1

کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) و پمپ آلت جهت رشد آلت تناسلی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

بدن مردان ترنس پس از شروع تستسترون درمانی تمام نیروی خود را در جهت رشد آلت تناسلی مردانه به کار می گیرد. به بیانی واضح تر، کلیتوریس* مردان ترنس معمولا به اندازه انگشت شست رشد می کند (اگرچه سایز کلیتوریس هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.) رشد آلت تناسلی مردانه برای مردان ترنسی که قصد انجام جراحی متودیوپلاستی دارند بسیار مهم است. آیا روشی برای افزایش رشد آلت تناسلی مردانه وجود دارد ؟ بله!

با وجود این که هیچ مطالعه بالینی، نتیجه‌بخشی تکنیک های رشد آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس را اثبات نکرده است، با این حال دو جراح از سه جراحی که با ایشان گفتگو کردم، استفاده از کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) و پمپ آلت را برای به حداکثر رساندن رشد آلت تناسلی مردانه و بهبود نتیجه نهایی جراحی توصیه نمودند.

دکتر مارسی باورز (به انگلیسی: Dr. Marci Bowers) متد های رشد آلت تناسلی مردانه را رد نمی کند، با این حال مشخصا نیز آنها را توصیه نمی کند. دکتر کریستین مگن (به انگلیسی: Dr. Christine McGinn) موافق است که هیچ مطالعه ای نتیجه‌بخشی متد های رشد آلت تناسلی مردانه را اثبات نمی کند، با این حال استفاده از کرم DHT و پمپ آلت را توصیه می کند. دکتر میرو ( به انگلیسی: Dr. Miroslav Djordjevic یا دکتر جورجویچ) نه تنها کرم DHT و پمپ آلت را توصیه می کند، بلکه به نتیجه‌بخشی این تکنیک ها نیز معتقد است.

🔳کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) جهت رشد آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM)

کرمی که توصیه می شود، کرم دی‌هیدروتستسترون 10% است. کرم دی‌هیدروتستسترون با کرم تستسترون یا تستوژل/آندروژل [که جهت هورمون درمانی جایگزین در مردان ترنس مورد استفاده قرار می گیرد] یکی نیست. این ها را نیز می توان بصورت موضعی برای رشد آلت استفاده نمود، اما تاثیر کمتری دارند.

دی‌هیدروتستسترون یا DHT متابولیت تستسترون و 3 الی 30 مرتبه قوی تر از تستسترون است. بدن به واسطه آنزیم 5-آلفا ردوکتاز، مقداری از تستسترون را به دی‌هیدروتستسترون تبدیل می کند. دی‌هیدروتستسترون نقش بسیار مهمی در رشد موی صورت و بدن، بم شدن صدا، میل جنسی، رشد عضلات و بافت کلیتوریس ایفا می کند. دی‌هیدروتستسترون برخلاف سایر آندروژن ها (نظیر تستسترون) به استرادیول تبدیل نمی شود، هورمونی آنابولیک نیست، لذا در ساختن بافت ها، عضلات، و استخوان ها نقشی ندارد.

دی‌هیدروتستسترون را می توان به شکل کرم موضعی روی کلیتوریس استعمال نمود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که استروژن مسئول رشد بافت لب های آلت تناسلی زنانه است، بنابراین اگر قصد دارید در آینده جراحی ساخت کیسه بیضه انجام دهید، بهتر است کرم دی‌هیدروتستسترون را روی لب های آلت تناسلی استعمال نکنید. برای رشد لب های آلت تناسلی می توانید کرم استروژن موضعی را امتحان کنید که البته این موضوع در چهارچوب این مقاله نمی گنجد. (به روز رسانی: به تازگی در جایی مطالعه کردم که نوشته شده بود بافت لب های آلت تناسلی زنانه و کیسه بیضه کاملا یکسان هستند. مشخص نیست که این تستسترون است یا استروژن، که تاثیر قوی تری روی رشد این بافت ها می گذارد.)

دی‌هیدروتستسترون موضعی تاثیر قابل توجهی روی سطح تستسترون بدن نمی گذارد، با این حال منطقی است که به خلق و خویتان دقت کنید و حواستان به آزمایش خون باشد تا در صورت لزوم بتوانید [دوز تستسترون مصرفی و مقدار استفاده از کرم دی‌هیدروتستسترون] را کنید. (به یاد داشته باشید مردان بیولوژیک که تستسترون به طور طبیعی در بدنشان ترشح می شود نیز از کرم دی‌هیدروتستسترون استفاده می کنند).

با توجه به این که دی‌هیدروتستسترون به استرادیول تبدیل نمی شود، [با استعمال کرم دی‌هیدروتستسترون] تاثیرات زنانه سازی ناشی از تستسترون مازاد در بدن بروز نخواهد کرد. شاید بهتر باشد هنگامی که در حال استفاده از کرم موضعی دی‌هیدروتستسترون هستید، سطح تستسترون و دی‌هیدروتستسترون خود را در فواصل زمانی معین بررسی نمایید.

کرم DHT را می توانید بصورت آنلاین و بدون نسخه پزشک تهیه نمایید. همچنین می توانید از پزشکتان درخواست نمایید تا کرم موضعی دی‌هیدروتستسترون برایتان تجویز نماید و نسخه پزشک را به داروخانه ترکیبی تحویل بدهید (این کاری ست که من در عرض یک ساعت انجام می دهم). اما حتما باید به وضوح به ایشان بگویید که نمی خواهید کرم موضعی دی‌هیدروتستسترون را با ژل بر پایه الکل برایتان درست کنند، چرا که [الکل] باعث می شود احساس سوزش موقت به بعضی اشخاص دست بدهد. (به روز رسانی، جولای 2009: دی‌هیدروتستسترون دیگر در امریکای شمالی عرضه نمی گردد. احتمالا دریافت نسخه برایتان دشوار خواهد شد).

دکتر میرو توصیه می کند که استفاده از کرم دی‌هیدروتستسترون از حداقل سه ماه قبل از جراحی آغاز گردد، و معتقد است که هر چه بیشتر قبل از عمل از کرم دی‌هیدروتستسترون استفاده شود بهتر است. (به روز رسانی: این گفته ممکن است صحت نداشته باشد. در مطالعه ای بالینی آمده است که میانگین نرخ رشد آلت تناسلی مردانه کوچک در چهار هفته نخست درمان (153%) بالاتر از چهار هفته دوم درمان (118%) بوده است.)

کرم دی‌هیدروتستسترون را به مقدار خیلی کم (20mg) چند مرتبه در روز استعمال کنید.

🔳پمپ کردن آلت جهت رشد آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM)

پمپ آلت تکنیک دیگری است که برای تحریک رشد آلت تناسلی توصیه می شود. در اصل در اینجا درمورد اعمال نیروی مکنده با فشار کم به ناحیه کلیتوریس صحبت می کنیم. تاثیراتی که فورا بعد از پمپ کردن نمایان می شوند موقتی هستند، با این حال پمپ کردن آلت تناسلی مردانه به مرور زمان بافت کلیتوریس را گسترش می دهد و این عضو را در بعضی اشخاص به طور دائمی بزرگ می کند. به مردان ترنس توصیه می شود که قبل از جراحی متودیوپلاستی و همچنین شش الی دوازده ماه پس از جراحی جهت جلوگیری از انقباض (جمع شدن آلت تناسلی مردانه) آلت خود را پمپ کنند.

پمپ کردن بی خطر است به شرط این که به درستی انجام پذیرد. اگر پمپ کردن بیش از حد انجام شود به عصب آسیب می رساند. قانون پمپ آلت این است که: هرگز بصورت خشک پمپ نکنید (بدین معنا که قبل از پمپ کردن همواره از روان کننده استفاده کنید)، و زمانی که پمپ کردن را آغاز نمودید، بیش از 15 دقیقه پمپ نکنید. فشار بسیار اندکی اعمال کنید، و اگر درد داشتید یا احیانا دچار خونریزی شدید فورا پمپ کردن را متوقف کنید. توجه داشته باشید که در مورد نواحی تناسلی صحبت می کنیم، پس لازم است که مراقب باشید!

🔳جمع‌بندی

اگر از هر دو روش کرم دی‌هیدروتستسترون و پمپ آلت باهم استفاده شود، به مرور زمان شرایط رشد بیشتر آلت تناسلی مردانه فراهم شده و نتیجه جراحی متودیوپلاستی فوق العاده عالی می شود. هیچ ضمانتی نیست که این روش ها برای تمامی اشخاص موثر واقع شود، با این حال تکنیک های آسانی هستند، از لحاظ زمان/هزینه مقرون به صرفه بوده و نتیجه جراحی را بالقوه بهبود می بخشند.

*توجه: کاملا متوجه ام که بعضی از مردان ترنس از واژه «کلیتوریس» خوششان نمی آید، اما در اینجا برای شفاف شدن موضوع لازم شد که آن را بکار ببرم.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved