1

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع استروژن و ضد آندروژن درمانی در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جهت شروع استروژن و ضد آندروژن درمانی در زنان ترنس (MTF) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع استروژن و ضد آندروژن درمانی در زنان ترنس (MTF)

◾️چه دارو هایی برای زنانه سازی تجویز می گردد ؟

▫️استروژن – انواع مختلف استروژن ها ظاهر را زنانه تر می کند. استروژن هورمون جنسی زنانه است.

▫️بلاکر آندروژن (اسپیرونولاکتون) – این دارو از مردانگی ظاهر می کاهد. بلاکر های آندروژن را آنتاگونیست آندروژن یا ضد آندروژن نیز می نامند. آندروژن هورمون جنسی مردانه است.

◾️استروژن را چگونه مصرف می کنند ؟

▫️استروژن به صورت چسب پوستی یا کرم ، قرص ، یا تزریق (به ندرت) مورد استفاده قرار می گیرد.

◾️بلاکر آندروژن را چگونه مصرف می کنند ؟

▫️بلاکر آندروژن به صورت قرص مصرف می شود.

◾️هشدار – چه کسانی نباید استروژن مصرف کنند ؟

اشخاصی که پیشینه مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را داشته باشند نباید استروژن مصرف کنند :

▫️سرطان وابسته به استروژن

▫️اختلالی که احتمال تشکیل لخته خونی را افزایش می دهد بطوریکه لخته خونی تشکیل شده به سمت ریه ها حرکت می کند (این اشخاص در صورتی که دارو های رقیق کننده خون مصرف کنند و وضعیت سلامت آنها تحت نظارت متخصص قرار گیرد می توانند استروژن مصرف کنند)

◾️هشدار – چه کسانی نباید بلاکر آندروژن مصرف کنند ؟

اشخاصی که پیشینه مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را داشته باشند نباید اسپیرونولاکتون مصرف کنند :

▫️نارسایی حاد کلیوی یا نقص قابل توجه در عملکرد کلیه
▫️بالا بودن مزمن سطح پتاسیم خون (هایپرکالمی)

◾️مصرف با رعایت احتیاط

اشخاصی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند استروژن درمانی را با رعایت احتیاط و پس از گفتگو پیرامون خطرات هورمون درمانی شروع کنند :

▫️پیشینه خانوادگی قوی سرطان پستان یا سایر سرطان هایی که در حضور استروژن رشد و پیشرفت سریع تری دارند
▫️پیشینه خانوادگی تشکیل لخته خونی
▫️دیابت
▫️مشکلات چشمی نظیر رتینوپاتی
▫️بیماری قلبی ، مشکلات دریچه قلب ، یا گرایش به تشکیل آسان لخته خونی
▫️هپاتیت یا سایر مشکلات جدی کبدی
▫️کلسترول بالا ، چربی خون بالا
▫️بیماری کلیوی یا کبدی
▫️میگرن یا تشنج
▫️چاقی
▫️استعمال سیگار

◾️تاثیرات زنانه سازی استروژن ها و بلاکر های آندروژن

🔻من آگاه هستم که استروژن یا بلاکر های آندروژن – یا هر دو – به جهت زنانه سازی ظاهر من تجویز می گردد.

🔻من آگاه هستم که چندین ماه یا بیشتر به طول خواهد انجامید تا تاثیرات هورمون درمانی مشهود گردد. من آگاه هستم که هیچ شخصی نمی تواند سرعت یا میزان تغییرات مرا پیش بینی کند.

🔻من آگاه هستم که اگر استروژن مصرف کنم پستان هایم رشد خواهد کرد.

▫️من آگاه هستم که چندین سال به طول می انجامد تا پستان ها به سایز کامل خود برسند.

▫️من آگاه هستم که حتی اگر استروژن درمانی را متوقف کنم نیز پستان هایم از بین نمی روند.

▫️من آگاه هستم که ممکن است ترشحات شیری از نوک پستان (گالاکتوریا) داشته باشم. من آگاه هستم که اگر ترشحات شیری از نوک پستان داشتم باید این مسئله را با پزشکم در میان بگذارم چرا که این مسئله ممکن است بعلت مصرف دارو های استروژنی یا علل دیگری رخ داده باشد.

▫️من آگاه هستم که با وجود این که در حال حاضر ریسک ابتلا به سرطان پستان در زنان ترنسی که استروژن درمانی انجام می دهند را به طور دقیق نمی دانیم ، با این حال ممکن است ریسک سرطان پستان در من به اندازه ریسک سرطان پستان در زنان سیسجندر افزایش یابد.

▫️من آگاه هستم که باید مانند سایر زنان از پستان هایم مراقبت کنم. مراقبت از پستان شامل معاینات سالیانه پستان توسط پزشک ، و زمانی که سن و سالم بالاتر رفت ، شامل ماموگرام منظم از پستان ها می شود.

🔻من آگاه هستم که تغییراتی که در ادامه ذکر گردیده است معمولا دائمی نیستند و با توقف مصرف دارو ها احتمالا از بین می روند :

▫️من آگاه هستم که موهای بدنم کمتر به چشم خواهد آمد و سرعت رشد آنها آهسته تر از قبل خواهد شد ، اما حتی اگر تا سالیان سال داروهای هورمونی مصرف کنم نیز رشد مو ها کاملا متوقف نمی شود.

▫️من آگاه هستم که احتمالا میزان چربی ناحیه شکمم نسبت به قبل کاهش خواهد یافت. هورمون درمانی باعث می شود تا چربی بدن در نواحی باسن ، لگن ، و ران ها توزیع گردد.

▫️من آگاه هستم که اگر زمینه طاسی با الگوی مردانه داشته باشم ، ممکن است با شروع هورمون درمانی روند طاسی سر به تاخیر افتد ، اما به طور کامل متوقف نمی شود.

▫️اگر هورمون درمانی را متوقف کنم احتمال دارد موهایم را سریع تر از زمانی که اصلا هورمونی مصرف نمی کردم از دست بدهم.

▫️من آگاه هستم که ممکن است عضلات بالاتنه ام کاهش یابد و ضعیف تر شوم.

▫️من آگاه هستم که ممکن است پوستم نرم تر شود.

🔻من آگاه هستم که بدنم تستسترون کمتری تولید خواهد کرد و این مسئله از جنبه های مختلف بر زندگی جنسی و توانایی باروری من اثر می گذارد :

▫️من آگاه هستم که احتمال دارد اسپرم هایم دیگر بالغ نشوند؛ این مسئله توانایی باروری ام را کاهش می دهد. من آگاه هستم که اگر دخول واژینال انجام دهم و متد های پیشگیری از بارداری را رعایت نکنم همچنان احتمال دارد بتوانم شخصی را باردار کنم.

▫️من آگاه هستم که برای ذخیره اسپرم هایم گزینه هایی پیش روی خود دارم و آگاه هستم که می توانم با پرسش از پزشک خود اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایم.

▫️من آگاه هستم که احتمال دارد سایز بیضه هایم کاهش پیدا کند و به نصف سایز قبلی خود برسد. من آگاه هستم که حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد نیز بیضه ها همچنان عضوی از بدن من هستند و لذا باید از آنها مراقبت کنم ، مگر این که آنها را با عمل جراحی تخلیه کنم. این گفته بدین معنا ست که برای مراقبت از بیضه هایم باید به طور منظم چکاپ شوم.

▫️من آگاه هستم که میزان خروج مایع منی هنگام انزال دیگر به اندازه قبل نخواهد بود.

▫️من آگاه هستم که احتمال دارد دیگر به اندازه قبل نعوظ صبحگاهی نداشته باشم و احتمالا کمتر از قبل نعوظ خود به خودی خواهم داشت.

▫️من آگاه هستم که احتمال دارد برای انجام سکس دخول نتوانم نعوظ کافی داشته باشم.

▫️من آگاه هستم که احتمال دارد کمتر از قبل تمایل به خودارضایی یا رابطه جنسی داشته باشم ، و احتمال دارد هنگام خودارضایی یا رابطه جنسی دشوار تر از قبل ارضا شوم.

▫️من آگاه هستم که هورمون درمانی ممکن است (اما قطعیتی وجود ندارد) که توانایی باروری ام جهت باردار کردن یک زن را «برای همیشه و بصورت دائمی» از من بگیرد.

🔻من آگاه هستم که با مصرف دارو های هورمونی بعضی از قسمت های بدنم دستخوش تغییرات چندانی نخواهد شد :

▫️من آگاه هستم که سرعت رشد موهای ریش و سبیل نسبت به قبل کاهش می یابد و احتمال دارد مو های این قسمت نسبت به قبل کمتر به چشم آید ، اما مو ها از بین نخواهند رفت مگر این که از سایر روش های درمانی نظیر الکترولیز بهره جویم.

▫️من آگاه هستم که با هورمون درمانی صدایم زیر تر (زنانه تر) نخواهد شد و الگوی صحبت کردنم شبیه به الگوی صحبت کردن یک زن نخواهد شد.

▫️من آگاه هستم که «سیب آدم» من کوچکتر نخواهد شد.

▫️با وجود این که چنین تغییراتی از دارو های هورمونی ساخته نیست ، با این حال روش های درمانی دیگری وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد.

🔻من آگاه هستم که با مصرف این دارو ها احتمال دارد دچار نوسانات خلق و خو شوم. من آگاه هستم که اگر این مسائل برایم نگرانی ایجاد کرده است ، پزشک می تواند مرا به سایر مراکز ارجاع دهد تا بتوانم از سایر روش های درمانی بهره جویم.

◾️ریسک دارو های زنانه ساز

🔻من آگاه هستم که عوارض جانبی و ایمنی این دارو ها به طور کامل شناخته نشده است. احتمال دارد ریسک های بلند مدتی وجود داشته باشد که هنوز شناخته نشده است.

🔻من آگاه هستم که نباید بیش از آنچه پزشک برایم تجویز نموده است دارو مصرف کنم. من آگاه هستم که این اقدام سلامتی ام را با خطر بیشتری مواجه می سازد. من آگاه هستم که اگر بیش از آنچه پزشک برایم تجویز نموده است دارو مصرف نمایم ، سرعت یا شدت ایجاد تغییرات افزایش نخواهد یافت.

🔻من آگاه هستم که این دارو ها ممکن است به کبد آسیب برسانند و منجر به بیماری کبد شوند. من آگاه هستم که تا زمانی که دارو های هورمونی مصرف می کنم باید در خصوص آسیب احتمالی به کبد مورد بررسی قرار گیرم.

🔻من آگاه هستم که هورمون درمانی [ظاهر مرا] تغییر می دهد بطوریکه تغییرات من جلب توجه خواهد کرد. بعضی از اشخاص ترنسجندر به همین دلیل با تبعیض مواجه شده اند. من آگاه هستم که پزشکم می تواند در یافتن مراکز مدافع و حامی مرا یاری دهد.

◾️ریسک های استروژن

🔻من آگاه هستم که مصرف استروژن ریسک تشکیل لخته خونی یا مشکلات مرتبط با عروق خونی را افزایش می دهد؛ این امر منجر به مسائلی می شود که در ادامه ذکر گردیده است :

▫️مشکلات مزمن ورید های پا
▫️حمله قلبی
▫️آمبولی ریوی – تشکیل لخته خونی در ریه ها – که ممکن است منجر به آسیب دائمی ریه یا مرگ شود
▫️سکته ، که ممکن است منجر به آسیب مغزی دائمی یا مرگ شود

🔻من آگاه هستم که اگر سیگار بکشم ریسک تشکیل لخته خونی بسیار بیشتر است. من آگاه هستم که خطر به قدری بالا است که اگر می خواهم استروژن درمانی را آغاز نمایم بهتر است سیگار را کاملا ترک کنم. من آگاه هستم که می توانم از پزشک خود توصیه هایی در مورد روش های ترک سیگار جویا شوم.

🔻من آگاه هستم که استروژن ذخایر چربی اطراف ارگان های داخلی را افزایش می دهد؛ این مسئله ریسک ابتلا به دیابت و حمله قلبی را افزایش می دهد.

🔻من آگاه هستم که مصرف استروژن می تواند فشار خون مرا بالا ببرد. من آگاه هستم که اگر فشار خونم بالا رفت، پزشکم تلاش می کند تا این وضعیت را با اصلاح رژیم غذایی ، تغییر در سبک زندگی ، و/یا تجویز دارو کنترل کند.

🔻من آگاه هستم که مصرف استروژن ریسک تشکیل سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد. من آگاه هستم که اگر دچار درد شدید یا طولانی مدت در ناحیه شکم شدم ، باید این مسئله را با پزشکم در میان بگذارم.

🔻من آگاه هستم که مصرف استروژن می تواند موجب حالت تهوع و استفراغ شود. من آگاه هستم که اگر دچار حالت تهوع یا استفراغ مداوم شدم ، باید این مسئله را با پزشکم در میان بگذارم.

🔻من آگاه هستم که مصرف استروژن می تواند مرا دچار سردرد های میگرنی کند یا اگر از قبل میگرن داشته باشم می تواند وضعیت آن را تشدید کند. من آگاه هستم که اگر در اغلب اوقات دچار سردرد یا میگرن می شوم یا اگر درد به طرز غیر معمولی شدید است ، باید این مسئله را با پزشکم در میان بگذارم.

🔻من آگاه هستم که هنوز مشخص نیست که آیا مصرف استروژن ریسک تشکیل تومور های غیر سرطانی غده هیپوفیز (پرولاکتینوما) را افزایش می دهد یا خیر. من آگاه هستم که این تومور ها معمولا کشنده نیستند ، اما اگر به درستی درمان نشوند می توانند به بینایی آسیب برسانند و موجب سردرد شوند. من آگاه هستم که تغییر در وضعیت بینایی ، سردرد هایی که هنگام بیدار شدن از خواب در صبح شدید تر هستند ، و ترشح شیر از نوک پستان ها می تواند از علائم پرولاکتینوما باشد ، و در صورتی که این علائم را داشته باشم باید با پزشکم در میان بگذارم. این مسئله با انجام آزمایش خون قابل بررسی است.

🔻من آگاه هستم که احتمال بروز عوارض جانبی خطرناک بیشتر است اگر :

▫️سیگار بکشم
▫️اضافه وزن داشته باشم
▫️پیشینه فردی یا خانوادگی تشکیل لخته خونی داشته باشم
▫️پیشینه فردی یا خانوادگی بیماری قلبی یا سکته قلبی داشته باشم
▫️پیشینه خانوادگی سرطان پستان داشته باشم

◾️ریسک بلاکر های آندروژن

🔻من آگاه هستم که بلاکر آندروژن بر تعادل آب و نمک در کلیه ها اثر می گذارد. این مسئله ممکن است :

▫️میزان ادرار را افزایش دهد ، در نتیجه تعداد دفعات بیشتری نیاز به دفع ادرار داشته باشم.

▫️میزان تشنگی را افزایش دهد.

▫️به ندرت ، موجب بالا رفتن سطح پتاسیم خون شود؛ این مسئله تغییراتی در ریتم قلب به وجود می آورد که ممکن است کشنده باشد.

▫️فشار خون را کاهش دهد.

🔻من آگاه هستم که مصرف بعضی از بلاکر های آندروژن ارزیابی نتیجه آزمایش سرطان پروستات را دشوارتر می کند. این مسئله بررسی بیماری های پروستات را دشوارتر می کند. من آگاه هستم که اگر بیش از 50 سال سن داشته باشم ، باید در خصوص غربالگری سرطان پروستات با پزشکم گفتگو نمایم. من آگاه هستم که حتی اگر جراحی تغییرجنس ناحیه تناسلی انجام داده باشم نیز معمولا در طی این عمل جراحی پروستات تخلیه نمی گردد.

◾️پیشگیری از بروز عوارض پزشکی

🔻من موافقت می کنم که دارو های زنانه ساز را به همان صورتی که پزشک تجویز نموده است مصرف نمایم. و موافقت می کنم که اگر با هر مشکلی مواجه شدم یا از روند درمانی خود راضی و خوشحال نبودم در این خصوص با پزشکم صحبت کنم.

🔻من آگاه هستم که دوز و نوع دارویی که برای من تجویز شده است ممکن است با دوز و نوع دارویی که برای شخص دیگری تجویز شده است متفاوت باشد.

🔻من آگاه هستم که برای بررسی عوارض جانبی باید در فواصل زمانی معین معاینات بدنی و آزمایش خون انجام دهم.

🔻من آگاه هستم که علاوه بر بررسی هایی که پزشکم در فواصل زمانی معین انجام می دهد ، من نیز باید با احترام با بدن خویش رفتار کنم. این گفته بدین معنا ست که اگر هر گونه علائمی را مشاهده نمودم که احتمال دارد ناشی از عوارض جانبی دارو ها باشد ، به آن توجه نمایم و با پزشکم در میان بگذارم. همچنین به این معنا ست که هر موقع اگر بخواهم با دیگران رابطه جنسی داشته باشم ، باید با استفاده از کاندوم یا متد های پیشگیری از ابتلا به عفونت های قابل انتقال جنسی (STI) ، در حفظ سلامت خود و شریک جنسی خویش بکوشم.

🔻من آگاه هستم که دارو های زنانه ساز ممکن است با سایر دارو هایی که پزشک تجویز نموده است ، دارو های بدون نسخه ، الکل ، مکمل های رژیمی ، گیاهان دارویی ، سایر هورمون ها ، و مواد مخدر تداخل دارویی ایجاد کنند. این نوع تداخلات دارویی می تواند به عوارض و مشکلات جدی منجر شود. من آگاه هستم که باید از بروز عوارض جلوگیری کنم چرا که ممکن است خطر مرگ را در پی داشته باشد. به همین جهت باید با پزشکم در مورد هر آنچه مصرف می کنم صادق باشم ، و آگاه هستم که صرف نظر از آنچه که در مورد دارو های مصرفی خود اشتراک می نمایم ، دریافت مراقبت پزشکی در این مرکز را ادامه می دهم.

🔻من آگاه هستم که مصرف دارو های هورمونی در اشخاصی که شرایط خاصی دارند نظیر مواردی که در ادامه ذکر گردیده است با خطرات بیشتری همراه است. من موافقت می کنم که اگر پزشکم فکر می کند که احتمال دارد من دچار یکی از شرایط زیر باشم ، مرا مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد. سپس می سنجیم که آیا شروع هورمون درمانی یا ادامه آن یه صلاح من است یا خیر :

▫️پیشینه خانوادگی قوی سرطان پستان یا سایر سرطان هایی که در حضور استروژن رشد و پیشرفت سریع تری دارند
▫️پیشینه خانوادگی تشکیل لخته خونی
▫️دیابت
▫️مشکلات چشمی نظیر رتینوپاتی
▫️بیماری قلبی ، مشکلات دریچه قلب ، یا گرایش به تشکیل آسان لخته خونی
▫️هپاتیت یا سایر مشکلات جدی کبدی
▫️کلسترول بالا ، چربی خون بالا
▫️بیماری کلیوی یا کبدی
▫️میگرن یا تشنج
▫️چاقی
▫️استعمال سیگار

🔻من آگاه هستم که امکان دارد قبل از جراحی های ماژور یا در شرایطی که به مدت طولانی قادر به تحرک نباشم (مثلا پایم شکسته و گچ گیری شده باشد) از من درخواست شود که مصرف دارو های استروژنی را متوقف نمایم. این اقدام ریسک تشکیل لخته خونی را کاهش می دهد. من آگاه هستم که پس از بهبودی یا زمانی که پزشکم تایید کند می توانم مصرف دارو های استروژنی را مجددا از سر بگیرم.

🔻من آگاه هستم که حتی اگر مجبور به توقف مصرف دارو های استروژنی باشم نیز همچنان می توانم به مصرف بلاکر های تستسترون ادامه دهم تا از تاثیرات ناشی از شروع مجدد تولید تستسترون توسط بیضه ها جلوگیری نمایم.

🔻من آگاه هستم که سازمان غذا و دارو (FDA) مصرف دارو های زنانه ساز را به منظور ایجاد تاثیرات زنانه سازی در اشخاص ترنسجندر تایید ننموده است. من آگاه هستم که پزشک دارو و دوز مناسب مرا براساس قضاوت و تجربه خویش و بهترین و به روز ترین اطلاعات موجود در متون پزشکی تجویز نموده است.

🔻من آگاه هستم که می توانم مصرف دارو های زنانه ساز را در هر زمانی که مایل باشم متوقف نمایم. من آگاه هستم که اگر تصمیم به توقف مصرف دارو هایم داشته باشم ، باید آن را با کمک پزشکم انجام دهم. این امر از بروز واکنش های منفی جلوگیری می کند. من همچنین آگاه هستم که اگر دچار بیماری جدی شوم ، پزشکم ممکن است دوز دارو هایم را کاهش دهد یا این که مرا از هورمون درمانی به طور کامل منع کند. این امر در شرایطی که عوارض جانبی شدید است یا ریسک هایی غیر قابل کنترل سلامتی ام را تهدید می کند نیز صادق است.

◾️روش های جایگزین

جایگزین هایی برای مصرف هورمون های زنانه ساز وجود دارد که ظاهر فرد را زنانه تر می کند. بعضی از اشخاص ترنسجندر ترجیح می دهند هورمون مصرف نکنند یا جراحی انجام ندهند و صرفا ترنزیشن اجتماعی انجام دهند. اگر به روش های جایگزین علاقه مند هستید می توانید در مورد گزینه های پیش رویتان با پزشک خود گفتگو نمایید.

◾️امضای من در پایین این فرم به منزله این است که :

▫️پزشکم با من در مورد مزایا و ریسک های مصرف دارو های زنانه ساز ، نتایج احتمالی هورمون درمانی ، و روش های درمانی جایگزین گفتگو نموده است.

▫️من از خطرات روند هورمون درمانی آگاه هستم.

▫️من آگاه هستم که اطلاعاتی پیرامون تاثیرات و خطرات شناخته شده روند هورمون درمانی در این فرم گنجانده شده است، با این حال می دانم که ممکن است بعضی از تاثیرات و خطرات بلند مدت هورمون درمانی ناشناخته باشد.

▫️من فرصت کافی داشته ام تا در مورد گزینه های درمانی با پزشکم گفتگو نمایم.

▫️به تمامی پرسش هایم مطابق با رضایت من پاسخ داده شده است.

▫️من معتقد هستم که از دانش کافی بمنظور اعلام رضایت آگاهانه خویش در جهت شروع ، امتناع ، یا به تعویق انداختن هورمون درمانی با استفاده از دارو های زنانه ساز برخوردار هستم.

نام قانونی (چاپ شده):…
نام ترجیحی (در صورت تفاوت ، چاپ شده):…
امضاء قانونی:… تاریخ و ساعت:…
امضاء پزشک:… تاریخ و ساعت:…

🔻مراجعه کننده به زبان انگلیسی صحبت نمی کند؛ خدمات ترجمه ارائه شده است توسط :

نام مترجم و نوع خدمات ترجمه (از طریق سایت ، تلفنی و غیره):… تاریخ:…

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جهت شروع استروژن و ضد آندروژن درمانی در زنان ترنس (MTF) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع استروژن و ضد آندروژن درمانی در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://doc.iowa.gov
https://uihc.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved