2

انیمیشن + اطلاعات جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش سوراخ کلید (Keyhole) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

متد سوراخ کلید روشی برای بازسازی سینه است. طی این روش دور مرز هاله برش کوچکی زده می شود و جراح از طریق این برش کوچک ، بافت پستان را با دقت تخلیه می کند. با وجود این که متد سوراخ کلید مزایای بسیاری دارد ، اما فقط حدود 5% از اشخاص ترنس کاندیدای مناسب این متد محسوب می شوند ، چرا که متقاضیان متد سوراخ کلید نیاز است که پستان های بسیار کوچکی داشته باشند ، هاله اطراف نوک سینه ایشان نیازی به کوچک شدن نداشته باشد ، و پوست سینه ایشان محکم و بدون افتادگی باشد به طوری که زاویه زیر پستان بیش از 145 درجه باشد.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انتخاب تکنیک جراحی مناسب تایپ بدنی و فرم سینه هر شخص ، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

💠راهنمای انتخاب مناسب ترین روند جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) به قلم Dr. Scott Mosser
https://helptranscenter.org/2017/10/29/250/

متد سوراخ کلید از آن جهت مطلوب است که جای برش بسیار کوچکی تا نیمه مرز دور هاله بر جای می گذارد. طی این روش هیچ پوست اضافه ای برداشته نمی شود ، لذا تخلیه سینه به این روش تنها برای متقاضیانی امکان پذیر است که پستان های بسیار کوچک و پوست سینه نسبتا محکمی داشته باشند.

دقیقا مشخص نیست که چرا این روش را «سوراخ کلید» نام نهاده اند؛ شاید دلیلش این باشد که جراح طی این روند تخلیه کامل پستان را از طریق برش بسیار کوچکی انجام می دهد و مجبور است از طریق این برش بسیار کوچک کل سینه را بررسی کند ، و این امر مشابه با کار افرادی است که از طریق سوراخ کلید درب های قدیمی به تمامی نقاط داخل یک اتاق می نگریسته اند.

🔳مراحل جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش سوراخ کلید

جراح در ابتدا دور مرز رنگی هاله را تا نیمه آن برش می زند و از سطحی ترین سطح سینه شروع به تخلیه بافت پستان می کند. جراح از رتکتور های کوچک فلزی و نور بهره می جوید و لایه ای چربی زیر پوست باقی می گذارد به طوری که با ضخامت چربی اطراف سینه یکدست و هماهنگ باشد. سپس جراح کار خود را با تخلیه بافت های زیرین پستان ادامه می دهد. کل بافت پستان برای کشف سلول های سرطانی به یک پاتولوژیست تحویل داده می شود. کشف سرطان در این نوع بافت فوق العاده نادر است.

جراح در پایان پس از تخلیه بافت پستان ممکن است برای یکدست و یکپارچه شدن نتیجه جراحی اقداماتی نظیر لیپوساکشن در مرز هایی که بافت تخلیه شده است انجام دهد. غالبا جراح درین را از طریق همان برشی که بافت سینه را تخلیه کرده است در بدن قرار می دهد و پس از آن برش جراحی را با بخیه های جذبی کوچکی می بندد؛ به این صورت جای برش بیشتری بر جای نمی ماند. درین معمولا حدود هفت روز پس از جراحی باقی می ماند و پس از این مدت خارج می گردد.

در متد سوراخ کلید نوک سینه معمولا دست نخورده باقی می ماند؛ با این حال بعضی از جراحان طی عمل جراحی نوک سینه را کوچک می کنند. توجه داشته باشید در این متد هاله اطراف نوک سینه کوچک نمی شود و عصب حسی نوک سینه حفظ می گردد.

جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش سوراخ کلید نوعی جراحی سرپایی است که یک ساعت و نیم تا سه ساعت به طول می انجامد. عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرند ، با این حال قرار دادن سوند ادراری برای متقاضیان به ندرت صورت می گیرد.

🔳مراقبت پس از عمل

گاهی اوقات پس از جراحی برای متقاضیان از دو درین پزشکی استفاده می شود. درین لوله باریکی است که در راستای برش های جراحی زیر پوست قرار داده شده و از طریق برش کوچکی در پهلوی سینه زیر هر دست از بدن خارج می شود ، مخزن حبابی شکلی به انتهای لوله ها وصل است و خون و مایع لمفاتیک اضافی را از بدن خارج و در خود جمع می کند. درین ها به مدت چند روز تا یک هفته در جای خود باقی می مانند و خود متقاضی یا شخصی دیگر نیاز است آنها را چند بار در روز تخلیه کنند.

بسیاری از جراحان از متقاضیان می خواهند که تا یک الی شش هفته پس از جراحی جلیقه گنی بپوشند. جلیقه گنی از جمع شدن مایعات در ناحیه جراحی جلوگیری می کند ، کمک می کند تا پوست مجددا به دیواره قفسه سینه بچسبد ، و جای برش های جراحی را نیز به حداقل ممکن کاهش می دهد.

🔳بهبودی و حس

پس از جراحی احتمال دارد قفسه سینه متقاضی تا حد قابل توجهی بیحس شود. معمولا حس سینه به مرور زمان باز می گردد و غالبا همانند حسی که سینه قبل از جراحی داشته است می شود.

زمان بهبودی برای هر شخص متفاوت است ، با این حال بسیاری از اشخاص پس از دو هفته می توانند شغل های پشت میز نشین و کار سبک را از سر بگیرند. تا چهار الی شش هفته پس از عمل نباید وزنه های سنگین بلند کنید ، نباید دست های خود را طبق معمول بالای سر خود ببرید ، و نباید تمرینات ورزشی با وزنه انجام دهید. فعالیت های بدنی سبک نظیر پیاده روی توصیه می گردد.

با توجه به تمامی مزایای متد سوراخ کلید ، جای تعجب نیست که تعداد اندکی از افرادی که از لحاظ آناتومی کاندیدای مناسب این متد هستند بسیار مایل اند جراحی خود را به این روش انجام دهند. متاسفانه کمتر از 5% از متقاضیان جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه پستان های بسیار کوچکی دارند و کاندیدای مناسب متد سوراخ کلید محسوب می شوند.

🔻آنچه که نیاز است در مورد آن با جراح خود گفتگو کنید:
▪️آیا نوک سینه طی عمل جراحی کوچک می شود ؟
▪️آیا خط زیر پستان ها طی عمل جراحی از بین خواهد رفت ؟

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مراجع:
https://www.genderconfirmation.com
https://www.topsurgery.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved