1

آمادگی برای فراز و نشیب دوره ریکاوری پس از جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

آمادگی برای فراز و نشیب دوره ریکاوری پس از جراحی به شما کمک می کند تا در این دوران مثبت نگرتر و امیدوارتر باشید. در حالت کلی عمل جراحی بازسازی تجربه ای بسیار خوشآیند در زندگی هر شخص به حساب می آید. اما علاوه بر احساس شادمانی فراوانی که با دیدن نتیجه جراحی به فرد دست می دهد ، بسیار حائز اهمیت است که به احساس دیگری که موقتا پس از عمل جراحی بروز می کند و آن را با نام «افسردگی بعد از عمل» می شناسیم نیز توجه داشته باشیم. در حقیقت احساس افسردگی پس از تمامی عمل های جراحی به فرد دست می دهد ، با این حال گفتگوی ویژه ای در این زمینه پیرامون جراحی های تغییرجنس الزامی ست.

افسردگی پس از جراحی به سراغ هر شخص نمی آید ، اما اگر فردی دچار این حالت شود ممکن است برای او کمی گیج کننده باشد چرا که همگان فکر می کنند پس از عمل جراحی باید احساس بسیار خوشآیند و مثبتی داشته باشند که البته چنین نگرشی کاملا قابل درک است ، اما باید توجه داشت که در ابتدا همواره اینگونه نیست.

احساس غم و ناراحتی پس از جراحی دلایل مختلفی دارد ، ممکن است به مسائل فیزیولوژیکی و متابولیکی مربوط باشد ، ممکن است منشأ روان شناسی داشته باشد ، یا این که بدلیل این که فرد آنقدر زمان در اختیار داشته که وقت بسیاری را صرف اندیشیدن به چالش ها و مشکلات زندگی خود کرده است بروز کرده باشد.

اگر به آنچه که در حیات وحش و طبیعت رخ می دهد بنگریم و به طرز واکنش حیوانات در برابر آسیب ها و جراحات بیاندیشیم ، دوره افسردگی پس از عمل جراحی را قابل درک و توجیه پذیر می یابیم. بدن انسان عمل جراحی را نوعی «زخم برداشتن» تلقی می کند که نیاز به بهبودی دارد. در حیات وحش وقتی حیوانات زخمی می شوند ، به گوشه ای خزیده و در غار ها یا نقاط مخفی پنهان می شوند و این رفتار را تا زمانی که بهبود پیدا کنند و بتوانند زندگی طبیعی وحشی خود را از سر بگیرند ادامه می دهند.

پس از عمل جراحی ، احساسات ما پا به میدان گذاشته و در گوش ما زمزمه می کند «وقتش است که برای مدتی انرژی مصرفی ات را به حد چشمگیری کاهش دهی تا بلکه بهتر شوی» ، و ما این را احساس غم و بی انگیزگی تلقی می کنیم.

اگر دچار افسردگی پس از عمل شده اید ، نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این حالت در پایان هفته دوم تا سوم دوره ریکاوری بر طرف می شود و کم کم جای خود را به احساس شادمانی و اطمینان می دهد.

🔳حلقه حامیان

قرار گرفتن تحت عمل جراحی انتخابی شجاعت می خواهد؛ لذا حائز اهمیت است که حلقه قدرتمندی از اشخاص حامی در کنار خود داشته باشید تا شما را در دوره ریکاوری یاری دهند. شخص یا اشخاصی که از شما مراقبت می کنند باید خونگرم ، صمیمی و مشوق باشند و ترجیحا منفی باف یا هراسناک از پروسه بهبودی بعد از عمل نباشند چرا که در این دوره شما به راستی به حمایت ایشان نیاز خواهید داشت.

🔳اگر به درمانگری مراجعه می کنید …

در دنیای مدرن ، بسیاری از اشخاص به طور مرتب به درمانگر رجوع می کنند. اگر در حال حاضر درمانگری عضو حلقه حامیان شما ست و به او مراجعه می کنید ، و پس از عمل دچار علائم افسردگی شده اید ، بسیار عالی ست اگر حدود 7-14 روز پس از تاریخ جراحیتان جلسه ملاقاتی با وی ترتیب دهید. این حالات و احساسات گذرا هستند ، با این حال گفتگو پیرامون احساساتتان واقعا مفید و کمک کننده است.

🔻در ادامه چند نمودار زمانی قرار داده شده است که به درک بیشتر حالات و احساساتی که در دوره ریکاوری پس از جراحی تجربه می کنید کمک می کند :

🔳نوسانات احساسی

📎تصویر دیاگرام واکنش های پس از جراحی ضمیمه مقاله شد.

1

▪️روز جراحی: خسته ، ناهوشیار

▫️دو تا هفت روز پس از جراحی: اضطراب ، غم ، تحریک پذیری ، شک کردن به تصمیم خود برای انجام جراحی

▪️هشت تا چهارده روز پس از جراحی: منفی بافی بیش از حد ، کم صبری ، ترس ، لحظه شماری برای پایان دوره ریکاوری

▫️پانزده تا بیست و یک روز پس از جراحی: توجه به نتیجه جراحی ، مثبت نگری بیشتر ، اطمینان بیشتر به تصمیم خود برای انجام جراحی

▪️یک ماه پس از جراحی: افزایش شدید اطمینان ، شادمانی از انجام جراحی ، دریافت عکس العمل مثبت از دیگران

▫️پس از آن: با ادامه دوره ریکاوری نتیجه جراحی روز به روز بهتر می شود

🔳منحنی بهبودی

این دیاگرام به درک زمان بندی و مراحل بهبودی پس از جراحی کمک می کند.

📎تصویر دیاگرام منحنی بهبودی ضمیمه مقاله شد.

2

🔳واکنش بدنی : ورم

بسیاری از اشخاص می خواهند بدانند که چه مدت طول می کشد تا ورم ناحیه جراحی برطرف شود. این منحنی به درک این پروسه تدریجی کمک می کند.

📎تصویر منحنی روند بهبود ورم پس از جراحی ضمیمه مقاله شد.

3

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved