1

انیمیشن + توضیحات تغییرات حاصل از تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM) و اشخاص دارای هویت جنسیتی غیرباینری (FTN)

مترجم: سعید.ش

⚠️سلب مسئولیت
اینجانب پزشک متخصص نیستم و همه چیز را راجع به تستسترون نمی دانم. نکاتی که در این ویدیو آورده شده است تجربیات من و دیگر اشخاص می باشد. تجربیات هر شخص منحصر به فرد خودش است – هدف از انتشار این ویدیو صرفا آگاهی‌بخشی در زمینه ایجاد بعضی از تغییرات حاصل از تستسترون درمانی می باشد.

تستسترون نوعی هورمون جنسی است که در بدن اکثریت اشخاص به طور طبیعی تولید می گردد، اما فقط در بدن بعضی از اشخاص (مردان سیسجندر) به اندازه ای تولید می گردد تا در دوران بلوغ، تغییرات چشمگیری را در بدن آنها پدید آورد.

برای اشخاصی که بدن ایشان به اندازه بدن مردان سیسجندر تستسترون تولید نمی کند، و احساس می کنند که تستسترون برای کاهش ملال جنسیتی‌شان ضروری است، تستسترون مصنوعی تجویز می گردد تا تغییراتی که در دوران بلوغ بر پایه تستسترون به طور طبیعی ایجاد می گردد، در بدن ایشان نیز پدید آید.

تستسترون را می توان به چندین روش مختلف مصرف نمود، با این حال متداول ترین روش های مصرف تستسترون مواردی نظیر استفاده از برچسب پوستی، ژل، قرص، یا تزریق تستسترون را شامل می شود. هورمون درمانی باید بصورت مداوم انجام پذیرد تا تاثیرات دلخواه پدید آید.

حائز اهمیت است که با مراجعه به اندوکرینولوژیست (متخصص هورمون و غدد)، چکاپ منظم جهت حصول اطمینان از سلامتی و ایمن بودن سطح هورمون های بدن انجام پذیرد. مصرف دوز بسیار بالا یا بسیار پایین بر سوخت و ساز هورمون در بدن تاثیر می گذارد و پیامد های مخربی را در پی خواهد داشت.

الگوی توزیع چربی در بدن تغییر می کند، اما از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. چربی به جای این که در ناحیه لگن، ران ها، و بازو ها تجمع یابد، بیشتر دور شکم تجمع خواهد یافت. به مروز زمان توده عضلانی نیز افزایش یافته و شانه‌ها [بدلیل افزایش توده عضلانی و نه تغییر استخوان‌بندی] پهن تر می شود.

توزیع مجدد چربی بدن روی میزان سفتی و سایز سینه نیز تاثیر می گذارد. این یکی از تاثیرات برگشت پذیر تستسترون است، لذا اگر تستسترون درمانی متوقف گردد، بدن به وضعیت طبیعی سابق خود باز خواهد گشت.

رشد موی بدن یکی از تاثیرات متداول تستسترون است. پس از شروع تستسترون درمانی، موهای ضخیمی روی سینه، دست‌ها، شانه‌، بالاتنه، کمر، شکم، ران‌ها و پاها رشد خواهد کرد.

اگر شخصی پیش از تستسترون درمانی خونریزی قاعدگی داشته باشد، طی سال اول پس از شروع تستسترون درمانی خونریزی قاعدگی وی متوقف می شود. این امر از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و بعضی افراد بیان نموده اند که پس از چند سال توقف خونریزی قاعدگی، خونریزی قاعدگی ایشان بازگشته است.

پس از توقف قاعدگی احتمالش بسیار است که قدرت باروری نیز کاهش یابد. بعضی از اشخاص پیش از شروع هورمون درمانی در پی روش های حفظ قدرت باروری هستند تا هر موقع که آمادگی بچه دار شدن داشتند، شانس بیشتری برای فرزندآوری داشته باشند.

علارغم کاهش قدرت باروری، همچنان احتمال بارداری وجود دارد. بنابراین اگر شخصی قصد بارداری ندارد، باید روش های مناسب پیشگیری از بارداری را رعایت کند.

تغییرات هورمونی روی خلق و خو تاثیرات مثبت و منفی می گذارد. این دلیل دیگری است که اهمیت چکاپ منظم سطح هورمون ها توسط پزشک متخصص واجد شرایط را نشان می دهد تا اطمینان حاصل شود که سطح هورمون ها برای سلامت روان شخص تاثیرات بسیار مخربی نداشته باشد.

بافت و ضخامت پوست خشن تر یا ضخیم تر می شود. این تاثیر در پوست صورت و گردن بیشتر به چشم می خورد.

صدا نیز احتمالا پس از سه ماه هورمون درمانی بم می شود، با این حال بعضی از اشخاص می گویند که بم شدن صدای ایشان بیش از سه ماه به طول انجامیده است. در نهایت بدن صدای مناسب خویش را خواهد یافت و صدا در همان حد باقی خواهد ماند. تغییر صدا معمولا دائمی است.

موی صورت به مرور زمان افزایش می یابد، اما به ژنتیک بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تغییرات ناحیه تناسلی (که اصلی ترین آن رشد کلیتوریس است)، جزء اولین تغییراتی هستند که توجه بعضی از اشخاص را به خود جلب می کنند. کلیتوریس مانند آلت تناسلی مردانه رشد نیافته است و می تواند رشد کند و شبیه به آلت تناسلی مردانه سایر اشخاص شود. کلیتوریس پس از تستسترون درمانی بسیار حساس می شود و چند سانتی متر رشد می کند.

پس از شروع تستسترون درمانی امکان دارد بعضی از اشخاص تغییرات بیشمار دیگری را نیز تجربه کنند. مواردی که در این ویدیو ذکر گردید رایج ترین تغییرات حاصل از تستسترون درمانی می باشند. تستسترون درمانی درست مانند هر چیز دیگری عوارضی را نیز با خود دارد – اگر در حال هورمون درمانی هستید و پزشکتان از پیش در مورد عوارض هورمون درمانی به شما چیزی نگفته است، حتما در این خصوص از ایشان پرسش نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.youtube.com/user/MrLeomateus

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved