1

آیا تستسترون درمانی موجب احساس خشم و عصبانیت در مردان ترنس (FTM) مى شود ؟

مترجم: سعید.ش

بروز خشم و عصبانیت در اثر تستسترون درمانی در مردان ترنس یکی از رایج ترین باور های نادرستی است که در زمینه تستسترون درمانی در اشخاص ترنس رواج یافته است؛ با این حال هیچگونه شواهد قانع کننده ای در جهت حمایت از چنین تعمیم فراگیری وجود ندارد.

بعضی از مردان ترنس طبق تجربیات خود می گویند که پس از شروع تستسترون درمانی تا مدتی زود از کوره در می روند یا تحریک پذیر تر از قبل شده اند؛ با این حال بسیاری از دیگر مردان ترنس می گویند که پس از شروع تستسترون درمانی احساس آرامش بیشتری می کنند و خونسرد تر از قبل شده اند.

مردان ترنس و عزیزان ایشان هراس از این دارند که تستسترون درمانی بصورت خودکار ترنس مرد را به شخصی غیر قابل تحمل ، عصبی و خشن تبدیل کند. همه ما داستان هایی را در مورد بروز خشم و نوسانات خلقی ناشی از مصرف «استروئید» در بدنسازان و ورزشکارانی که دارو های نیروزا و دوپینگی مصرف می کنند شنیده ایم ، و بنظر می رسد باور نادرست بروز خشم و عصبانیت در مردان ترنسی که تستسترون درمانی می کنند نیز با چنین داستان ها و روایاتی تقویت شده است.

بمنظور درک تفاوت مصرف «استروئید» در ورزشکاران و تستسترون درمانی در مردان ترنس (FTM) ، جا دارد که معنی دقیق لغت «استروئید» را استخراج نماییم.

🔳استروئید و بروز خشم و عصبانیت ناشی از آن

«استروئید» از لحاظ تکنیکی نوعی مولکول چربی است که مشخصه آن چهار حلقه کربنی (سه سیکلوهگزان و یک سیکلوپنتان) می باشد. صد ها استروئید متفاوت در گیاهان ، جانوران ، و قارچ ها شناسایی شده است. هورمون های موجود در بدن انسان ها و حیوانات نظیر تستسترون ، استروژن ، پروژسترون – همچنین مولکول کلسترول – همه از لحاظ تکنیکی به خانواده «استروئید» تعلق دارند.

اما در زمینه دارو های نیروزا و دوپینگی ، لغت «استروئید» در اصل مخففی است که برای اشاره به دارو های آنابولیک (سازنده عضله/بافت) نظیر تستسترون و سایر هورمون های استروئیدی مصنوعی (ناندرولون ، اکساندرولون و …) ، و همچنین ترکیبات غیر استروئیدی نظیر بلاکر (مسدود کننده) های استروژن ، هورمون رشد انسانی (HGH) ، کلن بوترول ، سیتومل ، و مکمل ها و دارو های بی شمار دیگری بکار می رود.

این دارو ها معمولا جهت رشد بیشتر عضلات ، افزایش قدرت بدنی ، و ریکاوری ورزشکاران ، و همچنین جلوگیری از عوارض جانبی استروژنیک ، کاهش احتباس مایعات ، افزایش چربی سوزی و تغییر پروسه های متابولیک دیگر (بسته به نتیجه دلخواه) مورد استفاده قرار می گیرند.

به عبارت دیگر ، لغت «استروئید» در زمینه عملکرد ورزشی به دارو های بسیاری اشاره دارد (که بعضی از آنها از لحاظ تکنیکی استروئید محسوب می شوند و بعضی خیر) که برنامه مصرف خاصی دارند و بمنظور دستیابی به نتیجه دلخواهی مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف تستسترون درمانی در مردان ترنس این است که سطح تستسترون بدن به اندازه ای افزایش یابد که در محدوده سلامت مردان قرار داشته باشد تا ویژگی های ثانویه جنسی مردانه نظیر بم شدن صدا ، تغییر الگوی چربی به فرم مردانه و رشد عضلات ، رشد موی صورت و بدن ، و … پدیدار شده و حفظ گردد. یکی دیگر از اهداف تستسترون درمانی در مردان ترنس این است که سطح تستسترون بدن بصورت مادام العمر در سطح پایدار و سلامت قرار داشته باشد.

این امر مغایر با هدف بدنسازان و ورزشکارانی است که تستسترون مصرف می کنند و تستسترون بدن خود را تا سطحی غیر طبیعی افزایش می دهند تا نتیجه دلخواهشان نظیر رشد و پرورش بیشتر عضلات ، افزایش قدرت ، ریکاوری عضلات و … سریع تر حاصل گردد.

مقدار تستسترونی که بعضی از ورزشکاران یا بدنسازان مصرف می کنند معمولا بسیار بالاتر از دوز و تعداد دفعات مصرفی است که مردان ترنس جهت ترنزیشن و حفظ مادام العمر سطح تستسترون بدن خویش مورد استفاده قرار می دهند. بعلاوه همانطور که پیش تر ذکر گردید ، ورزشکارانی که «استروئید» مصرف می کنند بسته به اهداف خویش علاوه بر تستسترون (یا سایر استروئید های آنابولیک) ، غالبا دارو های دیگری نیز مصرف می کنند. مصرف استروئید در این اشخاص غالبا به صورت «دوره ای» با برنامه های متغیر است.

با توجه به تفاوت های بسیاری که ذکر گردید ، مقایسه تستسترونی که به جهت هورمون درمانی در اکثریت مردان ترنس مورد استفاده قرار می گیرد با «استروئیدی» که بدنسازان و ورزشکاران مصرف می کنند کمی شبیه به مقایسه سیب با پرتقال است. لذا تصور بروز خشم و عصبانیت غیر قابل کنترل در مردان ترنسی که تستسترون درمانی می کنند از اساس غلط است.

🔳سطح هورمون ها و تاثیرات آن بر خلق و خو

توجه به این نکته حائز اهمیت است که سطح هورمون ها در بدن انسان تعادل ظریفی دارد که با سیستم فیدبک پیچیده ای کنترل می شود. فرض بر این که تغییر در سطح هورمون های بدن تاثیراتی هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ احساسی اعمال می کند منطقی است. هر زنی که از سندرم پیش از قاعدگی رنج می برد ، یا هر مردی که دچار کمبود تستسترون است گواهی بر این مدعا ست.

اما باید توجه داشت که بعضی از تاثیرات جسمانی و احساسی ناشی از به هم خوردن تعادل هورمونی ممکن است به «سطح» هورمون ها ، یا تغییر «چشمگیر» سطح هورمون ها مرتبط باشد و نه صرفا به دلیل وجود هورمون ها در بدن. برای مثال کج خلقی یکی از علائمی است که گاهی اوقات در مردانی که دچار کمبود تستسترون هستند به چشم می خورد. در این مورد ، تستسترون به خودی خود منجر به کج خلقی فرد نشده است ، بلکه در واقع سطح تستسترون پایین عامل این واکنش رفتاری می باشد.

لذا اشخاصی که ادعا می کنند رابطه ساده ای بین تستسترون و خلق منفی وجود دارد ، بهتر است نحوه ارتباط سطح هورمون ها و تعادل کلی هورمون های مختلف در بدن (و همچنین سایر عوامل نظیر محیط پیرامون) و تاثیر آنها بر طرز رفتار و برخورد انسان را نیز در نظر داشته باشند؛ در حقیقت چنین ارتباطاتی در علم پزشکی به طور کامل درک نگردیده است.

مردان ترنس با شروع تستسترون درمانی ممکن است تغییراتی در خلق و خوی خویش احساس نمایند. این طبیعی است ، چرا که شروع تستسترون درمانی معمولا لحظه ای بسیار حساس در زندگی یک ترنس است و از طرفی بدن وی نیز در حال تغییرات هورمونی چشمگیری است.

همانطور که پیش تر ذکر گردید ، بعضی از مردان ترنس طبق تجربیات خود می گویند که پس از شروع تستسترون درمانی احساس می کنند سریع تر از قبل خشمگین یا عصبانی می شوند؛ با این حال بسیاری از دیگر مردان ترنس می گویند تستسترون درمانی آنها را آرام تر و/یا افسرده خویی آنها را بهبود بخشیده است. سایر مردان ترنس می گویند که متوجه تغییرات بسیار اندکی در خلق و خوی خویش شده اند ، با این حال بعضی از مردان ترنس فقط یک یا دو روز قبل از تزریق بعدی تغییراتی در خلق و خوی خویش احساس می کنند (این اشخاص بدلیل پایین آمدن سطح تستسترون در انتهای سیکل تزریق احساس خستگی یا کج خلقی بیشتری می کنند). بعضی از مردان ترنس نیز به مرور زمان یا با تنظیم رژیم هورمونی روحیه خود را باز می یابند.

در هر صورت ، اگر خود ترنس مرد یا عزیزان وی متوجه تغییرات چشمگیری در خلق و خوی ایشان شدند بطوریکه به مرور زمان متعادل نگردید ، بهتر است ایشان با پزشک خود در مورد تنظیم مجدد برنامه تستسترون درمانی گفتگو نماید. همچنین بهتر است با خود بیاندیشد که آیا تغییرات خلقی اش مرتبط به اتفاقات زندگی وی است یا خیر.

ترنزیشن تغییرات بزرگی در زندگی اجتماعی ، زندگی شخصی ، و زندگی شغلی فرد ایجاد می کند که هر کدام به نوبه خود می تواند تاثیر چشمگیری بر خلق و خوی فرد اعمال کند. گفتگو با درمانگر یا گروه حامی متشکل از اشخاص ترنس به فرد کمک می کند تا با سهولت بیشتری بتواند با چنین تغییراتی کنار بیاید.

🔳تستسترون و کلیشه های جنسیتی

بعضی از مردان ترنس (و قطعا نه همه ایشان) در ابتدای ترنزیشن نسبت به نگرشی که خود در مورد طرز نگاه کردن ، صحبت کردن ، و رفتار کردن مردان ، و/یا احساس مردان نسبت به دنیای پیرامون خویش دارند ، نگرانی بیش از اندازه ای از خود نشان می دهند. با توجه به این که دوران ترنزیشن دورانی چالش برانگیز است و فرد در حال تطبیق با دنیای جدید خویش است ، این نگرانی ها تا حدودی قابل درک است.

در چنین دوره هیجان انگیری ممکن است خود ترنس مرد و همینطور اطرافیان وی تمامی تغییرات احساسی یا رفتاری (چه مثبت و چه منفی) را سریعا به تستسترون نسبت دهند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که با شروع تغییرات حاصل از روند ترنزیشن و تطبیق یافتن فرد با دنیای جدید خویش ، باور ها و کلیشه هایی که فرد در مورد مردان و زنان پذیرفته است – و همچنین ویژگی های شخصیتی زمینه ای وی – نیز ممکن است در طرز رفتار و برخورد وی نقشی داشته باشد.

بسیار آسان است که هر برخورد یا احساس منفی که از شخصی سر می زند را به جای این که در رفتار غلط یا ناتوانی فرد در سازگاری با تغییرات جستجو نماییم ، آن را به تستسترون نسبت دهیم و تستسترون را مقصر تمامی این مسائل بدانیم.

تستسترون تنها یک نقش در ترنزیشن دارد ، و پاسخ تمامی افراد به آن یکسان نیست. تاثیر قابل توجه و احتمالی تستسترون بر خلق و خو و احساسات در بعضی از مردان ترنس غیر قابل انکار است ، با این حال باید توجه داشت که عوامل بسیاری در طرز برخورد یک شخص دخیل هستند. می توان با ده ترنس مردی که برنامه هورمون درمانی دقیقا یکسانی دارند ملاقات نمود ، و هر ده نفر ایشان ده تجربه متفاوت از روند ترنزیشن داشته باشند !

به طور خلاصه ، تستسترون درمانی از یک شخص یک هیولا نخواهد ساخت. تغییرات هورمونی روی هر کدام از ما تاثیر متفاوتی دارد ، با این حال اکثریت نگرانی هایی که نسبت به تستسترون و ترنزیشن از زن به مرد ابراز شده است ، از بررسی همه جانبه مردان ترنسی که تستسترون درمانی می کنند نشأت نگرفته است ، بلکه ریشه در ترس و سوء برداشت دارد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.ftmguide.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved