IMG_4348

تست پینچ (Pinch Test)؛ متدی جهت تخمین زدن سایز آلت تناسلی مردانه پیش از جراحی فالوپلاستی ران پا در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

تست پینچ متدی است که به وسیله آن سایز آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی ران پا پیش از انجام جراحی تخمین زده می شود. اگر مقدار چربی ران پا که قابل گرفتن با انگشتان دست باشد را در معادله ای ساده قرار دهیم، نه تنها می توانیم سایز آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی ران پا را تخمین بزنیم، بلکه به ما کمک می کند تا متوجه شویم که بهتر است از کدام ران پا به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده شود؛ همچنین مشخص می کند که بهتر است ساخت پیش آبراه از روش لوله در لوله انجام پذیرد یا از روش دیگری؛ و در نهایت مشخص می کند که آیا متقاضی کاندیدای مناسبی برای فالوپلاستی ران پا محسوب می شود یا خیر.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که با انجام تست پینچ نمی توانیم سایز نهایی آلت تناسلی مردانه را به طور دقیق تخمین بزنیم، با این حال انجام این تست کمک می کند تا متوجه شویم که آیا فالوپلاستی ران پا، به خصوص همراه با ساخت پیش آبراه در مرحله اول جراحی انتخاب مناسبی است یا خیر.

🔳اهمیت تست پینچ

متد لوله در لوله جهت ساخت پیش آبراه متداول ترین روشی است که در روند فالوپلاستی ران پا انجام می پذیرد. در این روش لوله ادرار واسکولاریزه – به صورت لوله در لوله – داخل آلت تناسلی مردانه قرار داده شده و فلپ ران پا به دور خود لوله می شود.

اگر چربی زیرجلدی ران پا بسیار زیاد باشد، انجام تکنیک لوله در لوله دشوار گردیده و نرخ عوارض مربوط به پیش آبراه افزایش می یابد. همچنین در این صورت احتمالش بیشتر است که نتیجه جراحی به دلیل قطر بسیار زیاد آلت تناسلی مردانه از لحاظ ظاهر، زیبایی و عملکرد مطلوب نباشد.

در حین اولین مرحله جراحی می توان قطر فلپ را تا حدودی کاهش داد، با این حال باید توجه داشت که این امر می تواند خونرسانی و همچنین حس فلپ را به خطر اندازد. کاهش دادن قطر فلپ (لیپوساکشن فلپ) که طی جراحی ترمیمی دیگری انجام می پذیرد نیز با ریسک قطع خونرسانی و از بین رفتن حس آلت تناسلی مردانه همراه است.

🔳روش انجام تست پینچ

برای انجام تست پینچ پای خود را بکشید تا عضله ران منقبض شود، پوست وسط ران پا را با دست بگیرید و عرض فوقانی پوست کشیده شده را اندازه‌گیری کنید.

طبق گفته Dr. Curtis Crane جراح فالوپلاستی، طول پوست کشیده شده ضربدر پنج تقریبا معادل است با قطر آلت تناسلی مردانه. محیط (دور تا دور) آلت تناسلی مردانه را نیز می توانید با ضرب کردن قطر بدست آمده در عدد پی (3.14) بدست آورید.

🔻توصیه: بسیاری از جراحان ایالات متحده برای ساخت پیش آبراه از قسمت بالا (روی) ران پا یا قسمتی که بیشتر متمایل به وسط ران پا است فلپ بر می دارند، با این حال سایر جراحان بدین منظور از قسمت جانبی (خارجی) ران پا استفاده می کنند که معمولا چربی زیرجلدی کمتری دارد. اگر قصد انجام فالوپلاستی ران پا دارید، خوب است که از جراحتان سوال کنید که از کدام قسمت از فلپ ران پا برای ساخت پیش آبراه استفاده می کند.

تیم جراحی گنت بلژیک – که می توان گفت مجرب ترین تیم فالوپلاستی در دنیا هستند – معتقد است که ساخت پیش آبراه به روش لوله در لوله تقریبا هرگز نباید با استفاده از فلپ ران پا انجام پذیرد، چرا که قطر فلپ بیش از آنی است که بتوان این تکنیک را پیاده کرد:

«ساخت پیش آبراه به روش لوله در لوله با استفاده از فلپ ران پا در مردان ترنسجندر تقریبا هرگز ممکن نیست، چرا که قطر فلپ برای انجام این روش بیش از حد زیاد است.»

ایشان تنها به این شرط متقاضی را واجد شرایط انجام متد لوله در لوله ران پا می دانند که نتیجه تست پینچ چیزی شبیه به این عکس باشد.

1

اگر چربی بیش از این مقدار باشد، روش دیگری به شرح زیر جهت ساخت پیش آبراه مورد استفاده قرار می گیرد:

🔹1. از پیش آماده کردن پیش آبراه با استفاده از گرافت پوستی تمام ضخامت؛ یا
🔹2. فالوپلاستی دوبل فلپ، مانند فالوپلاستی ترکیبی ران پا/ساعد دست، یا فالوپلاستی ران پا/SCIP.

تست پینچ به هیچ وجه متد دقیقی برای تخمین زدن سایز آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی ران پا پیش از انجام جراحی، یا تشخیص دقیق این که متقاضی کاندیدای مناسبی برای فالوپلاستی ران پا محسوب می شود یا خیر، نمی باشد؛ با این حال راهنمای مفیدی برای متقاضیانی است که قصد انجام فالوپلاستی ران پا دارند. انتخاب ناحیه اهدا کننده، متد ساخت پیش آبراه و سایز آلت تناسلی مردانه همگی مسائل مهمی هستند که باید با پزشک جراحتان در مورد آنها با دقت و بطور کامل بحث و گفتگو نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved