1

ریسک عوارض و مشکلات پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Scott Mosser

مترجم: سعید.ش

تمامی روند های جراحی از جمله جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه حتی اگر با بالاترین سطح دانش و تخصص انجام پذیرند و با بهترین مراقبت های پس از جراحی همراه شوند نیز ، ریسک عوارض و مشکلات پس از جراحی را به همراه خود دارند. در حالت کلی ریسک های جراحی پلاستیک نسبتا خفیف هستند. ریسک بروز عارضه وخیم کمتر از نیم درصد و نرخ مرگ و میر ناشی از جراحی پلاستیک کمتر از 1 در 50,000 نفر است.

حائز اهمیت است که پیش از آن که تحت جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه قرار گیرید شناختی واقع بینانه از عوارض و مشکلات احتمالی این جراحی داشته باشید. دکتر Mosser طی جلسه مشاوره این ریسک ها را برایتان توضیح خواهد داد و هر سوالی که داشته باشید را پاسخگو خواهد بود.

⚠️🔴 عوارض و مشکلات احتمالی پس از هر عمل جراحی

▪️حالت تهوع و استفراغ از جمله رایج ترین عوارض پس از جراحی هستند که تا حد زیادی بدلیل بیهوشی رخ می دهند.

▪️عارضه لختگی خون پس از هر عمل جراحی ممکن است رخ دهد. تشکیل لخته خونی نتیجه بی تحرکی به مدت طولانی – غالبا طی دوره بهبودی پس از جراحی – است. اگر نقطه ای از بدن به مدت طولانی بی تحرک بماند ، خون در آن جمع شده و پس از مدتی تبدیل به لخته خونی می شود. توصیه می شود برای پیشگیری از بروز این عارضه در دوره بهبودی تا جای ممکن سریعا شروع به پیاده روی کنید.

▪️بروز عفونت در اکثریت اشخاصی که تحت جراحی پلاستیک قرار می گیرند نادر است ، چرا که متقاضیان این نوع جراحی معمولا در وضعیت سلامتی به سر می برند؛ با این حال احتمال بروز عفونت صفر نیست. براساس تجربیات دکتر Mosser ، بروز عفونت در اشخاص سالمی که خود انتخاب نموده اند تحت عمل جراحی قرار گیرند کمتر از 1% است. علاوه بر آن هنگامی که متقاضی بیهوش است به وی آنتی بیوتیک داده می شود که خود به پیشگیری از عفونت کمک می کند.

▪️سروما به تجمع مایعات رقیق [در ناحیه جراحی] گفته می شود که معمولا طی دوره ریکاوری رخ می دهد. دکتر Mosser برای پیشگیری از بروز این موقتا عارضه درین های جراحی را برای جمع آوری مایعات در ناحیه جراحی قرار می دهد.

▪️مرگ بافت که با عنوان نکروز نیز شناخته می شود امکان دارد پس از هر عمل جراحی رخ دهد. ریسک بروز این عارضه در اشخاص سیگاری به میزان قابل توجهی بالا است چرا که سیگار کشیدن از جریان یافتن خون در بافت ممانعت می کند.

▪️بیهوشی با خطرات نادر اما متعددی همراه است که سلامت شخص را تهدید می کند؛ از آن جمله می توان به انسداد راه تنفسی ، ضربان نامنظم قلب ، واکنش آلرژیک ، آسیب مغزی ، سکته ، و حتی مرگ اشاره نمود. برای این که خطرات جراحی به حداقل ممکن کاهش یابد ، دکتر Mosser عمل جراحی را فقط در مراکز جراحی معتبر و با همراهی هوشبران مجرب انجام می دهد.

⚠️🔴 عوارض و مشکلات پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه

▪️کاهش حس نوک سینه یکی از عوارض رایج جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه است. ریسک این عارضه در متقاضیانی که نیاز به گرافت نوک سینه دارند بیشتر است. هر چند متداول نیست ، اما احتمال دارد حس نوک سینه کاملا از بین برود.

▪️اگر طی عمل جراحی گرافت نوک سینه ضرورت پیدا کند ، هر چند متداول نیست ، اما احتمال دارد گرافت نوک سینه از بین برود. اگر چنین عارضه ای رخ دهد انجام جراحی های ترمیمی برای بازسازی نوک سینه ضروری است.

▪️بر جای ماندن اسکار پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه اجتناب ناپذیر است. تکنیک جراحی و گرایش طبیعی بدن نسبت به برجای ماندن اسکار دو عامل تعیین کننده در میزان بر جای ماندن اسکار پس از جراحی هستند. تکنیک جراحی بر اساس مقدار بافت پستان و ظاهر سینه ای که شخص می خواهد داشته باشد انتخاب می شود. به طور کلی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل آشکار ترین اسکار ها بر جای خواهد ماند.

▪️انجام جراحی ترمیمی به دلایل متعددی نظیر عدم تقارن جایگاه نوک سینه ها ، اندازه ، شکل یا برجستگی نامطلوب نوک سینه ها ، و برجسته شدن و نامطلوب بودن اسکار (جای برش) ممکن است ضرورت یابد. اگر نیازی به جراحی ترمیمی داشته باشید بابت آن لازم نیست هیچ هزینه ای به جراح بپردازید.

🔳تاثیر سن و سطح سلامت بر ریسک عوارض و مشکلات پس از جراحی

متقاضیانی که سن بیشتری دارند معمولا بیماری های بیشتری نیز در سوابق پزشکی خود دارند که ریسک عوارض و مشکلات پس از جراحی ایشان را تشدید می کند. اگر چه سلامت عمومی متقاضی نسبت به سن شاخص بهتری برای ارزیابی ریسک ها و عوارض پس از جراحی است. دکتر Mosser بر اساس سوابق پزشکی ، دارو هایی که شخص هم اینک مصرف می کند ، و انتظارات متقاضی از عمل جراحی تشخیص می دهد که آیا فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی است یا خیر.

🔳اگر دچار عوارض پس از جراحی شدید

اگر با هر عارضه ای مواجه شدید باید بلافاصله با دکتر Mosser تماس بگیرید. ایشان بر اساس علائمی که دارید بهترین اقدامات لازم را تشخیص می دهد.

اگر در دوره ریکاوری علائمی نظیر تنگی نفس ناگهانی ، درد در قفسه سینه ، سبکی سر ، گیجی یا حساسیت نسبت به درد ، و ورم پا ها داشتید بلافاصله با شماره 911 تماس بگیرید؛ این علائم ممکن است از جمله نشانه های اورژانسی پزشکی باشند.

🔳سندرم درد پس از جراحی مستکتومی

سندرم درد پس از جراحی مستکتومی (PMPS) عارضه ای نسبتا شایع پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه است. در حال حاضر هیچ تعریف استانداردی برای این عارضه دردناک وجود ندارد ، اما به طور کلی نوعی سندرم تحریک عصبی است که باعث درد سوزشی در یک یا دو طرف سینه می شود؛ شدت درد معمولا به قدری ست که خوابیدن را با مشکل مواجه می کند. سندرم درد پس از جراحی مستکتومی ممکن است تا شش ماه یا بیشتر ادامه پیدا کند ، با این حال بر اساس تجربیات دکتر Mosser این عارضه معمولا پس از 3-6 هفته پس از جراحی بهبود پیدا می کند.

✳️توصیف عارضه سندرم درد پس از مستکتومی

بلافاصله پس از جراحی یا چند روز یا چند هفته پس از جراحی سندرم درد پس از مستکتومی با احساس درد ، سوزش ، و خارش شروع می شود؛ این علائم ممکن است تا مدتی پس از برطرف شدن درد اصلی جراحی باقی بماند. این احساسات ممکن است ناحیه قفسه سینه ، اطراف برش های جراحی ، یا زیر بغل را درگیر کند ، یا این که بصورت سوزن سوزن شدن بازو بروز کند. در بدترین حالت ممکن ، شخص احساسی شبیه به آفتاب سوختگی شدید خواهد داشت.

✳️مرهم هایی برای درمان سندرم درد پس از جراحی مستکتومی

داستان های بسیاری از اشخاصی که توانسته اند سندرم درد پس از جراحی مستکتومی را از روش های طب کل‌نگر نظیر تسکین درد با طب سوزنی با موفقیت درمان کنند روایت شده است. در این زمینه داروی گاباپنتین (نورونتین) بسیار موثر واقع می شود و در صورت لزوم به جهت تسکین درد می توان دوز آن را کمی افزایش داد؛ اگر چه این دارو باعث خواب آلودگی می شود ، لذا بهتر است در این مورد با پزشک ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود گفتگو کنید. اگر عمل جراحی خود را به تازگی انجام داده اید و فکر می کنید دچار سندرم درد پس از جراحی شده اید ، لطفا با مطب ما در تماس باشید تا در این مورد با شما گفتگو کنیم.

✳️اندیشه های پایانی

ریسک آسیب عصبی و درد مزمن با هر عمل جراحی همراه است. درست است که مطالعات بسیار اندکی پیرامون سندرم درد پس از مستکتومی در اشخاص ترنس صورت گرفته است ، اما این بدین معنا نیست که عمل های جراحی اشخاص ترنس مصون از این عارضه باشند. لطفا در مورد این عارضه احتمالی با جراح و پزشک ارائه دهنده مراقبت های اولیه تان گفتگو کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved