1

نقش ارولوژیست ترمیمی پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

ارولوژی ترمیمی شاخه ای فوق تخصصی از رشته ارولوژی با هدف ترمیم ساختمان و عملکرد دستگاه ادراری تناسلی است. دستگاه ادراری تناسلی از ارگان های تولید مثل و دستگاه ادراری تشکیل شده است. کلیه ها ، مثانه ، و پیش آبراه از جمله اجزاء دستگاه ادراری تناسلی محسوب می شوند.

در روند جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) که شامل یوریتروپلاستی (افزایش طول پیش آبراه) نیز می شود ، تغییرات و دگرگونی هایی در دستگاه ادراری تناسلی فرد پدید می آید : چندین اینچ به طول پیش آبراه فرد افزوده می گردد و پیش آبراه جدید از دهانه پیش آبراه اصلی تا نوک آلت تناسلی مردانه جدید رسانده می شود.

«بازسازی» پیش آبراه یکی از مراحل چالش برانگیز جراحی فالوپلاستی محسوب می شود که می تواند با عوارضی نظیر فیستول مجرای ادرار (راه ارتباطی غیر عادی) و تنگی مجرای ادرار (انسداد) همراه شود.

بی اختیاری ادراری یا احتباس ادرار پس از جراحی فالوپلاستی به میزان قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. تیم جراحی اصلی می توانند عوارض پس از جراحی مربوط به مجرای ادرار متقاضی را برطرف نمایند ، و یا این که متقاضی به یک ارولوژیست ترمیمی ارجاع می شود.

نقش ارولوژیست ترمیمی تشخیص بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و ارائه راه حل هایی در جهت اصلاح عملکرد مجاری ادراری است. به زبان ساده تر ، تخصص ارولوژیست های ترمیمی ، ترمیم عوارض و مشکلات پیچیده مجاری ادراری است.

با توجه به این که کمپانی های بیمه بیش از پیش هزینه روند جراحی فالوپلاستی را پوشش می دهند ، و متقاضیان برای ترمیم عوارض پس از جراحی خود به ارولوژیست های ترمیمی ارجاع می شوند ، جای تعجب نیست که این روز ها ارولوژی ترنسجندر به رشته ای رو به رشد تبدیل شده است.

تنگی پیش آبراه ، فیستول ، و آبسه پیش آبراه از جمله عوارض رایج پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس به شمار می روند. احتمال دارد بیش از یک عارضه در یک آن رخ دهد؛ در این صورت جراحی ترمیمی مدت زمان بیشتری به طول می انجامد و با دشواری ها و پیچیدگی های بیشتری همراه می شود.

دکتر دیمیتری نیکلاوسکی (به انگلیسی: Dr. Dmitriy Nikolavsky) ارولوژیست ترمیمی دانشگاه ایالتی نیویورک ، بسیار علاقه‌مند به ارولوژی ترنسجندر است. مراجعه کنندگان ایشان از جمله مردان ترنسی هستند که پس از جراحی فالوپلاستی (یا متودیوپلاستی) دچار عوارض مرتبط با مجرای ادرار شده اند.

بسیاری از فیستول های مجرای ادراری بدون مداخله پزشک بهبود می یابند و برای ترمیم آنها نیازی به عمل جراحی نیست. با این حال دکتر نیکلاوسکی برای ترمیم فیستول هایی که نسبت به درمان مقاوم هستند ، جراحی های ترمیمی انجام می دهد و با استفاده از فلپ فاشیو کوتانئوس کشاله ران یا فلپ چربی لابیال که از کیسه بیضه شخص برداشت می شود فیستول های مقاوم را ترمیم می کند.

در جراحی های ترمیم تنگی پیش آبراه ، بسته به اندازه و مکان تنگی ، از متد های مختلفی استفاده می شود. جداسازی قسمتی از پیش آبراه که دچار تنگی شده است و اتصال [دو سر سالم آن به یکدیگر] راه حل مناسبی بنظر می رسد ، با این حال برای اتصال [دو سر سالم پیش آبراه به یکدیگر] ممکن است افزودن به طول پیش آبراه ضرورت یابد. برای افزایش طول پیش آبراه از بافت برداشت شده از داخل گونه ، یا از روش نه چندان رایج برداشت بقایای بافت واژینال یا بافت رکتال استفاده می شود.

ترمیم بعضی از تنگی های پیچیده و دشوار مجرای ادراری در دو مرحله انجام می پذیرد. در خصوص انواع پیچیده تر و اصلاح ناپذیر تنگی مجرای ادراری ، آخرین راه حل این است که پیش آبراه به پرینیوم (پشت کیسه بیضه) منتقل شود [و شخص از این مکان ادرار کند].

فالوپلاستی مردان ترنس جراحی پیچیده و دشواری است که با عوارض بالقوه – مخصوصا عوارض مرتبط با مجرای ادراری – همراه است. یک ارولوژیست ترمیمی پس از جراحی فالوپلاستی عوارض پیچیده و دشوار مرتبط با پیش آبراه را تشخیص می دهد و برای ترمیم آنها راه حل هایی ارائه می نماید. به تمامی مردان ترنسی که قصد انجام عمل جراحی فالوپلاستی دارند توصیه می شود نزدیک ترین ارولوژیست های ترمیمی به محل سکونت خویش را بیابند ، تا اگر پس از جراحی عارضه ای مربوط به دستگاه ادراری رخ داد جهت ترمیم و درمان به ایشان مراجعه نمایند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved