1

چگونه در مورد مسائل مربوط به ترنسجندر با کودک صحبت کنیم ؟

مترجم: سعید.ش

این راهنما ویژه پدر ها و مادر ها و یا مراقبان کودک است و در آن نحوه صحبت با کودک پیرامون مسائل مربوط به ترنس آموزش داده شده است.

🔳متد اول : مقدمه چینی

توصیه های این قسمت برای تمامی هویت های جنسیتی ، چه خود شما ترنس باشید ، چه فرزندتان یا شخصی به جز اعضای خانواده ترنس باشد ، کاربرد دارد.

11

✳️1. از ابتدای کلام با ادبیاتی سخن بگویید که اشخاص ترنس را نیز در بر گیرد

این امر نگرشی فراگیر در کودک ایجاد می کند و گفتگو های بعدی را راحت تر می کند.

🔹»اکثریت زنان می توانند باردار شوند. تعداد کمی از مردان و اشخاص غیر باینری {غیر از زن و مرد} نیز می توانند باردار شوند.»

🔸»اکثریت پسر ها می توانند مانند تو ایستاده ادرار کنند.»

02

✳️2. کتاب های کودکانه ویژه کودکان ترنسجندر تهیه کنید

بعضی از ترنس ها کتاب هایی مناسب کودکان کم سن و سال نوشته اند که به درک و شناخت آنها کمک می کند. کتابی مناسب سن کودک بیابید ، آن را از کتابخانه قرض بگیرید یا خریداری نمایید. و بدین ترتیب خود را از ارائه توضیحات بیشتر معاف کنید.

13

✳️3. در فرصت مناسب توضیح دهید

زمانی که سخن از موضوعی مرتبط نظیر آنچه که در ادامه ذکر گردیده است به میان آمد ، می توانید این مسئله را به کودکتان توضیح دهید.

🔹کودکان و بارداری

🔸تفاوت های پسران و دختران

14

✳️4. توضیحاتی مناسب سن کودک ارائه دهید

کودکان کم سن و سال نیز می توانند مفاهیم پایه و اساسی را درک کنند.

🔹»وقتی بچه ای به دنیا می آید ، دکتر به بدن او نگاه می کند و می گوید «پسر است» یا «دختر است». معمولا دکتر درست می گوید ، اما گاهی اوقات نیز چنین نیست و بچه ترنسجندر است. یک ترنسجندر ممکن است به پزشک مراجعه کند تا پزشک جسم او را تغییر دهد و با درون او هماهنگ کند. همین.»

15

✳️5. با تون صدای همیشگی خود سخن بگویید تا کودک متوجه شود که چالش بزرگی در کار نیست

به این صورت کودک درک می کند که اشخاص ترنسجندر درست مانند دیگر انسان ها هستند و هیچگونه مشکلی ندارند.

🔹این موضوع را درست مانند مسائل دیگر برای کودک توضیح دهید : مانند توضیح علت این که برگ درختان در فصل پاییز تغییر رنگ می دهد ، یا علت این که موی مادر فر است اما موی بچه صاف است.

16

✳️6. انتظار نداشته باشید کودک فورا سوال بپرسد

بعضی از کودکان از سر کنجکاوی فورا سوال می پرسند ، اما سایر کودکان به سادگی موضوع را به عنوان حقیقت می پذیرند. هر دو عکس العمل خوب هستند. اگر کودک پرسش های بیشتری داشته باشد بعدا به سراغتان خواهد آمد. از طرفی ممکن است کودک اصلا کنجکاوی نکند.

🔳متد دوم : در صورتی که فرد بزرگسال ترنس بوده و کودک سیسجندر باشد

17

✳️1. اگر به تازگی به ترنسجندر بودن خود پی برده اید دیگر زمان آن فرا رسیده است که آن را با فرزندتان در میان بگذارید

شیوه برخوردتان با کودک درست مثل همیشه باشد ، مگر این که کودک کم سن و سال باشد. برای کودک به طور واضح توضیح بدهید که به دردسر نیفتاده است و خطری او را تهدید نمی کند.

🔹»سلام ، می خواهم موضوع مهمی را با تو در میان بگذارم.»

🔸»خبر های مهمی در مورد خودم دارم که می خواهم با تو در میان بگذارم.»

18

✳️2. تلاش کنید آرام آرام معنا و مفهوم ترنس بودن را برای کودک توضیح بدهید

توضیح بدهید که چطور بعضی از انسان ها با جسمی متولد می شوند که با جنسیت ایشان تطابقی ندارد و ممکن است بخواهند جسم خود را تغییر دهند. عمق توضیحاتی که ارائه می کنید به محدوده درک و فهم کودک بستگی دارد.

🔹»مردم فکر می کردند که من یک زن هستم ، اما من در واقع یک مرد هستم. تصمیم دارم به پزشک مراجعه کنم تا جسم مرا شبیه به مردان کند. بدین ترتیب دیگر مردم مرا با یک زن اشتباه نمی کنند.»

🔸»برای کودکان بالای ده سال تفاوت جنس و جنسیت را توضیح دهید.

19

✳️3. خاطر فرزندتان را آسوده کنید که تغییری در روابطتان ایجاد نشده است

کودکان – خصوصا بچه های کم سن و سال تر – ممکن است نگران شوند که دیگر مثل قبل در کنارشان نخواهید بود و آنها را دوست نخواهید داشت. اگر برای ایشان شفاف سازی نمایید متوجه می شوند که هویت شما جای ترس ندارد.

110

✳️4. به کودک زمان بدهید تا به صحبت هایتان بیاندیشد

طبیعی است که برایتان مهم باشد فرزندتان شما را محترم شمارد و بپذیرد ، اما ممکن است کمی زمان ببرد تا کودک بتواند آنچه رخ داده است را کاملا درک نماید. اگر کودکتان مدتی نیاز به تفکر دارد ، به او فرصت بدهید. شاید در میان گذاشتن این مسئله با فرزندتان آسان نباشد ، اما باید بپذیرید که درک و پذیرش بعضی چیز ها برای کودک مشکل است. اگر فرزندتان را به گونه ای پرورش داده باشید که جامعه LGBT را بپذیرد و محترم شمارد ، درک و پذیرش ترنس بودن شما نیز برای او به مراتب آسان تر خواهد بود.

🔳متد سوم : صحبت با کودکی که فکر می کنید ترنس است

111

✳️1. به کودک فرصت بدهید

نیازی نیست او را بنشانید و برایش سخنرانی طویلی سر دهید؛ اجازه بدهید خودش تجربه کند و احساساتش را بشناسد. ممکن است خودش برایتان آشکارسازی کند.

🔹چند کتاب با شخصیت های داستانی ترنسجندر در اختیار کودک قرار دهید.

🔸موقع خرید لباس و اسباب بازی اجازه بدهید کودک به قفسه های آبی و صورتی دسترسی داشته باشد. اگر کودک می خواهد چیز متفاوتی بخرد از آن تعریف کنید («رنگ این دامن توتو چقدر به تو می آید!») و آن را همراه با سایر وسائل در سبد خرید قرار دهید.

🔹از کودک بپرسید که آیا دوست دارد مدل موهایش را تغییر دهد ، و این که دوست دارد چه تغییری در مدل موهایش ایجاد کند.

🔸برای بچه های بزرگتر می توانید به مقاله ای که در زمینه ترنسجندر مطالعه کردید اشاره کنید («من شنیدم کودکی می خواست به تعطیلات برود و آنجا وانمود کند دختر است. از آنجا بود که پدر و مادرش متوجه شدند او دختر است ، نه پسر. چقدر خوب که زود به این موضوع پی بردند.»)

🔹پذیرش شما باعث می شود کودکتان بداند که اگر روزی برایتان آشکارسازی کند می تواند روی حمایت شما حساب کند.

112

✳️2. حدس و گمان هایی که در مورد هویت جنسیتی کودکتان دارید را به او تحمیل نکنید

اگر حدس و گمان هایی که در مورد ترنسجندر بودن کودکتان دارید را به او تحمیل کنید صرفا او را تحت فشار قرار داده اید.

🔹نیازی نیست با کودکتان مرتبا از اشخاص ترنسجندر صحبت کنید. اگر کودکتان ترنس باشد خودش به این نتیجه می رسد و نیازی نیست شما حدس و گمان های خود را به او تحمیل کنید.

🔸به کودکتان فرصت بدهید. اگر ترنس باشد ، خودش هر زمان که آماده باشد به سراغتان خواهد آمد.

🔹به طور کلی می توانید پیشنهاد بدهید ، اما کودکتان را به سمت و سو های مدنظرتان سوق ندهید.

113

✳️3. اگر فکر می کنید کودکتان مایل است آشکارسازی کند اما بسیار خجالتی است ، فرصت مناسبی است که گفتگو را آغاز نمایید

یک روز کودکتان را بنشانید و آرام آرام گفتگو را شروع کنید. یکی از کتاب های ترنسجندر را به کودکتان یادآوری نمایید و از او بپرسید که آیا تا کنون چنین احساسی داشته است ؟ برای کودکتان شفاف سازی کنید که در هر صورتی او را دوست می دارید و می پذیرید.

🔹»شخصیت سوفی کتابی که از کتابخانه قرض گرفته بودم را به یاد داری ؟ من متوجه شدم تو به موی بلند و چیز های زنانه علاقه مند هستی. آیا تا بحال احساس کرده ای که پسر نیستی و در واقع دختر هستی ؟»

🔸»هیچ اشکالی ندارد اگر پسری باشی که صرفا چیز های دخترانه دوست دارد. بعضی از پسر ها اینگونه اند ، و کاملا طبیعی است. علاقه به چیز های دخترونه الزاما به معنای دختر بودن تو نیست.»

🔹»صرف نظر از این که چه جنسیتی داشته باشی ، بدان که تو را دوست دارم ، و خوشحال می شوم هر زمانی که دلت خواست در این مورد با هم صحبت کنیم.»

114

✳️4. به کودکتان یادآوری کنید که او را برای همیشه دوست می دارید

یکی از بزرگترین ترس های کودکان ترنس ، هراس از عدم پذیرش و طرد شدن از خانواده است. در برابر کودک ترنس بسیار آرام و صبور باشید. آشکارسازی برای کودک ترنس شما دشوار است و از آنجایی که تحت فشار و استرس است ممکن است نتواند به راحتی صحبت کنند.

🔹به آرامی و با صبر و حوصله صحبت کنید. اجازه بدهید هر زمان که کودک ترنس خواست ، صحبت را متوقف کند و هر چقدر که لازم می داند بیاندیشد.

🔸اینگونه نیست که چون شما با کودکتان احساس صمیمیت می کنید ، پس او نیز به راحتی در مورد جنسیت خود به شما بگوید. به یاد داشته باشید که اغلب کودکان ترنس از خانه خود طرد می شوند ، پس طبیعی است که کودکتان از بیان این موضوع هراس داشته باشد.

115

✳️5. اگر کودکتان به عنوان یک ترنس برایتان آشکارسازی نمود ، گوش بسپارید و با پرسش سوالات بسیار او را پریشان نکنید

ممکن است در حال حاضر تمامی مسائل برای کودکتان روشن نباشد. پرسش سوالات بسیار او را سردرگم و از آشکارسازی پشیمان می کند. به چند سوال ساده نظیر مواردی که در ادامه آمده است بسنده کنید :

🔹»خوب ، مایل هستی با چه ضمائری تو را خطاب کنم ؟» (از کودک کم سن و سال تر بپرسید که آیا دختر است ، پسر است ، یا چیز دیگری است.)

🔸»دلت می خواهد اسمت را تغییر دهی ؟»

116

✳️6. پس از این که کودک برایتان آشکارسازی نمود ، چند راهکار بدون قید و شرط به او پیشنهاد کنید

تاثیر این اقدام بسیار بیشتر از سوال پرسیدن است ، و کودکتان نیز متوجه می شود که در این راه همراه او هستید و قصد دارید شناخت و آگاهی او را افزایش دهید. (احتمالا کودکتان هنوز پاسخ تمامی پرسش ها را نمی داند!)

🔹برای این که در انتخاب نام جدید به کودکتان کمک کنید (البته در صورت تمایل کودک به تغییر نام) ، بررسی کتاب های نام کودک را به او پیشنهاد کنید.

🔸خرید لباس های جدید را به او پیشنهاد کنید.

🔹مراجعه به مشاور را به او پیشنهاد کنید. (به طور واضح بیان کنید که هدف از مشاوره صرفا برای کمک به ترنزیشن او است و به هیچ عنوان قصد سرکوب یا تشخیص هویت جنسیتی او را ندارید.)

🔸اجازه بدهید کودکان بزرگتر/پیش از سن نوجوانی بدانند که اگر قصد استفاده از دارو های مسدود کننده هورمون را داشته باشند ، خوشحال خواهید شد که به همراه هم به پزشک مراجعه نمایید.

🔰توصیه ها

▪️با ترنس بودن به عنوان هویتی کاملا طبیعی ، درست مانند «آسیایی بودن» ، «بلوند بودن» یا «کاتولیک بودن» برخورد کنید. کودک وقتی برخورد طبیعی شما با موضوع ترنس را می بیند ، پذیرش و مقبولیت بیشتری از جانب دیگران/خود احساس می کند.

▪️پیش از این که با کودک ترنس صحبت کنید ، در مورد هویت های جنسیتی مختلف در اینترنت جستجو کنید. اگر پدر و مادری سیسجندر هستید و قصد دارید با کودکی که فکر می کنید ترنس است صحبت کنید ، این احتمال را بدهید که دلیل آشکارسازی نکردن کودک شاید پیچیده بودن جنسیت او باشد و نمی داند چطور آن را توضیح دهد. هویت های جنسیتی مختلف نظیر جنسیت کوئیر ، جنسیت سیال ، بی جنسیت ، مرد ترنسجندر ، و زن ترنسجندر را جستجو نمایید. تعداد هویت های جنسیتی بسیار بیش تر از اینها است ، لذا اگر وقت دارید سایر هویت های جنسیتی را نیز جستجو نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Discuss-Transgender-Issues-with-a-Child

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved