1

ریسک ها و عوارض جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

هر عمل جراحی با خطرات مشخصی همراه است. در این مقاله شماری از ریسک ها و عوارض جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. هدف از برشمردن ریسک ها و عوارض جراحی منصرف کردن اشخاص از انجام این عمل جراحی نیست ، بلکه بسیار حائز اهمیت است که اشخاص قبل از تصمیم گیری جهت انجام جراحی از شماری از عوارضی که ممکن است پس از جراحی پیش آید آگاه باشند.

نویسنده این مقاله پزشک نیست و اطلاعات موجود در این مقاله نباید به مثابه توصیه پزشکی تفسیر گردد. ضروری ست که تمامی اطلاعات این مقاله به تایید پزشک متخصص مجرب – ترجیحا جراحی که عمل واژینوپلاستی فرد را انجام می دهد – برسد.

⚠️🔴 خطرناک ترین عوارض جراحی واژینوپلاستی

▪️مرگ: احتمال دارد جراحی واژینوپلاستی منجر به مرگ متقاضی شود. بعضی از عوارضی که در ادامه ذکر گردیده است بالقوه مهلک اند.

▪️فیستول: فیستول حفره ای است که در دیواره بین کولن و واژن به وجود می آید.

▪️کم خونی: بعضی از اشخاص پس از جراحی واژینوپلاستی دچار خونریزی شدید می شوند ، بطوریکه باید چندین واحد خون (تا 15 واحد برای یک فرد) به ایشان تزریق گردد. این عارضه با ریسک کوچک دیگری نیز همراه است : خون اهدایی حامل بیماری عفونی باشد.

🔻اقداماتی برای پیشگیری از این عارضه: مصرف تمامی دارو هایی که بر لختگی خون اثر می گذارد را در همان تاریخی که جراحتان به شما توصیه کرده است متوقف کنید. بعضی از جراحان توصیه می کنند قبل از عمل جراحی از خون خود ذخیره کنید.

▪️لختگی خون: لختگی خون منجر به حمله قلبی و سکته می شود.

🔻اقداماتی برای پیشگیری از این عارضه: مصرف تمامی دارو ها و هورمون ها را در همان تاریخی که جراحتان به شما توصیه کرده است متوقف کنید. سیگار کشیدن را متوقف کنید.

▪️عفونت: عفونت ممکن است از خود روند جراحی یا از مراقبت نامناسب پس از جراحی ناشی شود. عفونت بر زمان بهبودی و نتیجه جراحی تاثیر می گذارد ، و در موارد شدید احتمال دارد منجر به مرگ متقاضی شود.

🔻اقداماتی برای پیشگیری از این عارضه: پس از جراحی و به ویژه هنگام دفع مدفوع و دیلاته واژن ، در رعایت بهداشت بکوشید.

▪️ذات الریه: پس از جراحی گاهی اوقات مایعات در ریه جمع می شود.

🔻اقداماتی برای پیشگیری از این عارضه: سیگار کشیدن را متوقف کنید. تناسب اندام خود را حفظ کنید. پس از جراحی از دستگاه تنفس سنج تشویقی (Incentive Respirator) استفاده نمایید یا این که تمرین تنفس انجام دهید. پس از جراحی تا جایی که می توانید راه بروید یا این که حداقل بنشینید.

▪️نکروز (سیاه شدن و مرگ بافت): نکروز ممکن است در اثر عفونت ، پس زدن بافت ، یا قطع خونرسانی به بافت ایجاد شود.

▪️فتق واژن: اگر واژن شدیدا کوتاه و باریک شود ، احتمال دارد برگشتگی کل واژن رخ دهد؛ در این صورت ممکن است به جراحی ترمیمی نیاز باشد ، و در موارد حاد ممکن است واژن تخلیه گردد.

▪️فلج: بدلیل سکته ناشی از لختگی خون یا قطع عصب ممکن است پیش آید. این عارضه فوق العاده نادر است.

▪️واکنش حساسیتی: واکنش های شدید حساسیتی ممکن است راه هوایی فرد را مسدود نموده یا منجر به شوک شود. این نوع واکنش ها از بیهوشی یا بعضی از دارو ها نظیر پنی سیلین ناشی می شوند. راش و کهیر از جمله واکنش های حساسیتی غیر کشنده محسوب می شوند.

⚠️🔴 عوارض مربوط به دستگاه دفع ادرار و مدفوع

▪️مشکلات مربوط به روده: احتمال دارد متقاضی به مشکلات دائمی روده دچار شود ، به ویژه اگر دچار فیستول شده باشد یا این که واژینوپلاستی خود را به روش روده ای {سیگموئید واژینوپلاستی} انجام داده باشد.

▪️مشکلات مربوط به مجاری ادراری: احتمال دارد متقاضی به مشکلات دائمی مجاری ادراری دچار شود؛ از مشکلات جهت جریان ادرار و پخش شدن ادرار گرفته تا بی اختیاری ادرار و درد در حین دفع ادرار. پیش آبراه ممکن است بسیار عریض باشد به گونه ای که در روابط صمیمانه فرد مشکلاتی ایجاد کند. ممکن است پیش آبراه بیرون زده باشد ، یا بافت اسفنجی آلت تناسلی مردانه به خوبی از اطراف آن برداشته نشده باشد بطوریکه فرد را در حین نشستن یا راه رفتن اذیت کند.

⚠️🔴 عوارض مربوط به عملکرد جنسی

▪️ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم): احتمال دارد متقاضی پس از جراحی هرگز دیگر ارگاسم نشود.

▪️مشکلات مربوط به عمق واژن: ممکن است عمق واژن بسیار کم باشد به گونه ای که کارایی جنسی استاندارد یک واژن طبیعی را نداشته باشد.

▪️استنوزیس (مشکلات مربوط به قطر واژن): ممکن است واژن بسیار باریک تر از آنی باشد که بتواند کارایی جنسی استاندارد یک واژن طبیعی را داشته باشد.

▪️روان کنندگی: متقاضی احتمالا برای هر نوع دخول جنسی باید مقداری روان کننده استعمال کند. پس از جراحی واژینوپلاستی غده پروستات در بعضی از اشخاص مقداری مایع روان کننده تولید می کند ، اما [مقدار این مایع معمولا کافی نیست] و باید علاوه بر آن از روان کننده نیز استفاده نمود.

عکس این شرایط در اشخاصی که واژینوپلاستی به روش روده ای انجام داده اند ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات روده ای که جهت ساخت واژن مورد استفاده قرار گرفته است مخاط بسیاری ترشح می کند بطوریکه شخص را مجبور به استفاده همیشگی از پد بهداشتی می کند.

▪️بیحسی: ممکن است متقاضی در چند نقطه یا تمامی نقاط ناحیه تناسلی خود دچار بیحسی شود. بیحسی لذت جنسی را محدود می کند و احتمال آسیب به ناحیه تناسلی طی فعالیت های جنسی شدید را افزایش می دهد.

▪️درد: متقاضی ممکن است بدلیل آسیب عصبی و … ، احساس درد دائمی در بعضی نقاط داشته باشد.

▪️بیش حسی: ممکن است بعضی نقاط بسیار حساس تر از آنی باشد که بتوان آن را لمس کرد. نقاط بسیار حساس ممکن است هنگام راه رفتن یا نشستن برای فرد ایجاد ناراحتی کنند.

⚠️🔴 عوارض مربوط به ظاهر و زیبایی

▪️اسکار (بر جای ماندن جای برش جراحی): جای برش های جراحی در بعضی از اشخاص تغییر رنگ داده یا برجسته می شود.

▪️گرافت: بعضی از متقاضیان نیازمند گرافت پوستی هستند که بطبع اسکار های بیشتری نیز بر جای خواهد گذاشت.

▪️کلوئید: بعضی از اشخاص (به ویژه افریقایی – امریکایی تبار ها) دچار این نوع اسکار غیر عادی قرمز رنگ و برجسته می شوند.

▪️مو: درون واژن و اطراف دهانه واژن بعضی از اشخاص مو رشد کرده است. برداشتن این مو ها پس از واژینوپلاستی آسان نیست. به همین دلیل است که بسیاری ، الکترولیز مو ها پیش از جراحی واژینوپلاستی را توصیه می کنند.

▪️اندازه کلیتوریس: کلیتوریس بعضی از زنان ترنس بسیار بزرگتر از اندازه نرمال آن در زنان سیسجندر بوده است. از طرفی دیگر ، اندازه کلیتوریس در بعضی از زنان ترنس بسیار کوچک بوده است.

▪️ظاهر: امکانش است ظاهر نتیجه جراحی تقارن نداشته باشد ، به خصوص در روند های جراحی تک مرحله ای.

▪️لابیا: گاهی اوقات شکل لب های آلت تناسلی زنانه با هم فرق می کنند یا این که تا ‌به ‌تا هستند.

▪️پیش آبراه: مسیر جریان ادرار در بعضی از اشخاص غیر طبیعی بوده است. دهانه پیش آبراه در بعضی از اشخاص آنقدر بزرگ بوده است که شریک جنسی ایشان آن را با دهانه واژن اشتباه گرفته است.

▪️موقعیت: بعضی از زنان ترنس گفته اند که کل ولوا (قسمت های بیرونی آلت تناسلی زنانه) ایشان بسیار بالا یا بسیار پایین بوده است ، یا این که فاصله بین کلیتوریس و دهانه واژن بسیار زیاد یا بسیار کم بوده است.

▪️عفونت قارچی/دوش واژینال: عفونت قارچی یا بوی ناخوشآیند واژن پس از جراحی واژینوپلاستی در بعضی از اشخاص موقتی بوده و در بعضی دیگر مزمن است.

⚠️🔴 عوارض روحی روانی

▪️خستگی شدید: واژینوپلاستی انرژی جسمی و روانی بسیاری را از فرد می گیرد و بسیاری از زنان ترنس می گویند که طی چندین ماه پس از جراحی به سرعت احساس خستگی می کنند.

▪️افسردگی: بسیاری از زنان ترنس می گویند که پس از تمام شدن روند جراحی واژینوپلاستی احساس گم‌گشتگی می کنند؛ بخصوص اگر پیش از جراحی انتظار داشته باشند که واژینوپلاستی زندگی روزمره آنها را زیر و رو کند و تغییرات چشمگیری به وجود آورد. حقیقت چنین نیست.

▪️پشیمانی (عدم تفکر دقیق و همه جانبه پیش از جراحی): در مواردی نادر ، بعضی از زنان ترنس به این نتیجه رسیده اند که جراحی واژینوپلاستی راه حل مناسبی برای تسکین ناراحتی های ایشان نبوده است. بعضی از زنان ترنس پس از جراحی واژینوپلاستی مجددا روند ترنزیشن را طی کرده و به جنس قبلی خود بازگشته اند ، چرا که تمامی فکر و ذکر ایشان انجام عمل جراحی بود و نمی توانستند با موفقیت به عنوان یک زن زندگی کنند.

⚠️🔴 عوارض مقطعی

▪️دفع: بسیاری از زنان ترنس تا مدتی پس از جراحی واژینوپلاستی برای رفتن به دستشویی با مشکلاتی مواجه هستند؛ از یبوست و هموروئید گرفته تا ناتوانی در کنترل مثانه ، بطوریکه گاهی اوقات مجبور به استفاده از پد بهداشتی برای کنترل بی اختیاری ادرار می شوند. این عارضه معمولا طی چند ماه به خودی خود برطرف می شود.

▪️خونریزی سبک: بسیاری از زنان ترنس پس از جراحی واژینوپلاستی خونریزی سبک دارند ، به ویژه از اطراف بخیه ها یا پس از دیلاته واژن ، بطوریکه تا چند ماه باید از پد بهداشتی استفاده کنند.

▪️زخم بستر: اشخاصی که تحرک کافی ندارند ممکن است دچار زخم بستر شوند که بهبود آن مدتی به طول می انجامد.

▪️پاره شدن بخیه: گهگاهی ممکن است فرد حرکت خاصی انجام دهد و بخیه را پاره کند. پاره شدن بخیه معمولا مشکل بزرگی به حساب نمی آید ، با این حال ممکن است اسکار کوچکی بر جای بگذارد.

▪️دلَمه بستن زخم روی کلیتورس: بسیاری از زنان ترنس گفته اند که پس از جراحی واژینوپلاستی لایه خشک شده و ضخیمی از زخم روی کلیتوریس خود داشته اند. در بعضی از اشخاص پس از افتادن دلمه زخم ، بافت کلیتوریس بسیار کوچکی بر جای مانده است. در صورت تمایل شخص ، این مسئله را می توان طی عمل جراحی لابیاپلاستی اصلاح نمود.

▪️شوک: بسیاری از زنان ترنس می گویند طی باززایی عصب ها در ناحیه جراحی احساسی شبیه به «شوک» الکتریکی داشته اند. این احساس بیشتر در پا ها و نزدیک به لگن فرد رخ می دهد.

▪️کبودی: پس از جراحی واژینوپلاستی بروز کبودی ملایم تا کبودی چشمگیر مورد انتظار است؛ برطرف شدن کبودی ممکن است هفته ها به طول انجامد.

▪️حالت تهوع: بسیاری از اشخاص پس از بیهوشی دچار حالت تهوع می شوند. حالت تهوع ممکن است ناشی از انتی بیوتیک ها و یا غذای بیمارستان نیز باشد !

▪️واکنش حساسیتی (نسبت به دارو ها ، وسائل مربوط به پا ، و …): بعضی از اشخاص به جوراب های گنی ، سوند ، یا سایر وسائل مربوط به واژینوپلاستی حساسیت نشان می دهند و دچار درماتیت تماسی می شوند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.tsroadmap.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved