1

راهنمای جامع پنایل ایمپلنت جهت ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه حاصل از جراحی فالوپلاستی ویژه مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

⚠️این مقاله توسط Dr. Curtis Crane مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

پنایل ایمپلنت جهت درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می گیرد و از بیش از 40 سال پیش تا کنون ، پیوسته رو به پیشرفت و اصلاح بوده است. ایمپلنت هایی که ویژه اشخاص ترنسجندر طراحی شده اند تا پس از جراحی فالوپلاستی مورد استفاده قرار گیرند نیز روند رو به رشد و پیشرفت خود را همچنان ادامه می دهند. تا کنون بیش از 300,000 مرد سیسجندر و ترنسجندر تحت عمل جراحی کاشت پنایل ایمپلنت قرار گرفته اند و سالیانه تقریبا 20,000 جراحی کاشت پنایل ایمپلنت انجام می پذیرد.

پنایل ایمپلنت نقش بافت اسفنجی آلت تناسلی مردانه (که با نام علمی Corpora Cavernosum شناخته می شود) را ایفا می کند. بافت اسفنجی آلت تناسلی مردانه در حین نعوظ آلت به طور طبیعی پر از خون می شود و شرایط نعوظ آلت تناسلی مردانه را فراهم می آورد. پنایل ایمپلنت به عنوان جانشین بافت اسفنجی آلت تناسلی مردانه و با ایفای نقش آن موجب نعوظ آلت تناسلی مردانه می شود. پنایل ایمپلنت ها با طول ها و قطر های متفاوتی عرضه می گردند.

جراحی کاشت پنایل ایمپلنت معمولا در مرحله دوم یا سوم روند جراحی فالوپلاستی و حداقل شش الی نه ماه پس از مرحله اول جراحی انجام می پذیرد. دوره ریکاوری پس از جراحی کاشت پنایل ایمپلنت معمولا 6 الی 8 هفته است. متقاضیانی که تحت عمل جراحی کاشت پنایل ایمپلنت قرار گرفته اند پس از مشورت با پزشک می توانند فعالیت جنسی خود را از سر بگیرند.

🔳نکته ای در زمینه انتخاب واژگان مناسب

پنایل ایمپلنت ها با نام «پروتز آلت تناسلی مردانه یا Penile Prosthetics» نیز شناخته می شوند. اگر چه باید توجه داشت که «پروتز» (“Prosthetic” یا “Prosthesis”) آلت تناسلی مردانه معمولا به آلت تناسلی مردانه ای از جنس پلیمر یا سیلیکن اطلاق می گردد که به کمک کمربند پوشیده می شود یا با چسب پزشکی به بدن چسبانده می شود. استفاده از پروتز آلت تناسلی مردانه نیازی به عمل جراحی ندارد.

به طور مشابه ، عبارت «دستگاه نعوظی یا Erectile Device» که گاهی اوقات به جای «پنایل ایمپلنت» و برای اشاره به آن به کار برده می شود ، عنوان دستگاه های خارجی (اکسترنال) است که با اعمال فشار مکنده ، انقباض عروق خونی ، تحریک عصب ، کشش و … باعث تقویت نعوظ می شوند.

در این مقاله عبارت «پنایل ایمپلنت» منحصرا برای توصیف دستگاه های پروتز آلت تناسلی مردانه ای به کار می رود که با عمل جراحی در بدن کاشته می شوند.

🔳انواع پنایل ایمپلنت

در مردان ترنسی که جراحی فالوپلاستی را پشت سر گذاشته اند از سه نوع پنایل ایمپلنت استفاده می شود :

▪️ایمپلنت غیر بادی یا نیمه سخت (منعطف و غیر منعطف)
Non inflatable or semi-rigid implant (malleable and non-malleable)

▪️ایمپلنت بادی دو تکه
2-piece inflatable implant

▪️ایمپلنت بادی سه تکه
3-piece inflatable implant

✳️1. پنایل ایمپلنت غیر بادی

noninflatable-penile-implant

(میله های نیمه سخت منعطف و غیر منعطف در این نوع ایمپلنت بکار رفته است.)

طی جراحی کاشت پنایل ایمپلنت نیمه سخت ، یک یا دو میله قابل انعطاف و با قابلیت «تغییر پوزیشن» درون آلت تناسلی مردانه کاشته می شود. پوسته بیرونی میله ها از جنس سیلیکن است و هسته آنها از جنس استیل ضد زنگ یا مفاصل پلاستیکی به هم پیوسته است.

ایمپلنت های غیر بادی (یا نیمه سخت) همیشه سخت هستند. می توان آنها را برای ایجاد نعوظ و همچنین برای قرار گرفتن در حال خوابیده خم کرد. این نوع پنایل ایمپلنت کمترین کاربرد را نسبت به تمامی سایر ایمپلنت ها دارد (در تقریبا 10% از متقاضیان جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد).

🔰طرز کار پنایل ایمپلنت غیر بادی

deflating-noninflatable-implant

برای ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردانه می توانید میله ایمپلنت را به سادگی [با دست] خم کنید تا آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ قرار گیرد. برای پایان دادن به نعوظ آلت تناسلی مردانه نیز میله ایمپلنت را به سمت پایین خم می کنید تا آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده قرار گیرد. بسته به این که آلت تناسلی مردانه را چگونه خم کنید ، می توانید نعوظ آلت تناسلی مردانه را در زوایای متنوعی تجربه کنید.

✅مزایای پنایل ایمپلنت غیر بادی

🔹استفاده آسان: برای ایجاد نعوظ آن را رو به بالا خم می کنید و هنگامی که از آن استفاده ای ندارید آن را رو به پایین خم می کنید

🔹کاملا درون بدن قرار می گیرد و از بیرون مشخص نیست

🔹ساده ترین روند جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مربوط به این نوع ایمپلنت است

🔹ارزان ترین نوع پنایل ایمپلنت است

🔹قسمت های مکانیکی کمتری دارد و همین باعث می شود که این نوع ایمپلنت تا بیش از 20 سال دوام داشته باشد.

❌معایب پنایل ایمپلنت غیر بادی

🔸این که همواره آلت تناسلی مردانه در حالت نیمه نعوظ قرار داشته باشد ممکن است احساس و ظاهر ناخوشآیندی برای فرد به همراه داشته باشد.

🔻برند های محبوب پنایل ایمپلنت غیر بادی (نیمه سخت)
▫️Coloplast Genesis Flexible Rod Penile Implant
▫️AMS Spectra

✳️2. پنایل ایمپلنت بادی دو تکه

2-piece-penile-implant_AMS_Ambicor

پنایل ایمپلنت های بادی دارای دو سیلندر هستند که در بدنه آلت تناسلی مردانه جای می گیرد ، یک مخزن دارند که حاوی آب نمک است ، و یک پمپ هیدرولیک دارند که کار آن جا به جایی آب نمک از مخزن به سیلندر ها است و بدین ترتیب شرایط نعوظ آلت تناسلی مردانه را فراهم می کند.

دریچه آزادسازی که روی پمپ قرار دارد ، آب نمک را از سیلندر ها بیرون می کشد و به مخزن باز می گرداند.

مخزن ایمپلنت بادی دو تکه در ابتدای سیلندر ها (در پایه آلت تناسلی مردانه) ، و پمپ و دریچه آزادساز آن در کیسه بیضه جای می گیرد. این نوع ایمپلنت در 15% از متقاضیان جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

🔰طرز کار پنایل ایمپلنت بادی دو تکه

deflating-2-piece-implant

پمپ مخفی که در کیسه بیضه قرار گرفته است را چندین مرتبه به آرامی فشار دهید. با این کار محلول سالین از مخزن خارج می شود و به سیلندر ها راه می یابد. با پر شدن سیلندر ها ، آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ قرار می گیرد و سفت و سخت می شود. برای پایان دادن به نعوظ آلت ، آلت تناسلی مردانه را به مدت 6 الی 12 ثانیه به آرامی رو به پایین خم می کنید. با این کار مایع به مخزن باز می گردد.

✅مزایای پنایل ایمپلنت بادی دو تکه

🔹استفاده آسان: برای ایجاد نعوظ آن را پمپ می کنید و برای پایان دادن به نعوظ آن را رو به پایین خم می کنید

🔹کاملا درون بدن قرار می گیرد و از بیرون مشخص نیست

🔹در میان ایمپلنت های بادی ، ساده ترین و ارزان ترین روند جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مربوط به این نوع ایملپنت است؛ این نوع ایمپلنت از سایر ایمپلنت های بادی ارزان تر است

🔹آسان تر از پنایل ایمپلنت نیمه سخت/غیر بادی زیر لباس پنهان می شود

❌معایب پنایل ایمپلنت بادی دو تکه

🔸برای پایان دادن به حالت نعوظ نیاز به کسب مهارت دستی دارد

🔸با توجه به این که در پنایل ایمپلنت بادی دو تکه برای ایجاد نعوظ مقدار کمی مایع وارد سیلندر ها می شود ، آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ به اندازه پنایل ایمپلنت بادی سه تکه سفت و سخت نمی شود

🔸شریک جنسی پمپی را که در کیسه بیضه قرار گرفته است در مقایسه با پمپ نرم تر ایمپلنت بادی سه تکه بیشتر احساس خواهد کرد

🔻برند های محبوب پنایل ایمپلنت بادی دو تکه
▫️AMS Ambicor

✳️3. پنایل ایمپلنت بادی سه تکه

3-piece-penile-implant

سیلندر های پنایل ایمپلنت بادی سه تکه در آلت تناسلی مردانه ، مخزن آن در شکم ، و پمپ و دریچه آزادساز آن در کیسه بیضه جای می گیرد. مخزن این نوع ایمپلنت در مقایسه با ایمپلنت بادی دو تکه بزرگ تر است و از سیلندر ها جدا است. این نوع ایمپلنت رایج ترین نوع پنایل ایمپلنت است و در تقریبا 75% از متقاضیان جراحی کاشت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

🔰طرز کار پنایل ایمپلنت بادی سه تکه

inflating-penile-implant

پمپ مخفی که در کیسه بیضه قرار گرفته است را چندین مرتبه به آرامی فشار دهید. با این کار محلول سالین از مخزن خارج می شود و به سیلندر ها راه می یابد. با پر شدن سیلندر ها ، آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ قرار می گیرد و سفت و سخت می شود. برای پایان دادن به نعوظ آلت ، به سادگی «ناحیه تخلیه» پمپ را فشار دهید [تا سیلندر ها تخلیه شوند]. تخلیه شدن سیلندر ها باعث می شود مایع به مخزن باز گردد و آلت تناسلی مردانه در حالت خوابیده قرار گیرد.

✅مزایای پنایل ایمپلنت بادی سه تکه

🔹از لحاظ فرآیند نعوظ بیشترین شباهت را به نعوظ طبیعی آلت تناسلی مردانه دارد و همانند آن «احساس» می شود

🔹استفاده آسان: برای ایجاد نعوظ آن را پمپ می کنید و برای پایان دادن به نعوظ دریچه آزادساز را فشار می دهید

🔹بدلیل پمپ بزرگ تر و نرم تری که دارد آسان تر از ایمپلنت بادی دو تکه در حالت نعوظ قرار می گیرد

🔹در مقایسه با دستگاه های بادی دو تکه نعوظ سفت و سخت تری ایجاد می کند

🔹در مواقعی که استفاده ای از آن ندارید بهتر از تمامی ایمپلنت ها در حالت خوابیده قرار می گیرد

🔹در مواقعی که استفاده ای از آن ندارید ، کمترین فشار را به گوشت آلت تناسلی مردانه وارد می کند و ریسک زوال و تحلیل رفتن [گوشت آلت تناسلی مردانه] را به حداقل ممکن کاهش می دهد

🔹اغلب اطمینان بخش تر و قابل اتکا تر از پنایل ایمپلنت های بادی دو تکه است

🔹کاملا درون بدن قرار می گیرد و از بیرون مشخص نیست

🔹آسان تر از ایمپلنت نیمه سخت/غیر بادی زیر لباس پنهان می شود

❌معایب پنایل ایمپلنت بادی سه تکه

🔸برای پایان دادن به حالت نعوظ نیاز به کسب مهارت دستی دارد

🔸پیچیده ترین و گران قیمت ترین جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مربوط به این نوع ایمپلنت است؛ این نوع ایمپلنت گران ترین نوع پنایل ایمپلنت است

🔸قطعات مکانیکی بیشتری دارد که در مقایسه با سایر ایمپلنت ها شانس از کار افتادگی مکانیکی این نوع ایمپلنت بیشتر است. هر سه سال یک مرتبه نیاز به تعویض دارد ، اگر چه تحقیق نشان داده است که طول عمر این نوع ایمپلنت بین 10-15 سال است

🔸متقاضیان بدلیل قطور بودن فلپ هایی که در ساخت آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار می گیرد ، معمولا [پس از کاشت این نوع پنایل ایمپلنت] افزایشی در طول یا قطر آلت تناسلی مردانه خود احساس نمی کنند

🔸بالاترین نرخ عوارض را در بر دارد. اکثریت مراکز اروپا کاشت این نوع ایمپلنت را متوقف کرده اند چرا که در بعضی از سری [مطالعات انجام پذیرفته] ، 50% از ایمپلنت های [بادی سه تکه] پس از کاشت نیاز به تخلیه پیدا کرده اند

🔻برند های محبوب پنایل ایمپلنت بادی سه تکه
▫️سری AMS 700
▫️Coloplast Titan OTR و Titan

🔳فاکتور های انتخاب پنایل ایمپلنت

انتخاب نوع و برند پنایل ایمپلنت آسان نیست و بدین منظور نیاز است فاکتور های متعددی به شرح زیر مدنظر قرار گیرد:

▪️سن

▫️سایز آلت تناسلی مردانه: سایز کلی (شامل اندازه گیری حین عمل جراحی) ، نسبت طول به قطر بدنه آلت تناسلی مردانه ، نسبت طول آلت تناسلی مردانه به سایز کیسه بیضه ، سایز کلی کیسه بیضه ، سایز کلاهک آلت تناسلی مردانه

▪️سابقه کاشت ایمپلنت ، جراحی شکمی ، پیوند کلیه یا سایر جراحی های سنگین لگنی

▫️تیپ بدنی ، شامل تجمع چربی قابل توجه در ناحیه زیر شکم

▪️سلامت کلی و طول عمر

▫️هزینه

امروزه کاربرد پنایل ایمپلنت های بادی سه تکه بیش از تمامی سایر انواع ایمپلنت ها ست ، با این حال دلایل قانع کننده ای مطرح است که نشان می دهد دستگاه های نیمه سخت غیر منعطف گزینه بهتری برای مردان ترنس محسوب می شوند.

🔻دکتر Curtis Crane ارولوژیست ترمیمی و جراح پلاستیک ، جراحی کاشت پنایل ایمپلنت را در سن فرنسیسکو انجام می دهند. دکتر Crane بنا بر دلایل متعدی به شرح زیر ، ایمپلنت های نیمه سخت را ترجیح می دهند:

🔹ایمپلنت های نیمه سخت نسبت به ایمپلنت های بادی که به مرور زمان میزان سختی آنها کاهش می یابد ، آلت تناسلی مردانه را بیشتر سفت و سخت می کنند.

🔸ایمپلنت های نیمه سخت نسبت به ایمپلنت های بادی طول عمر و دوام بیشتری دارند (بیش از 20 سال در برابر 5-10 سال)

🔹هزینه تهیه ایمپلنت نیمه سخت و هزینه جراحی کاشت این نوع ایمپلنت در مقایسه با ایمپلنت های بادی کمتر است.

🔸جراحی کاشت ایمپلنت نیمه سخت ساده تر است ، و به همین ترتیب نرخ عوارض ناشی از آن پایین تر است.

🔹پس از کاشت پنایل ایمپلنت های بادی برخلاف مردان سیسجندر ، عموما قطر آلت تناسلی مردانه در مردان ترنسکشوال افزایش نمی یابد.

🔳عوارض و مشکلات احتمالی

➖طی سال های اخیر پیشرفت هایی در زمینه پنایل ایمپلنت صورت گرفته است و اطمینان بخشی این دستگاه ها را افزایش داده است ، با این حال هیچ دستگاه مکانیکی وجود ندارد که 100% مصون از نقص عملکردی باشد ، و این گفته شامل پنایل ایمپلنت ها نیز می شود.

➖درست مانند تمامی روند های جراحی ، ریسک عفونت پس از جراحی [کاشت پنایل ایمپلنت] همواره پا بر جاست. اگر عفونت شدید باشد ، ایمپلنت الزاما باید از بدن خارج گردد.

➖گاهی درد مزمن دلیل دیگری برای ضرورت به خارج کردن ایمپلنت از بدن می باشد.

➖نشت کردن سیلندر ها نیز بیانگر لزوم به خارج کردن یا تعویض ایمپلنت است.

➖عوارضی که کمتر رایج هستند ، مواردی نظیر ساییدگی و خورده شدن بافت (به ویژه ساییدگی بافت کلاهک آلت تناسلی مردانه) ، اختلال در عملکرد ایمپلنت (نظیر از کار افتادن پمپ یا مخزن) ، یا نقص ، مکان نامناسب ایمپلنت ، یا جا به جایی ایمپلنت از جایگاه خود را شامل می شود.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.trans-health.com
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved