1

مراحل روند جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) چگونه تعیین می شود ؟

مترجم: سعید.ش

روند جراحی فالوپلاستی به روش های مختلفی انجام می پذیرد و با توجه به این امر ، تعداد مراحل روند جراحی فالوپلاستی نیز به روش های متفاوتی تعیین می گردد. کسب شناخت و آگاهی پیرامون چرایی و چگونگی تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی این امکان را به متقاضی می دهد تا در انتخاب جراح و برنامه ریزی برای انجام جراحی خود آگاهانه تر تصمیم گیری نماید. این مقاله به بررسی متد های متفاوتی که جراحان مختلف جهت تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی به کار می برند اختصاص دارد.

🔳روش یک مرحله ای لوله در لوله

شناخته شده ترین روش تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی ، روش یک مرحله ای لوله در لوله در فالوپلاستی ساعد دست (RFF) است. این روش در اوایل دهه 80 میلادی پدید آمد و به موجب آن ساخت پیش آبراه با عروق خونی و قرار دادن آن به درون آلت تناسلی مردانه (لوله در لوله) در یک مرحله جراحی ممکن گشت. (پیش از پدید آمدن این تکنیک ، پیش آبراه با استفاده از یک گرافت پوستی یا با استفاده از یک فلپ پدیکل (متصل به بدن) لوله مانند از پیش آماده شده طی چند مرحله ساخته می شد که همواره با عوارض و مشکلات فراوان مجرای ادراری همراه بود.)

در روش لوله در لوله معمولا واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) ، ساخت آلت تناسلی مردانه همراه با ساخت کامل پیش آبراه ، اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه) ، و گلنزپلاستی (ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه) در مرحله نخست جراحی انجام می شود.

مرحله دوم جراحی معمولا شش الی هشت ماه پس از مرحله نخست جراحی انجام می پذیرد که طی آن کاشت پروتز بیضه و پنایل ایمپلنت صورت می گیرد. (این روش را به این دلیل «تک مرحله ای» می نامند که ساخت آلت تناسلی مردانه و ساخت کامل پیش آبراه در یک مرحله جراحی انجام می پذیرد.)

معمولا جراحی های دیگری نیز برای بهبود ظاهر آلت تناسلی مردانه و زیباسازی آن (نظیر لیپوساکشن ، انتقال چربی ، تخلیه مونس و …) یا ترمیم اشکالات احتمالی در عملکرد عضو جدید ضروری است ، با این حال یکی از مزایای این روند جراحی این است که غالبا تنها طی دو عمل جراحی تکمیل می گردد؛ در زمینه مالی و برنامه ریزی برای انجام جراحی ، این یک امتیاز ویژه برای متقاضیان فالوپلاستی محسوب می گردد.

بعضی از جراحان به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد می کنند که برای بهبود ظاهر ناحیه اهدا کننده از پوست مصنوعی اینتگرا بهره جویند. پوست مصنوعی اینتگرا باعث می شود زخم ناحیه اهدا کننده ساعد دست سریعتر بهبود پیدا کند و کمتر حالت جمع شدگی به خود بگیرد. اگر طی مرحله نخست عمل جراحی فالوپلاستی از پوست مصنوعی اینتگرا استفاده شود ، متقاضی باید پس از گذشت دو – سه هفته از جراحی ، یک عمل جراحی دیگر برای تعویض پوست مصنوعی اینتگرا با گرافت پوستی پشت سر بگذارد.

🔳تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی ران پا

تنها بعضی از متقاضیان کاندیدای مناسبی برای جراحی یک مرحله ای فالوپلاستی ران پا به روش لوله در لوله هستند ، با این حال بعضی از جراحان روند جراحی فالوپلاستی ران پا را به جهت ساخت پیش آبراه یا تقویت شدن خونرسانی طی چند مرحله انجام می دهند.

مثلا اگر فلپی که از ران پا برداشته می شود چربی زیرجلدی بسیار زیادی داشته باشد ، نمی توان روش لوله در لوله را روی آن پیاده کرد. اگر متقاضی بخواهد در حالت ایستاده ادرار کند ، ساخت پیش آبراه غیر واسکولاریزه با استفاده از گرافت بافت مخاطی دهان ، گرافت بافت مخاطی واژینال (در صورتی که موجود باشد) ، یا گرافت های پوستی طی عمل جراحی دیگری انجام می پذیرد. با این حال باید توجه داشت که ساخت پیش آبراه غیر واسکولاریزه با نرخ بالای بروز فیستول و تنگی مجرای ادرار همراه است.

فالوپلاستی ران پا به روش چند مرحله ای دیگری نیز انجام می پذیرد که طی آن برای تقویت شدن خونرسانی فلپ از روش فلپ تاخیری استفاده می شود. به این صورت که در مرحله نخست جراحی [تمامی عروق خونی متصل به فلپ ران پا ، به جز یک یا دو رگ اصلی] قطع می گردد و سپس فلپ به جای قبلی خود باز گردانده می شود. (واژینکتومی در مرحله نخست ممکن است انجام شود ، ممکن است انجام نشود.) طی این روند ، ساخت آلت تناسلی مردانه در مرحله دوم جراحی و پس از تقویت شدن خونرسانی فلپ صورت می پذیرد.

اگر متقاضی کاندیدای مناسبی برای فالوپلاستی ران پا به روش لوله در لوله باشد نیز ، ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه بدلیل احتمال ضعف خونرسانی فلپ در مرحله نخست جراحی انجام نمی پذیرد.

🔳یوریتروپلاستی (ساخت پیش آبراه) یک یا دو مرحله ای

بعضی از جراحان ساخت پیش آبراه را طی دو مرحله جراحی انجام می دهند تا عوارض و مشکلات مجرای ادرار و احتمال وقوع چند عارضه بصورت همزمان کاهش یابد؛ ساخت دو مرحله ای پیش آبراه به چندین روش مختلف انجام می پذیرد.

مثلا در مرحله نخست جراحی آنچه که در اصل متودیوپلاستی است انجام می پذیرد ، واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) نیز انجام می پذیرد ، و به طول پیش آبراه اصلی بدن شخص تنها چند اینچ افزوده می شود؛ سپس در مرحله دوم جراحی [ساخت پیش آبراه تکمیل می شود و] پیش آبراه به نوک آلت تناسلی مردانه رسانده می شود.

در روش دیگری که مشابه با روش فوق است ، آلت تناسلی مردانه و پیش آبراه در مرحله نخست جراحی ساخته می شود ، سپس متصل کردن پیش آبراه جدید به پیش آبراه اصلی بدن و واژینکتومی در مرحله دوم جراحی ، حدود شش ماه بعد از مرحله نخست انجام می پذیرد.

تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی به این صورت ، احتمال بروز چند عارضه بصورت همزمان را کاهش ، و کیفیت زندگی متقاضی پس از عمل جراحی را افزایش می دهد.

📎تصویر نحوه تعیین مراحل روند جراحی فالوپلاستی در مرکز آندرولوژی سنت پیترز لندن ضمیمه مقاله شده است.

1

🔳از پیش آماده کردن فلپ جهت ساخت پیش آبراه

علاوه بر روش هایی که ذکر گردید ، بعضی از جراحان پیش آبراه را با استفاده از گرافت پوستی تمام ضخامت یا گرافت پوستی با ضخامت نسبی طی یک مرحله جراحی قبل از ساخت آلت تناسلی مردانه آماده می کنند. با این حال بعضی از محققان معتقد اند که در حال حاضر روش بازسازی پیش آبراه با استفاده از گرافت پوستی صرفا محدود به اشخاصی است که بدلیل شرایطی که دارند هیچ گزینه دیگری پیش روی خود ندارند.

براساس گزارش ها ، از پیش آماده کردن پیش آبراه با استفاده از گرافت بافت مخاطی متد موثری در جهت کاهش عوارض و مشکلات مجرای ادرار بوده است؛ با این حال تحقیقات بیشتری باید صورت پذیرد.

به مرور زمان تحقیقات بیشتری در راستای روش های بهبود نتیجه فالوپلاستی صورت می پذیرد و به همین ترتیب نیز روش های جدیدی در تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی پدید می آید. در عصر حاضر هر یک از جراحان ، مراحل جراحی فالوپلاستی را به روش های مختلفی تعیین می کنند که طی بعضی از این روش ها ساخت آلت تناسلی مردانه یا تکمیل پیش آبراه در مراحل بعدی صورت می پذیرد. تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی یکی دیگر از نکات مهمی است که متقاضیان این جراحی باید هنگام انتخاب جراح و تکنیک جراحی به آن توجه داشته باشند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved