1

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جهت شروع تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM)

◾️تستسترون چیست ؟

تستسترون یک هورمون جنسی است که خصوصیات مشخصی که عموما به عنوان خصوصیات مردانه شناخته می شود را در ظاهر شخص پدید می آورد. تستسترون موجب ساخت عضله ، رشد موی صورت ، و بم شدن صدا می شود.

◾️تستسترون را چگونه مصرف می کنند ؟

تستسترون معمولا هر یک الی چهار هفته یکبار تزریق می گردد. تستسترون به صورت قرص مصرف نمی شود چرا که ممکن است بدن انسان آن را به درستی جذب نکند ، و از طرفی قرص تستسترون ممکن است مشکلاتی برای کبد ایجاد کند. بعضی از اشخاص از کرم و چسب پوستی تستسترون استفاده می کنند ، اما قیمت این محصولات بیشتر است.

دوز مناسب تستسترون به فرم تزریقی از محصولی به محصول دیگر و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. دوز تستسترون به فرم تزریقی از 50mg تا 400mg متغیر است. تزریق تستسترون در عضله بزرگ یا در بافت چربی (زیرجلدی) صورت می گیرد. امکان دارد نوسانات هورمونی ناخواسته پیش آید. پزشک بمنظور کنترل نوسانات هورمونی ممکن است فاصله زمانی بین دو تزریق و/یا دوز تجویزی را تغییر دهد و یا شیوه تستسترون درمانی را از روش تزریقی به استفاده از کرم یا چسب تستسترون تغییر دهد.

◾️هشدار – چه کسانی نباید تستسترون مصرف کنند ؟

▫️اشخاصی که باردار هستند یا مبتلا به بیماری سرخرگ کرونری کنترل نشده هستند نباید تستسترون مصرف کنند.

◾️مصرف با رعایت احتیاط

اشخاصی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند تستسترون درمانی را با احتیاط و پس از گفتگو پیرامون خطرات تستسترون درمانی شروع کنند :

▫️اکنه
▫️پیشینه خانوادگی بیماری قلبی یا سرطان پستان
▫️پیشینه تشکیل لخته خونی یا پیشینه خانوادگی تشکیل لخته خونی
▫️کلسترول بالا
▫️بیماری کبد
▫️سطح بالای شمارش کامل سلول های خونی
▫️چاقی
▫️استعمال سیگار

جهت بررسی تاثیرات هورمون لازم است آزمایش خون در فواصل زمانی معین انجام پذیرد. معاینات پستان ، معاینات لگنی و تست پاپ ادامه می یابد.

◾️تاثیرات مردانه سازی تستسترون

🔻من آگاه هستم که تستسترون برای من تجویز شده است تا ظاهرم را کمتر مانند زنان (کمتر زنانه) و بیشتر مانند مردان (مردانه تر) نماید.

🔻من آگاه هستم که چندین ماه یا بیشتر به طول خواهد انجامید تا تاثیرات هورمون درمانی مشهود گردد. من آگاه هستم که هیچ شخصی نمی تواند سرعت یا میزان تغییرات مرا پیش بینی کند. من آگاه هستم که احتمال دارد تا دو الی پنج سال پس از شروع هورمون درمانی به طول انجامد تا تاثیرات حاصل از هورمون درمانی به حد کمال برسد.

🔻من آگاه هستم که حتی اگر تستسترون درمانی را متوقف کنم نیز تغییراتی که در ادامه ذکر گردیده است غیر قابل بازگشت و دائمی خواهند بود :

▫️بزرگ شدن کلیتوریس – در حدود نیم اینچ (~1.27cm) تا کمی بیشتر از یک اینچ (~2.54cm)
▫️بم شدن صدا
▫️رشد تدریجی ریش و سبیل
▫️ریزش مو در ناحیه گیجگاهی و تاج سر – احتمال طاسی کامل وجود دارد
▫️رشد مو های بیشتر ، ضخیم تر ، و مجعد تر در نواحی شکم ، بازو ها ، کمر ، سینه ، و پا ها

🔻من آگاه هستم که تغییراتی که در ادامه ذکر گردیده است معمولا دائمی نیستند و با توقف تستسترون درمانی احتمالا از بین می روند :

▫️اکنه (امکان دارد اسکار دائمی بر جای بگذارد)

▫️سیکل قاعدگی (معمولا پس از گذشت یک الی شش ماه از شروع هورمون درمانی متوقف می شود)

▫️افزایش چربی در ناحیه شکم – توزیع مجدد چربی بدن به الگوی مردانه : کاهش چربی نواحی باسن ، لگن ، و ران ها؛ افزایش چربی در ناحیه شکم – تغییر فرم بدن از گلابی شکل به سیبی شکل

▫️افزایش توده عضلانی و قدرت بدنی

▫️افزایش میل جنسی

▫️خشکی واژن

🔻من آگاه هستم که تاثیرات تستسترون بر توانایی باروری ناشناخته است. پزشک به من گفته است که حتی اگر تستسترون درمانی را متوقف کنم نیز مشخص نیست که آیا می توانم باردار شوم یا خیر. من آگاه هستم که حتی پس از این که در اثر تستسترون درمانی دچار توقف سیکل قاعدگی شدم نیز همچنان احتمال بارداری در من وجود دارد. من از روش های پیشگیری از بارداری (در صورت لزوم) آگاه هستم. بعلاوه من آگاه هستم که اگر باردار باشم نمی توانم تستسترون مصرف کنم. من آگاه هستم که برای ذخیره تخمک های نابارور و بارور خویش گزینه هایی پیش روی خود دارم و آگاه هستم که با پرسش از پزشک خود می توانم اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمایم.

🔻من آگاه هستم که بعضی از قسمت های بدنم دستخوش تغییر نخواهد شد :

▫️با کاهش چربی بدن ممکن است پستان ها اندکی کوچکتر شوند ، اما سایز پستان ها کاهش چشمگیری نخواهد داشت.

▫️صدایم بم تر می شود ، اما لحن صحبت کردنم مردانه تر نخواهد شد.

◾️ریسک های تستسترون

🔻من آگاه هستم که تاثیرات و ایمنی تستسترون به طور کامل شناخته نشده است. احتمال دارد ریسک های بلندمدتی وجود داشته باشد که هنوز شناخته نشده است.

🔻من آگاه هستم که نباید بیش از آنچه پزشک برایم تجویز نموده است تستسترون مصرف کنم. من آگاه هستم که این اقدام سلامتی ام را با خطر بیشتری مواجه می سازد. من آگاه هستم که اگر بیش از آنچه پزشک برایم تجویز نموده است مصرف نمایم ، سرعت یا شدت ایجاد تغییرات افزایش نخواهد یافت. من آگاه هستم که بدنم میتواند تستسترون اضافی را به استروژن تبدیل کند ، و این مسئله روند مردانه سازی ظاهرم را آهسته نموده یا متوقف می کند.

🔻من آگاه هستم که تستسترون تغییراتی را به وجود می آورد که ریسک بیماری قلبی را در من افزایش می دهد. این تغییرات به شرح زیر است :

▫️کاهش کلسترول خوب (HDL) که در برابر بیماری قلبی اثر محافظت کننده دارد ، و افزایش کلسترول بد (LDL) که ریسک بیماری قلبی را افزایش می دهد.

▫️افزایش فشار خون

▫️افزایش ذخایر چربی در اطراف ارگان های داخلی

🔻من آگاه هستم که اگر اعضای خانواده ام مبتلا به بیماری قلبی بوده باشند ، اگر اضافه وزن داشته باشم ، یا این که سیگار بکشم ، ریسک ابتلا به بیماری قلبی در من بالاتر است.

🔻من آگاه هستم که تا زمانی که تستسترون مصرف می کنم باید چکاپ سلامت قلب در فواصل زمانی معین انجام دهم. بدین معنا که باید به وزن و سطح کلسترول خود دقت کنم و پزشکم این موارد را بررسی نماید.

🔻من آگاه هستم که تستسترون ممکن است به کبد آسیب برساند و منجر به بیماری کبد شود. من آگاه هستم که تا زمانی که تستسترون مصرف می کنم باید در خصوص آسیب احتمالی به کبد مورد بررسی قرار گیرم.

🔻من موافقت می کنم که اگر پزشکم فکر می کند من بدلیل یکی از این شرایط در خطر هستم ، مرا مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد. سپس می سنجیم که آیا شروع تستسترون درمانی یا ادامه آن به صلاح من است یا خیر.

🔻من آگاه هستم که مصرف تستسترون می تواند گلبول های قرمز خون و هموگلوبین مرا افزایش دهد. من آگاه هستم که این افزایش معمولا به اندازه ای است که سطح گلبول های قرمز خون و هموگلوبین مرا به سطح نرمال مردان سیسجندر می رساند. من آگاه هستم که این مسئله ممکن است هیچگونه خطری برای سلامتی ام نداشته باشد. اگر چه آگاه هستم که اگر این افزایش بیش از اندازه باشد احتمال دارد مشکلاتی را برایم به وجود آورد و زندگی ام را در معرض خطر قرار دهد. حمله قلبی و سکته قلبی از جمله این مشکلات به شمار می روند. به همین جهت است که تا زمانی که تستسترون مصرف می کنم باید در فواصل زمانی معین آزمایش خون انجام دهم.

🔻من آگاه هستم که مصرف تستسترون می تواند ریسک ابتلا به دیابت را در من افزایش دهد ، حساسیت بدنم نسبت به انسولین را کاهش دهد ، موجب افزایش وزن شود ، و ذخایر چربی اطراف ارگان های داخلی ام را افزایش دهد. من آگاه هستم که تا زمانی که تستسترون مصرف می کنم باید قند خونم را بررسی کنم.

🔻من آگاه هستم که بدنم می تواند تستسترون را به استروژن تبدیل کند. علاوه بر این مسئله ، من آگاه هستم که هیچ کسی نمی داند که آیا [تبدیل تستسترون اضافی به استروژن در بدن] ریسک سرطان پستان ، تخمدان ، یا رحم را افزایش می دهد یا خیر.

🔻من آگاه هستم که مصرف تستسترون می تواند بافت دهانه رحم و دیواره های واژن را نازک کند؛ این مسئله می تواند منجر به ایجاد خراش یا پارگی هنگام دخول واژینال شود. من آگاه هستم که این مسئله صرف نظر از این که شریک جنسی ام مرد باشد یا زن ممکن است رخ دهد. این مسئله ریسک ابتلا به عفونت قابل انتقال جنسی نظیر ایدز (HIV) را در من افزایش می دهد. من آگاه هستم که باید رک و بی پرده با پزشکم در مورد زندگی جنسی خود صحبت کنم تا بهترین روش های پیشگیری و بررسی ابتلا به عفونت را بیاموزم.

🔻من آگاه هستم که تستسترون می تواند مرا دچار سردرد یا میگرن کند. من آگاه هستم که اگر در اغلب اوقات دچار سردرد یا میگرن می شوم یا اگر درد به طرز غیر معمولی شدید است ، بهترین امر آن است که این مسئله را با پزشکم در میان بگذارم.

🔻من آگاه هستم که تستسترون درمانی در اشخاصی که شرایط خاصی دارند نظیر مواردی که در ادامه ذکر گردیده است با خطرات بیشتری همراه است:

▫️اکنه
▫️سطح کلسترول بالا
▫️پیشینه خانوادگی بیماری قلبی
▫️پیشینه تشکیل لخته خونی یا پیشینه خانوادگی تشکیل لخته خونی
▫️بیماری کبد
▫️سطح بالای شمارش کامل سلول های خونی
▫️چاقی
▫️استعمال سیگار

🔻من آگاه هستم که تستسترون درمانی می تواند روی احساسات من اثر بگذارد. مثلا ممکن است مرا تحریک پذیر تر ، نا امید تر ، یا خشمگین تر کند. من آگاه هستم که جهت کشف این قبیل تغییرات و کنار آمدن با آنها ، پزشکم می تواند مرا در یافتن مراکز مربوطه یاری دهد.

🔻من آگاه هستم که تستسترون درمانی [ظاهر مرا] تغییر می دهد بطوریکه تغییرات من جلب توجه خواهد کرد. بعضی از اشخاص ترنسجندر به همین دلیل با آزار و اذیت ، تبعیض ، و خشونت مواجه شده اند. بعضی حمایت عزیزان خود را از دست داده اند. من آگاه هستم که پزشکم می تواند در یافتن مراکز مدافع و حامی مرا یاری دهد.

◾️پیشگیری از بروز عوارض پزشکی

🔻من موافقت می کنم که تستسترون را به همان صورتی که پزشک تجویز نموده است مصرف نمایم ، و موافقت می کنم که اگر با هر مشکلی مواجه شدم یا از روند درمانی خود راضی و خوشحال نبودم در این خصوص با پزشکم صحبت کنم.

🔻من آگاه هستم که دوز و نوع دارویی که برای من تجویز شده است ممکن است با دوز و نوع دارویی که برای شخص دیگری تجویز شده است متفاوت باشد.

🔻من آگاه هستم که ممکن است تستسترون با سایر دارو ها نظیر مکمل های رژیمی ، گیاهان دارویی ، سایر هورمون ها ، الکل ، و مواد مخدر تداخل دارویی ایجاد کند. من آگاه هستم که باید از بروز عوارض جلوگیری کنم چرا که ممکن است خطر مرگ را در پی داشته باشد. به همین جهت باید با پزشکم در مورد هر آنچه مصرف می کنم صادق باشم ، و صرف نظر از آنچه که در مورد دارو های مصرفی خود اشتراک می نمایم ، دریافت مراقبت پزشکی در این مرکز را ادامه دهم.

🔻من آگاه هستم که دولت تستسترون درمانی را به منظور ایجاد تاثیرات مردانه سازی در اشخاص ترنسجندر تایید ننموده است. من آگاه هستم که پزشک دارو و دوز مناسب مرا براساس قضاوت و تجربه خویش تجویز نموده است.

🔻من آگاه هستم که می توانم تستسترون درمانی را در هر زمانی که مایل باشم متوقف نمایم. من آگاه هستم که اگر تصمیم به توقف تستسترون درمانی داشته باشم ، باید آن را با کمک پزشکم انجام دهم. این امر از بروز واکنش های منفی جلوگیری می کند. من همچنین آگاه هستم که اگر دچار بیماری جدی شوم ، پزشکم ممکن است دوز تستسترون را کاهش دهد یا این که مرا از تستسترون درمانی به طور کامل منع کند. این امر در شرایطی که عوارض جانبی شدید است یا ریسک هایی غیر قابل کنترل سلامتی ام را تهدید می کند نیز صادق است.

◾️روش های جایگزین

جایگزین هایی برای تستسترون درمانی وجود دارد که ظاهر فرد را مردانه تر می کند. اگر به جایگزین های تستسترون درمانی علاقه مند هستید می توانید در مورد گزینه های پیش رویتان با پزشک خود گفتگو نمایید.

◾️امضای من در پایین این فرم به منزله این است که :

▫️پزشکم با من در مورد مزایا و ریسک های تستسترون درمانی ، نتایج احتمالی هورمون درمانی ، و روش های درمانی جایگزین گفتگو نموده است.

▫️من از خطرات روند هورمون درمانی آگاه هستم.

▫️من آگاه هستم که اطلاعاتی پیرامون تاثیرات و خطرات شناخته شده روند هورمون درمانی در این فرم گنجانده شده است، با این حال می دانم که ممکن است بعضی از تاثیرات و خطرات بلند مدت هورمون درمانی ناشناخته باشد.

▫️من فرصت کافی داشته ام تا در مورد گزینه های درمانی با پزشکم گفتگو نمایم.

▫️به تمامی پرسش هایم مطابق با رضایت من پاسخ داده شده است.

▫️من معتقد هستم که از دانش کافی بمنظور اعلام رضایت آگاهانه خویش در جهت شروع ، امتناع ، یا به تعویق انداختن تستسترون درمانی برخوردار هستم.

▫️من هجده سال یا بیش از هجده سال سن دارم.

نام قانونی (چاپ شده):…
نام ترجیحی (در صورت تفاوت ، چاپ شده):…
امضاء قانونی:… تاریخ و ساعت:…
امضاء پزشک:… تاریخ و ساعت:…

🔻مراجعه کننده به زبان انگلیسی صحبت نمی کند ، خدمات ترجمه ارائه شده است توسط :

نام مترجم و نوع خدمات ترجمه (از طریق سایت ، تلفنی و غیره):… تاریخ:…

🔻فایل پی دی اف فرم رضایت آگاهانه جهت شروع تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM) را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

فرم رضایت آگاهانه جهت شروع تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://doc.iowa.gov
https://uihc.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved