1

اطلاعات جراحی فالوپلاستی ران پا جهت ساخت آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM) + ویدیو

مترجم: سعید.ش

فالوپلاستی ران پا (ALT Phalloplasty) یکی از تکنیک های جراحی فالوپلاستی است که طی آن فلپی از ناحیه اهدا کننده ران پا برداشته می شود و جهت ساخت آلت تناسلی مردانه ای که حس داشته باشد، از لحاظ ظاهر و زیبایی رضایت بخش و مطلوب باشد، و امکان دخول جنسی و انجام ادرار در حالت ایستاده را فراهم سازد مورد استفاده قرار می گیرد.

فلپ قدامی خارجی ران پا (ALT) از پوست، چربی و لایه پرده‌مانندی از جنس بافت همبند تشکیل شده است، خونرسانی فلپ از شاخه‌ نزولی شریان سیرکومفلکس فمورال خارجی تامین می گردد و عصب آن از عصب جلدی فمورال خارجی نشأت می گیرد.

فلپ ران پا خونرسانی بسیار خوبی دارد ، با این حال طرح عروق خونی ران پا تنوع داشته و همین امر عمل جراحی را پیچیده و دشوار می سازد. ضخامت پوست و چربی زیرجلدی ران پا نیز فاکتور مهمی در تعیین این مسئله است که آیا استفاده از فلپ ران پا جهت ساخت آلت تناسلی مردانه، مطلوب و مناسب است یا خیر. پیش از جراحی فالوپلاستی، انجام سی تی اسکن مولتی دتکتور (MDCT) جهت ارزیابی خونرسانی ناحیه اهدا کننده و چربی زیرجلدی این ناحیه قویا توصیه می گردد.

کاندیدای مناسب این تکنیک جراحی نیاز است که فلپ ران پای نسبتا لاغری داشته باشد تا حس به خوبی در آلت ایجاد شود و انجام یوریتروپلاستی (ساخت پیش آبراه) نیز در مرحله اول جراحی امکان پذیر شود. فلپ ران پا در متقاضیانی که پوست ضخیم و چربی زیرجلدی فراوانی در ناحیه ران پا دارند بسیار قطور خواهد شد به گونه ای که ممانعت پزشکی برای ساخت پیش آبراه در مرحله اول جراحی به وجود خواهد آورد و این احتمال مطرح می شود که نتیجه جراحی از لحاظ ظاهر و زیبایی چندان ایده آل نباشد. ساخت پیش آبراه و کاهش قطر آلت تناسلی مردانه (Debulking Procedure) طی مراحل بعدی انجام می پذیرد. همچنین امکان دارد از گرافت ثانویه نظیر فلپ SCIP نیز جهت ساخت پیش آبراه استفاده گردد.

🔻ساخت پیش آبراه به روش های مختلفی انجام می پذیرد:

🔹ساخت کامل پیش آبراه واسکولاریزه: با استفاده از قسمتی از فلپ ران پا، فلپ کشاله ران SCIP، لب های آلت تناسلی زنانه و فلپ های واژینال، فلپ ساعد دست؛

🔸ساخت کامل پیش آبراه غیرواسکولاریزه: با استفاده از گرافت بافت مخاطی دهان (با نرخ بالای فیستول و تنگی پیش آبراه همراه است)؛

🔹یوریتروپلاستی ناقص: در این روش طول لوله ادرار فقط تا پایه آلت تناسلی مردانه افزایش داده می شود (کمترین نرخ عوارض را در بر دارد).

شیوه تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی ران پا با توجه به تجربه جراح و بهبود یافتن متقاضی، و همچنین برنامه‌ریزی و امکانات، بسیار متفاوت است. اکثریت متقاضیان می توانند انتظار داشته باشند که جراحی های واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن)، ساخت آلت تناسلی مردانه، و ساخت کیسه بیضه در مرحله اول جراحی ایشان انجام پذیرد. ساخت پیش آبراه یا در مرحله اول جراحی انجام می پذیرد و یا در مرحله دوم؛ گاهی اوقات نیز بین مراحل اول و دوم تقسیم می گردد (که در این صورت به آن افزایش طول پیش آبراه اولیه و ثانویه گفته می شود).

ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه را می توان یک هفته پس از جراحی فالوپلاستی ران پا انجام داد، اما معمولا به مرحله دوم جراحی موکول می شود. کاشت ایمپلنت بیضه در مرحله دوم یا سوم صورت می پذیرد، و کاشت پنایل ایمپلنت نیز در آخرین مرحله روند جراحی فالوپلاستی انجام می شود.

جراحی های ترمیم پیش آبراه و/یا جراحی های زیباسازی آلت تناسلی مردانه نیز در این مراحل گنجانده می شود. به طور کلی از تاریخ انجام جراحی تا طی کردن مراحل بهبودی، تا دو سال پس از جراحی به طول می انجامد، و اگر عوارضی پیش آید نیز، این بازه زمانی از دو سال بیشتر خواهد شد.

حذف موهای فلپ ران پا پیش از جراحی الزامی است. با این حال علارغم الکترولیز و/یا لیزر تهاجمی که پیش از جراحی انجام می پذیرد، بعضی از مردان ترنس پس از جراحی خواه بدلیل مشکلات مربوط به پیش آبراه و خواه بدلیل زیبایی آلت تناسلی مردانه نیاز به حذف موی بیشتر پیدا می کنند.

عوارض و مشکلات احتمالی پس از جراحی فالوپلاستی مواردی نظیر عفونت، خونریزی، و پاراستزیا (حس غیرعادی ناشی از آسیب عصبی)؛ مشکلات مربوط به پیش آبراه نظیر فیستول و تنگی مجرای ادرار؛ و نکروز (مرگ بافت) قسمتی از آلت تناسلی مردانه یا از بین رفتن فلپ را شامل می شود. بعضی از اشخاص پس از جراحی دچار ضعف پا یا چسبندگی بافت ها (به ویژه در تکنیک فلپ پدیکل ران پا) می شوند. عوارض جدی نظیر سندرم کمپارتمنت و نکروز (مرگ بافت) عضله نادر هستند.

🔳مقایسه دو تکنیک فلپ آزاد و فلپ پدیکل ران پا

فلپ ران پا را می توان به هر دو روش فلپ آزاد و فلپ پدیکل (متصل به بدن) جهت ساخت آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار داد.

«فلپ آزاد» به این معنا است که بافت نقطه ای از بدن به نقطه ای دیگر از بدن «پیوند» زده می شود. «آزاد» یعنی این که بافت همراه با عروق خونی خود از مکان اصلی خود («ناحیه اهدا کننده») به طور کامل جدا می شود و سپس به نقطه دیگری از بدن («ناحیه دریافت کننده») انتقال داده می شود و خونرسانی بافت با آناستوموز (اتصال) سرخرگ(ها) و سیاهرگ(ها)ی [فلپ و ناحیه دریافت کننده] مجددا برقرار می گردد. این تکنیک با تکنیک فلپ پدیکل (متصل به بدن) تفاوت دارد. در تکنیک فلپ پدیکل، فلپ از یک انتها به ناحیه اهدا کننده متصل («پدیکل») باقی می ماند و با حفظ کامل این اتصال – که نقش کانال خونرسانی به فلپ را ایفا می کند، به نقطه جدید جا به جا می گردد.

در فالوپلاستی ران پا به روش فلپ آزاد، فلپ ران پا به طور کامل از ناحیه اهدا کننده جدا می شود. جریان خون فلپ با اتصال میکروسکوپی سرخرگ ها و سیاهرگ های فلپ و ناحیه اهدا کننده مجددا برقرار می گردد.

در فالوپلاستی ران پا به روش فلپ پدیکل (متصل به بدن)، فلپ ران پا از یک انتها به ناحیه اهدا کننده متصل باقی می ماند، و در عین حال انتهای دیگر آن به سمت ناحیه دریافت کننده چرخانده می شود، و خونرسانی فلپ حفظ می گردد. بنابراین در این تکنیک اتصال میکروسکوپی عروق خونی لازم نیست، از هزینه ها کاسته شده، و از همه مهمتر، ریسک نکروز (مرگ بافت) و از بین رفتن فلپ کمتر است.

🔰در این ویدیو کوتاه، تکنیک های کلیدی مورد استفاده در روند جراحی فالوپلاستی فلپ پدیکل ران پا به نمایش در آمده است. علامت‌گذاری فلپ براساس طرح لوله در لوله چنگ صورت پذیرفته است. فلپ با حفظ شریان‌های پرفوراتور و عصب‌های جلدی فمورال برداشته می شود. آلت تناسلی مردانه با حفظ اتصال فلپ به ران پا ساخته می شود، و از زیر عضله رکتوس فموریس عبور داده می شود. سپس اتصال عصب پودندال و عصب جلدی رانی خلفی انجام می پذیرد.

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه های جراحی در اتاق عمل است.

 

✅مزایای فالوپلاستی ران پا

▪️ناحیه اهدا کننده کمتر آشکار است و زیر لباس پنهان می شود؛

▫️مدت زمان جراحی در روش فلپ پدیکل (متصل به بدن) کمتر است؛

▪️حس خوب؛

▫️مناسب برای ساخت پیش آبراه؛

▪️پوست آلت تناسلی مردانه با پوست دیگر قسمت های ناحیه تناسلی تطابق رنگ بیشتری دارد؛

▫️قطر آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا نسبت به فالوپلاستی ساعد دست بیشتر است؛

▪️آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی ران پا تا حدودی سختی طبیعی دارد.

❌معایب فالوپلاستی ران پا

▪️انجام این جراحی در متقاضیانی که پوست ضخیم تر و چربی زیرجلدی بیشتری دارند دشوار تر است؛

▫️امکان دارد آلت تناسلی بعضی از اشخاص بیش از اندازه قطور شود؛

▪️وضعیت ورید‌های پرفوراتور کمتر قابل پیش بینی است که همین مسئله به دشواری و پیچیدگی جراحی می افزاید؛

▫️حس فالوپلاستی ران پا کمتر از فالوپلاستی ساعد دست گزارش شده است (Monstrey et al., 2008)؛

▪️عوارض مربوط به پیش آبراه بیشتر از فالوپلاستی ساعد دست گزارش شده است (Ascha et al., 2017).

🔻جهت مطالعه بیشتر:

💠فالوپلاستی ترکیبی ران پا و ساعد دست جهت ساخت آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM)
https://helptranscenter.org/2018/08/03/342/

🔻لیست جراحانی که جراحی فالوپلاستی ران پا انجام می دهند:

Dr. Jens Berli – Oregon, US
Dr. Loren Schechter – Illinois, US
Dr. Curtis Crane – Texas, US
Dr. Chen – California, US
Dr. Safa & Dr. Watt – California, US
Dr. Narendra Kaushik – India
Dr. Kamol Pansritum – Thailand – Combined ALT/Forearm Phalloplasty
Dr. Bluebond-Langner – New York, US
Dr. D’Arpa – Belgium
Dr. Christopher & Dr. Ralph – London, UK – Combined ALT/Forearm Phalloplasty
Dr. Bouman & Dr. Buncamper – The Netherlands – ALT w/o Urethroplasty & Combined ALT/Forearm Phalloplasty
Dr. Lundgren & Dr. Sigurjónsson – Sweden
Dr. Stasevich – Belarus
Dr. Rubino & Dr. Felici – Italy
Dr. Chandra – India
Dr. Pandey – India

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved