1

جراحی ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

جراحی ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه نوعی جراحی ثانویه است که برای ترمیم یا اصلاح نواقص نتیجه جراحی تخلیه و مردانه سینه انجام می پذیرد. همانند دیگر جراحی های پلاستیک ، انجام جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه نتیجه جراحی را بهبود می بخشد.

🔻جراحی ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه نسبتا رایج است. در مطالعات آکادمیکی که اخیرا پیرامون جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه صورت پذیرفته است ، نرخ جراحی ترمیمی از 12.5 تا 63.1 درصد عنوان شده است:

▪️مجموعا 26.5% از متقاضبان نیاز به عمل های جراحی ترمیمی داشته اند

▫️نرخ کلی جراحی ترمیمی 23.8% بوده است

▪️دو متقاضی [از 16 نفر ، که می شود 12.5% از کل متقاضیان] برای اصلاح و ترمیم گوشواره های پهلو و بازسازی نوک سینه تحت جراحی ترمیمی قرار گرفتند

▫️14.0% از متقاضیان به ترمیم اسکار (جای برش جراحی) ، 28.0% از متقاضیان به فرم دهی سینه ، 15.8% به اصلاح هاله ، و 5.3% از متقاضیان به اصلاح نوک سینه نیاز پیدا کردند

متقاضیانی که سینه های بزرگ تر با بافت بیشتری دارند یا پوست ایشان به اندازه کافی کشسان و محکم نیست و افتادگی سینه دارند بیشتر از سایرین نیاز به جراحی ترمیمی پیدا می کنند.

دکتر Scott Mosser جراح پلاستیک سن فرنسیسکو عنوان نمود که تنها 3-4% از مراجعه کنندگان وی پس از جراحی نیاز به جراحی ترمیمی پیدا می کنند.

🔻رایج ترین علل نیاز به جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه عبارت اند از :

🔹اشکالات و نواقصی در فرم دهی سینه (وجود بافت و/یا پوست اضافی ، پستی و بلندی ، چین و چروک)

🔸گوشواره (بافت و/یا پوست اضافی که پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل از پهلوی سینه در راستای خط برش جراحی بیرون می زند)

🔹اشکالات و نواقص هاله/نوک سینه : از لحاظ اندازه ، شکل ، یا تقارن

🔸از بین رفتن گرافت نوک سینه

🔹به جا ماندن [و برجسته شدن] اسکار (جای برش)

تکنیک جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه ای را که انتخاب می کنید بر شانس نیاز به جراحی ترمیمی اثر می گذارد. مثلا اگر جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه خود را به روش برش دبل انجام دهید اسکار (جای برش) های آشکار تری بر جای می ماند. گوشواره نیز یکی دیگر از مشکلات این تکنیک است.

اما مثلا در جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش سوراخ کلید اسکار چندان آشکاری بر جای نمی ماند ، در عوض ریسک عدم تقارن نوک سینه/هاله پس از این تکنیک بالاتر است.

[روش سوراخ کلید (Keyhole) روشی مناسب سینه های بسیار کوچک است؛ طی این روش تمامی بافت سینه از طریق برش بسیار کوچکی که روی مرز هاله زده می شود تخلیه می گردد ، پوست اضافی برداشته نمی شود و سایز هاله کوچک نمی شود. /مترجم]

🔻به طور کلی ریسک نیاز به جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش دور هاله از تمامی سایر روش ها بالاتر است؛ بسیاری از مطالعاتی که اخیرا انجام پذیرفته است نیز بر این گفته صحه می گذارند:

▪️نرخ جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برداشتن پوست از دور هاله (با نرخ 37.5%) نسبت به تکنیک هایی که در آنها پوست سینه برداشته نمی شود (با نرخ 19.0%) ، تکنیک برش آب نبات چوبی شکل (با نرخ 27.9%) و تکنیک برش دبل همراه با پیوند نوک سینه (با نرخ 20.3%) اغلب به میزان چشمگیری بالاتر بوده است.

▫️نرخ نیاز به جراحی ترمیمی در مراجعه کنندگانی که تحت جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل قرار می گیرند پایین تر است و نرخ عوارض این تکنیک نسبت به تکنیک دور هاله و تکنیک هایی که بافت سینه از طریق برش کوچکی تخلیه می شود کمتر بوده است.

▪️تکنیک دور هاله نیاز به اصلاحات بیشتری داشته است (با نرخ 38.5%)

▫️نرخ نیاز به جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش دور هاله (با نرخ 55.2%) بیشتر از تکنیک برش دبل (با نرخ 25.0%) بوده است.

▪️اختلاف چشمگیری از لحاظ آماری در نرخ نیاز به انجام جراحی ترمیمی زیبایی پس از جراحی به روش دور هاله وجود داشته است (34% نسبت به 8.8%)

▫️نرخ کلی جراحی ترمیمی 23.8% بوده است (تکنیک پیوند آزاد نوک سینه با نرخ 12.7% ؛ دور هاله با نرخ 37%). ریسک عوارض کلی تکنیک دور هاله 3.3 برابر بیشتر و ریسک نیاز به جراحی ترمیمی در این تکنیک 4.0 برابر بیشتر بوده است.

صرف نظر از این که نرخ نیاز به جراحی ترمیمی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش دور هاله بالاتر است ، محققان ونکوور کانادا به این نتیجه دست یافتند که تکنیک دور هاله نسبت به برش دبل از لحاظ زیبایی فرم دهی و اسکار (جای برش) نمرات بالاتری را کسب کرده است. پتانسیل بازیابی حس نوک سینه/هاله یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده تکنیک دور هاله همچنان گزینه ای محبوب باقی بماند.

🔰جراحی ترمیمی پس از گذشت شش الی دوازده ماه از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه اصلی انجام می پذیرد. چرا که پس از این مدت حداکثر بهبودی حاصل گردیده و نتیجه جراحی به خوبی بهبود یافته است ، در نتیجه تعداد جراحی های ترمیمی مورد نیاز کاهش می یابد (البته اگر پس از این مدت اصلا نیازی به انجام جراحی ترمیمی باشد!)

هزینه جراحی ترمیمی به سیاست پزشک جراحتان در زمینه جراحی های ترمیمی بستگی دارد. مثلا مراجعه کنندگان دکتر Mosser بابت جراحی های ترمیمی هیچ هزینه ای به جراح نمی پردازند به شرط این که جراحی های ترمیمی «در راستای جراحی اصلی» بوده و طی سال نخست پس از جراحی اصلی انجام پذیرد. و مثلا کل هزینه ای که دکتر Hope Sherie از همان ابتدا بابت جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه از متقاضی دریافت می کند ، هزینه «جراحی های ترمیمی کوچک» را نیز شامل می شود.

⭕️نکته مهم: اگر از دستورالعمل های مراقبت پس از عمل که پزشک جراحتان توصیه نموده است پیروی نکنید ، سیاست جراح در زمینه جراحی های ترمیمی را باطل کرده اید.

هزینه جراحی ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه به شدت ترمیم مورد نیاز و مکانی که جراحی در آنجا انجام می پذیرد نیز بستگی دارد. جراحی های ترمیمی کوچک را می توان با بیحسی موضعی در مطب جراح با هزینه بسیار پایین تری انجام داد. جراحی های ترمیمی گسترده تر باید تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد که در این صورت حضور هوشبر نیز الزامی است. متقاضیان جراحی ترمیمی در اکثریت موارد موظف اند هزینه بیهوشی و هزینه های مربوط به اتاق عمل را برای جراحی ترمیمی خود بپردازند.

دکتر Daniel Medalie جراحی که سال ها ست جراحی های تخلیه و مردانه سازی سینه را در کلیولند انجام می دهد ، براساس تجربیات خویش هزینه جراحی ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه را بین 500 تا 1000 دلار امریکا تخمین می زند.

اگر بتوانید شواهد و مدارکی ارائه کنید که نشان دهد جراحی ترمیمی تان ضرورت پزشکی دارد ، شاید بتوانید از خدمات بیمه برای پرداخت هزینه جراحی ترمیمی خود بهره مند شوید.

🔻فاکتور های متعددی در تعیین ضرورت یا عدم ضرورت به انجام جراحی ترمیمی نقش دارند که البته بسیاری از آنها کاملا از کنترل شما خارج است ، با این حال می توانید با انجام مواردی که در ادامه ذکر شده است شانس خود را برای بی نیازی از انجام جراحی ترمیمی افزایش دهید :

🔹صبر کنید و ببینید! امکان دارد با گذشت زمان و با بهبودی ناحیه جراحی ، پیشرفت رضایت بخشی در بهبودی نتیجه جراحی خود شاهد باشید.

🔸پیش از جراحی تا جایی که می توانید در بهترین وضعیت جسمانی خود باشید. حفظ وزن در محدوده سلامت و انجام تمرینات پوش آپ کار فرم دهی به سینه را برای جراحتان آسان تر می کند.

🔹اگر قصد دارید جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه خود را به روش دور هاله یا سوراخ کلید انجام دهید ، بهتر است در مورد کوچک کردن نوک سینه طی جراحی اصلی (و نه به عنوان جراحی ترمیمی) با پزشک جراح خود گفتگو کنید.

🔸سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن باعث از بین رفتن گرافت نوک سینه می شود.

🔹از دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی پزشک جراح خود پیروی کنید. با این کار از بروز عوارض پس از جراحی و به جا ماندن اسکار ناشی از آنها جلوگیری می کنید.

در پایان باید اشاره داشت که جراحی های ترمیمی تخلیه و مردانه سازی سینه به وفور صورت می پذیرند. بهتر است به جز در مواقع ضروری از انجام جراحی های بیشتر اجتناب کنید ، با این حال اگر از نتیجه جراحی خود راضی نیستید می توانید جراحی ترمیمی را مدنظر قرار دهید و بدانید که جراحی های ترمیمی اغلب نتیجه جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه را تا حد قابل توجهی بهبود می بخشند. انجام جراحی های ترمیمی تقریبا همیشه راحت تر از انجام جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه اصلی است و امید است این نکته خاطرتان را آسوده کند!

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.topsurgery.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved