1

نکات مهم پیرامون تصمیم گیری جهت نگه داشتن یک یا هر دو تخمدان در بدن پس از جراحی هیسترکتومی (تخلیه رحم) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

⚠️ این مقاله توسط دکتر هایدی ویتنبرگ {به انگلیسی: Dr. Heidi Wittenberg} جراح مجرب در زمینه عمل هیسترکتومی در سن فرنسیسکو مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

🔰تخلیه تخمدان ها؛ آری یا نه ؟

با افزایش سطح دانش و آگاهی پیرامون سلامت ارگان های تولید مثلی مردان ترنس ، انتخاب های گسترده تری در زمینه نگه داشتن یک یا هر دو تخمدان پیش روی متقاضیان عمل جراحی هیسترکتومی قرار گرفته است. مزایا و معایب تخلیه یا نگه داشتن تخمدان ها چیست ؟ این مقاله به بررسی مزایا و معایب تخلیه یا نگه داشتن تخمدان ها اختصاص دارد. مطالعه این مقاله به مردان ترنس و اشخاص غیر باینری {غیر از زن و مرد} کمک می کند تا پیش از آن که چنین تصمیم مهمی بگیرند ، اطلاعات ضروری را در اختیار داشته باشند.

🔳تخلیه تخمدان ها

طی جراحی هیسترکتومی ، رحم و احتمالا دهانه رحم ، یک یا هر دو تخمدان ، و لوله های فالوپ تخلیه می گردد. توصیه کنونی انجمن متخصصان زنان و زایمان امریکا این است که حتی اگر طی جراحی هیسترکتومی تخمدان ها در بدن نگه داشته شوند نیز ، بهتر است لوله های فالوپ تخلیه گردد ، چرا که لوله های فالوپ به جز انتقال تخمک عملا هیچ کاربرد دیگری ندارند ، ممکن است سرطانی شوند ، و هیچ هورمونی تولید نمی کنند.

✅مزایای تخلیه هر دو تخمدان

▪️کاهش ریسک تشکیل تومور های دستگاه تناسلی زنان ، به ویژه اگر فردی ژن BRCA را در سابقه خانوادگی خود داشته باشد. همچنین با توجه به این که مردان ترنس با عوامل خطرزای بسیاری مواجه هستند و سابقا برای دسترسی به مراقبت های پیشگیرانه دستگاه تناسلی زنان با دشواری هایی مواجه بوده اند — تخلیه تخمدان ها شاید بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در بعضی از اشخاص محسوب شود. (مطالعه جدیدی حاکی از آن است که بعضی از انواع سرطان های تخمدان از لوله های فالوپ آغاز می شود؛ بدین معنا که ممکن است سرطان مستقیما از خود تخمدان ها نشئت نگرفته باشد. با این حال در همین مطالعه قید شده است که حدود 30% از سرطان های تخمدان از لوله های فالوپ آغاز نشده است.)

▫️از بین رفتن احتمال تشکیل کیست های تخمدان

▪️کاهش شدید تولید استروژن که ممکن است باعث بهبود ملال جنسیتی در بعضی از اشخاص شود.

▫️کاهش سطح بالای استروژن در اشخاصی که با هورمون درمانی جایگزین (HRT) به تعادل هورمونی دست نیافته اند.

▪️با توجه به این که امکان دارد سطح استروژن پس از جراحی افت کند ، بعضی از اشخاص می توانند دوز تستسترون خود را پس از جراحی کاهش دهند. (اگر فردی تستسترون درمانی انجام می دهد و خونریزی عادت ماهیانه وی قطع شده است ، به این معنا ست که استروژن در بدن او به خوبی سرکوب شده است ، سطح استروژن بسیار پایین آمده و تقریبا به صفر رسیده است. به همین دلیل پس از جراحی هیسترکتومی ، سطح استروژن در بدن بعضی از اشخاص هیچ تغییری نمی کند.)

[توجه داشته باشید ریسک ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی زنان که در موارد فوق به آن اشاره شده است ، ارتباطی با «تستسترون درمانی» ندارد و این ریسک به صورت کلی و با توجه به ریسک فاکتور هایی که مردان ترنس با آنها دست به گریبان هستند مورد بررسی قرار گرفته است. تستسترون درمانی تحت نظارت پزشک غدد مجرب و آشنا با مسائل ترنس منجر به سرطان رحم و تخمدان ها در مردان ترنس نمی شود. /مترجم]

❌معایب تخلیه هر دو تخمدان

▪️از دست دادن قدرت باروری

▫️اگر هر دو تخمدان تخلیه شود ، بعضی از اشخاص ممکن است احتیاج پیدا کنند که برای حفظ تعادل هورمونی بدن خود ، دوز پایین دارو های استروژنی را در برنامه هورمون درمانی جایگزین خود بگنجانند.

▪️افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان اگر هورمون درمانی جایگزین صورت نگیرد.

💠 اگر هر دو تخمدان تخلیه شود ، آیا هورمون درمانی جایگزین تا آخر عمر الزامی است ؟

«هورمون درمانی جایگزین در دراز مدت الزامی نیست. بعضی از متقاضیان هیسترکتومی هورمون درمانی نمی کنند. بله درست است که این اشخاص در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند ، با این حال دارو های غیرهورمونی دیگری برای پیشگیری و/یا درمان پوکی استخوان وجود دارد. اگر متقاضی مایل است استروژن در بدن وی ترشح شود پس تخمدان ها را نگه دارد؛ اما اگر ترشح استروژن باعث ملال جنسیتی او می شود ، می تواند هورمون درمانی جایگزین – ترجیحا تستسترون درمانی – انجام دهد. تستسترون از پوکی استخوان جلوگیری می کند. من از متقاضیان هیسترکتومی می پرسم که اگر بدنتان فاقد هر نوع هورمون جنسی بود ، ترجیح می دادید کدام هورمون جنسی در بدنتان ترشح شود. اگر تستسترون را انتخاب کنند پس بهتر است تستسترون درمانی را ادامه دهند. در این صورت تخمدان ها مزیتی برای فرد نخواهند داشت.» – دکتر هایدی ویتنبرگ

🔳نگه داشتن تخمدان ها

بسیاری از مردان ترنس نمی دانند که می توانند یک یا هر دو تخمدان خود را نگه دارند ، حتی اگر تصمیم داشته باشند متودیوپلاستی یا فالوپلاستی (با تخلیه و بستن واژن یا بدون آن) انجام دهند.

جراحی پایین تنه مانعی برای انجام هیچیک از متد های کنونی شناسایی سرطان تخمدان نظیر آزمایش خون و سونوگرافی ایجاد نمی کند. اگر تخمدان ها نگه داشته شوند ، بدن منبع اصلی تولید استروژن خود را نگه می دارد که برای بعضی از اشخاص امتیازی مثبت به حساب می آید. با این حال با افزایش سن و سال ، مزایای نگه داشتن تخمدان کاهش می یابد به طوریکه نگه داشتن تخمدان ها پس از 65 سالگی با مزایای اندکی همراه خواهد بود.

✅مزایای نگه داشتن یک یا هر دو تخمدان

▪️حفظ قدرت باروری. مهم ترین دلیل نگه داشتن تخمدان ها حفظ قدرت باروری است؛ به ویژه اگر اطمینان ندارید که واقعا می خواهید برای همیشه و به صورت دائمی نابارور شوید یا خیر ، و آیا می خواهید امکان باروری خود را برای سال های آینده حفظ کنید [تا بتوانید فرزند ژنتیکی خود را داشته باشید] یا خیر.

▫️مطالعه بلندمدتی تا کنون به بررسی خطرات دراز مدت تخلیه هر دو تخمدان در مردان ترنس (FTM) نپرداخته است ، با این حال مطالعاتی که به بررسی این خطر در زنان سیسجندر پرداخته است حاکی از آن است که [تخلیه هر دو تخمدان] با پیامد های منفی برای سلامت استخوان ، قلب ، قوه شناختی ، و سلامت جنسی همراه بوده است. (باور بر این است که تستسترون از تاثیرات منفی ناشی از کاهش سطح استروژن جلوگیری می کند ، با این حال باید در نظر داشت که تمامی مردان ترنس قادر یا مایل به تستسترون درمانی نیستند.)

▪️امکان تولید طبیعی هورمون در بدن حفظ می شود؛ به ویژه برای اشخاصی که مطابق میل خود نمی خواهند هورمون درمانی جایگزین انجام دهند ، یا در شرایطی که بدلیل عدم پوشش بیمه ، عوارض و بیماری ، یا کمبود دارو در محل سکونت ناخواسته مجبور به توقف هورمون درمانی جایگزین می شوند.

▫️جلوگیری از پوکی استخوان؛ به ویژه اگر فرد سابقه خانوادگی پوکی استخوان شدید داشته باشد و/یا تحت هورمون درمانی جایگزین قرار نگیرد.

▪️جلوگیری از خشکی و درد واژن در اثر فقدان استروژن ، و رفع نیاز به استفاده از کرم یا شیاف واژینال برای بهبود این مسئله

❌معایب نگه داشتن یک یا هر دو تخمدان

▪️در صورتی که تستسترون درمانی متوقف شود ، تخمدان ها مجددا شروع به فعالیت می کنند ، تخمگ گذاری و سیکل قاعدگی شروع می شود (البته در اشخاصی که هنوز یائسه نشده اند) ، و سایر تاثیرات زنانه سازی آنها بروز می کند.

[توجه داشه باشید اگر رحم تخلیه شده باشد و یک یا هر دو تخمدان نگه داشته شده باشند ، حتی اگر با توقف تستسترون درمانی تخمدان ها مجددا شروع به فعالیت کنند نیز ، سیکل قاعدگی دیگر رخ نخواهد داد. /مترجم]

▫️درمان کیست و فیبروید دشوار تر است.

▪️تخلیه تخمدان ها پس از جراحی هیسترکتومی از لحاظ تکنیکی دشوار تر است ، چرا که [تخمدان ها بدون وجود رحمی که آنها را بالا نگه دارد] می افتند ، به دیواره لگنی می چسبند ، و مستقیما بالای لوله حالب و عروق خونی اصلی قرار می گیرند. اگر شخصی تصمیم بگیرد تخمدان ها را طی عمل جراحی دیگری پس از جراحی هیسترکتومی تخلیه کند ، خطر آسیب به لوله حالب و عروق خونی وجود خواهد داشت.

💠ریسک ابتلا به سرطان تخمدان به چه صورت است ؟

«در اشخاص سیسجندر و ترنسجندر ، لمس تخمدان ها طی معاینه لگنی آسان نیست. سونوگرافی و آزمایش خون نیز مثبت و منفی کاذب بسیاری دارد ، بطوریکه جهت تشخیص به تنهایی قابل اتکا نیست. حتی اگر معاینه لگنی ، سونوگرافی ، و آزمایش خون نیز انجام پذیرد ، سرطان تخمدان معمولا زمانی مشخص می شود که پیشرفت کرده است و در مرحله 3 یا 4 قرار گرفته است؛ پیش بینی آن نیز معمولا دور از انتظار است. به طور کلی برای تشخیص سرطان تخمدان به آزمایش های بهتری نیازمندیم.» – دکتر هایدی ویتنبرگ

تخلیه یک یا هر دو تخمدان همراه با جراحی هیسترکتومی تصمیمی کاملا شخصی است و به اهداف ترنزیشن ، سلامت فردی و سابقه خانوادگی هر فرد بستگی دارد. با مطالعه لیست مزایا و معایبی که در این مقاله ذکر گردید حتما متوجه شده اید که مسائل بیشتری وجود دارد که باید به آن اهمیت بدهید. اکیدا توصیه می شود پیش از این که تصمیم نهایی را بگیرید حتما با یک متخصص دستگاه ادراری تناسلی زنان یا متخصص زنان و زایمان آگاه به مسائل ترنس در مورد نیاز ها و نگرانی های خود گفتگو نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hysto.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved