‌هیدروتستسترون ترکیب آندروژنی است که بیش از 3 مرتبه قویتر [از تستسترون] است، از این رو گزینه ارجحی برای رشد آلت تناسلی مردان ترنس به شمار می رود. دی‌هیدروتستسترون نقشی بسیار پررنگ در مردانه‌سازی بدن ایفا می کند. بدن مردان ترنس بخشی از تستسترون تزریق شده را به دی‌هیدروتستسترون تبدیل می کند.

دی‌هیدروتستسترون بر رشد موی صورت و بدن، بم شدن صدا، میل جنسی، رشد عضلات و بافت ناحیه تناسلی تاثیر می گذارد. دی‌هیدروتستسترون برخلاف سایر آندروژن ها به استرادیول تبدیل نمی شود، هورمونی آنابولیک نیست، لذا در ساختن بافت ها، عضلات، و استخوان ها نقشی ندارد.

🔳دی‌هیدروتستسترون (DHT) و نقش آن در رشد آلت تناسلی مردانه

کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) فاقد الکل و با غلظت 10% مناسب رشد آلت تناسلی است. کرم دی‌هیدروتستسترون معمولا به مقدار 20 میلیگرم سه مرتبه در روز مورد استفاده قرار می گیرد. کرم را روی کلاهک، تنه، و پوست ختنه‌گاه آلت تناسلی استعمال کنید. این کرم پس از استعمال به سرعت جذب می شود. طول دوره مصرف معمولا سه ماه است.

دی‌هیدروتستسترون موضعی تاثیر قابل توجهی روی سطح فشارخون یا سطح تستسترون بدن نمی گذارد، با این حال ایده خوبی است که در حین استفاده از دی‌هیدروتستسترون، آزمایش خون انجام دهید. به خلق و خویتان دقت کنید و در صورت لزوم دوز تستسترون مصرفی خود را تنظیم نمایید.

🔳تهیه نسخه کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT)

از پزشک تجویز کننده هورمون یا اندوکرینولوژیست (متخصص هورمون و غدد) درخواست نمایید تا برایتان نسخه «کرم دی‌هیدروتستسترون 10%» بنویسند. اگر به درخواست شما پاسخ مثبت دادند، نسخه را به داروخانه ترکیبی تحویل دهید. حتما به وضوع به ایشان بگویید که نباید هیچ الکلی در ساخت این کرم به کار رفته باشد.

در امریکای شمالی، با حمایت مراکز تخصصی داروهای ترکیبی در امریکا (PCCA) کرم دی‌هیدروتستسترون با مراجعه به داروخانه های ترکیبی قابل تهیه بود، اما مراکز تخصصی داروهای ترکیبی در امریکا (PCCA) در جولای سال 2009 اعلام نمودند که موجودی‌شان به اتمام رسیده و سازنده، تولید کرم دی‌هیدروتستسترون را متوقف کرده است. مشخص نیست که سازندگان دیگری از این محصول وجود داشته باشند یا خیر. در حال حاضر اگر تهیه نسخه دی‌هیدروتستسترون غیرممکن نباشد، می توان گفت که امری بسیار دشوار است.

🔳خرید آنلاین کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT)

شما می توانید ژل دی‌هیدروتستسترون 2.5% به نام اندراکتیم (Andractim) را آنلاین و بدون نسخه تهیه کنید. اما، این محصول بر پایه الکل ساخته شده و سبب ایجاد سوزش موقت می شود. همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که دی‌هیدروتستسترون (DHT) ماده ای تحت کنترل کلاس III محسوب می شود. در امریکای شمالی، واردات دی‌هیدروتستسترون غیرقانونی است. لذا خرید این محصول را با مسئولیت خودتان انجام دهید. اگر کرم دی‌هیدروتستسترون را آنلاین سفارش می دهید، حتما در فرم سفارش محصول، جنسیت «خانم» را علامت بزنید، چرا که در غیر این صورت مجبور می شوید هزینه کیت تست پروستات را نیز بپردازید.

🔳عوارض جانبی دی‌هیدروتستسترون (DHT)

🔘ریزش مو

علارغم این که دی‌هیدروتستسترون وظیفه رشد موی صورت و بدن را برعهده دارد، یکی از عوارض جانبی بالقوه این هورمون ریزش موی سر است. دی‌هیدروتستسترون ماده ای مومی‌شکل در ریشه فولیکول موی سر بر جای می گذارد و از رشد مو جلوگیری بعمل می آورد.

تنتور عصاره گیاه ساو پالمتو بری (نخل اره ای)، محصولی گیاهی و طبیعی است که نشان داده شده از فعالیت دی‌هیدروتستسترون ممانعت می کند و راه حلی در درمان ریزش مو به شمار می رود. تنتور را می توان با آب مخلوط کرده و برای جلوگیری از تجمع دی‌هیدروتستسترون در ریشه فولیکول مو، به صورت موضعی روی پوست سر استعمال نمود. دوز استعمال تنتور ساو پالمتو 30 الی 60 قطره در روز می باشد. هزینه یک ماه استعمال تنتور ساو پالمتو حدود 25 دلار امریکا می شود.

🔘انتقال دی‌هیدروتستسترون (DHT) به اشخاص دیگر

درست مانند آندروژل (ژل تستسترون)، ریسک انتقال کرم دی‌هیدروتستسترون به اشخاص دیگر نیز وجود دارد و جلوگیری از انتقال تصادفی دی‌هیدروتستسترون به شریک جنسی، کودکان و حیوانات خانگی دقت و تلاش فراوانی را می طلبد. اگر ناحیه استعمال کرم دی‌هیدروتستسترون یک ساعت پس از استعمال به خوبی شستشو شود، شانس انتقال به افراد دیگر کاهش می یابد، اما به صفر نمی رسد. تنها راه ایمن حفاظت سایر اشخاص در برابر انتقال دی‌هیدروتستسترون، پوشاندن کامل ناحیه استعمال و عدم برقراری تماس پوستی با دیگر اشخاص می باشد.

🔳تحقیقاتی که روی دی‌هیدروتستسترون (DHT) انجام پذیرفته است

هیچ مطالعه بالینی به بررسی استفاده از دی‌هیدروتستسترون در مردان ترنسجندر نپرداخته است، با این حال جهت کسب اطلاعات به ویژه در زمینه ایمنی این محصول، می توانیم به مطالعات مرتبط رجوع نماییم.

📑درمان موضعی با دی‌هیدروتستسترون و تاثیرات آن بر مردانی که آلت تناسلی کوچکی دارند

رشد آلت تناسلی در تمامی اشخاص طی دوره درمان مشهود گردید. میانگین نرخ رشد آلت تناسلی مردانه کوچک در چهار هفته نخست درمان (153%) بالاتر از چهار هفته دوم درمان (118%) بوده است … در نتیجه، درمان موضعی با دی‌هیدروتستسترون روشی موثر و نسبتا ایمن در درمان کوچکی آلت تناسلی مردانه به شمار می رود.

📑آزمایش بالینی دوسوکور همراه با کنترل پلاسیبو و انتخاب تصادفی در زمینه تاثیرات ژل موضعی دی‌هیدروتستسترون بر قدرت عضلانی، تحرک، و کیفیت زندگی مردان سالخورده ای که دچار کمبود جزئی آندروژن هستند

ما به این نتیجه دست یافته ایم که طی سه ماه درمان با ژل موضعی دی‌هیدروتستسترون، تاثیرات آندروژنیک مورد انتظار، ایمنی کوتاه‌مدت، و افزایش محدود قدرت عضلات اندام تحتانی حاصل گردید، اما هیچ تغییری در عملکرد جسمانی یا قوه شناختی مشاهده نشد.

📑درمان بلندمدت با دی‌هیدروتستسترون موضعی: تاثیرات دی‌هیدروتستسترون بر محور هیپوفیز – گناد و لیپوپروتئین های پلاسما

… با در نظر داشتن آتروژنیسیتی، تجویز دی‌هیدروتستسترون موضعی، روش آندروژن درمانی جایگزین نسبتا ایمنی می باشد.

📑جذب دی‌هیدروتستسترون (DHT) پس از تزریق درون عضلانی

… جهت جایگزین درمانی در بلندمدت مناسب است.

دی‌هیدروتستسترون بیش از تستسترون درمانی به تنهایی، امکان رشد ناحیه تناسلی در مردان ترنس را فراهم می آورد. هر چند که در زمینه استفاده از دی‌هیدروتستسترون در مردان ترنس تحقیقی اختصاصی صورت نپذیرفته است، با این حال مطالعات مرتبط و تجربیات اشخاص نشان می دهد که دی‌هیدروتستسترون درمانی روشی ایمن و امیدبخش است.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://transguys.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved