1

دستورالعمل دیلاته واژن پس از جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF) به قلم Dr. Chettawut Tulayaphanich (دکتر چتاوت)

مترجم: سعید.ش

پس از جراحی تغییرجنس ، مراجعه کننده و جراح هر دو به نوبه خود مسئولیت هایی در قبال دستیابی به بهترین نتیجه جراحی و حفظ عمق واژن دارند.

دکتر چتاوت مسئولیت خود را با ساخت واژنی با حداکثر عمق ممکن انجام می دهد و بمنظور ساخت دیواره های واژن از گرافت پوستی با بهترین کیفیت بهره می جوید. مسئولیت مراجعه کننده نیز این است که از برنامه دیلاته واژن دکتر چتاوت به طور دقیق پیروی نماید و در حفظ عمق واژن خود بکوشد.

نیروی کششی حاصل از دیلاته واژن از انقباض گرافت پوستی درون واژن جلوگیری می کند و به دیواره های واژن حالت ارتجاعی می بخشد تا عمل دخول جنسی صرف نظر از سایز آلت مردانه به خوبی صورت پذیرد.

اگر دیلاته واژن به میزان کافی و به درستی انجام نشود ، پوست درون واژن تحلیل می رود و منقبض می گردد که در نتیجه واژن کوتاه می شود.

کوتاه شدن واژن در اثر انقباض گرافت پوستی درون واژن فرآیندی برگشت ناپذیر است؛ بدین معنا که اگر پس از این اتفاق ، عمل دیلاته واژن را ادامه دهید یا بیش از پیش انجام دهید نیز نمی توانید عمق از دست رفته واژن خود را بازیابید.

تمرکز برنامه دیلاته واژن بر مجموع ساعاتی است که روزانه باید به انجام دیلاته اختصاص دهید؛ مدت زمان لازم حدود دو ساعت الی دو ساعت و نیم در روز می باشد.

طی سال نخست پس از جراحی تغییرجنس ، توصیه می شود 3 مرتبه در روز دیلاته واژن انجام دهید (50 دقیقه صبح – 50 دقیقه بعد از ظهر – 50 دقیقه پیش از خواب) ، که بهتر از دو مرتبه در روز (100 دقیقه صبح – 100 دقیقه پیش از خواب) می باشد.

ست دیلاتور واژینال در اختیار تمامی متقاضیان جراحی تغییرجنس دکتر چتاوت قرار خواهد گرفت و در حال حاضر هزینه آن با پکیج جراحی تغییرجنس حساب می شود و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه ندارید.

🔻قطر دیلاتور هایی که در اختیارتان قرار می گیرد با یکدیگر متفاوت است (مجموعا 5 سایز دیلاتور) که به شرح زیر است :

دیلاتور شماره 0 با قطر 20 میلی متر
دیلاتور شماره 1 با قطر 23 میلی متر
دیلاتور شماره 2 با قطر 26 میلی متر
دیلاتور شماره 3 با قطر 29 میلی متر
و بزرگترین دیلاتور ، دیلاتور شماره 4 با قطر 32 میلی متر

طول هر دیلاتور تقریبا 8.5 اینچ (~ 21.5 سانتی متر) است.

پس از جراحی تغییرجنس به مدت حدود 7 روز گازی لوله ای شکل درون واژن قرار داده می شود تا گرافت پوستی مورد استفاده جهت ساخت کانال واژن در جای خود پایدار گردد. پس از این که گاز درون واژن به آرامی خارج گردید ، اسپکولوم به جهت معاینه گرافت پوستی درون واژن قرار داده می شود.

اولین دیلاته واژن را پرستار جراحی دکتر چتاوت به مدت چندین دقیقه انجام خواهد داد. عمق اصلی واژن به کمک مقیاس اندازه گیری درج شده روی بدنه دیلاتور در نقطه ای که دهانه واژن واقع شده است اندازه گیری و ثبت می گردد.

طی نخستین هفته پس از جراحی ، دیلاته واژن تحت نظارت دقیق پرستار این مرکز انجام خواهد پذیرفت؛ طی این مدت عمل دیلاته واژن را بدون ناظر انجام ندهید.

هر زمان که پرستار تایید کرد که در عمل دیلاته واژن – که بدون شک مهم ترین و ظریف ترین روند پس از جراحی تغییرجنس محسوب می شود – به اندازه کافی مهارت کسب کرده اید ، آنگاه اجازه دارید خودتان دیلاته واژن را انجام دهید.

قبل و بعد از دیلاته واژن باید دست های خود و همچنین دیلاتور (ها) را با آب و صابون ملایم بشویید.

بمنظور جلوگیری از پارگی پوست ظریف کانال واژن ، ضروری است که در هر مرتبه دیلاته یا دخول جنسی ، از ژل روان کننده بر پایه آب استفاده نمایید.

قبل از انجام دیلاته باید ژل روان کننده به مقدار کافی روی نوک و بدنه دیلاتور و همچنین روی پوست دهانه واژن استعمال کنید تا قرار دادن دیلاتور درون واژن با سهولت بیشتری انجام پذیرد. در صورت لزوم می توانید هنگامی که در حال انجام دیلاته هستید ژل روان کننده بیشتری استعمال کنید.

برای انجام دیلاته واژن ، روی کمر در موقعیت نیمه خوابیده با پا های خمیده دراز بکشید (درست مانند وضعیت بدن هنگام معاینه لگنی) ، سپس دیلاتور آغشته به روان کننده را مقابل دهانه واژن که زیر پیش آبراه واقع شده است بگیرید.

همینطور که دیلاتور را به آرامی وارد واژن خود می کنید ، نوک دیلاتور را در قسمتی که درست زیر پیش آبراهتان قرار دارد به آرامی بلغزانید. می توانید دیلاتور را به صورت دورانی بچرخانید تا دهانه واژن را منبسط کند.

دیلاتور را با زاویه ای مناسب به سمت پایین کمر یا استخوان دنبالچه فشار دهید تا واژن را کاملا پر کند.

مرتبا عدد مقیاس روی دیلاتور را بخوانید (از آینه ای که در اختیارتان قرار گرفته است استفاده کنید) تا مطمئن شوید که حداقل کوچکترین سایز دیلاتور (شماره 1) را می توانید تا انتهای واژن برسانید.

بمنظور حفظ عمق اصلی واژن ، ضروری است که دیلاتور را به آرامی و پیوسته فشار دهید تا گرافت پوستی واقع در انتهای واژن انبساط یابد.

نباید با دیلاتور به انتهای واژن فشار وارد کنید تا مثلا عمق واژن را افزایش دهید ، چرا که این اقدام منجر به پارگی دیواره واژن می شود که نتیجه آن خونریزی یا فیستول واژن خواهد بود.

اگر با سایز دیلاتوری که هم اکنون جهت انجام دیلاته از آن استفاده می کنید راحت نیستید ، می توانید براساس مراحل بالا بردن سایز دیلاتور که در برنامه زمان بندی عنوان شده است ، استفاده از دیلاتور بزرگتر را به زمان دیگری موکول کنید.

هنگامی که شروع به استفاده از دیلاتور بزرگتر می کنید ، طبیعی است که نتوانید دیلاتور بزرگتر را مانند دیلاتور کوچکتر تا انتهای واژن برسانید. به شما اطمینان می دهیم که با تلاش و پشتکار در انجام دیلاته به تدریج می توانید دیلاتور های بزرگتر (شماره 3 و 4) را نیز تا عمق بیشتری در واژن قرار دهید و در نهایت به انتهای واژن برسانید.

مطابق با برنامه زمان بندی دیلاته ، در طی سال نخست پس از جراحی حتی اگر عمل دیلاته خود را با استفاده از دیلاتور های شماره 3 و/یا 4 انجام می دهید نیز همچنان باید به استفاده از دیلاتور های شماره 1 و 2 ادامه دهید.

💠برنامه زمان بندی دیلاته واژن مرکز جراحی پلاستیک دکتر چتاوت

📎تصویر برنامه زمان بندی دیلاته واژن پس از جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (FTM) ضمیمه مقاله شده است.

img_1656-e1535038873532.jpg

🔻توجه: دکتر چتاوت برنامه دیلاته واژن یکسانی را برای متقاضیان جراحی تغییرجنس با استفاده از گرافت پوستی و جراحی تغییرجنس با استفاده از گرافت کولنی توصیه می کنند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.chet-plasticsurgery.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved